ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.624
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
... και μην χολοσκατε με τυχον ψιλο-μειωμενες συνηθως πιεσεις για το κρατημα.
Πιστα Σερρων , ο Μπουστας τοτε , απο μειωμενη λανθασμενη πιεση , μας ανεφερε οτι ηταν κατι δεκατα πιο αργος στον γυρο.

Μονο για θεμα της μεγιστης χιλιομετρικης αποδοσεως των ελαστικων μας θα συμφωνουσα ..... σαν πτωχοι που ειμεθα ....! Tooth
Ακριβως φιλε οπως το λες χρονια τωρα 36-42 βαζω μονος διπλος φορτωμενος ξεφορτωτος το ιδιο παει :cool::cool:
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ακριβως φιλε οπως το λες χρονια τωρα 36-42 βαζω μονος διπλος φορτωμενος ξεφορτωτος το ιδιο παει :cool::cool:
Για θυμησε μου, το νουμερο της πινακιδας απο το FJR, δεν το θυμαμαι! abcdefghgk abcdefghgk cdef
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
564
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Για θυμησε μου, το νουμερο της πινακιδας απο το FJR, δεν το θυμαμαι! abcdefghgk abcdefghgk cdef

Ανοίγεσαι βραδιάτικα και θα σε ρωτήσει πόσα λίτρα λάδι πετάει ο θείος από την εξάτμιση όταν μας ταμπανιάζει! funny funny Bike
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ανοίγεσαι βραδιάτικα και θα σε ρωτήσει πόσα λίτρα λάδι πετάει ο θείος από την εξάτμιση όταν μας ταμπανιάζει! funny funny Bike
Εφαγα ντουμανια προχθες στην βολτα! Μολις πηγα διπλα του, και με καταλαβε, μυριζα λαδια και βενζινες,
μεχρι το Αγρινιο σχεδον! Yes
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.510
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ούτε εγώ έχω βρει κάτι σχετικό γι' αυτό ρώτησα και για αυτό ακολουθώ ότι λέει ο κατασκευαστής του μοτό ήτοι φορτωμένο ή όχι, μονοκάβαλο ή δικάβαλο 2,5 - 2,9 μπρος - πίσω αντίστοιχα χωρίς πρόβλημα στο τρίτο ζευγάρι ελαστικών τώρα. eye

Σε άλλα λένε πάλι άλλες πιέσεις μονοκάβαλο, άλλες δικάβαλο κλπ.

Οι κατασκευαστές ελαστικών από όσο εγώ γνωρίζω τουλάχιστον προτείνουν εύρος τιμών πιέσεως.

Οι ερωτήσεις υπόψη γίνονται πάντα στα πλαίσια του <<γηράσκω αεί διδασκόμενος>> και <<εν οίδα ότι ουδέν οίδα>>.
Στα λαστιχα ο κατασκευαστης τους θα σου πει τις πιεσεις και οχι η Honda.H Honda θα σου πει μονο γι αυτα που εχει φορεσει εργοστασιακα.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οι πιέσεις είναι και προσωπικό θέμα...
Με χαμηλότερη πίεση έχεις αποροφηση κραδασμών, κ ανεση
Με ψηλότερη έχεις λιγότερο flex.
Κάθε λάστιχο έχει άλλη κατασκευή, πχ το metzeler tourance έχει άκαμπτα πλαϊνά, καμία σχέση με ανακι 3.
Αμα βαλεις ψηλή πίεση σε tourance, μπισταει σαν κατσίκι..
Ο καθένας λοιπόν φέρνει τη μηχανή εκεί που τον βολεύει, αναλόγως το στυλ της οδήγησης του..
Εκτός απ τον Σάββα, που κάθε πρωί παει τουαλέτα με το μανουαλ Rolling
 
Τελευταία επεξεργασία:

