αγορα μονοκυλινδρης on-off

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.657
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Δεν πάει με το ύψος είναι θέμα μοχλων κ δύναμης φυσικά.
Ενα βαραντερο ποιος θα το σηκώσει... Ο φασουλας η ο γκαλης?
Εγω με 187 κ 75 κιλά, είμαι κατηγορία φασουλας
Παραταυτα την έχω σηκώσει, αλλά έπεσα μια φορά, χειμώνα σε παραλία, και περίμενα ένα μισάωρο μέχρι που εμφανίστηκε αυτοκίνητο...
Δεν κουνιόταν χιλιοστό στην αμμο
Και σε έδαφος με κλίση αν πέσει, με του τροχους πιο ψηλά. Καληνυχτα
1
Δεν πάει με το ύψος είναι θέμα μοχλων κ δύναμης φυσικά.
Ενα βαραντερο ποιος θα το σηκώσει... Ο φασουλας η ο γκαλης?
Εγω με 187 κ 75 κιλά, είμαι κατηγορία φασουλας
Παραταυτα την έχω σηκώσει, αλλά έπεσα μια φορά, χειμώνα σε παραλία, και περίμενα ένα μισάωρο μέχρι που εμφανίστηκε αυτοκίνητο...
Δεν κουνιόταν χιλιοστό στην αμμο
Και σε έδαφος με κλίση αν πέσει, με του τροχους πιο ψηλά. Καληνυχτα
Εσύ με 1.87 και 75 κιλά ,δεν είσαι Φασούλας,αλλά φασιολος ο χλωρός.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
@Drake Ramore Ρώτησα, γιατί εντός του budget μου βλέπω αρκετά ΤΑ σε καλή κατάσταση. Από επιδόσεις, μιλάμε για 1η μηχανή...δεν με καίει να βάζει και φωτιά στην άσφαλτο, εξάλλου οδηγάω "τουριστικά" να το πω. Γενικά, κάτι αξιόπιστο και άνετο για ταξίδια ή βόλτες, αυτό ζητάω.

Μετά πάω και σε πιο εξελιγμένο/καινούριο/δυνατό μηχανάκι, δεν με ενοχλεί αυτό. Απλά από όσο διαβάζω άλλοι το δίνουν 7L/100km,

άλλοι λένε πως μέχρι τα 110 καίει 5,κάτι στα 100. Το πιο οικονομικό όλων (εντός του θεωρητικού μπάτζετ) θα ήτανε το F650GS (Injection).
οι αλλοι με το κοκκινο μαλλον μιλανε ειτε για τπτ χρεπια που κυκλοφορουν ασυντηρητα ειτε οταν το πηγαινεις σβελτα,δλδ απο 6.000σ/λ κ πανω
οι δε αλλοι με τα μπλε λενε ακριβως το σωστο!
το ειχα απο καινουργιο 13 χρονια, 80.000χιλ ξερω ακριβως τι κ πως για οτι θες να μαθεις
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.788
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Γενικά, το ΤΑ μου φαντάζει το πιο "μηχανή" να το πω από όλα στην όψη...το GS650 το έχω δει από κοντά αρκετές φορές είναι σαν μεγάλο παπί να το πω. Θέλω κάτι που να μου αρέσει και οπτικά....

Ο μάστορας πάντως μου είπε ΤΑ...αν είναι καλορυθμισμένα μου λέει τα καρμπυρατέρ και οι βαλβίδες με καθαρό φίλτρο είναι μια χαρά. Ξαναλέω, δεν κυνηγάω για πρώτο μοτό να έχει ψεκασμούς, ABS, TCS, κλπ, κάτι να μάθω καλά από μοτοσυκλέτα και να κάνω και το κέφι μου παράλληλα. Εν τέλει 2000κατι € μπάτζετ μιλάμε...αν δώσω και το παπί πες κοντά στα 3000€ αλλά το παπί δεν αξίζει να το δώσω τώρα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Γενικά, το ΤΑ μου φαντάζει το πιο "μηχανή" να το πω από όλα στην όψη...το GS650 το έχω δει από κοντά αρκετές φορές είναι σαν μεγάλο παπί να το πω. Θέλω κάτι που να μου αρέσει και οπτικά....

