Το ανταμωμα 2 φίλων στην Κερπινή Αχαΐας

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2023


Όταν σχεδιάζω κάτι συνήθως ανατρέπεται έτσι έγινε και αυτό το Σαββατοκύριακο.
Ήθελα να πάω για ένα διήμερο στα Άγραφα αλλά κάποια αδιαθεσία μερικές μέρες πριν σε κάποια μέλη της οικογένειας με ανάγκασε να το ακυρώσω …

Και ως από μηχανής θεός εμφανίστηκε το Σάββατο ο καλός φίλος Ευγένιος με μια πρόταση να τον συνοδεύσουμε να επισκεφτεί ένα φίλο του που πρόσφατως άνοιξε το καφενείο στο χωριό Κερπινή κοντά στα Καλάβρυτα …
Δεν ήθελε ιδιαίτερη σκέψη για να συμφωνήσουμε και να κλείσουμε ραντεβού …

Ξημέρωσε η Κυριακή και λόγω μιας καθυστέρησης από την μεριά μας το ραντεβού αλλάζει από το Αιγάλεω στον Σταθμό 14 στον Σκαραμαγκά …
Φτάνουμε εκεί με ελαφριά καθυστέρηση, εγώ καβαλάω το Himalayan και ο Νίκος το Super Meteor …

Ο Ευγένιος ήταν εκεί και μας περίμενε πίνοντας καφέ …

Με το που μας βλέπει σηκώνεται και έρχεται προς το μέρος μας, κατεβαίνουμε από τις μηχανές, βγάζουμε κράνη και αρχίζουμε μεταξύ μας τα πειράγματα και τις φιλοφρονήσεις χωρίς να έχουμε απομακρυνθεί από τις μοτοσικλέτες μας …
Εκείνη την ώρα μια άλλη παρέα ετοιμάζεται να φύγει …

Όταν ξαφνικά με το που πάει να ξεκινήσει ένα Triumph Tiger 800 του σβήνει ξαφνικά και πέφτει προς το μέρος μας …
Ο αναβάτης εκτοξεύεται αρκετά μέτρα από την μηχανή του και ευτυχώς δεν χτύπησε …
Το πίσω μέρος από το Tiger πέφτει πάνω στο meteor και το βρίσκει στο πίσω φτερό …
Αυτό τσούλησε έκλεισε το πλαϊνό σταντ και πήγε και χτύπησε το Himalayan από πίσω και το φτερό του σφήνωσε κάτω από την πινακίδα του Himalayan …

Λίγο πριν σκάσει κάτω ο Νίκος πρόλαβε και το έπιασε και το συγκράτησε …
Τα χρόνια προπόνησης στην Άρση Βαρών απέδωσαν και κατάφερε και κράτησε τα 245 κιλά του meteor και αποφέυγθηκαν τα χειρότερα …
Εγώ στεκόμουν δίπλα στο Himalayan και ευτυχώς τα πράγματα ήταν πολύ πιο εύκολα για μένα γιατί η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι σίγουρος ότι θα μπορούσα να το συγκρατήσω αν είχε πάρει αντίστοιχη κλίση όπως το meteor …

Το Himalayan το μόνο που έπαθε ήταν να στραβώσει η πινακίδα του, ενώ το Meteor είχε κάποιες γρατζουνιες στο μπροστά φτερό κατί λουκουβίτσες στο πίσω φτερό και κατι γρατσουνιες σε ενα απο τα φλάς του και στο φώς της πινακίδας, πταίσματα …
Αφού αποφεύχθηκαν τα χειρότερα με το κυριότερο να μην έχει τραυματιστεί ο αναβάτης του Tiger ξεκίνησε η διαδικασία της φιλικής δήλωσης από την μεριά του και την αναμονή να έρθουν από τις ασφαλιστικές να καταγράψουν το συμβάν …

