Υπόδηση αναβατη

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
672
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Aν δεν εχεις την τυχη να μενεις στην πρωτευουσα,την συμπρωτευουσα ,αντε και σε καναδυο αλλες πολεις η αγορα εξοπλισμου ειναι μια μικρη οδυσσεια.Οι κατοικοι των πιο πανω περιοχων κανουν μια βολτα,δοκιμαζουν,αγοραζουν και τελειωνει η ιστορια.

Εμεις στην περιφερεια εφαρμοζουμε αλλο συστημα.Την στηνουμε στο φαναρι και μολις αναψει κοκκινο σπρωχνουμε την μηχανη,κανουμε κεφαλοκλειδωμα στον αναβατη,του βγαζουμε τις μποτες,τις δοκιμαζουμε και οταν του τις δινουμε πισω αν θυμηθουμε του λεμε και ενα ευχαριστω.Οσοι ειμαστε τυχεροι και δεν μας μπουζουριασουν,στο τελος βρισκουμε αυτο που ψαχνουμε.

Η τιμη τους στην Ελλαδα 30-40 ευρω ακριβοτερες απο Ισπανια.Μετα απο διαλογο με το εδω καταστημα και αφου του εξεθεσα εν συντομια τα πραγματα,με ενημερωσε οτι θα μου κανει την ιδια τιμη με το καταστημα του εξωτερικου.

Μολις παραλαβω θα επανελθω.

Παναγιώτη τις έχω 4 χρόνια τώρα, είναι ότι πιο άνετο έχω φορέσει ποτέ μου σε αυτά τα λεφτά, είναι πάρα πολύ καλές! Μια συμβουλή θα σου δώσω όπως παρατηρείς και στην φώτο μπροστά στην μύτη η σόλα είναι αρκετά λεπτή με αποτέλεσμα αν ξεχαστείς ή βαρεθείς κάνα δυο φορές και τις σύρεις στο οδόστρωμα στο ξεκίνημα της μότο ή σταματώντας σε κάποιο φανάρι θα φτάσεις ραφή κατευθείαν, μόλις τις παραλάβεις πήγαινε σε έναν τσαγκαρη να σου βάλει δύο σιδεράκια μπροστά όπως στην motocross και είσαι κομπλέ, βγαίνουν και σε μαύρο πλέον αν σε ενοχλεί το ασημί για το πως θα φαίνεται!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Παναγιώτη τις έχω 4 χρόνια τώρα, είναι ότι πιο άνετο έχω φορέσει ποτέ μου σε αυτά τα λεφτά, είναι πάρα πολύ καλές! Μια συμβουλή θα σου δώσω όπως παρατηρείς και στην φώτο μπροστά στην μύτη η σόλα είναι αρκετά λεπτή με αποτέλεσμα αν ξεχαστείς ή βαρεθείς κάνα δυο φορές και τις σύρεις στο οδόστρωμα στο ξεκίνημα της μότο ή σταματώντας σε κάποιο φανάρι θα φτάσεις ραφή κατευθείαν, μόλις τις παραλάβεις πήγαινε σε έναν τσαγκαρη να σου βάλει δύο σιδεράκια μπροστά όπως στην motocross και είσαι κομπλέ, βγαίνουν και σε μαύρο πλέον αν σε ενοχλεί το ασημί για το πως θα φαίνεται!
Δεν το σερνω οποτε σε πρωτη φαση μαλλον δεν θα τις πειραξω.Το χρωμα δεν με χαλαει ετσι και αλλιως.
 
Τελευταία επεξεργασία:

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Εγώ ακόμη έχω τις Oxtar Matrix GTX. Τις έχω περίπου από το 2005 και αντέχουν ακόμη σαν καινούργιες.
Βεβαια εδω και κοντά 10 χρόνια δεν έχω οδηγήσει μηχανή αλλά όσο οδηγούσα υπήρχαν χρονικά που τις φορούσα κάθε μέρα
Δεν ενδεικνυονται για τους καλοκαιρινούς μήνες για καθημερινή χρήση εκτός από σε ταξίδι.
Πάλι καλά είναι από τα πράγματα που κράτησα και θα μου χρησημεύσουν πάλι σύντομα.

 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εγώ ακόμη έχω τις Oxtar Matrix GTX. Τις έχω περίπου από το 2005 και αντέχουν ακόμη σαν καινούργιες.
Βεβαια εδω και κοντά 10 χρόνια δεν έχω οδηγήσει μηχανή αλλά όσο οδηγούσα υπήρχαν χρονικά που τις φορούσα κάθε μέρα
Δεν ενδεικνυονται για τους καλοκαιρινούς μήνες για καθημερινή χρήση εκτός από σε ταξίδι.
Πάλι καλά είναι από τα πράγματα που κράτησα και θα μου χρησημεύσουν πάλι σύντομα.


Mετα απο τοσο καιρο που καθονται με το που θα τις φορεσεις μπορει να αρχισουν να διαλυονται.
 