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Στα λαστιχα ο κατασκευαστης τους θα σου πει τις πιεσεις και οχι η Honda.H Honda θα σου πει μονο γι αυτα που εχει φορεσει εργοστασιακα.
Όποιος κατασκευαστής λέει συμφωνεί με αυτά που λέει η Χόντα (παράδειγμα τώρα για το νυν).
Προσωπικά όποιο λάστιχο έχω δει 40 χρόνια τώρα στο πλάι αναφέρει μέγιστη πίεση και όχι προτεινόμενη.
Ας δούμε τι λέει και ένας λαστιχάς για παράδειγμα που ξέρει παραπάνω από μας μάλλον ΕΔΩ.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Οι πιέσεις είναι και προσωπικό θέμα...
Με χαμηλότερη πίεση έχεις αποροφηση κραδασμών, κ ανεση
Με ψηλότερη έχεις λιγότερο flex.
Κάθε λάστιχο έχει άλλη κατασκευή, πχ το metzeler tourance έχει άκαμπτα πλαϊνά, καμία σχέση με ανακι 3.
Αμα βαλεις ψηλή πίεση σε tourance, μπισταει σαν κατσίκι..
Ο καθένας λοιπόν φέρνει τη μηχανή εκεί που τον βολεύει, αναλόγως το στυλ της οδήγησης του..
Εκτός απ τον Σάββα, που κάθε πρωί παει τουαλέτα με το μανουαλ Rolling
Και πούσαι Μπάμπη.....του συνεργείου φίλε, δύο τόμοι ΝΑ μετά συγχωρήσεως όχι το ψωρο εγχειρίδιο χρήστη αυτό είναι για το κατούρημα μόνο... Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling Rolling

Ρε τι ωραίο πράμα να αρχίζει η μέρα με γέλια ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Όποιος κατασκευαστής λέει συμφωνεί με αυτά που λέει η Χόντα (παράδειγμα τώρα για το νυν).
Προσωπικά όποιο λάστιχο έχω δει 40 χρόνια τώρα στο πλάι αναφέρει μέγιστη πίεση και όχι προτεινόμενη.
Ας δούμε τι λέει και ένας λαστιχάς για παράδειγμα που ξέρει παραπάνω από μας μάλλον ΕΔΩ.
Αυτός ο λάστιχας( και αγωνιζόμενος) είναι που είπε βάλε 39 πίσω στην αφρικα..
Το παιδί εκανε ταξίδι εθνική και το ξεφτιλιζε το πίσω με τις μαμά πιεσεις
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Αυτός ο λάστιχας( και αγωνιζόμενος) είναι που είπε βάλε 39 πίσω στην αφρικα..
Το παιδί εκανε ταξίδι εθνική και το ξεφτιλιζε το πίσω με τις μαμά πιεσεις
Και με τι μπούσουλα πρέπει να λειτουργήσει κάποιος κατά την γνώμη σου?
Ο Αποστόλης έβαλε σχετική οδηγία της MICHELIN άλλη υπάρχει σε άλλα λάστιχα?
Υπάρχει κάποια άλλη οδηγία γραμμένη πάνω σε λάστιχο, από άλλον επαγγελματία, κάπου?

Εθνική με μεγάλες ταχύτητες δεν ξέρει όποιος ταξιδεύει ότι τρώει λάστιχο φουλ και το τετραγωνίζει ?
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.704
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Σήμερα μια μικρή εξόρμηση προς Επίδαυρο και στροφή κάπου στα μέσα προς το χωριό Σοφικο Κορινθίας !!

64C6BF46-8D9E-442D-90B3-2D7317F1DDE7.jpeg

πολύ ωραία διαδρομή με αρκετό στροφιλίκη . Την είδα ροσι σήμερα ToothTooth

EC9B2FD9-0598-4A08-8920-B2471A1DE5FC.jpeg


Όσο αναφορά την βαλίτσα τις Givi που είπαμε παιδιά μέχρι τα 150 δεν ένιωσα κανένα κούνημα και είχε και αέρα πλάγιο . Δεν πήγα παραπάνω ...

