μια αποψη σχετικα με ταξιδι με μοτο...

σακης

new member
Δημοσιεύσεις
125
Περιοχή
alexandroupoli
δεν θα κανω τον ειδικο μια που δεν ειμαι...
απλα θα ηθελα να μεταφερω οτι εχω συναντηση σχετικα με το μοτοταξιδι ειδικα εξω...
η μοτοσυκλετα ανα θα πρεπει να ειναι σε αριστη κατασταση δεν το συζητω...οποτε τι να εξηγησω...
οδικη πανευρωπαικης εμβελιας οπσδηποτε...
πλεον στα 52 μου...μετα απο 800 χλμ στο δρομο και βαλε....καμπινγκ οχι ευχαριστω...κλεινω απο 7-8 μηνες πριν χοτελ με δωρεαν ακυρωση....ξερω οτι ενα κρεβατι και ενα ντους με περιμενει και δεν χολοσκαω να ρωταω κανενα ....
ενα ταμπλετ ...σε λεινει τα χερια σχετικα με το δρομο και την κινηση ον λαιν....γουαιφαι εχει σε ολα τα βενζιναδικα δωρεαν...
τζιπιες...οποσδηποτε 2....υπαρχουν εφαρμογες για κινητα με 20 ευρω....εφαπαξ ...και αναβαθμηζωντε συνεχεια δωρεαν..
εξοπλισμος αναβατη....ολοι ξεροσταλιαζουμε σε σαιτ που πουλανε εξοπλισμο...αρα ολοι ξερουν τι να παρουν πλεον...
και καλη διαθεση .....
παρεα η οχι δικο σας θεμα
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.500
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με οποιο τροπο διαλεγει ο καθενας μας να ταξιδευει,το βασικο ειναι να υπαρχει καλη διαθεση και ολα γινονται.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Το camping ή το ξενοδοχείο εκτός από ... προσωπική άποψη του κάθε ένα από εμάς ... είναι πολλές φορές αναγκαστική επιλογή είτε από θέμα οικονομικό είτε από θέμα χιλιομέτρων (πολλά χιλιόμετρα = κρεβάτι)

Το gps το θεωρώ πλέον απαραίτητο, γιατί σου λύνει το χέρια και κερδίζεις πολλές φορές πολύτιμο χρόνο

Όσο για τον εξοπλισμό ... θεωρώ ότι όσοι ταξιδεύουν ... δεν έχουν κράνος και λοιπό εξοπλισμό από το Super Market (εκτός ίσως από σακούλες που είναι απαραίτητες στη βροχή!! ;))
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
κανενα ταξιδη δεν ειναι ιδιο...αναλογα που θελεις να πας και πως θελεις να πας ...αυτο ειναι θεμα αποψης και τσεπης

εγω θα ελεγα χαρτη οπωσδηποτε...γιατι ετσι εχεις καλυτερη αποψη για το που βρισκεσαι
γνωση της μηχανης σου (μηχανικα ηλεκτρολογικα)για αμεση λυση
ταιραπς ταινια μονωτικη παντα μαζι σου:D

και ορεξη να μπεις σον πολιτισμο τις καθε χωρας που ταξιδευεις.......

τα υπολοιπα αυτονοητα( εξοπλισμο):):):)
 

George Mam

new member
Δημοσιεύσεις
27
Υπάρχει κάποια καλή εφαρμογή gps για androit τεσταρισμένη να κατεβάσω.... ; Έχω ταξιδέψει πολύ με το navigator αλλά σε κάθε ταξίδι σε εισόδους ή εξόδους πόλεων με πάει πολλές φορές σε μακρινή διαδρομή ώσπου να βγω σε διεθνή δρόμο.. Την προηγούμενη βδομάδα ήμουν Σερβία και από την πόλη που διανυκτέρευσα για να βγω αυτοκινητόδρομο με πήγε μια ώρα επαρχιακό δρόμο ενώ είχε πιο ψηλά έξοδο.. κι αν δε ρωτούσα θα πήγαινα ακόμη μακρύτερα..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.179
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
GARMIN φίλε μου εγω τουλαχιστον πινω νερο στο ονομα της !!!!


α και μην ξεχνιέστε το καλυτερο ταξίδι είναι πάντα το επόμενο..............
 

George Mam

new member
Δημοσιεύσεις
27
GARMIN φίλε μου εγω τουλαχιστον πινω νερο στο ονομα της !!!!