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Mετα απο τοσο καιρο που καθονται με το που θα τις φορεσεις μπορει να αρχισουν να διαλυονται.
Θα δείξει Πάνο. Όταν σταμάτησα να τις φοράω τις είχα περάσει με μια αλοιφή περιποιήσης για δέρμα ( ίδιο με αυτό για τα καθίσματα των αυτοκινητων της Maguiers. Τις βγάζω και τις περνάω κάθε χρόνο, αλλά δεν τις έχω φορέσει οπότε δεν ξέρω.
Αν διαλυθούν θα πάμε για άλλες κάποια στιγμή.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Θα δείξει Πάνο. Όταν σταμάτησα να τις φοράω τις είχα περάσει με μια αλοιφή περιποιήσης για δέρμα ( ίδιο με αυτό για τα καθίσματα των αυτοκινητων της Maguiers. Τις βγάζω και τις περνάω κάθε χρόνο, αλλά δεν τις έχω φορέσει οπότε δεν ξέρω.
Αν διαλυθούν θα πάμε για άλλες κάποια στιγμή.

Δοκιμασε να τραβηξεις την σολα μηπως εχει ξεραθει η κολα.
 

remali

new member
Δημοσιεύσεις
373
Όνομα
remali
Aν δεν εχεις την τυχη να μενεις στην πρωτευουσα,την συμπρωτευουσα ,αντε και σε καναδυο αλλες πολεις η αγορα εξοπλισμου ειναι μια μικρη οδυσσεια.Οι κατοικοι των πιο πανω περιοχων κανουν μια βολτα,δοκιμαζουν,αγοραζουν και τελειωνει η ιστορια.

Εμεις στην περιφερεια εφαρμοζουμε αλλο συστημα.Την στηνουμε στο φαναρι και μολις αναψει κοκκινο σπρωχνουμε την μηχανη,κανουμε κεφαλοκλειδωμα στον αναβατη,του βγαζουμε τις μποτες,τις δοκιμαζουμε και οταν του τις δινουμε πισω αν θυμηθουμε του λεμε και ενα ευχαριστω.Οσοι ειμαστε τυχεροι και δεν μας μπουζουριασουν,στο τελος βρισκουμε αυτο που ψαχνουμε.

Η τιμη τους στην Ελλαδα 30-40 ευρω ακριβοτερες απο Ισπανια.Μετα απο διαλογο με το εδω καταστημα και αφου του εξεθεσα εν συντομια τα πραγματα,με ενημερωσε οτι θα μου κανει την ιδια τιμη με το καταστημα του εξωτερικου.

Μολις παραλαβω θα επανελθω.

το βλεπω σοβαρα, ειμαι σε φαση αλλαγης εδω και καιρο.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
το βλεπω σοβαρα, ειμαι σε φαση αλλαγης εδω και καιρο.

Δεν μας παιρνει λες λιγο ακομη να το καθυστερησουμε ? ... εχουμε εξοδα τωρα , αλυσιδες , λαστιχα ....! Smileys drinking beer Emoticon
 

Attachments

  • tramp-shoes.jpg
    tramp-shoes.jpg
    93,5 KB · Προβολές: 15

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
το βλεπω σοβαρα, ειμαι σε φαση αλλαγης εδω και καιρο.
Σημερα η αυριο παραλαμβανω και λεω εντυπωσεις.Θα ανεβασω και καποιες αλλες που επεσα πανω τους οταν εψαχνα και ειναι σε λογικες τιμες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

saxo_29

new member
Δημοσιεύσεις
32
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κώστας
Δοκιμασε να τραβηξεις την σολα μηπως εχει ξεραθει η κολα.
Πάνο δοκίμασα να τραβήξω τις σόλες, τα φερμουάρ, το εσωτερικό Goratex και στα σημεία των ραφών....σκυλιά τα Oxtar. Δεν θα χρειαστεί να πάρω μπότεςDancing
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
το βλεπω σοβαρα, ειμαι σε φαση αλλαγης εδω και καιρο.
παρεα με καποιον αλλον ???? μ ενα κοκκινακι ?????
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

Μποτες Alpinestars Origin Drystar® black​

Στην Ελλαδα περιπου 215 απο Ισπανια 185.Μιληστε με το εδω καταστημα και ζητηστε να σας κανει καλυτερη τιμη.Εγω το εκανα και χωρις δευτερη κουβεντα τα βρηκαμε.




Συμφωνα με τα χαρακτηριστικα που δινουν.

