αποδείξεις

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
εσεις πιστευετε οτι αν δεν ειχα ζητησει την εκπτωση του 10% επι των τιμων του καταλογου(επι λεξη), οταν του εκανα νοημα για τον λογαριασμο, θα εφερνε με την πρωτη την αποδειξη;χα,ας γελασω
αν ηταν ενταξει ,με το που εφερε κ το τελευταιο πιατο ,θα ηταν μεσα κ η συνολικη αποδειξη.κ αν θελαμε ακομα κ 5 μπυρες ,θα εκοβε ακομα 2η αποδειξη
ετσι κανουν οι σωστοι επαγγελματιες

ετσι για την ιστορια πριν 3-4 χρονια ειχαμε παει 13 ατομα απο ενα φορουμ για μασα στη στενη ευβοιας.
ημερα σαββατο οχι πολυ κοσμο.αφου παρκαραμε τα μηχανακια σε ενα χωρο διπλα απο το μαγαζι, βγηκε να μας καλως ορισει
εσυ εισαι το αφεντικο του λεω
ναι μου απανταει
ειμαστε 13 κεφαλια, θα μας κανεις 13% εκπτωση επι των τιμων του καταλογου;
ναι ,οκ ειπε, ο,τι θες
κ αφου φαγαμε ,με νοημα ζητησα τον λογαριασμο
ο τυπος εφερε την αποδειξη χωρις να την ζητησω, με το συνολικο ποσο χωρις την εκπτωση
εμεις υπολογισαμε το ποσο με την εκπτωση,μαζεψαμε τα χρηματα κ οταν τα πηγα του λεω ειναι τοσα ,ειμαστε ενταξει; κ απανταει ναι ειμαστε ενταξει.

ετσι ειναι οι ξεκαθαρες δουλειες απο επαγγελματιες.
κ παλι καλη χρονια να εχουμε



Eσυ πιστευεις οτι αν δε ζητουσες την εκπτωση και πληρωνες το συνολικο ποσο δε θα σου εφερνε την αποδειξη? Αν ναι, μονο τοτε εχει νοημα ολη αυτη η κουβεντα .

Επισης, στο δευτερο παραδειγμα σου, πιστευεις οτι συμφερει τον οποιονδηποτε επαγγελματια να κοβει μεγαλυτερο ποσο χρηματων απο αυτο που εισπρατει??!!! Αν ναι τοτε απο καπου αλλου σε κλεβει χωρις να το αντιληφθεις
 

aeriko

new member
Δημοσιεύσεις
167
Όνομα
Πάνος
Αυτό είναι ενα πραγματικό πρόβλημα.
Δηλαδή
Μαζευομαστε παρέα στο χ μαγαζί.
Έρχεται η ωρα της πληρωμής .
Έχουν όλοι κάρτες και έχουν όλοι μετρητά πανω τούς.
Την μοιρασιά πως θα την κάνει το κατάστημα αν πούμε με κάρτα??
Πριν καμμια 10ετια ήμουν Κων/λη με την σύζυγο και δειπνουσαμε σε κάποιο κυριλέ εστιατόριο. Δίπλα μια παρέα από τουρκαλες δεσποινίδες κάτι γιόρταζαν. Όταν τελείωσαν και ζήτησαν τον λογαριασμό μου έκανε εντύπωση που η κάθε μία τους πλήρωνε το αναλογούν πόσο με πιστωτική καρτα. Εμείς τότε ούτε το σχήμα της πιστωτικής δεν ξέραμε, που λέει ο λόγος. Συνεπώς όλα γίνονται αρκεί να θέλουμε.

Στάλθηκε από το CMR-AL09 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αν λειτουργούσαμε σύμφωνα με το παρακάτω θα είχαν λυθεί ΌΛΑ.

"ἀπόδοτε οὖν τὰ Καίσαρος Καίσαρι καὶ τὰ τοῦ Θεοῦ τῷ Θεῷ."