α και μην ξεχνιέστε το καλυτερο ταξίδι είναι πάντα το επόμενο..............
Garmin gps ?? Η υπάρχει και εφαρμογή για κινητά;;;
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.179
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
gps εννοω


και νομιζω οτι για κινητα υπαρχει μια εφαρμογή της NOKIA με χαρτες που απ οτι εχω ακούσει ειναι παρα πολυ καλη
 

George Mam

new member
Δημοσιεύσεις
27
gps εννοω


και νομιζω οτι για κινητα υπαρχει μια εφαρμογή της NOKIA με χαρτες που απ οτι εχω ακούσει ειναι παρα πολυ καλη
Το πρόβλημα είναι με τα βαλκάνια... Έχω ένα mls gps με χάρτες Ευρώπης αλλά δεν έχει βαλκανικές χώρες. Για αυτό χρησιμοποιώ το κινητό που βρίσκω χάρτες για όποια χώρα θέλω αλλά με μπερδεύει κάποιες φορές, κάτι που το gps δεν μου το κάνει όπου έχει χάρτη. Να πάρω GARMIN έχει κόστος αρκετό για αυτό είπα μήπως κάποιος έχει βρει καμιά εφαρμογή που δεν βρήκα..
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.179
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
της νοκια που σου ειπα κι οταν λες ακριβα τα γκαρμιν τι εννοείς;;;;;
και μεχρι ποσα θεωρεις οτι θα εδινες ας πουμε;;;

περισσοτερα ιν μποξ
 

George Mam

new member
Δημοσιεύσεις
27
της νοκια που σου ειπα κι οταν λες ακριβα τα γκαρμιν τι εννοείς;;;;;
και μεχρι ποσα θεωρεις οτι θα εδινες ας πουμε;;;

περισσοτερα ιν μποξ
Θα το ψάξω της νοκια να το κατεβάσω.. Να σου πω την αλήθεια έχω καιρό να ψάξω gps γιατί χρησιμοποιούσα πάντα το κινητό αλλά τελευταία φορά είχα δει σε εταιρείες καλές επώνυμες τιμές αν θυμάμαι καλά 300 ευρώ και πάνω.. Κάνω λάθος;;
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
HERE maps ήταν της nokia πλέον ανήκει στην audi - bmw - mercedes,
καλό αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις διαδρομή με ενδιάμεσα σημεία.
sygic από τα δημοφιλέστερα
 

George Mam

new member
Δημοσιεύσεις
27
HERE maps ήταν της nokia πλέον ανήκει στην audi - bmw - mercedes,
καλό αλλά δεν μπορείς να φτιάξεις διαδρομή με ενδιάμεσα σημεία.
sygic από τα δημοφιλέστερα
Το δούλεψα μια φορά αλλά τελικά δεν με βόλεψε και το navigator που χρησιμοποιώ μου φαίνεται καλύτερο, αλλά ..... έχει κι αυτό τα θέματα του.. Ευχαριστώ πάντως!!!!
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Για android υπάρχει και η λύση TOM TOM, η οποία έχει περιορισμό χιλιομέτρων (75 χλμ) αλλά με ένα κόστος, εάν θυμάμαι καλά 30€ , έχεις πλήρη πρόσβαση για 1 χρόνο.

Λίγο τους δοκίμασα, Ελλάδα, έμεινα ευχαριστημένος.
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Καλή εφαρμογή είναι το iGO αλλά σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις για μία εβδομάδα & μετά πρέπει να το αγοράσεις.
 

chrisf

member
Δημοσιεύσεις
1.063
Ηλικία
44
Περιοχή
Petroupolis Athens
Μοτοσυκλέτα
suzuki bandit 650 s 2009
Όνομα
Χρήστος
Λύστε μου τώρα μια απορία. Βρίσκεις ένα αρχείο για μια διαδρομή (π.χ Άλπεις).το κατεβάζεις και το περνάς στο Google earth για να δουλέψει στο Google drive. Οοοόταν θα φτάσω Άλπεις θα μου κάνει πλοήγηση την διαδρομή ή θα ψάχνω τα βουνά και τα λαγκαδια;

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

elis_gs

member
Δημοσιεύσεις
524
Ηλικία
36
Περιοχή
Tirana - Albania
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GSA LC
Όνομα
Elis
Περιοχή
Tirana - Albania
Λύστε μου τώρα μια απορία. Βρίσκεις ένα αρχείο για μια διαδρομή (π.χ Άλπεις).το κατεβάζεις και το περνάς στο Google earth για να δουλέψει στο Google drive. Οοοόταν θα φτάσω Άλπεις θα μου κάνει πλοήγηση την διαδρομή ή θα ψάχνω τα βουνά και τα λαγκαδια;

Στάλθηκε από το SM-A310F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τι μορφή θα είναι το αρχείο ? Θα μπορεί να κάνει πλοήγηση αλλά θα χρειαστεί ιντερνετ (έστω και για το πρώτο λεπτό), μετά μπορεί να συνεχίσει και offline
 

TAKIS04

member
Δημοσιεύσεις
614
Ηλικία
56
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
FMX 650 CUSTOM
SYM 150
Όνομα
ΤΑΚΗΣ
Περιοχή
ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
gps εγω χρησιμοποιω το garmin εχω ομως και το here maps στο κινητο για καθε ενδεχομενο (μια χαρα δουλευει )
 
Top Bottom