αγορά F 700 gs

bill1978

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
46
Όνομα
bill1978
Χαιρετώ όλη την παρέα. Θα ήθελα την βοήθειά σας για την αγορά της συγκεκριμένης μηχανής. Τι πρέπει να προσέξω και γενικά αν είναι μία αξιόπιστη μηχανή. Με ενδιαφέρουν μοντέλα από το 15 και μετά.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλημέρα ,μια χαρά είσαι.
Το μηχανάκι που κοιτάς δεν βγάζει τα προβλήματα των πριν του ’13.
Δηλ.φερει το καινούριο βολάν,οπότε ξεχνάς το θεμα πηνία και φοράς πλέον το νέο φανάρι της hela που δε μαυριζει.
Είσαι κομπλέ ,75 άλογα ,αν θες μπορείς να το τσιπαρεις να ανέβει καμιά 15αρια ακομη
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Τα περισσοτερα εχουν πεσει σε καλα χερια και ειναι σε αρκετα καλη κατασταση.Καλη αγορα.
Τα προηγούμενα ναι.Του 15 δεν τα πιάσαν ακόμη καλά καλα,μιλάμε για καινούριο σχετικά μηχανακι
 
Τελευταία επεξεργασία:

bill1978

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
46
Όνομα
bill1978
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Με έχετε καταπλήξει με την αμεσότητα σας! Θα μοιραστώ λοιπόν μαζί σας την σκέψη μου. Είμαι κάτοχος ενός cb500x το οποίο έχω καταευχαριστηθει εδώ και 2 χρόνια μέσα στην πόλη. Όμως κάποια στιγμή θέλησα να κάνω και κάνα ταξιδάκι και τότε λοιπόν είδα ότι δεν είναι και το φόρτε του λόγω ύψους (1,85) και όγκου (90 κιλά). Επειδή δυστυχώς δεν έχω οδηγήση την BMW πιστεύεται ότι θα με καλύψει? Οι μηχανές που κοιτάω είναι κοντά στις 20.000 χιλιάδες χλμ. Από τυχόν κατόχους η γνώστες τι θα πρέπει να προσέξω? Ένας έλεγχος στην επίσημη αντιπροσωπεία είναι αρκετός?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλημέρα και καλώς σας βρήκα. Με έχετε καταπλήξει με την αμεσότητα σας! Θα μοιραστώ λοιπόν μαζί σας την σκέψη μου. Είμαι κάτοχος ενός cb500x το οποίο έχω καταευχαριστηθει εδώ και 2 χρόνια μέσα στην πόλη. Όμως κάποια στιγμή θέλησα να κάνω και κάνα ταξιδάκι και τότε λοιπόν είδα ότι δεν είναι και το φόρτε του λόγω ύψους (1,85) και όγκου (90 κιλά). Επειδή δυστυχώς δεν έχω οδηγήση την BMW πιστεύεται ότι θα με καλύψει? Οι μηχανές που κοιτάω είναι κοντά στις 20.000 χιλιάδες χλμ. Από τυχόν κατόχους η γνώστες τι θα πρέπει να προσέξω? Ένας έλεγχος στην επίσημη αντιπροσωπεία είναι αρκετός?

Φίλε μου ομό-ψηλε, δεν θα δεις τρελή διαφορά στην ανεμοκάλυψη απο το cbx στο F700. Η μηχανή μπορεί να είναι ελαφρώς πιο "μυώδης" αλλά όχι τρελά πράγματα. Για τα τεχνικά χαρακτηριστικά της δυστυχώς δεν ξέρω να σου πω τίποτα (δεν την έχω ψάξει καθόλου) αλλά επειδή την έχω δει live από κοντά, αν το κύριο μέλημα σου είναι το ταξίδι και αλλάζεις το μηχανάκι σου επειδή ο σωματότυπος σου είναι μικρός για το CB500Χ, τότε πήγαινε πρώτα να δεις πως κάθεσαι πάνω και δες και κανα μεταχειρισμένο για test drive. Μπορεί να μην σου κάτσει.

Δυστυχώς κι εγώ που είμαι στο ψάξιμο (1,95 υψος ...κιλά άστο) και μου άρεσαν διάφορα μηχανάκια, με το που ανεβαίνω πάνω και τα κάνω μια βόλτα καταλαβαίνω πως είναι ακατάλληλα.
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Βασίλη συνήθως οι ιδιοκτήτες BMW ακολουθούν την πεπατημένη της αντιπροσωπείας ώστε να έχουν το "αβαντάζ" του πλήρες σφραγισμένους ιστορικού και να το παραθέτουν στην πώλησή της.
Σπανια,ειδικά σε τόσο νέο μοντέλο θα βρεις δυσκολία να μάθεις το που και πότε..

Θα ήθελα εδώ να συμφωνήσω με τον φίλο Απόστολο για την δοκιμή.Βασικότατο να είσαι σίγουρος τι ταιριάζει στις ανάγκες σου.

