διτροχο ειναι κι αυτο...

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.099
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Και εκεί έρχονται τα gravel bikes για να μας βάλουν πάλι σε έξοδα !!!! Tooth Smileys drinking beer Emoticoncdefghigi
Άσε ρε φίλε!Τη θέλω τη μέση μου!
Μια χαρά είσαι με το mountain..
Άντε να πάρω κ ένα full suspension γιατί δεν νιώθω καλά χωρίς να πηγαίνω σε χώμα!
Κ για την ιστορία, να θυμηθούμε πώς είναι το υπόλοιπο της διαδρομής, όταν είχα ακόμη το trekking.... πριν μου το κλέψουν....
 
Τελευταία επεξεργασία:

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Άσε ρε φίλε!Τη θέλω τη μέση μου!
Μια χαρά είσαι με το mountain..
Άντε να πάρω κ ένα full suspension γιατί δεν νιώθω καλά χωρίς να πηγαίνω σε χώμα!
Κ για την ιστορία, να θυμηθούμε πώς είναι το υπόλοιπο της διαδρομής, όταν είχα ακόμη το trekking.... πριν μου το κλέψουν....
Δεν μπορώ να το συνηθίσω το ίσιο τιμόνι, μου φαίνεται ότι με βολεύει μόνο σε καταβάσεις μονοπάτια!! Στις ανηφόρες μου λείπει το τιμόνι κούρσας!!
Αφού σκέφτομαι να κάνω καμιά μετατροπή αλλά δεν βρίσκω λεβιεδομανετες 3x9 για υδραυλικά δισκόφρενα!!
Χαχαχα!!
Κάποιο τέτοιο πρότζεκτ! BombtrackHookADV-1.jpg
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.099
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δεν μπορώ να το συνηθίσω το ίσιο τιμόνι, μου φαίνεται ότι με βολεύει μόνο σε καταβάσεις μονοπάτια!! Στις ανηφόρες μου λείπει το τιμόνι κούρσας!!
Αφού σκέφτομαι να κάνω καμιά μετατροπή αλλά δεν βρίσκω λεβιεδομανετες 3x9 για υδραυλικά δισκόφρενα!!
Χαχαχα!!
Κάποιο τέτοιο πρότζεκτ! View attachment 28959
Πραγματικά πρωτότυπο!!!!
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Έχουμε τίποτα γνώστες εδώ μέσα να με κατευθύνουν σε μια ανάσταση ποδηλάτου?
Νίκο πες μας τι θες να κάνεις και λίγο πολύ όλοι μαζί θα μπορέσουμε πιστεύω να σε κατευθύνουμε!!
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
Θέλω να κάνω αναπαλαίωση αυτό το peugeut.
Σε λίγες μέρες θα έρθει στα χέρια μου. Κάθεται 20 χρόνια.
Εκτός από λάστιχα σαμπρέλες τακάκια σύρματα φρένων ταχυτήτων και ένα καλό πλύσιμο λάδωμα τι άλλο θα πρέπει να κάνω?
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.099
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Θέλω να κάνω αναπαλαίωση αυτό το peugeut.
Σε λίγες μέρες θα έρθει στα χέρια μου. Κάθεται 20 χρόνια.
Εκτός από λάστιχα σαμπρέλες τακάκια σύρματα φρένων ταχυτήτων και ένα καλό πλύσιμο λάδωμα τι άλλο θα πρέπει να κάνω?
Αλλαγή στις ντιζες, αλλαγή αλυσίδας, καθάρισμα μεσαίας τριβής, αλλαγή ταινίας τιμονιού.
Αυτά για αρχή.
Το θεωρώ απίθανο να θέλουν αλλαγή λόγω φθοράς η κασέτα κ η ανάπτυξη.
Λίγη προσοχή στο οπίσθιο ντεραγιε, να δουλεύει σωστά..
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.099
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Ω, ρε φίλε....!
Δεν μπορώ να καταλάβω τι μάρκα είναι...
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Θέλω να κάνω αναπαλαίωση αυτό το peugeut.
Σε λίγες μέρες θα έρθει στα χέρια μου. Κάθεται 20 χρόνια.
Εκτός από λάστιχα σαμπρέλες τακάκια σύρματα φρένων ταχυτήτων και ένα καλό πλύσιμο λάδωμα τι άλλο θα πρέπει να κάνω?
Νίκο υπόψιν οι αναπλαιωσεις στοιχίζουν!
Εξαρτάται τι θες να το κάνεις το ποδήλατο, αν θες να το κρεμάσεις στον τοίχο σαν ντεκόρ πχ, του αφήνεις όλα τα μαμά επάνω με ένα καλό καθάρισμα, ένα σετακι καινούρια καλωδια/συρματοσχοινα μια μανετα αριστερά (εκτός κ αν υπάρχει) είσαι κομπλέ!
Αν θες να το κανεις και λειτουργικό για καμιά βόλτα εδώ δυσκολεύουν τα πράγματα γιατί αυτά που φοράει επάνω γρήγορα θα αρχίσουν να σε αφήνουν!
Σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να αντικαταστήσεις μερικά αξεσουάρ!! Υπάρχουν αρκετά vintage αξεσουάρ στην αγορά για να καλύψουν τις ανάγκες!!
Ένα παλιό mercier που υπήρχε από παλιά στην οικογένεια και το αναπαλαίωσα μου πήγε γύρω στα 400 κατοστάρικα με πολύ προσωπική εργασία και μερικές αναβαθμίσεις σε φρένα, ντεραγιε πίσω, τροχούς για να μπορεί να είναι λειτουργικό και βάψιμο σκελετού γιατί είχε πολλά χτυπήματα!!
Ανταλλακτικά για αυτά τα παλιά μπορείς να βρεις στο ebay και στον παλιό ποδηλατά τον Τσιπίδη στη στοά Πατησίων και Στουρναρη!!
2012-07-19-042_copy_2400x1349.jpg2012-07-19-051_copy_1348x2399.jpg
 

