Φιλτρο εξατμιση(Με σιγαστηρα).. προγραμμα;

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλησπερα σε ολους.
Την Δευτερα ειναι να παω την μηχανη για προγραμμα μιας και στην μηχανη εχω πανω τελικο Race Guns και φιλτρο ΚΝ.
Η απορια μου ειναι η εξης, παιζει ρολο ο σιγαστηρας στην αποδοση της μηχανης;
Επισης εαν τυχον μου την γυρισει και φαμε παλι κανενα προστιμο για ηχο, και αλλαξω την raceguns με την μαμα, θα εχω θεμα;

Μοτοσυκλετα: VFR800X Crossrunner 2016

Ευχαριστω
 

Attachments

  • 356008863_208426215030520_3283001240517757385_n.jpg
    356008863_208426215030520_3283001240517757385_n.jpg
    447,8 KB · Προβολές: 16

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Δεν έχει διαφορά αν έχει σιγαστήρα στην απόδοση. Επίσης δε χρειάζεται πρόγραμμα εφ όσον έχεις μόνο τελικό εξάτμισης.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Δεν έχει διαφορά αν έχει σιγαστήρα στην απόδοση. Επίσης δε χρειάζεται πρόγραμμα εφ όσον έχεις μόνο τελικό εξάτμισης.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και ενα φιλτρακι ooops
 

dkamzelas86

Moderator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
406
Ηλικία
38
Περιοχή
ΦΛΩΡΙΝΑ
Όνομα
Δημήτρης
Το είδα. Το ίδιο ισχύει. Εφόσον δεν έχεις ολόσωμη εξάτμιση, ο εγκέφαλος θα ρυθμίσει μόνος του.

Στάλθηκε από το RMX3363 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ότι λέει ο από πάνω!!

Μη δίνεις τσάμπα τα λεφτά σου!!
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.782
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτά τα τύπου φίλτρα που βγαίνουν συγκεκριμένα για το χ-ψ μοντέλο, συνήθως έρχονται με την προϋπόθεση πως δεν απαιτείται εξτρά ρύθμιση χαρτογράφησης.

Τώρα, οι εργοστασιακές ECU έχουν ένα-κάποιο εύρος ρύθμισης. Αυτό το εύρος υπάρχει για αλλαγές σε θερμοκρασία, υψόμετρο, οδηγικές συνθήκες αλλά μπορεί να "σηκώσει" και τυχόν μικρές αλλαγές σε εισαγωγή-εξαγωγή. Τουλάχιστον αυτό είδα από ενασχόληση με μονοκύλινδρα, αλλά φαντάζομαι και στο VFR το ίδιο θα ισχύει.

Με ένα φίλτρο και ένα απλό τελικό δεν θα ταβανιάσει αυτό το περιθώριο της ECU...οπότε μια χαρά θα είσαι με την στοκ χαρτογράφηση.

Απόλαυσε τις βόλτες σου
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.484
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Ο, τι είπαν οι παραπάνω απλά έχε υπ όψιν σου ότι θα τσιμπήσει λίγο μπετζινα παραπάνω. Αλλά θα μου πεις "μπρος στα κάλλη τι ειν ο πόνος" (στη τσέπη) Tooth
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Καλησπερα σε ολους.
Την Δευτερα ειναι να παω την μηχανη για προγραμμα μιας και στην μηχανη εχω πανω τελικο Race Guns και φιλτρο ΚΝ.
Η απορια μου ειναι η εξης, παιζει ρολο ο σιγαστηρας στην αποδοση της μηχανης;
Επισης εαν τυχον μου την γυρισει και φαμε παλι κανενα προστιμο για ηχο, και αλλαξω την raceguns με την μαμα, θα εχω θεμα;

Μοτοσυκλετα: VFR800X Crossrunner 2016

Ευχαριστω
Αν τον βαζο-βγαζεις το σιγαστήρα Θα το πας χωρίς το σιγαστήρα να το φτιάξει το πρόγραμμα και όταν θα το φοράς θα είναι λίγο πιο πλούσιο, δε πειράζει, κατεβάζει και τις θερμοκρασιες. Δυστυχώς το ίδιο νόμιζα και εγώ ότι ο μαμά εγκέφαλος διορθώνει, όχι δε διορθώνει, ακόμα και με εξάτμιση φίλτρο στεγνώνει επικίνδυνα και ίσως να πηγαίνει και χειρότερα. Για παράδειγμα στα ΚτΜ είναι μικρό το εύρος, σχεδόν μόνο ελεύθερο φίλτρο διαχειρίζεται η eprom, είχα δοκιμάσει τα πάντα στο 200αρι γιατί δεν είχε πολύ δύναμη.



Sent from my X19 using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Καλησπερα σε ολους.
Την Δευτερα ειναι να παω την μηχανη για προγραμμα μιας και στην μηχανη εχω πανω τελικο Race Guns και φιλτρο ΚΝ.
Η απορια μου ειναι η εξης, παιζει ρολο ο σιγαστηρας στην αποδοση της μηχανης;
Επισης εαν τυχον μου την γυρισει και φαμε παλι κανενα προστιμο για ηχο, και αλλαξω την raceguns με την μαμα, θα εχω θεμα;

Μοτοσυκλετα: VFR800X Crossrunner 2016
Αν θες πραγματικα να δεις διαφορες πρεπει να γινουν και τα 3 πραματα και αν μπορεις και δυναμομετριση πριν και μετα στο χαρτι θα σου πει που πηρε και τι.

Αναμενουμε να μας πεις νεα Bcdefgh
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Καλησπερα παιδια με τελικο και φιλτρο και προγραμμα στον μαμα εγκεφαλο, το αποτελεσμα ηταν να παρει θεωρητικα 13 αλογα μοτερ και 6 αλογα ροδα απο 97 πηγε 103.. Πολυ καλυτερη αποκριση του γκαζιου και γενικα εγινε πιο γραμμικο. Συν τις καταναλωσεις που εστρωσαν ελαχιστα..
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλησπερα παιδια με τελικο και φιλτρο και προγραμμα.... γραμμικο. Συν τις καταναλωσεις που εστρωσαν ελαχιστα..
Πόσο στρωσαν δλδ ,όταν ανοίγει το vv-t ,κάνα μισό λίτρο;
 

ChrisParaGR

new member
Δημοσιεύσεις
25
Ηλικία
25
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
VFR800X Crossrunner
Όνομα
ChrisVFRX
Ε τι 1Ο τι 9 Rolling
Σε ταξιδι που το ειδα παντως απο 6 λιτρα επεφτε και στα 4.8 με 5.5 σταθερα με 140. Με 150 οταν πλησιαζε στο vtec πηγαινε 6 με 6.5 βαρια..Μια χαρα για V4.. Με vtec αναμενο σε στροφες 7000 με 7500 παει καπου 7-8.. Εε μετα ξεκιναω τα ντεπονStoned Emoticon
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.466
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Σε ταξιδι που το ειδα παντως απο 6 λιτρα επεφτε και στα 4.8 με 5.5 σταθερα με 140. Με 150 οταν πλησιαζε στο vtec πηγαινε 6 με 6.5 βαρια..Μια χαρα για V4.. Με vtec αναμενο σε στροφες 7000 με 7500 παει καπου 7-8.. Εε μετα ξεκιναω τα ντεπονStoned Emoticon
Μια χαρα εισαι πεταει το εργαλειο :cool:
 
Top Bottom