Τι το θες το Mega On-Off αν δεν το πας παντού;

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το "πάω χώμα" και το "κάνω adventure riding" έχει 500 αποχρώσεις του γκρι ανάμεσα στο άσπρο και το μαύρο.
Το καλό είναι πως με ένα μεγάλο ον οφ μπορείς να δεις πολλές απο αυτές. Οσο αντέχει αυτό...αλλά και εσυ.
Αν μπορείς να το σηκώνεις όταν πεφτει πας.. Αν δε μπορεις άστο καλυτερα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αν μπορείς να το σηκώνεις όταν πεφτει πας.. Αν δε μπορεις άστο καλυτερα
1. Υπάρχουν ακόμοι άνθρωποι που δεν ξέρουν πως σηκώνεται μοτοσυκλέτα; Ακόμη και 300 κιλών;
2. Δεν πας σε χώματα μόνος με τέτοια μοτο. Αυτό είναι νόμος απαράβατος.
 

johnnie

well know member
Δημοσιεύσεις
2.284
Ηλικία
48
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Γιά όλα τα γούστα
Όνομα
Γιάννης Παντίδος
1. Υπάρχουν ακόμοι άνθρωποι που δεν ξέρουν πως σηκώνεται μοτοσυκλέτα; Ακόμη και 300 κιλών;
2. Δεν πας σε χώματα μόνος με τέτοια μοτο. Αυτό είναι νόμος απαράβατος.
Kαλό είναι να μην πηγαίνεις στο χώμα μόνος με οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα Αποστόλη
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
1. Υπάρχουν ακόμοι άνθρωποι που δεν ξέρουν πως σηκώνεται μοτοσυκλέτα; Ακόμη και 300 κιλών;
2. Δεν πας σε χώματα μόνος με τέτοια μοτο. Αυτό είναι νόμος απαράβατος.
1. τη σηκωνα την αφρικα απ το γκριπ με μοχλο το τιμονι, οριακα ομως. 75 κιλα ειμαι 1.87 αγυμναστος

.Αν ειχε πεσει περιεργα εκει θα εμενε..Μου εχει τυχει στην αμμο να περιμενω να φανει αμαξι για βοηθεια! Δεν κουνιοταν χιλιοστο!! Τρια ατομα τη σηκωσαμε!
Ο αλλος τροπος με πλατη στη μηχανη κανοντας σκουοτ δε με βολευε καθολου λογω σωματοτυπου

2.Γι αυτο ακριβως δεν εχω mega on off..Εχω κανει πολλες φορες χωμα τρωγοντας τη σκονη των μπροστινων..το βρισκω μεγαλη μλκια πια
Επιλεγουμε ενα δεινοσαυρο και παμε ολοι μαζι κονβοι να σηκωνει ο ενας τον αλλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.610
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Eχω την εντυπωση πως ολοι θα ηθελαν να δοκιμασουν τις αντοχες τους σχεδον σε καθε μορφης off διαδρομες.
Αλλα ο φοβος για μια πιθανη επαφη η πτωση που θα "στοιχισει" λιγο μπορει και πολυ αποτρεπει αρκετο κοσμο.
Τωρα αν εχουν δυνατοτητες εκτος δρομου τα MEGA ON OFF(για τους κοινους θνητους) δεν ειχα ποτε και δε ξερω.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
1. τη σηκωνα την αφρικα απ το γκριπ με μοχλο το τιμονι, οριακα ομως. 75 κιλα ειμαι 1.87 αγυμναστος

.Αν ειχε πεσει περιεργα εκει θα εμενε..Μου εχει τυχει στην αμμο να περιμενω να φανει αμαξι για βοηθεια! Δεν κουνιοταν χιλιοστο!! Τρια ατομα τη σηκωσαμε!
Ο αλλος τροπος με πλατη στη μηχανη κανοντας σκουοτ δε με βολευε καθολου λογω σωματοτυπου