Ένα δίωρο σχεδόν μετά βρισκόμαστε να ρολάρουμε στην Εθνική οδό με κατεύθυνση προς Πάτρα, όλη αυτή την ώρα δεν σκέφτηκα να βγάλω ούτε μία φωτογραφία, μόνο οι ασφαλιστικές έβγαλα φωτογραφίες
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Τον ρυθμό τον δίνει το Himalayan και κρατάμε 100-110 χλμ, λίγο πριν φτάσουμε στο Διακοφτό και αφήσουμε πίσω μας την Εθνική οδό σταματάμε για ανεφοδιασμό του Himalayan και του Meteor, ο Ευγένιος καβαλούσε ενα Triumph Daytona 900 και δεν χρειάζονταν ακόμα …

Βγαίνουμε από την Εθνική οδό και παίρνουμε τον φιδίσιο δρόμο προς τα Καλάβρυτα, μπροστά ο Ευγένιος να δίνει τον ρυθμό πίσω του ο Νίκος με το Super Meteor και ακολουθώ εγώ με το Himalayan πασχίζοντας να τους φτάσω …

Ο Νίκος του δίνει και καταλαβαίνει σε σημείο να βρίσκουν οι μαρσπιέδες κάτω και να πετάγονται σπίθες …

Δείχνει να το απολαμβάνει εγώ όμως όχι …
Ξεκινάω ένα κυνηγητό να τον περάσω και να συνεχίσουμε σε ένα πιο χαλαρό ρυθμό …
Δεν είναι ότι δεν τον εμπιστεύομαι αλλά το πατρικό φίλτρο χτύπησε κόκκινα …

Θα πρέπει να κάνουμε πιο πολλές βόλτες μαζί για να το συνηθίσω …

Για τον Ευγένιο τι να πώ …
Είναι σαν τον άνεμο ότι και να καβαλά όλα γίνονται ευθεία μπροστά του …

Μετά από αρκετές στροφές καταφέρνω να μπω μπροστά από τον Νίκο το κακόμοιρο το Himalayan τα είχε δώσει όλα για να τα καταφέρουμε …

Λίγο μετά το Μέγα Σπήλαιο αφήνουμε τον επαρχιακό δρόμο Καλαβρύτων – Διακοπτού και μπαίνουμε δεξιά στον δρόμο προς την Κερπινή …
Ο δρόμος σε μέτρια κατάσταση αλλά ένα ενδιαφέρον το έχει το ίδιο και τα τοπία που διασχίζουμε …

Για στάση για φωτογραφίες ούτε συζήτηση …

Φτάνουμε στην Κερπινή και μετά από μερικά άσκοπα μπρος πίσω και ένα τηλέφωνο στον Αντώνη επιστρέφουμε στην κεντρική πλατεία του χωριού όπου βρίσκεται το καφενείο …






















 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Ο Αντώνης κάτοικος του χωριού εδώ και πολλά χρόνια από ότι έμαθα φέτος το καλοκαίρι άνοιξε δειλά δειλά το καφενείο του χωριού που ήταν κλειστό …

Ο Ευγένιος με τον Αντώνη είναι φίλοι από τότε που μπορούν να θυμηθούν και οι δύο …

Τον είχαμε ξανά επισκεφτεί μαζί πριν μερικά χρόνια όταν διατηρούσε μια ταβέρνα στην Κάτω Ζαχλωρού …

Μπαίνουμε στο μαγαζί, δύο παρέες ήδη απολαμβάνουν όλα τα καλά που τους ετοιμάζει η Πόλυ η σύζυγος του Αντώνη …

Μετά τις αρχικές χαιρετούρες μας ετοιμάζει ένα τραπέζι και χωρίς να μας ρωτήσει φέρνει κρασί και σιγά σιγά ότι άλλο ήθελε για να φάμε …

Όλα ήταν υπέροχα …
















Όταν μπορούσε έκλεβε στιγμές και κάθονταν μαζί μας και ανταλάσαμε μερικές κουβέντες …
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Στο μεσοδιάστημα άλλες 2 παρέες είχαν έρθει και το μαγαζάκι είχε γεμίσει …

Μας περίμενε νωρίτερα για να υπάρχει χρόνος να κάτσει να τα πούμε …

Όλο αυτό το διάστημα παρακολουθούσα τον Ευγένιο και τον Αντώνη δεν χρειάζονταν να πουν πολλά πολλά τα έλεγαν όλα με μια ματιά …
Τα μάτια τους πετούσαν σπίθες κάθε φορά που τα βλέμματα τους διασταυρώνονταν λες και ξιφομαχούσαν …