NikosG

new member
Δημοσιεύσεις
439
Περιοχή
Athens
Όνομα
Νίκος
@dodos θέλω να το κάνω λειτουργικό για βόλτες.
Οποτε πάμε σιγά σιγά καθαρίζοντας λιπαίνοντας και αλλάζοντας ότι λείπει η δε δουλευει.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Για κοινά ανταλλακτικά φρένα ντιζες τακάκια πάω σε ενα οποιοδηποτε μαγαζί πιστεύω
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
@dodos θέλω να το κάνω λειτουργικό για βόλτες.
Οποτε πάμε σιγά σιγά καθαρίζοντας λιπαίνοντας και αλλάζοντας ότι λείπει η δε δουλευει.
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Για κοινά ανταλλακτικά φρένα ντιζες τακάκια πάω σε ενα οποιοδηποτε μαγαζί πιστεύω
Καλώδια και συρματοσχοινα ναι ειναι τα ίδια με τώρα! Ένα σετακι από αυτά, ταινία τιμονιού, λαστιχα σαμπρέλες, "παπουτσάκια" τακάκια τα βρίσκεις σε όλα τα ποδηλαταδικα !!!
Καθαρίζεις λιπαινεις ρυθμίζεις και βλέπεις στη πορεία τι μπορεί να χρειαστείς !! Καλές βόλτες εύχομαι!!!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Ο σπεσιαλίστας Αποστολης @dodos.
Ωραίος εισαι κι εσυ! ....δώσε θάρρος στον χωριατη ... να μας κανει να τρέχουμε για ποδήλατο τωρα ...! Tooth
 

dodos

well know member
Δημοσιεύσεις
3.888
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Apostolis
Περιοχή
Αθήνα
Ωραίος εισαι κι εσυ! ....δώσε θάρρος στον χωριατη ... να μας κανει να τρέχουμε για ποδήλατο τωρα ...! Tooth
Έτσι να μπορώ να πω και εγώ την ατάκα μου!!
Όλοι ποδήλατο θα πάρετε!!! funny
 
Top Bottom