Ο μάστορας πάντως μου είπε ΤΑ...αν είναι καλορυθμισμένα μου λέει τα καρμπυρατέρ και οι βαλβίδες με καθαρό φίλτρο είναι μια χαρά. Ξαναλέω, δεν κυνηγάω για πρώτο μοτό να έχει ψεκασμούς, ABS, TCS, κλπ, κάτι να μάθω καλά από μοτοσυκλέτα και να κάνω και το κέφι μου παράλληλα. Εν τέλει 2000κατι € μπάτζετ μιλάμε...αν δώσω και το παπί πες κοντά στα 3000€ αλλά το παπί δεν αξίζει να το δώσω τώρα.
Μια χαρά το ΤΑ άλλα παλιό σχετικά. Θέλει πλέον καλό ψάξιμο για να μην βρεις ταλαιπωρημένο.

Με 2κ είσαι στο χαμηλό όριο τιμης. Παίρνεις ένα γύρω στο 1,5κ και το φέρνεις στα ίσα του με τα υπόλοιπα, αρκεί να είναι οκ από κινητήρα.

Στάλθηκε από το RMX3085 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
οι αλλοι με το κοκκινο μαλλον μιλανε ειτε για τπτ χρεπια που κυκλοφορουν ασυντηρητα ειτε οταν το πηγαινεις σβελτα,δλδ απο 6.000σ/λ κ πανω
οι δε αλλοι με τα μπλε λενε ακριβως το σωστο!
το ειχα απο καινουργιο 13 χρονια, 80.000χιλ ξερω ακριβως τι κ πως για οτι θες να μαθεις
Δεν ξερω για τον τασουλη, αλλά για πες... Ενδιαφέρομαι..
Η κατανάλωση είναι το μελανό σημείο της, έχει τη φήμη της καταπιονας..
Επίσης δεν είναι τζαπαν, απ την άλλη ακούγεται ότι το εξημισο είναι το πλέον αξιόπιστο,..
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
Δεν ξερω για τον τασουλη, αλλά για πες... Ενδιαφέρομαι..
Η κατανάλωση είναι το μελανό σημείο της, έχει τη φήμη της καταπιονας..
Επίσης δεν είναι τζαπαν, απ την άλλη ακούγεται ότι το εξημισο είναι το πλέον αξιόπιστο,.
οι φημες ειναι για να υπαρχουν κ να γεννουν ατερμονες κουβεντες..
σου στειλα πμ το τηλ
παρε να μιλησουμε με την ανεση μας
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.826
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ξερω , ειμαι τρολακιας...δεν ειναι ομως τρολ..
Αφου εφυγε το τσιες, ψαχνομαι για αγορα on-off.
Σκεφθηκα να ξαναπαρω ενα αφρικα, ομως η αληθεια να λεγεται, ενω ηταν πολυ ικανη στο χωμα, ηταν βαρια
Γι αυτο και πηγαινα με παρεα, σε σολο βολτες εβλεπα χωματοδρομους και δισταζα να μπω για εξερευνηση...αν επεφτε σε δυσκολο μερος ισως να μην την σηκωνα...

Σκεφτομαι ενα μονοκυλινδρο, οχι ομως 250αρι με ξυλινη σελα, να μπορω να παω και ασφαλτο.
Eιχα το freewind 650, και ενω ειχε 19 τροχο μπροστα και μικροτερες διαδρομες αναρτησεων, ηταν 50 κιλα ελαφρυτερο απ το αφρικα, και εμπαινα σολο σε χωματοδρομους χωρις δευτερη σκεψη..
Λεω να ξαναπαρω ενα
Αλλη προταση στην κατηγορια αυτη?
Πάρε το δικό μου τώρα που το είδες και ανέβηκες και πάνω χαχαχά. Ελαφρύ δεν το λές πάντως πάει παντού
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ειδα σημερα ενα αλλο μονοκυλινδρο, το ψεκαστο f650gs της πενφε..
Το εκανα μια μικρη βολτα...Μ αρεσε.