αλλά είναι βαριά "η καλογερική" και στα δύο για τους περισσότερους.-
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
επαναλαμβανω οταν τωρα θα θες το 20-25% του εισοδηματος σου σε πληρωμες με πλαστικο για να πιασεις το αφορολογητο θα δουμε τοτε τι θα διαλέγεις....
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
επαναλαμβανω οταν τωρα θα θες το 20-25% του εισοδηματος σου σε πληρωμες με πλαστικο για να πιασεις το αφορολογητο θα δουμε τοτε τι θα διαλέγεις....
ετσι θα γινει αλλα γιατι ρε στελιο ο επαγγελματιας να τρωει το βαλερ της τραπεζας σε εξυπηρετηση δικια σου?
αν εγω στα 100ε λογαριασμο,σου βαλω και το 1-1.5 του pos τι θα γινει?δεν θα στραβωσεις?
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@πυξιδας990
Όλες τις στρογγυλοποιησεις και άλλα τέτοια ρε Μανώλη τα τρώει παντα ο καταναλωτής... αργά η γρήγορα. Το που τα "τρώει" ... Ξέρουμε πολύ καλά :-P
Θα έρθει η στιγμή που με κάποιον τρόπο θα το περάσει ο κάθε ελευθερος επαγγελματίας αυτό το 1-1,5% στην τιμή του προϊόντος.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.518
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
ετσι θα γινει αλλα γιατι ρε στελιο ο επαγγελματιας να τρωει το βαλερ της τραπεζας σε εξυπηρετηση δικια σου?
αν εγω στα 100ε λογαριασμο,σου βαλω και το 1-1.5 του pos τι θα γινει?δεν θα στραβωσεις?

Ο περιπτερας να δεις στραβωμα καθε φορα που τον πληρωνουν με καρτα.

Μηδεν απο μηδεν,μηδεν λεει.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.451
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ο περιπτερας να δεις στραβωμα καθε φορα που τον πληρωνουν με καρτα.

Μηδεν απο μηδεν,μηδεν λεει.
Τα περιπτερα δεν ειναι υποχρεα εκ του νομου να εχουν pos.
Ακομα τουλαχιστον
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.451
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
@πυξιδας990
Όλες τις στρογγυλοποιησεις και άλλα τέτοια ρε Μανώλη τα τρώει παντα ο καταναλωτής... αργά η γρήγορα. Το που τα "τρώει" ... Ξέρουμε πολύ καλά :p
Θα έρθει η στιγμή που με κάποιον τρόπο θα το περάσει ο κάθε ελευθερος επαγγελματίας αυτό το 1-1,5% στην τιμή του προϊόντος.
Ηδη το'χουν κανει ,βλεπε βενζιναδικα σουπερμαρκετ κλπ
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
@πυξιδας990
Όλες τις στρογγυλοποιησεις και άλλα τέτοια ρε Μανώλη τα τρώει παντα ο καταναλωτής... αργά η γρήγορα. Το που τα "τρώει" ... Ξέρουμε πολύ καλά :p
Θα έρθει η στιγμή που με κάποιον τρόπο θα το περάσει ο κάθε ελευθερος επαγγελματίας αυτό το 1-1,5% στην τιμή του προϊόντος.
αμ δε βαγγελη...τωρα πρωτα ζητανε εκπτωση και μετα σου λενε καρτα...μιλαω εκ πειρας
 

User M

member
Δημοσιεύσεις
1.040
Eσυ πιστευεις οτι αν δε ζητουσες την εκπτωση και πληρωνες το συνολικο ποσο δε θα σου εφερνε την αποδειξη? Αν ναι, μονο τοτε εχει νοημα ολη αυτη η κουβεντα .

Επισης, στο δευτερο παραδειγμα σου, πιστευεις οτι συμφερει τον οποιονδηποτε επαγγελματια να κοβει μεγαλυτερο ποσο χρηματων απο αυτο που εισπρατει??!!! Αν ναι τοτε απο καπου αλλου σε κλεβει χωρις να το αντιληφθεις
λες να μπαινουν κ μεσα ;αν ναι θα το εκλειναν το μαγαζι.σκεψου μονο οτι μια μπριζολα εχει 1 ευρω αγορα κ την πουλαει 8-9.το θεωρω υπερβολη
κ ναι δεν θα μου εφερνε αποδειξη κ χωρις την εκπτωση,ειμαι σιγουρος
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.420
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Τι δουλειά κάνεις αν επιτρέπεται;
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Καλά αυτό πάλι με τα ΠΟΣ......

Το απόλυτο νταβατζιλίκι, η τέλεια απόδειξη γιατί πρέπει να ''κλέβεις'' τον πρώτο διδάξαντα,
το κράτος.
Σε υποχρεώνει να 'χεις ΠΟΣ και αμέσως από τα λεφτά που δικαιούσαι, από τα λεφτά που φορολογείσαι,
σου κρατάει η τράπεζα, με τις ευλογίες του κράτους ένα ποσοστό αντί να σου πληρώνει και τόκο......

cdefghicdefghicdefghicdefghi
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.518
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τεσσερις σελιδες με παπαριες,που σε πολλους χαλανε την διαθεση.

Δεν αφηνουμε τον κοσμο να κανει οτι θελει και εμεις να αρχισουμε να ονειρευομαστε???

Για παμε ...

