ΧΑΛΚΙΔΑ-ΜΟΝΕΜΒΑΣΙΑ

kosths

new member
Δημοσιεύσεις
286
Ηλικία
61
Περιοχή
Χαλκίδα
Μοτοσυκλέτα
cbr 1100 XX Blackbird
Όνομα
Κωνσταντίνος
Περιοχή
Χαλκίδα
https://goo.gl/maps/Z5ozJ9xWAoZ7mVUo6

Αναχώρηση Σάββατο 6-6-20 ωρα 07:00 απο Χαλκίδα για Μονεμβασία μέσω Επιδαύρου - Λεωνιδίου και επιστροφή απο Εθνική λόγω των 800 χιλμ., μιας και ηταν μονοήμερη.
Φουλάρισμα Καβάλας και πρώτη στάση για καφέ στο Αγνάντι.








Επόμενη στάση για ξεμούδιασμα Νέα Κίος και προχωράμε σβέλτα για Λεωνίδιο.
Μια στάση πρίν το Λεωνίδιο για ξεμούδιασμα



.....και κάπου εκεί ανακαλύψαμε τι σημαίνει Τσακωνία οταν φυσάει !
Απο κεί και κάτω ο αέρας γινόταν κουραστικός.
Στο Λεωνίδιο δεν σταματήσαμε καθόλου (συγγνώμη Μανώλη Δολιανίτη) γιατί εκεί που καθόμαστε πέρασε η ΛΕΜΣ Σαλαμίνας με πάρα πολύ κόσμο και τους βρήκαμε σε καφέ στο Λεωνίδιο. Που να βγάλεις ακρη λέω τώρα με τόσο κόσμο και ετσι συνεχίσαμε χωρίς καθυστερήσεις μιας και τα χιλμ μέχρι το Γερολιμένα ηταν αρκετά ακόμη.

Το Λεωνίδιο απο ψηλά







Ανεβήκαμε απο Τσιτάλια - Πελέτα για πρώτη φορά και η διαδρομή φανταστική. Αγρια ομορφιά ρε παιδί μου, τι να πείς για τη Μάνη.
Η διαδρομή δε μέχρι Κρεμαστή πανέμορφη μέσα στο Ελατο και ο δρόμος με καινούρια ασφαλτο.








Απο Κρεμαστή και κάτω το τοπίο αλλάζει σε χαμηλή βλάστηση και ο δρόμος φιδίσιος οτι πρέπει για μοτ/τα.
Επόμενος προορισμός για φαγητό στο Λιμανάκι του Ιέρακα που είχα ξαναπάει.




Το φαγητό φθηνό, καλό με λίγο κόσμο και πολύ αέρα επίσης.

Ξεκούραση, κουβεντούλα με σύντροχο εντουρά που είχε οργώσει τα βουνά και συνεχίζουμε για Μονεμβασία. Ο αέρας εχει ξεπεράσει τα ορια πλέον και οδηγάμε με ρυθμό ασφαλείας γιατί σε πολλά σημεία της διαδρομής γινόταν ακόμα και επικίνδυνος. Κάποιος πατριώτης μου το είχε ονομάσει Γιβλαλτάρ της ανατολής.
 
Τελευταία επεξεργασία:

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ

kosths

new member
Δημοσιεύσεις
286
Ηλικία
61
Περιοχή
Χαλκίδα
Μοτοσυκλέτα
cbr 1100 XX Blackbird
Όνομα
Κωνσταντίνος
Περιοχή
Χαλκίδα
Α να μου χαθείτε καγκουρες. Τα εβαλα ολα μαζί και στο τέλος μου λέει το μύνημα μόνο 20 φωτό που πάς Δημητρακόπουλε;
 

kosths

new member
Δημοσιεύσεις
286
Ηλικία
61
Περιοχή
Χαλκίδα
Μοτοσυκλέτα
cbr 1100 XX Blackbird
Όνομα
Κωνσταντίνος
Περιοχή
Χαλκίδα
Οι ρυθμοί οδήγησης απο κεί μέχρι την Μονεμβασία σε safe mode γιατί η δύναμη του αέρα γινόταν ακόμα και επικίνδυνη.









Τα καφέ ηταν ολα αδεια απο κόσμο γιατί δεν μπορούσες να σταθείς πουθενά και ετσι αποφασίσαμε να συνεχίσουμε για Σκάλα.





Η επιστροφή εγινε απο Εθνική αναγκαστικά πλέον για να γυρίσουμε στην εδρα μας και φθάσαμε στα διόδια Ελευσίνας στίς 09:30.



......και κατά τίς 10:30 στη Χαλκίδα. Πιστεύω για μονοήμερη καλά τα πήγαμε. Αντε και στην επόμενη καλά νάμαστε. Καλούς δρόμους σε ολους οπου και να πηγαίνετε.
 

KosmasKLE

new member
Δημοσιεύσεις
79
Ηλικία
52
Περιοχή
Metamorfosi
Μοτοσυκλέτα
Kawasaki KLE-500
Όνομα
Kosmas
Αγαπημένο μέρος η Μονεμβασιά και γενικά όλη η Λακωνία. Οι καλύτερες συνεχόμενες διακοπές 26 μηνών που έζησα ποτέ.
Πολλά μπράβο για την εκδρομή σας αυτή που αν δεν ήταν το μελτέμι θα την απολαμβάνατε στο έπακρο.
Θα την κάνω σίγουρα και εγώ κάποια στιγμή προς τα εκεί μιας και έχω να πάω από το 2008.

Πάντα τέτοια λοιπόν.Smileys drinking beer Emoticon
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ωραία καταδρομική βολταρα, εύγε Κωστή....
 
Top Bottom