Εχει καλη σελα για μονοκυλινδρο, και η θεση οδηγησης μου εκατσε καλα...
Τοχα ξανακαβαλησει παλιοτερα, που ειχα το freewind τοτε...το bmw ηταν πιο εργονομικο κ ταξιδιαρικο

Εκανα μια ερευνα στο νετ.
Ποναει σε αρκετα σημεια,
Το βασικο προβλημα ειναι το κομπλερ, (πολυ ακριβη ζημια ) που μεχρι και ρουλεμαν στροφαλου μπορει να επηρεασει..
Και η στεγανοτητα της τρομπας νερου, η οποια ειναι κακοσχεδιασμενη και καθε τοσο θελει επισκευη.
Ολα εχουν μπασει νερα στα λαδια, καποια μαλιστα καθε τρεις και λιγο.., εως οτου πουληθηκαν....σιγουρα με φρεναρει αυτο..
Με τα χλμ φθειρεται και το καπακι του μοτερ, προφανως μετα υπαρχουν τζογοι και την τρωει στο πιτσ φιτυλι..Πανακριβο το καινουριο καπακι..

Ανορθωτες και κομμενα καλωδια λαιμου επισης....αλλα δεν ειναι τοσο σοβαρα αυτα

Ειχαν και ρολο εργατη ...πραγμα που δυσκολευει την αγορα..

Το δελεαρ ομως ειναι η καταναλωση...τοχει φιλος και καιει 4 , 4.5 λιτρα στα 100!

Και φτανω στο κουφο σημειο να δυσκολευομαι να αλλαξω μηχανη ....λογω αξιοπιστιας..!!!!
Εκλεισα αισιως 20.000χλμ στη σελα του ΡΤ και αλλαξα μονο μιζα με 40 ευρω...και μια επισκευη σωματων με 5 ευρω!
Τα αλλα που αλλαξα στο ΡΤ, hall sensor, κ τεντωτηρα καδενας, τα αλλαξα απο υπερβαλοντα ζηλο, προληπτικα..Μια χαρα δουλευε.
Απο ολα τα μτχ 20-25 ετων που παω και παιρνω, βγηκε το πιο σκυλι..

Κανω μινιμουμ 10,000χλμ το χρονο...δηλ. θα εχω απο βενζινες κ τελη 350-400 ευρω κερδος ετησιως..
Το θεμα ειναι ποσο θα μπει το χερι στην τσεπη...ποσα θα μεινουν απο αυτα στο παντελονι...η θα βγουν και αλλα οξω Tooth Rolling ooops
 
Τελευταία επεξεργασία:

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.306
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Μπαμπίνο σου εχω ένα τέτοιο αν θέλεις σε σχετικά καλή κατάσταση για τα χρόνια του, με 130000 χλμ, γύρω στο χιλιάρικο!!
 

esel

Μαθουσάλας member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
17.238
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
πλατινενοι δισκοι με την μια ...και στο Hall of Fame....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
πλατινενοι δισκοι με την μια ...και στο Hall of Fame....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Η μελαχρινή(3η από αριστερά) γιατί κατσούφιασε;
Ήθελε ο πωπός της RT και θα βρεθεί σε φτωχοGS650 ή είναι fan του @stelios62 ;;;;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
πλατινενοι δισκοι με την μια ...και στο Hall of Fame....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..καλά η 4η(με το χέρι σαν USA President) είναι καραμπάμ Bandit 1250.
@Beast i love you,come down to kiss you and give you my masela....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
πλατινενοι δισκοι με την μια ...και στο Hall of Fame....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..η πρώτη με το γυαλί αλά Jakie Kennedy είναι Δεcποτική!!!
Του Φιλοπτώχου...

Ά ρε @esel !!!! ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΟΥ
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
πλατινενοι δισκοι με την μια ...και στο Hall of Fame....


Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
..η Ρένα βλέπει @Pan-dvs ,ΤΕΛΟΣ.

Nέος...
Φίρμα...
Βουτηράτος...
Με μια παλιοΑγγλιδα Τσιριμπίμ-Τσιριμπόμ..
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
Ειδα σημερα ενα αλλο μονοκυλινδρο, το ψεκαστο f650gs της πενφε..
Το εκανα μια μικρη βολτα...Μ αρεσε.

