Το σόλο ταξιδάκι μου. (Ιταλία, Γαλλία, Ελβετία, Γερμανία)

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
13η μέρα (Urbino)
image_82344.png
Μετά το πλούσιο πρωινό στο μαγευτικό Oberamergau ήρθε η ώρα για αναχώρηση, και για μια μεγάλη περιπέτεια που δεν τολμούσα να φανταστώ ότι θα μου συμβεί.

Μάζεψα τα μπαγκάζια μου, φόρτωσα την καλή μου, και ώρα για επιστροφή.

Βγήκα από Γερμανία, μπήκα Αυστρία και πήρα την εθνική για Ιταλία.

Λίγο πριν τα σύνορα με Ιταλία άρχησε επιτέλους να ανεβαίνει λίγο η θερμοκρασία, αλλά άρχησε και μια παράξενη κίνηση που εξελίχτηκε σε μποτιλιάρισμα αμέτρητων χιλιομέτρων.

Με κάποιους Ιταλούς μπήκα στην δεξιά λορίδα που είναι για ωρα ανάγκης και σιγά σιγά περάσαμε τα σύνορα. Ατέλειωτες ουρές αυτοκινήτων, λεοφορείων, τροχόσπιτων κλπ.

Φτάνουμε στα πρώτα διόδια, και μας βγάζουν έξω από τον δρόμο.

Ρωτάμε έναν αστυνομικό τι έγινε; Αρχησε να φωνάζει φύγετε γρήγορα απ τον δρόμο και πγαίνεται στο βουνό.

Μα τι έγινε; Ο κόσμος φώναζε χωρίς να καταλαβαίνω. Το gps με έφερνε γύρω γύρω. Τελικά ρωτάω ένα αστυνομικό πάλι τι έγινε; Μας λέει λίγο ποιο κάτω στο πάρκινγκ στην εθνική κάποιος έχει τοποθετήσει βόμβα. Μάλλον είπαν η ISIS. Χεστήκαμε. Μας ειπε πηγαίνεται απο Μεράνο. Πληκτρολόγησα και όπου φύγει φύγει. Τα χρειαστήκαμε. Ανέβηκα στο Jaufenpass αλλά δεν σταμάτησα πουθενά για φωτο. Απίστευτη κίνηση κι από εκει. Τελικά με απίστευτη ταλαιπωρία μπήκαμε πάλι εθνικη.

Στάση για καφέ κάπου στην εθνική και δίπλα μου ήρθε αυτό.
image_82345.jpg
Τον ρώτησα γιατί όλο αυτό; Μου απάντησε μα αφού 3 βαλίτσες θέλει η γυναίκα μου χαχαχα

Ακούμε στην τηλεόραση τελικά τη βόμβα την απενεργοποίησαν.

Συνέχεια για Modena και επίσκεψη στην φίλη μου την Τίτη για αγορά βαλσάμικου. Κάθε φορά όταν περνάω πάω για καφέ και αγορά.
image_82346.jpg
Αφού ήπιαμε καφεδάκι τα παμε λίγο αναχώρηση για Urbino. Κοντά στην Ανκόνα βρίσκεται
image_82347.jpg
Μεσαιωνική πόλη προστατευμένη από την Ουνέσκο
image_82348.jpg
image_82349.jpg
image_82350.jpg

Η πόλη γεμάτη τουρισμό και πανεπιστήμια
image_82351.jpg
image_82352.jpg
Ωραία εστιατόρια λίγο τσιμπιμένα βέβαια αλλά πολύ καλά
image_82353.jpg
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
image_82354.jpg
image_82355.jpg
image_82356.jpg
image_82357.jpg
image_82358.jpg
image_82359.jpg
Εχει και πολύ όμορφα μπαράκια
image_82360.jpg
image_82361.jpg
image_82362.jpg
Το Ούρμπινο είναι μια πολύ καλή επιλογή για διανυκτερευση και βολτούλα πριν φτασουμε στο λιμάνι για επιστροφή

Ξενοδοχείο: Colleverde country house. 45 ευρω με κλειστό πάρκινγκ​
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
14η μέρα (Tavullia και επιστροφή)
image_82365.png

Το ξενοδοχείο πολύ καλό. Από πρωινό όμως άστα. Υποτιθέμενο πρωινό και αναχώρηση. Στάση για καύσιμο και κανά σάντουιτς να σταματήσει η πείνα

Μετά από λίγα χιλιόμετρα πήγα για ένα καρδιογράφημα στην πατρίδα του γιατρού. χεχε
image_82366.jpg
Στο Da Rossi cafe
image_82367.jpg
image_82368.jpg
Καφές 1,5 ευρώ, αλλά λιγότερα απο 100 δεν αφηνεις. Μπήκα στην μπουτικ. Να τα ψώνια να τα δώρα για τον ανηψιό, πάνε 130 ευρό
image_82369.jpg