2.Γι αυτο ακριβως δεν εχω mega on off..Εχω κανει πολλες φορες χωμα τρωγοντας τη σκονη του μπροστα..Δε θελω αλλο
Ανύψωση τύπου σκουωτ είναι η καλύτερη μέθοδος.
Προσωπικά δεν μου έχει τύχει ποτέ να μου πέσει μοτοσυκλέτα στατικά ώστε να χρειαστεί να την σηκώσω.
Δύο φορές όμως έτυχε να σηκώσω μηχανές φίλων.
Η μία ήταν μια παλιά Africa 750 κ η άλλη μια tenere 660.
Την Africa την δοκίμασα από εμπρός κ τη σήκωσα εύκολα.
Την tenere δοκίμασα σκουωτ κ μου φάνηκε ακόμη πιο εύκολα.
Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο που κάνω άρση βαρών από τα 23 μου σαν χόμπι.
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
εσυ τι λεςςς????
Μη νομίζεις πως χρειάζεται κάποιος υπερβολική δύναμη.
Χρειάζεται κυρίως σωστή τεχνική.
Κ όχι απότομες κινήσεις.
Σταθερή κ σφικτή η πλάτη κ τα χέρια.
Όλο το βάρος να πέφτει πρώτα στα πόδια, ακολουθεί η μέση κ τέλος οι ώμοι.
Δεν εμπλέκουμε καρπούς κ ΔΕΝ σηκώνουμε με τη μέση.
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.285
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Ευτυχως στη πολυκατοικια μ μενει γνωστος παλιος αρσιβαριστας(ολυμπιονικης οχι παιξε γελασε)!!!!!! και μια φορα που επεσε στατικα το Χτηνος,τον φωναξα,και το σηκωσε χαλλλλλλλλαρα!!!!!!!!!!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
και το μονοκύλινδρο 125-250 αεροψυκτο σε ταξίδι γ@μας τον κινητηρα του


QUOTE ''This motorcycle has not been designed to travel over long distances with th

engine at top rpm, as in long-distance road or highway travel. Riding over

long distances at full throttle may result in severe engine damage''

Καμμια μηχανη δεν αντεχει να ταξιδευει .... at full throttle ... long distances with the engine at top rpm ..... απλως τα υψηλα κυβικα εχουν το πλεονεκτημα της αποδεκτης ωριαιας ταχυτητας δουλευοντας λιγο πιο πανω απο τις μεσαιες r.p.m. κυριως. :cool:
Τα μικρα κυβικα θελουν απλετο χρονο , οδηγο που να ξερει πως να το δουλευει και πολυ σωστη συντηρηση.
Και δινουν την μεγαλυτερη χαρα στο τελος απο ολες τις αποψεις ..... ως εχω πειστει πλεον , περι της ελληνικης επικρατειας ....! Yes
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ολες οι μηχανες , μεγαλες η μικρες ,ειναι μια αλλη οψη του ιδιου νομισματος
Πρεπει να αλλαξεις καμια 20αρια να καταλαβεις τι γινεται abcdefghgk
Τελικα βλεπεις οτι ολα αλλαζουν κι ολα τα ιδια μενουν...
Καθε μηχανη εχει τα χουγια της και αναλογως προσαρμοζεσαι.
Για μενα το ζητουμενο ειναι η αρμονια αναβατη- μηχανης...
κρατημα-φρενα-αλογα και τριχες κατσαρες ειναι marketing να μας εχουνε απικο να τους τα ακουμπαμε..
 
Τελευταία επεξεργασία:

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.275
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το Οn-Fake-Of μηχανακι μου θυμιζει την διαμαχη των σημερινων mega-σκουτερ με τις street-μοτο μεσαιων κυβικων και πανω.
Τα κανουν ολα πιο ξεκουραστα και ισως καλυτερα , ειτε στο ταξιδι , ειτε στο στροφιλικι , ειτε στο "κουβαλημα" της συνοδηγου κ.λ.π.

Ειναι ομως ετσι για εναν πραγματικο μοτοσυκλετιστη που μεγαλωσε ειτε με street sport μηχανακι ή με εντουρο ή με Οn-Of γνησιο?
Κατοχος προ ετων ενος Ορθιου Βουβαλου και γω (Μulti 1100) .... λεω οτι η ευθυβολια και σταθεροτητα σε δυσκολες καιρικες συνθηκες..... και κυριως η απολαυση της ανεσης σε ενα συνεχομενο ανοιχτο στροφιλικι με πολλα που ειναι και η ουσια της χαρας για οδηγηση με street μοτο , δεν υπαρχουν στο Οn-Of.
Υπαρχουν ομως αλλα περισσοτερα πλεονεκτηματα ή μεονεκτηματα ..... οπως στα σκουτερ που λεγαμε πιο πανω .....! ooops