Εδώ είμαστε..
Smileys drinking beer Emoticon
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Κατ΄αρχήν καλώς όρισες. Τα βασικά προβλήματα λύθηκαν μετά το 2015 και ήταν αυτά ακριβώς που λέει ο giamar.

Κατά τα λοιπά, οι ιδιοκτήτες δε το θεωρούν ιδανικό για ταξίδι λόγω κακής ανεμοκάλυψης που δε σώζεται με αλλαγή ζελατίνας και κραδασμών,
ωστόσο εσύ ξέρεις εάν και πόσο θα το ταξιδέψεις. Κατά βάση το F700GS σχεδιάστηκε για commuter
και αυτό είναι το ιδανικό περιβάλλον χρήσης της, αλλά commuter έχεις με λιγότερα λειτουργικά κόστη. Στο ύψος σου το F800GS θα σε βολέψει καλύτερα,
αλλά λόγω μεγάλων τροχών και πιο χωμάτινης προσανατολισμένης ανάρτησης ταξιδεύει χειρότερα και από το F700GS.
Γενικότερα οι ιδιοκτήτες τους δε τα προτείνουν για ασφάλτινα ταξίδια και τα 2... Αν ήθελες και χώμα π.χ θα σου έλεγα φύγε για το F800GS, είναι από τα καλύτερα της κατηγορίας του,
αλλά το F700Gs δεν διακρίνεται πουθενά, μια χρυσή μετριότητα είναι με υψηλό κόστος κτήσης. Αυτό βέβαια δε σημαίνει ότι δε μπορεί να καλύπτει τις δικές σου ανάγκες καλύτερα από οποιοδήποτε άλλο.
Τέλος έχε υπόψιν σου ότι φοράει μικρότερο λάστιχο πίσω από το κοινό 150/70/17 (140/70/17) που δεν ξέρω πόσο περιορίζει τις διαθέσιμες επιλογές και ανεβάζει το κόστος τους.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αν το παει σε επισημη θα παρεις και δευτερη γνωμη.

Ειναι απλο μηχανακι.Οπτικος ελεγχο στα κλασικα...αλυσιδες,ζαντες,μπουκαλες,λαστιχα και κατω απο τον χωρο της σελας.

Τζογο στο τιμονικαλωδια κλπ.

Αν δεν εισαι Ο χιλιομετροφαγος θα σε βολεψει αρκετα.Μεγαλη ζελατινα και φρυδακι θα σε βοηθησουν αρκετα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για μένα καλύτερα να βρεις ένα GS 1200 έστω και λίγο πιο παλιό, επειδή έχουμε τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά , πίστεψε με...
Α και καλώς ήρθες....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για μένα καλύτερα να βρεις ένα GS 1200 έστω και λίγο πιο παλιό, επειδή έχουμε τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά , πίστεψε με...
Α και καλώς ήρθες....

Τι λες μωρε Μανο;
Δυο χρονια με το cb μεσα στην πολη και βουρ για την κορυφη της κατηγοριας;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τι λες μωρε Μανο;
Δυο χρονια με το cb μεσα στην πολη και βουρ για την κορυφη της κατηγοριας;
cdefghigcdefghigcdefghigcdefghig
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για μένα καλύτερα να βρεις ένα GS 1200 έστω και λίγο πιο παλιό, επειδή έχουμε τα ίδια γεωμετρικά χαρακτηριστικά , πίστεψε με...
Α και καλώς ήρθες....
Θα χρειαστεί κι ένα μικρό(π.χ παπάκι) για εντός.
Το 1200 δεν είναι για μεσα
 

bill1978

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
46
Όνομα
bill1978
Πάνω από 6 με 7 χιλιάδες χλμ το χρόνο δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω. Η χρήση θα είναι 80% πόλη και 20% ταξίδια. Μου αρέσει πολύ και θέλω να το πάρω με όλα τα έξτρα (άλλη επιλογή θα ήταν το 750 αλλά χωρίς καθόλου έξτρα).
Τώρα για το 1200 δεν το συζητάω καν μιας και θα είναι σαν να έχω Ferrari στο κέντρο της Αθήνας abcdefghg
Σήμερα πέρασα από BMW και μου είπαν ότι με 32 ευρώ το περνάνε κόσκινο. Μόνο τα χλμ δεν μπορούν να επιβεβαιωσουν αν δεν είναι όλα τα σέρβις στην επίσημη αντιπροσωπεία.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να ρωτήσω είναι για τα αλυσιδογραναζα. Στα 20000 χιλιάδες θα πρέπει να αλλαχθούν υποχρεωτικά?
Υ. Γ καλώς σας βρήκα όλους. Πραγματικά δεν το ήξερα το σαιτ και νομίζω ότι βοηθάτε πάρα πολύ με τις απόψεις σας.
 
Top Bottom