Και τα λάφυρα απ τον πόλεμο
image_82370.jpg
image_82371.jpg
image_82372.jpg
Μετά την αναχώρηση από Ταβουλία πήρα τον παραλιακό δρόμο για Ανκόνα.
Λίγο πριν την επιβίβαση
image_82373.jpg
Και άρχησε η επιστροφή
image_82374.jpg
Δυστυχώς όλα τελειώνουν. Αλλά στην ζωή μου επιστρέφω πάντα την ώρα που είμαι έτοιμος για αναχώρηση.
Απολογισμός ταξιδιού: Δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει.
Εγώ ακόμα καλπάζω στις Αλπεις. Το μυαλό μου αρνήται πεισματικά να επιστρέψει στην πραγματικότητα. Είδα τόσα μέρη, τόσα βουνά, τόσο διαφορετικό κόσμο.
Οσο για το μοναχικό ταξίδι, ίσως το καλύτερο που έχω κάνει. Και φυσικά θα το επαναλάβω πολλές φορές. Ηδη έχει αρχήσει η επεξεργασά για πολύ βορρά του χρόνου.
Τα αρνητικά. Πολύ λίγα. Πρώτον η καθυστέρηση του καραβιού πρωτη μερα. Δεν μου άρεσε το Μονακό, και ούτε θέλω να ξαναπάω. Και το τελευταίο η βόμβα που έβαλαν στην Αουτοστρατα.
Ολο το υπόλοιπο ταξιδάκι μου ήταν σχέτη λατρεία.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Τασο μιας και ειμαστε κοντοχωριανοι θα πιουμε κανα 2-3 καφεδες-μπυρες να μου πεις πολλα απ αυτο το χορταστικο ταξιδι σου....
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τασο αν σου ελεγα να διαλεξεις μονο μια απο αυτες τις μερες,ποια θα διαλεγες?
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Το ταξιδάκι αυτό αποτέλεσε ίσως το καλύτερο που έχω κάνει μέχρι τώρα. Παρακάτω θα σας ανεβάσω ακανόνηστες φωτογραφίες από την gopro.


Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.26.23.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.27.04.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.28.07.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.28.59.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.29.38.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.33.59.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.34.20.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.35.45.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.37.11.png
Στιγμιότυπο 2017-03-26, 18.38.16.png
 

elis_gs

member
Δημοσιεύσεις
524
Ηλικία
36
Περιοχή
Tirana - Albania
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200 GSA LC
Όνομα
Elis
Περιοχή
Tirana - Albania
Μπράβο φίλε, πανέμορφα. Να είσαι γερός και να ταξιδευεις πάντα Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.155
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Κάποιες απ αυτες θα τις αξιοποιήσουμε στο φατσοβιβλιο.....με την άδειά σου πάντα
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
και πάλι μπράβο!! μου φτιάχνεις τις μέρες μου (γιατί κοιτάω συχνά τις φωτογραφίες σου)!
Smileys drinking beer Emoticon
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.489
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
και πάλι μπράβο!! μου φτιάχνεις τις μέρες μου (γιατί κοιτάω συχνά τις φωτογραφίες σου)!
Smileys drinking beer Emoticon

Δεν αφηνεις τις φωτογραφιες των αλλων,να κοιταξεις να μαζεψεις τις δικες σου?:D


Οπως καταλαβαινεις εισαι,η μαλλον εισαστε οι επομενοι.Συσσωμο το φορουμ περιμενει.abcdabcdabcd
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Δεν αφηνεις τις φωτογραφιες των αλλων,να κοιταξεις να μαζεψεις τις δικες σου?:D


Οπως καταλαβαινεις εισαι,η μαλλον εισαστε οι επομενοι.Συσσωμο το φορουμ περιμενει.abcdabcdabcd

Giving
 

Sokis

new member
Δημοσιεύσεις
89
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
ZZR 1400
Όνομα
Σωκρατης
Αψογος!!!Στο περιπου,εκτος απροοπτου,αυτη την διαδρομη θα ακολουθησω το καλοκαιρι,με επιστροφη απο βαλκανια,πηρα αρκετες χρισιμες πληροφοριες,ευχαριστω που το μοιραστηκες μαζι μας!!
 