Με την μεγάλη ζελατίνα τις Honda μέχρι τα 140 περίπου ειμουν πολύ άνετα , από κει και πάνω σαν να ένιωσα ένα στροβιλισμό στο κράνος μου κάτι που με την μικρή ναι μεν έτρωγα παρά πάνω αέρα αλλά δεν κουνιότανε το κεφάλι cdefghig κράτησα για λίγο αυτή την ταχύτητα όμως , θα δούμε και στο μέλλον

Με 6η σχέση στο κιβώτιο και 114 χλμ ειμουν στις 4.000 στροφές με κατανάλωση στιγμιαία κάπου στα 4,4 . Έπαιζε κάτι φορές πάνω και κάτω με 100 χλμ είδα και 3,7. Δεν ξέρω αν οφείλεται και στον αέρα που ήταν αντίθετα με εμένα

αυτά ...BikeBike
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.510
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Και με τι μπούσουλα πρέπει να λειτουργήσει κάποιος κατά την γνώμη σου?
Ο Αποστόλης έβαλε σχετική οδηγία της MICHELIN άλλη υπάρχει σε άλλα λάστιχα?
Υπάρχει κάποια άλλη οδηγία γραμμένη πάνω σε λάστιχο, από άλλον επαγγελματία, κάπου?

Εθνική με μεγάλες ταχύτητες δεν ξέρει όποιος ταξιδεύει ότι τρώει λάστιχο φουλ και το τετραγωνίζει ?

Ο καλος λαστιχας εχει φροντισει να μαθει με τι πιεσεις εχει το καθε λαστιχο την μεγιστη αποδοση.Αλλες θα σου δωσει για το ενα και αλλες για καποιο αλλο,οπως και θα σου δωσει διαφορετικες για το ιδιο λαστιχο αναλογα το βαρος της μηχανης και ισως και του τροπου οδηγησης.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ο καλος λαστιχας εχει φροντισει να μαθει με τι πιεσεις εχει το καθε λαστιχο την μεγιστη αποδοση.Αλλες θα σου δωσει για το ενα και αλλες για καποιο αλλο,οπως και θα σου δωσει διαφορετικες για το ιδιο λαστιχο αναλογα το βαρος της μηχανης και ισως και του τροπου οδηγησης.
Δεν ξέρω Πάνο. Σε μένα μέχρι σήμερα δεν λειτουργεί το τι βάζουν και το τι λένε οπότε το μόνο πούχω βρει σαν μέση λύση είναι της μάνας τους τα λεγόμενα. Στα πάντα είτε δίκυκλα είτε τετράκυκλα.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα μια μικρή εξόρμηση προς Επίδαυρο και στροφή κάπου στα μέσα προς το χωριό Σοφικο Κορινθίας !!

View attachment 30162

πολύ ωραία διαδρομή με αρκετό στροφιλίκη . Την είδα ροσι σήμερα ToothTooth

View attachment 30163


Όσο αναφορά την βαλίτσα τις Givi που είπαμε παιδιά μέχρι τα 150 δεν ένιωσα κανένα κούνημα και είχε και αέρα πλάγιο . Δεν πήγα παραπάνω ...

Με την μεγάλη ζελατίνα τις Honda μέχρι τα 140 περίπου ειμουν πολύ άνετα , από κει και πάνω σαν να ένιωσα ένα στροβιλισμό στο κράνος μου κάτι που με την μικρή ναι μεν έτρωγα παρά πάνω αέρα αλλά δεν κουνιότανε το κεφάλι cdefghig κράτησα για λίγο αυτή την ταχύτητα όμως , θα δούμε και στο μέλλον

Με 6η σχέση στο κιβώτιο και 114 χλμ ειμουν στις 4.000 στροφές με κατανάλωση στιγμιαία κάπου στα 4,4 . Έπαιζε κάτι φορές πάνω και κάτω με 100 χλμ είδα και 3,7. Δεν ξέρω αν οφείλεται και στον αέρα που ήταν αντίθετα με εμένα

αυτά ...BikeBike
Αυτοί οι στροβιλισμοί είναι κοινός τόπος στις ψηλές ζελατίνες μετά απο κάποια χλμ
δύο λύσεις
ή πας στην κοντή και δεν έχεις στροβιλισμούς, αλλά ούτε και προστασία (απο τον ήχο του αέρα κυρίως)
ή κοιτάς για λύση καναλιού υποπίεσης (κάτι ανάλογο κάνω τώρα στο Capo) ώστε και προστασία να έχεις και να μην στροβιλίζει στα πολλά

