Τέλος το χαρτί στις κλήσεις της Τροχαίας - Αυτόματα θα πηγαίνουν στο Taxisnet

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τέλος το χαρτί στις κλήσεις της Τροχαίας - Αυτόματα θα πηγαίνουν στο Taxisnet

Μεγάλες αλλαγές έρχονται στον ΚΟΚ. Το υπουργείο Μεταφορών σε συνεργασία με το υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής καταργεί το χαρτί στις κλήσεις που «μοιράζει» η Τροχαία.

Όπως αναφέρει η στήλη «Βηματοδότης», έπειτα από συμφωνία μεταξύ των δύο υπουργείων οι κλήσεις για κάθε παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας θα καταγράφονται ηλεκτρονικώς και θα μεταφέρονται απευθείας στην εφορία.

Πώς όμως θα αντιληφθεί ότι έκανε παράβαση τη στιγμή που δεν λαμβάνει κλήση; Σύμφωνα με τον Βηματοδότη οι αστυνομικοί θα εφοδιαστούν με ειδικά τάμπλετ (ή ειδικά ηλεκτρονικά μηχανήματα) και θα καταγράφουν εκεί τις παραβάσεις. Ενιότε θα φωτογραφίζουν και το όχημα του παραβάτη. Όλα αυτά θα μεταφέρονται αμέσως στην εφορία και ο παραβάτης που δεν θα καταβάλει το πρόστιμο εμπρόθεσμα θα το βλέπει, σε σχετικά σύντομο χρόνο, να βεβαιώνεται στο taxisnet. Σύμφωνα με τη στήλη, έτσι καμία κλήση για κανένα παράπτωμα και για κανέναν δεν θα σβήνεται εφεξής.

Επιπλέον, καθιερώνεται ηλεκτρονικές διαδικασίες ελέγχου και παρακολούθησης των παραβάσεων διατάξεων του ΚΟΚ και της οδικής συμπεριφοράς των καθ’εξιν παραβατών οδηγών. Με απλά λόγια, οι παραβάσεις θα ενημερώνουν απευθείας και ηλεκτρονικώς και το point system των απρόσεκτων οδηγών. Από την άλλη όμως η κοινή αυτή υπουργική απόφαση προβλέπει και την ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών για απόκτηση άδειας οδήγησης, την οποία μπορεί, μόλις ψηφιστεί ο σχετικός νόμος, να αποκτήσει και ένας 17χρονος.

πηγη:https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...s-kliseis-aftomata-tha-pigainoun-sto-taxisnet


Υ.Γ.Δεν ξερω για εσας,αλλα εγω λογικα την μαμησα...


 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Για να δούμε πότε και πως θα δουλέψει το σύστημα!

Εξευρωπαιζομαστε σιγά σιγά!!
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Τέλος το χαρτί στις κλήσεις της Τροχαίας - Αυτόματα θα πηγαίνουν στο Taxisnet

Μεγάλες αλλαγές έρχονται στον ΚΟΚ. Το υπουργείο Μεταφορών σε συνεργασία με το υπουργείο Ψηφιακής Πολιτικής καταργεί το χαρτί στις κλήσεις που «μοιράζει» η Τροχαία.

Όπως αναφέρει η στήλη «Βηματοδότης», έπειτα από συμφωνία μεταξύ των δύο υπουργείων οι κλήσεις για κάθε παράβαση του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας θα καταγράφονται ηλεκτρονικώς και θα μεταφέρονται απευθείας στην εφορία.

Πώς όμως θα αντιληφθεί ότι έκανε παράβαση τη στιγμή που δεν λαμβάνει κλήση; Σύμφωνα με τον Βηματοδότη οι αστυνομικοί θα εφοδιαστούν με ειδικά τάμπλετ (ή ειδικά ηλεκτρονικά μηχανήματα) και θα καταγράφουν εκεί τις παραβάσεις. Ενιότε θα φωτογραφίζουν και το όχημα του παραβάτη. Όλα αυτά θα μεταφέρονται αμέσως στην εφορία και ο παραβάτης που δεν θα καταβάλει το πρόστιμο εμπρόθεσμα θα το βλέπει, σε σχετικά σύντομο χρόνο, να βεβαιώνεται στο taxisnet. Σύμφωνα με τη στήλη, έτσι καμία κλήση για κανένα παράπτωμα και για κανέναν δεν θα σβήνεται εφεξής.

Επιπλέον, καθιερώνεται ηλεκτρονικές διαδικασίες ελέγχου και παρακολούθησης των παραβάσεων διατάξεων του ΚΟΚ και της οδικής συμπεριφοράς των καθ’εξιν παραβατών οδηγών. Με απλά λόγια, οι παραβάσεις θα ενημερώνουν απευθείας και ηλεκτρονικώς και το point system των απρόσεκτων οδηγών. Από την άλλη όμως η κοινή αυτή υπουργική απόφαση προβλέπει και την ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών για απόκτηση άδειας οδήγησης, την οποία μπορεί, μόλις ψηφιστεί ο σχετικός νόμος, να αποκτήσει και ένας 17χρονος.