DSC03448.JPG

Προς Αετομηλιτσα Ιωαννινων
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ολες οι μηχανες , μεγαλες η μικρες ,ειναι μια αλλη οψη του ιδιου νομισματος
Πρεπει να αλλαξεις καμια 20αρια να καταλαβεις τι γινεται abcdefghgk
Τελικα βλεπεις οτι ολα αλλαζουν κι ολα τα ιδια μενουν...
Καθε μηχανη εχει τα χουγια της και αναλογως προσαρμοζεσαι.
Για μενα το ζητουμενο ειναι η αρμονια αναβατη- μηχανης...
κρατημα-φρενα-αλογα και τριχες κατσαρες ειναι marketing να μας εχουνε απικο να τους τα ακουμπαμε
Θα συμφωνήσω απόλυτα σε αυτό. Όταν αλλάξεις 20-30 μηχανάκια καταλαβαίνεις πως ιπποδυνάμεις, απόλυτοι αριθμοί, hi-tech λύσεις δεν έχουν μεγάλη σημασία. Είναι μεν καλό να υπάρχουν , αλλά αλλού είναι η χαρά.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.461
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Κατοχος προ ετων ενος Ορθιου Βουβαλου και γω (Μulti 1100) .... λεω οτι η ευθυβολια και σταθεροτητα σε δυσκολες καιρικες συνθηκες..... και κυριως η απολαυση της ανεσης σε ενα συνεχομενο ανοιχτο στροφιλικι με πολλα που ειναι και η ουσια της χαρας για οδηγηση με street μοτο , δεν υπαρχουν στο Οn-Of.
Πεστα ρε φιλε μας εχουν βγαλει το λαδι με τα Οn-Of;)

Χρωσταω λουκουμαδες στελιο ξερεις εσυBcdefgh
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
1. Υπάρχουν ακόμοι άνθρωποι που δεν ξέρουν πως σηκώνεται μοτοσυκλέτα; Ακόμη και 300 κιλών;
2. Δεν πας σε χώματα μόνος με τέτοια μοτο. Αυτό είναι νόμος απαράβατος.
Στο χώμα ποτέ δεν πας μόνος
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πεστα ρε φιλε μας εχουν βγαλει το λαδι με τα Οn-Of;)

Χρωσταω λουκουμαδες στελιο ξερεις εσυBcdefgh
Έχει πίεση και ζάχαρο, τα Ιταλικά το προκαλούν αυτό ως γνωστό. ooops RollingRollingRolling
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
560
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Eχω την εντυπωση πως ολοι θα ηθελαν να δοκιμασουν τις αντοχες τους σχεδον σε καθε μορφης off διαδρομες.
Αλλα ο φοβος για μια πιθανη επαφη η πτωση που θα "στοιχισει" λιγο μπορει και πολυ αποτρεπει αρκετο κοσμο.
Τωρα αν εχουν δυνατοτητες εκτος δρομου τα MEGA ON OFF(για τους κοινους θνητους) δεν ειχα ποτε και δε ξερω.

Χρηστάρα εμείς βάζουμε και στα Sport Touring και τα Super Sport χώμα απλά μετά πάμε για ένα καινούριο σετ βίδες fairing γιατί οι μμισές χάθηκαν στα μισά της διαδρομής! DancingHappy
Μην κωλώνεις! DancingRollingBike
 

R.E.H

member
Δημοσιεύσεις
1.212
Μοτοσυκλέτα
Royal Enfield Himalayan
Όνομα
Παναγίωτης
Περιοχή
Νίκαια
Μη νομίζεις πως χρειάζεται κάποιος υπερβολική δύναμη.
Χρειάζεται κυρίως σωστή τεχνική.
Κ όχι απότομες κινήσεις.
Σταθερή κ σφικτή η πλάτη κ τα χέρια.
Όλο το βάρος να πέφτει πρώτα στα πόδια, ακολουθεί η μέση κ τέλος οι ώμοι.
Δεν εμπλέκουμε καρπούς κ ΔΕΝ σηκώνουμε με τη μέση.
Για πες μας και τα ρεκόρ σου ;
Γιατί προφανώς και παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η τεχνική αλλά αν δεν μπορείς να κουνήσεις τα 100 κιλά για παράδειγμα όσο τεχνικά καταρτισμένος και να είσαι δεν θα την σηκώσεις την μπάρα ... την μηχανή ήθελα να πω :D :D :D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Για πες μας και τα ρεκόρ σου ;
Γιατί προφανώς και παίζει τον μεγαλύτερο ρόλο η τεχνική αλλά αν δεν μπορείς να κουνήσεις τα 100 κιλά για παράδειγμα όσο τεχνικά καταρτισμένος και να είσαι δεν θα την σηκώσεις την μπάρα ... την μηχανή ήθελα να πω :D :D :D
Πραγματικά δεν χρειάζεται δύναμη. Λίγη γνώση φυσικής και μηχανικής μόνο. Ο Αρχιμήδης είχε πει "δώσε μου μέρος να σταθώ και μέχρι την γη μπορώ να κουνήσω".
Εχω δει μικροσκοπικές κοπελίτσες σε βίντεο να σηκώνουν άνετα GS1150.

Να και ένα βιντεο με Harley (που τα έχουν τα κιλά τους)
 
Top Bottom