Sokis

new member
Δημοσιεύσεις
89
Ηλικία
50
Μοτοσυκλέτα
ZZR 1400
Όνομα
Σωκρατης
14η μέρα (Tavullia και επιστροφή)
View attachment 432

Το ξενοδοχείο πολύ καλό. Από πρωινό όμως άστα. Υποτιθέμενο πρωινό και αναχώρηση. Στάση για καύσιμο και κανά σάντουιτς να σταματήσει η πείνα

Μετά από λίγα χιλιόμετρα πήγα για ένα καρδιογράφημα στην πατρίδα του γιατρού. χεχε
View attachment 433
Στο Da Rossi cafe
View attachment 434
View attachment 435
Καφές 1,5 ευρώ, αλλά λιγότερα απο 100 δεν αφηνεις. Μπήκα στην μπουτικ. Να τα ψώνια να τα δώρα για τον ανηψιό, πάνε 130 ευρό
View attachment 436

Και τα λάφυρα απ τον πόλεμο
View attachment 437
View attachment 438
View attachment 439
Μετά την αναχώρηση από Ταβουλία πήρα τον παραλιακό δρόμο για Ανκόνα.
Λίγο πριν την επιβίβαση
View attachment 440
Και άρχησε η επιστροφή
View attachment 441
Δυστυχώς όλα τελειώνουν. Αλλά στην ζωή μου επιστρέφω πάντα την ώρα που είμαι έτοιμος για αναχώρηση.
Απολογισμός ταξιδιού: Δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει.
Εγώ ακόμα καλπάζω στις Αλπεις. Το μυαλό μου αρνήται πεισματικά να επιστρέψει στην πραγματικότητα. Είδα τόσα μέρη, τόσα βουνά, τόσο διαφορετικό κόσμο.
Οσο για το μοναχικό ταξίδι, ίσως το καλύτερο που έχω κάνει. Και φυσικά θα το επαναλάβω πολλές φορές. Ηδη έχει αρχήσει η επεξεργασά για πολύ βορρά του χρόνου.
Τα αρνητικά. Πολύ λίγα. Πρώτον η καθυστέρηση του καραβιού πρωτη μερα. Δεν μου άρεσε το Μονακό, και ούτε θέλω να ξαναπάω. Και το τελευταίο η βόμβα που έβαλαν στην Αουτοστρατα.
Ολο το υπόλοιπο ταξιδάκι μου ήταν σχέτη λατρεία.
14η μέρα (Tavullia και επιστροφή)
View attachment 432

Το ξενοδοχείο πολύ καλό. Από πρωινό όμως άστα. Υποτιθέμενο πρωινό και αναχώρηση. Στάση για καύσιμο και κανά σάντουιτς να σταματήσει η πείνα

Μετά από λίγα χιλιόμετρα πήγα για ένα καρδιογράφημα στην πατρίδα του γιατρού. χεχε
View attachment 433
Στο Da Rossi cafe
View attachment 434
View attachment 435
Καφές 1,5 ευρώ, αλλά λιγότερα απο 100 δεν αφηνεις. Μπήκα στην μπουτικ. Να τα ψώνια να τα δώρα για τον ανηψιό, πάνε 130 ευρό
View attachment 436

Και τα λάφυρα απ τον πόλεμο
View attachment 437
View attachment 438
View attachment 439
Μετά την αναχώρηση από Ταβουλία πήρα τον παραλιακό δρόμο για Ανκόνα.
Λίγο πριν την επιβίβαση
View attachment 440
Και άρχησε η επιστροφή
View attachment 441
Δυστυχώς όλα τελειώνουν. Αλλά στην ζωή μου επιστρέφω πάντα την ώρα που είμαι έτοιμος για αναχώρηση.
Απολογισμός ταξιδιού: Δεν ξέρω ούτε με ενδιαφέρει.
Εγώ ακόμα καλπάζω στις Αλπεις. Το μυαλό μου αρνήται πεισματικά να επιστρέψει στην πραγματικότητα. Είδα τόσα μέρη, τόσα βουνά, τόσο διαφορετικό κόσμο.
Οσο για το μοναχικό ταξίδι, ίσως το καλύτερο που έχω κάνει. Και φυσικά θα το επαναλάβω πολλές φορές. Ηδη έχει αρχήσει η επεξεργασά για πολύ βορρά του χρόνου.
Τα αρνητικά. Πολύ λίγα. Πρώτον η καθυστέρηση του καραβιού πρωτη μερα. Δεν μου άρεσε το Μονακό, και ούτε θέλω να ξαναπάω. Και το τελευταίο η βόμβα που έβαλαν στην Αουτοστρατα.
Ολο το υπόλοιπο ταξιδάκι μου ήταν σχέτη λατρεία.
Η δεν τ αναφερεις η με διεφυγε,ποιες ημερομηνιες πραγματοποιηθηκε το ταξιδι?
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Από 21 Ιουνίου, έως 5 Ιουλίου 2016
 
Top Bottom