Το 2019 ειναι εδω σχεδια,ονειρα ...
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ

doryforos

new member
Δημοσιεύσεις
301
Ηλικία
49
Μοτοσυκλέτα
Piaggio Liberty i Get 125 abs
Honda Cb 500x
Όνομα
Νίκος
το 2005 ήμουν Γερμανία εργαζόμενος εκει.Αποτέλεσμα έμαθα να χρησιμοποιώ κάρτα για τα πάντα ( εκει μας χρέωναν απο τότε πλαστικές σακούλες ενω τα πλαστικά μπουκάλια ήταν επιστρεφόμενα και ναι αισθανόμουν τον πρώτο χρόνο , κοντός μελαχρινός και Βαλκάνιος ) μετά συνήθισα.Το 2008 γυρνάω με το καλό οπότε αντε να συνηθίσω το χάος. Εφαγα κανα δυο φόλες απο υδραυλικούς κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου και βιασύνης μου .Απ οταν ξεκίνησε το βιολί και στην Ελλάδα με τα πάντα ηλεκτρονικά ,στο 99% των περιπτώσεων πληρωμή ηλεκτρονικά και μάλιστα με πρώτη ερώτηση το : έχετε Pos? ααα δεν έχετε ? γεια σας.
Ειλικρινά βαρέθηκα , σιχάθηκα να βλέπω κόσμο να πορεύεται με μαυρο χρήμα με έσοδα μακράν μεγαλύτερα απ τα δικά μου , με ασφάλεια , με επίδομα θέρμανσης με κουπόνια σουπερμαρκετ και κοινωνικό τιμολόγιο στην Δεη .Τα μελιστάλαχτα όπως κρίμα μωρε και πως κάνεις έτσι με αφήνουν αδιάφορο.Εργαζόμουν κάποτε σε καφετέρια στο κολονάκι και δεν είχαμε απολύτως τίποτα χωρίς απόδειξη , ακόμα κι αυτά που κερνούσαμε οταν αργούσαμε σε λογαριασμούς ή εξυπηρέτηση κοβόταν απόδειξη 10 λεπτών.Θα πω μόνο οτι ακόμα κι οταν έπαιζε καμια λάθος παραγγελία σε καφέδες και τέτοια οπως οοοχι ρε γμτ η Λίτσα τον πίνει μετριο κι οχι γλυκό που παράγγειλα τον αλλάζαμε με συνοπτικές διαδικασίες χωρίς πολλά πολλά ουτε καν στραβώναμε δηλαδή , αυτό για να έχουμε μέτρο σύγκρισης συμπεριφορών . πληρωνόμασταν στην ώρα μας κανονικά κανείς δεν είχε παράπονο απο κανέναν και ολα κομπλέ. Το σουβλατζίδικο που παω οταν τρωω απ εξω , κοβει αποδείξεις στα πάντα και μάλιστα δεν έχει μειώσει καν τους μισθούς στο προσωπικό του , ακόμα τον παλιό καλό μισθό παιρνουν και τα κανονικά τους δώρα ( και ναι έχει άπειρη δουλειά το μαγαζί και είναι λογικό κιόλας ) .Απόδειξη λοιπόν απ όλους .Οσο δεν υπάρχουν αποδείξεις δινω μια καλή ώθηση στην μαύρη εργασία στην πλήρη εκμετάλλευση ( και την δική μου εκμετάλλευση) σε δύσκολες εποχές. Ακόμα και αυτά που λένε οι επιχειρήσεις οτι μπλα μπλα το κράτος συνέταιρος και τα συναφή τα ακούω τσάμπα και βερεσέ.Οταν το μαγαζί είναι σοβαρό δεν μασάει ούτε απο αποδείξεις ουτε απο τίποτα.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
λες να μπαινουν κ μεσα ;αν ναι θα το εκλειναν το μαγαζι.σκεψου μονο οτι μια μπριζολα εχει 1 ευρω αγορα κ την πουλαει 8-9.το θεωρω υπερβολη
κ ναι δεν θα μου εφερνε αποδειξη κ χωρις την εκπτωση,ειμαι σιγουρος


Αυτή θα ηταν η επόμενη ανάρτηση μου.
Δηλαδή απο την φορά που βγήκαμε εξω πρόσφατα 7 άτομα ( είναι αυτή που είπα παραπάνω)
Και αρχικα ο λογαριασμός έβγαινε τριψήφιος ,και κατέληξε διψήφιος .
Φαντάζομαι οτι και έτσι ο καταστηματάρχης είχε κέρδος.
Γιατί δεν μπορεί να μας έκανε και δώρο.
Αν αναλογιστούμε όμως την πραγματική τιμή ας πούμε της βενζίνης που είναι και με την προσθήκη φόρων ,δασμών και μεταφορικών φτανει εκει που είναι ,έχουμε χοντρικά εναν μπουσουλα
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Όταν προ λίγων ετών ανέβηκε η τιμή του βαρελιού πετρελαίου και πληρώναμε βενζίνη 1.80 κλπ θυμάμαι οι επιχειρήσεις ζήτησαν και πήραν αύξηση στις τιμές των προϊόντων τους διότι αυξήθηκε το κόστος τους λόγω των μεταφορικών.
Ερώτηση:

Ποιος "επαγγελματίας" μείωσε τις τιμές του με το που έπεσε η τιμή του βαρελιού;

Σοβαρότης,Σεβασμός και προγραματισμός ΜΗΔΕΝ από κρατικό μηχανισμό καθώς κι από το μεγαλύτερο ποσοστό των πολιτών του.
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
το 2005 ήμουν Γερμανία εργαζόμενος εκει.Αποτέλεσμα έμαθα να χρησιμοποιώ κάρτα για τα πάντα ( εκει μας χρέωναν απο τότε πλαστικές σακούλες ενω τα πλαστικά μπουκάλια ήταν επιστρεφόμενα και ναι αισθανόμουν τον πρώτο χρόνο , κοντός μελαχρινός και Βαλκάνιος ) μετά συνήθισα.Το 2008 γυρνάω με το καλό οπότε αντε να συνηθίσω το χάος. Εφαγα κανα δυο φόλες απο υδραυλικούς κυρίως λόγω έλλειψης χρόνου και βιασύνης μου .Απ οταν ξεκίνησε το βιολί και στην Ελλάδα με τα πάντα ηλεκτρονικά ,στο 99% των περιπτώσεων πληρωμή ηλεκτρονικά και μάλιστα με πρώτη ερώτηση το : έχετε Pos? ααα δεν έχετε ? γεια σας.
Ειλικρινά βαρέθηκα , σιχάθηκα να βλέπω κόσμο να πορεύεται με μαυρο χρήμα με έσοδα μακράν μεγαλύτερα απ τα δικά μου , με ασφάλεια , με επίδομα θέρμανσης με κουπόνια σουπερμαρκετ και κοινωνικό τιμολόγιο στην Δεη .Τα μελιστάλαχτα όπως κρίμα μωρε και πως κάνεις έτσι με αφήνουν αδιάφορο.Εργαζόμουν κάποτε σε καφετέρια στο κολονάκι και δεν είχαμε απολύτως τίποτα χωρίς απόδειξη , ακόμα κι αυτά που κερνούσαμε οταν αργούσαμε σε λογαριασμούς ή εξυπηρέτηση κοβόταν απόδειξη 10 λεπτών.Θα πω μόνο οτι ακόμα κι οταν έπαιζε καμια λάθος παραγγελία σε καφέδες και τέτοια οπως οοοχι ρε γμτ η Λίτσα τον πίνει μετριο κι οχι γλυκό που παράγγειλα τον αλλάζαμε με συνοπτικές διαδικασίες χωρίς πολλά πολλά ουτε καν στραβώναμε δηλαδή , αυτό για να έχουμε μέτρο σύγκρισης συμπεριφορών . πληρωνόμασταν στην ώρα μας κανονικά κανείς δεν είχε παράπονο απο κανέναν και ολα κομπλέ. Το σουβλατζίδικο που παω οταν τρωω απ εξω , κοβει αποδείξεις στα πάντα και μάλιστα δεν έχει μειώσει καν τους μισθούς στο προσωπικό του , ακόμα τον παλιό καλό μισθό παιρνουν και τα κανονικά τους δώρα ( και ναι έχει άπειρη δουλειά το μαγαζί και είναι λογικό κιόλας ) .Απόδειξη λοιπόν απ όλους .Οσο δεν υπάρχουν αποδείξεις δινω μια καλή ώθηση στην μαύρη εργασία στην πλήρη εκμετάλλευση ( και την δική μου εκμετάλλευση) σε δύσκολες εποχές. Ακόμα και αυτά που λένε οι επιχειρήσεις οτι μπλα μπλα το κράτος συνέταιρος και τα συναφή τα ακούω τσάμπα και βερεσέ.Οταν το μαγαζί είναι σοβαρό δεν μασάει ούτε απο αποδείξεις ουτε απο τίποτα.


Συμφωνώ μαζί σου. Απόδειξη σε όλα.
Οχι όμως μαγκιές και παζάρια, κόψε μου 10 20 ή 30% και μετα κόψε μου και απόδειξη. Μη τα θέλουμε όλα δικά μας
 
Top Bottom