Στα μεσοδιαστήματα που Αντώνης μας άφηνε ο Ευγένιος μας εξιστορούσε παλιές ιστορίες και από τους δυό τους …

Η ώρα πέρασε γρήγορα και δεν θέλαμε να μας πιάσει η νύχτα πριν βγούμε στην Εθνική …
Οπότε αποχαιρετίσαμε τον Αντώνη και την Πόλυ και εγώ με τον Νίκο βγήκαμε έξω για να αφήσουμε τους δύο φίλους να ζήσουν την στιγμή …

Όταν υπάρχουν δυνατοί δεσμοί δεν έχει σημασία πόσος καιρός έχει περάσει από την τελευταία συνάντηση είναι σαν να μην έχει περάσει ούτε λεπτό …
Δυο κουβέντες, ένα βλέμμα, μια αγκαλιά αρκούν για να γεμίσουν όλο αυτό το διάστημα …

Στεναχωρήθηκα λίγο που όλη αυτή η πρωινή ιστορία τους στέρησε πολύτιμο χρόνο …

Υποσχεθήκαμε ότι θα ξανά περάσουμε άλλη φορά και θα έχουμε πιο πολύ χρόνο να κάτσουμε …







Ξεκινάμε την επιστροφή μας ο καιρός έχει δροσίσει λίγο αλλά είναι ακόμα ανεκτά …
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Έχουμε αλλάξει μηχανές με τον Νίκο, έχω εγώ στην επιστροφή το Super Meteor και ο Νίκος το Himalayan.

Τους αφήνω να φύγουν μπροστά και εγώ κάνω μερικές στάσεις για να βγάλω φωτογραφίες …

Έχει κίνηση και στον δρόμο υπάρχουν κάμποσα λεωφορεία που επιστρέφουν γεμάτα εκδρομείς.



















Λόγω της κίνησης χωριστήκαμε με τον Ευγένιο και ξανά σμίξαμε στα πρώτα ΣΕΑ που μας περίμενε στην είσοδο …

Ο Ευγένιος πότισε το Daytona που ήταν διψασμένο και μετά αράξαμε για ένα σύντομο καφεδάκι …







Συνεχίζουμε ακολουθώντας τον Ευγένιο που ήθελε να επισκεφτεί την κόρη του στο Ξυλόκαστρο, όπου και κάνουμε άλλη μια σύντομη στάση για να σμίξουν πατέρας και κόρη …

Η νύχτα μας είχε πιάσει προ πολλού τα μηχανάκια μας καταπίναν τα λίγα χλμ μέχρι την πρωτεύουσα χωρίς να ζορίζονται (καλά ίσως το Himalayan να δούλευε λίγο ψηλά) και χωρίς σταματημό …

Μετά τα διόδια της Ελευσίνας χωριστήκαμε με τον Ευγένιο που δεν μας είδε έγκαιρα που είχαμε σταματήσει στην άκρη …

Επόμενη στάση ήταν στο σπίτι όπου αφήσαμε τις μοτοσυκλέτες μας να ξεκουραστούν …

Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη βόλτα που έχω πάει μαζί με τον Νίκο από τότε που ξεκίνησε να οδηγεί …
Χρειάζομαι παραπάνω χρόνο για να το συνηθίσω …
Τα μαθήματα στον Χούντρα απέδωσαν πάντως …

Για τα μηχανάκια τι να πώ και τα τρία ήταν υπέροχα το καθένα με τον τρόπο του …
Το Daytona άπιαστο …
Το Super Meteor το πιο χαλαρό
To Himalayan το πιο άνετο ειδικά στους επαρχιακούς που η ανάρτηση του καταπίνει τα πάντα …


Η διαδρομή ενδιαφέρουσα και ο προορισμός μας ακόμα καλύτερος …


Αν σας βγάλει ο δρόμος σας κάντε μια στάση και αν δεν σας βγάζει πηγαίντε επί τούτου …
Η φιλοξενία του Αντώνη και της Πόλυς θα σας αποζημιώσει …


Μέχρι την επόμενη φορά να είμαστε όλοι καλά και να ταξιδεύουμε …
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μπήκε πινέζα....για ημερησια

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Top Bottom