πηγη:https://www.dikaiologitika.gr/eidhs...s-kliseis-aftomata-tha-pigainoun-sto-taxisnet


Υ.Γ.Δεν ξερω για εσας,αλλα εγω λογικα την μαμησα...
Τι εννοείς;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν μπορείς να πας σιγά εννοείς;

Ας πουμε ναι,αλλα δεν ειναι μονο αυτο.Δεν γινεται να μην διπλοπαρκαρεις για λιγο,να μην πατησεις ποτε διπλη γραμμη κλπ.
 
Δημοσιεύσεις
1.317
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 650cc (tweety)
Όνομα
ΜοτοΑγαπούλης
Περιοχή
Αθηνανιστάν
Δηλαδή για να καταλάβω........ θα πρέπει να μπαίνουμε συνέχεια στο λογαριασμό μας στο taxisnet να βλέπουμε αν έχουμε φάει κλήση??????????cdefghigcdef


Και χωρίς επιτόπια πιστοποίηση / παραδοχή της παράβασης???????????
Σαν να ευνοεί λιγουλάκι την αυθαιρεσία των "οργάνων" μου φαίνεται? Που σε περιόδους γιορτών πχ βγαίνουν σαν τις ακρίδες να μαζέψουν πρόστιμα για να ρεφάρει το κράτος τα...... δώρα τους?


Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός σε οτιδήποτε έχει να κάνει με την εμπέδωση αισθήματος δικαίου. Αυτό όμως πρέπει να είναι αμφίδρομο και δεν έχω πειστεί ποτέ έως τώρα ότι sto Ellada μπορείς να κερδίσεις το αυτονόητο δίκιο σου. Ακόμα και στα δικαστήρια έχω δει να γίνονται τέτοιοι παραλογισμοί και αδικίες, που να θέλεις να πάρεις καραμπίνα να τους καθαρίσεις όλους..............
Ναι λοιπόν στην όποια "πρόοδο", ΑΛΛΑ με εγγυήσεις διαφάνειας και δικαιοσύνης. Ουτοπικό για μας? Πιστεύω ακόμα ναι.
 

The mechanic

member
Δημοσιεύσεις
593
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Κωστας
Ας πουμε ναι,αλλα δεν ειναι μονο αυτο.Δεν γινεται να μην διπλοπαρκαρεις για λιγο,να μην πατησεις ποτε διπλη γραμμη κλπ.
Α δηλαδή εννοείς ότι δεν θα μπορείς να σβήσεις τις κλήσεις;
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Κύριοι..
Τέλος το χαρτί στις κλήσεις της Τροχαίας - Αυτόματα θα πηγαίνουν στο Taxisnet

Υ.Γ.Δεν ξερω για εσας,αλλα εγω λογικα την μαμησα...
Κανένας δεν την μαμησε άπαξ και υπάρχει μέτρο..

οτι ειναι για εισπραξη εκσυγχρινιζετε αμμεσα..................
Στέλιο ξέρω..

Οι υπολογιστές και τα τάμπλετ υπάρχουν εδώ και 3 χρόνια περίπου.(μπορεί και παραπάνω)
Απόφαση δεν πάρθηκε(ενώ πληρώθηκαν) να δουλέψουν γιατί δεν "έπρεπε".Αυτό κατάλαβα εγώ.

Αν το όργανο αποφασίσει να σου κόψει πρόστιμο κι άμεση απόδειξη..... πως θα μπορέσουν Διοικητές,πολιτικοί κλπ να παρέχουν εξυπηρετήσεις;;;
Υπάρχει περίπτωση να το τρεναρισαν επίσης λόγω "αδύναμων" συνδέσεων ίντερνετ..
Χρειάζεται να συνεργαστούν πολλές υπηρεσίες.

Μόνο όσοι δεν είχαν κονέ ή είχαν φιλότιμο σαν πολίτες πλήρωναν..
Καιρός να αλλάξει αυτό κι αν είναι δυνατόν να υπάρχουν ίσα μέτρα και σταθμά.


Ελπίζω να μην είχαν αγοραστεί ότι νά'ναι συστήματα και τα πληρώσουμε διπλά..
 

User S-T

well know member
Δημοσιεύσεις
3.640
οποις πληρονη με καρτα τα (ταίζη) και μεγαλονουν αυτα.Hammer Smash θα ερθη στιγμη που θα αναπολουμε τις 10 υπηρεσιες που τρεχαμε για να βγαλουμε αριθμο κυκλ. θα μας σταματανε στο δρομο και για απληρωτη την ουλεν 8 ευρο θα περναν Βραχιολακια.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Δηλ η εφορια θα μας ειδοποιει ;καθε ποτε;

Δε θα σε ειδοποιεί,θα πληρώνεις σαν καλό κορόιδο μαζί με το φόρο εισοδήματος.....Samurai suicide
 
Top Bottom