Το επάνω μέρος είναι κατασκευασμένο από καινοτόμο, ανθεκτικό στην τριβή μικροΐνα για υψηλά επίπεδα αντοχής, άνεσης και εξοικονόμησης βάρους. Η ανθεκτική ζώνη μικροϊνών εμπρός ακορντεόν με εκτεταμένη περιοχή κάμψης στο πίσω μέρος για βελτιωμένη κάλυψη της γάμπας του Αχιλλέα.
(ειναι οντως ελαφρια και ευκαμπτη απο την πρωτη στιγμη)

Το νέο σχήμα μπότας προσφέρει μεγαλύτερη άνεση και ενσωματώνει εργονομική κατασκευή του θαλάμου δακτύλων για βελτιωμένη συμβατότητα με τον έλεγχο της μοτοσυκλέτα. Το εσωτερικό μέρος της φτέρνας και ο θάλαμος των δακτύλων δίνουν στη μπότα ενισχυμένη δομική ακεραιότητα.
(τα δακτυλα εχουν πολυ χωρο κατι ιδιαιτερα χρησιμο ειδικα τον χειμωνα που θελουμε να τα κινουμε για να μην παγωσουν)

Το σύστημα ανοίγματος/κλεισίματος της μεσαίας πλευρικής εισόδου διαθέτει φερμουάρ με ελαστική τοποθέτηση με φαρδύ κλείσιμο με λουρί με γάτζο και βρόχο για ευελιξία και ασφαλή εφαρμογή. Το άνοιγμα είναι μεγάλο για να διευκολύνει την είσοδο.
(μεγαλο αλλα οριακο θα ελεγα.Το δεξι το ζωριζω για να μπει αλλα λογικα θα ανοιξει)


Το νέο συνθετικό μαξιλαράκι για την αλλαγή ταχυτήτων προσφέρει ισορροπημένη προστασία και κράτημα. Το στρώμα μεμβράνης Drystar® μεταξύ του επάνω μέρους και της επένδυσης προσφέρεουν αποδεδειγμένη απόδοση σε δύσκολες καιρικές συνθήκες.
(πρωτη δοκιμη για 20 λεπτα μεσα σε κουβα με νερο δεν εβαλε ουτε σταγονα.Δεν ξερω αν θα συνεχισει να ισχυει σε βαθος χρονου)

Το προστατευτικό αστραγάλου διπλής πυκνότητας στην μεσαία και πλάγια πλευρά της μπότας είναι τοποθετημένο κάτω από το επάνω μέρος και προσφέρει προστατευτική απόδοση στην κρίσιμη περιοχή. Το εσωτερικό προστατευτικό του θαλάμου των δακτύλων είναι τοποθετημένο κάτω από το επάνω μέρος για άνεση και προστασία. Αφαιρούμενο το ανατομικό πέλμα EVA με επένδυση Lycra στο επάνω μέρος. Αποκλειστική σύνθεση από καουτσούκ για τον βέλτιστο συνδυασμό άνεσης και πρόσφυσης.

πηγη:Τhe bikers

Κομψη,ελαφρια,δεμενη,αεκετα ζεστη και ανετη μποτα.Οι προστασιες στον αστραγαλο δεν ειναι βαρεως τυπου.Δεν γλυστρανε στο νερο και ειναι βολικες απ οτι καταλαβα για λογικες αποστασεις.Τιμια η τιμη τους γι αυτο που προσφερουν.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Πανω στο ψαξιμο επεσα και σε καποιες αλλες καλες περιπτωσεις.

Η πρωτη Rev'IT Pulse H2O στα 180 ευρω ειχε καλη τιμη και καλα χαρακτηριστικα αλλα την απεριψα γιατι ειδα σε ξενα sites προβλημα με το φερμουαρ.



Η δευτερη Rev'IT Μηχανής Trail H2O στα 160,καλη προστασια και αδιαβροχοποιηση.αλλα εντελως ακαμπτη.



Τριτη η Rev'IT Flux H2O στα 160.Πολυ τιμια,με 5 αστερια στις περισσοτερες αξιολογησεις αλλα ηταν ιδιες με τις παλιες μου και ηθελα καποια αλλαγη.



Καλα επισης χαρακτηριστικα και καλες κριτικες οι TCX Explorer 4 Gore-Tex στα 175 και καποιες forma τις οποιες δεν τις πολυεχω σε εκτιμηση...μαλλον κακως.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
και καποιες forma τις οποιες δεν τις πολύ εχω σε εκτιμηση...μαλλον κακως.
Όντως κακώς Πάνο. Ψαξτο άλλη μια φορά. Δεν είναι σούπερ ντουπερ hi lux τουοτα, αλλά τίμιες. Μετά από 13 χρόνια πήρα 2ο ζευγάρι!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Όντως κακώς Πάνο. Ψαξτο άλλη μια φορά. Δεν είναι σούπερ ντουπερ hi lux τουοτα, αλλά τίμιες. Μετά από 13 χρόνια πήρα 2ο ζευγάρι!
Εχω και εγω μποτακια forma.Ειναι τα μονα που μυριζουν τα ποδια και χρειαζονται συχνα πλυσιμο.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Εχω και εγω μποτακια forma.Ειναι τα μονα που μυριζουν τα ποδια και χρειαζονται συχνα πλυσιμο.
Τα πόδια σου φταινε!!!
 
Top Bottom