Δεν έχει να κάνει καν με το μηχανάκι σου. Αν δεν έχει προβλεφθεί κανάλι υποπίεσης, όσο πιο ψηλή ζελατίνα, τόσο εντονότερο το πρόβλημα. eye

Αλλά επειδή είσαι και νέουμπας...τι δουλειά έχεις να πηγαίνεις με 150; Ε;;;εεεε;;;; Hate
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και με τι μπούσουλα πρέπει να λειτουργήσει κάποιος κατά την γνώμη σου?
Ο Αποστόλης έβαλε σχετική οδηγία της MICHELIN άλλη υπάρχει σε άλλα λάστιχα?
Υπάρχει κάποια άλλη οδηγία γραμμένη πάνω σε λάστιχο, από άλλον επαγγελματία, κάπου?

Εθνική με μεγάλες ταχύτητες δεν ξέρει όποιος ταξιδεύει ότι τρώει λάστιχο φουλ και το τετραγωνίζει ?
..
Δοκιμάζεις και βλέπεις.. Λίγο πάνω λίγο κάτω..
Σαν το σεταρισμα του αμορτισέρ ένα πράγμα.
 

ThanosP

member
Δημοσιεύσεις
1.704
Ηλικία
32
Περιοχή
Κορινθος
Μοτοσυκλέτα
Africa twin
Tuareg 660
Όνομα
Θάνος
Αυτοί οι στροβιλισμοί είναι κοινός τόπος στις ψηλές ζελατίνες μετά απο κάποια χλμ
δύο λύσεις
ή πας στην κοντή και δεν έχεις στροβιλισμούς, αλλά ούτε και προστασία (απο τον ήχο του αέρα κυρίως)
ή κοιτάς για λύση καναλιού υποπίεσης (κάτι ανάλογο κάνω τώρα στο Capo) ώστε και προστασία να έχεις και να μην στροβιλίζει στα πολλά

Δεν έχει να κάνει καν με το μηχανάκι σου. Αν δεν έχει προβλεφθεί κανάλι υποπίεσης, όσο πιο ψηλή ζελατίνα, τόσο εντονότερο το πρόβλημα. eye

Αλλά επειδή είσαι και νέουμπας...τι δουλειά έχεις να πηγαίνεις με 150; Ε;;;εεεε;;;; Hate
Σωστά στην κοντή είχα παραπάνω θόρυβο στο κράνος μου , εδώ όχι ! Αλλά δεν είχα τους στροβιλισμούς .. είδωμεν στην πορεία !

B41A1A7D-BC6D-4456-B953-D6C0DB480881.jpg
Κανάλι υποπίεσης δεν είναι αυτό το τετράγωνο που έχει ανοιχτό στα χαμηλά του fairing ???? Η μου λες για κάτι άλλο ;

Χαχαχα μη με μελώνεται !!! Στην εθνική τα έπιασα στιγμιαία και έκοψα , δεν είχε και κίνηση !! Καταλαθος άνοιξε λίγο παραπάνω cdefcdef
Δεν πάω με τόσα δεν μπορώ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σωστά στην κοντή είχα παραπάνω θόρυβο στο κράνος μου , εδώ όχι ! Αλλά δεν είχα τους στροβιλισμούς .. είδωμεν στην πορεία !

View attachment 30164
Κανάλι υποπίεσης δεν είναι αυτό το τετράγωνο που έχει ανοιχτό στα χαμηλά του fairing ???? Η μου λες για κάτι άλλο ;

Χαχαχα μη με μελώνεται !!! Στην εθνική τα έπιασα στιγμιαία και έκοψα , δεν είχε και κίνηση !! Καταλαθος άνοιξε λίγο παραπάνω cdefcdef
Δεν πάω με τόσα δεν μπορώ
Ναι αυτό είναι.
Αυτή είναι η μαμά ή η μεγάλη;
 
Top Bottom