Εχει καλη σελα για μονοκυλινδρο, και η θεση οδηγησης μου εκατσε καλα...
Τοχα ξανακαβαλησει παλιοτερα, που ειχα το freewind τοτε...το bmw ηταν πιο εργονομικο κ ταξιδιαρικο

Εκανα μια ερευνα στο νετ.
Ποναει σε αρκετα σημεια,
Το βασικο προβλημα ειναι το κομπλερ, (πολυ ακριβη ζημια ) που μεχρι και ρουλεμαν στροφαλου μπορει να επηρεασει..
Και η στεγανοτητα της τρομπας νερου, η οποια ειναι κακοσχεδιασμενη και καθε τοσο θελει επισκευη.
Ολα εχουν μπασει νερα στα λαδια, καποια μαλιστα καθε τρεις και λιγο.., εως οτου πουληθηκαν....σιγουρα με φρεναρει αυτο..
Με τα χλμ φθειρεται και το καπακι του μοτερ, προφανως μετα υπαρχουν τζογοι και την τρωει στο πιτσ φιτυλι..Πανακριβο το καινουριο καπακι..

Ανορθωτες και κομμενα καλωδια λαιμου επισης....αλλα δεν ειναι τοσο σοβαρα αυτα

Ειχαν και ρολο εργατη ...πραγμα που δυσκολευει την αγορα..

Το δελεαρ ομως ειναι η καταναλωση...τοχει φιλος και καιει 4 , 4.5 λιτρα στα 100!

Και φτανω στο κουφο σημειο να δυσκολευομαι να αλλαξω μηχανη ....λογω αξιοπιστιας..!!!!
Εκλεισα αισιως 20.000χλμ στη σελα του ΡΤ και αλλαξα μονο μιζα με 40 ευρω...και μια επισκευη σωματων με 5 ευρω!
Τα αλλα που αλλαξα στο ΡΤ, hall sensor, κ τεντωτηρα καδενας, τα αλλαξα απο υπερβαλοντα ζηλο, προληπτικα..Μια χαρα δουλευε.
Απο ολα τα μτχ 20-25 ετων που παω και παιρνω, βγηκε το πιο σκυλι..

Κανω μινιμουμ 10,000χλμ το χρονο...δηλ. θα εχω απο βενζινες κ τελη 350-400 ευρω κερδος ετησιως..
Το θεμα ειναι ποσο θα μπει το χερι στην τσεπη...ποσα θα μεινουν απο αυτα στο παντελονι...η θα βγουν και αλλα οξω Tooth Rolling ooops
Τα χαμε πει στο τηλ ΒΑΒΙ..
Η διαφορά κατάναλωσης με κάτι πιο οικονομικό θέλει πολλά χρόνια για να καλύψει την δαπάνη απόκτησης κ συντήρησης ενός άλλου οχήματος. Βάστα ότι έχεις αφού σου κάνει τα κέφια κ εκλεισες
Αν δεις ότι ντε κ καλά θες χώμα τσακω ένα ΧΤ φτηνό κάνε 3,4 βόλτες να ξεθυμάνεις κ πουλά το ξανά μετά... cde
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Τα χαμε πει στο τηλ ΒΑΒΙ..
Η διαφορά κατάναλωσης με κάτι πιο οικονομικό θέλει πολλά χρόνια για να καλύψει την δαπάνη απόκτησης κ συντήρησης ενός άλλου οχήματος. Βάστα ότι έχεις αφού σου κάνει τα κέφια κ εκλεισες
Αν δεις ότι ντε κ καλά θες χώμα τσακω ένα ΧΤ φτηνό κάνε 3,4 βόλτες να ξεθυμάνεις κ πουλά το ξανά μετά... cde
Δεν μου βγαίνει απ το μυαλό το χωμα δυστυχώς.......
Και βρίσκομαι σε αναζητήσεις.... Συνεχώς.

Θες κατσίκι στα βουνά για ν ανεβαίνεις...
Μα στην άσφαλτο μετα θα ξενερώνεις..

Μέγα διλημμα και πρόβλημα μαζι..
Μηπως να πέρναγα μια βόλτα απ το Δαφνί?
 
Τελευταία επεξεργασία:

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.036
Όνομα
George
ισως ακομα κ ενα χρεπακι 2χρονο να ηταν μια λυση διοτι

-θα εκανες το κεφι σου εδω κοντα
-επειτα θα εχει ευκολη συντηρηση
-θα δεις εαν τελικα σου μεινει το χωμα ως τεραιν
-ενω θα δεις οτι το κοστος εξοπλισμου που θα χρειαστεις ακομα κ για ενα απλο travel endouro δεν ειναι καθολου μικρο...

συνεπως, εμεις στα λεμε αλλα εσυ ξυνεσαι στην κλιτσα του τσοπανη... οποτε δεν μενει παρα να σε απολαυσουμε.... Tooth
 
Top Bottom