ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

N

notakos600

Guest
Τελικα βρέθηκαν εμπρος κάγκελα για τον "γερό"..
Ολλανδία μεριά κ σε τιμή που συμφέρει να τα φέρεις πάρα να τα φτιάχναμε όπως είχα κουβεντιασει..

Σαφώς κ τα παραγγείλα..αμεσα!!

Δεν παίζεις με διαθεσιμότητα αξεσουάρ κ ανταλλακτικων σε μηχανάκι 30ετιας..
Καλά ξηγηθηκες Γιώργη.
Ψάχνω κι εγώ για κεντρικό stand για το Ε έτσι για να χαμε να λέγαμε αλλά όπως είπες είναι σπάνια τα καινούρια after για παλιά μηχανάκια.
Καλοφορετα!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και το motul 5100 15w-50 είναι καλό λαδάκι.
Για; Μονοκυλινδρα έννοιες Νότη? Στο xt τί βάζεις?

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.028
Όνομα
George
Καλά ξηγηθηκες Γιώργη.
Ψάχνω κι εγώ για κεντρικό stand για το Ε έτσι για να χαμε να λέγαμε αλλά όπως είπες είναι σπάνια τα καινούρια after για παλιά μηχανάκια.
Καλοφορετα!
Ευχαριστω Νοτη, αναμένω όλο χαρά πλέον..
Για το ΧΤ νομίζω δεν θα δυσκολευτείς, έχει ακόμα στοκ καθότι ήταν πολύ εμπορικο μηχανάκι, απλά όλα αυτά τα ψιλό βαράνε σε τιμές..
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Η σειρά 7100 4Τ της MOTUL αποτελείται από 7 διαφορετικά προϊόντα, 100% συνθετικά λιπαντικά κινητήρων και είναι σχεδιασμένη για να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες και αυστηρές απαιτήσεις των κατασκευαστών, σε ότι αφορά κατανάλωση λιπαντικού, οικονομία καυσίμου και προδιαγραφές. Μπορεί η σειρά Motul 7100 4T να προτείνεται για κινητήρες μοτοσυκλετών αλλά παράλληλα αποτελούν μια εξαιρετική επιλογή για κινητήρες παπιών όλων των κατασκευαστών.

ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΣΤΕΡΩΝ
στη σύνθεσή τους, τα λιπαντικά μοτοσυκλετών 7100 της MOTUL προσφέρουν εξαιρετική αντοχή στη διάτμηση με αυξημένη προστασία του κινητήρα, του συμπλέκτη και του κιβωτίου ταχυτήτων. Τα 100% συνθετικά λάδια βελτιώνουν την αντοχή της λιπαντικής μεμβράνης ιδιαίτερα σε υψηλές θερμοκρασίες και υψηλές στροφές κινητήρα.

7100-Series-LR

Η ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ JASO MA2 προδιαγράφει τα πλέον αποδοτικά επίπεδα τριβής για την σωστή εμπλοκή του συμπλέκτη σε όλες τις συνθήκες οδήγησης: την εκκίνηση, την επιτάχυνση και την σταθερή, υψηλή ταχύτητα. Το σύνολο της σειράς πληροί τις προδιαγραφές JASO MA2. Η ευκολία που προσφέρει η σειρά 7100 4Τ στην αλλαγή ταχυτήτων είναι εντυπωσιακή και οφείλεται στο γεγονός ότι βασίζεται στην τεχνολογία της γνωστής αγωνιστικής σειράς 300V.

Η τεχνολογία εστέρα που χρησιμοποιείται, προσδίδει στο λιπαντικό την ιδιότητα να προσκολλάται στα στοιχεία του κινητήρα, μειώνοντας την τριβή και την μηχανική φθορά, κυρίως κατά την εκκίνηση σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Τα όρια των ποσοστών περιεκτικότητας φωσφόρου και θείου, όπως αυτά ορίζονται από την JASO MA2 (< 1200 ppm) προσφέρουν βελτιωμένες συνθήκες λειτουργίας του καταλύτη και προσφέρουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Διαθέσιμα ιξώδη:

5W40 : Προτείνεται για μοτοσυκλέτες BMW, APRILIA, MOTO GUZZI, όπου απαιτείται ιξώδες SAE 5W-40.

10W30 : Ιδανικό ιξώδες για κινητήρες της HONDA

10W40 : Κατάλληλο για την πλειοψηφία των κατασκευαστών μοτοσυκλετών

10W50 : Συνιστάται για μοτοσυκλέτες DUCATI, KTM, BMW με κινητήρες που απαιτούν ιξώδες SAE 10W-50.

10W60 : Ιδανικό ιξώδες για κινητήρες HUSQVARNA, KTM, MOTO Guzzi, Aprilia, MV Agusta

15W50 : Προτείνεται σε κινητήρες μοτοσυκλέτες DUCATI, KTM, BMW που απαιτούν ιξώδες SAE 15W-50.

20W50 : Σχεδιασμένο για twin κινητήρες, υδρόψυκτους ή αερόψυκτους και με ιξώδες τέτοιο, ώστε να αντισταθμίζεται η αραίωση του λαδιού από καύσιμο. Παρουσιάζει μειωμένη κατανάλωση λιπαντικού και επιτρέπει την εύκολη αλλαγή ταχυτήτων. Πληροί τις απαιτήσεις της Harley Davidson.


Και αυτά τα motul είναι πολύ καλά εγώ αυτά βάζω στις μοτό μου.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.419
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ανέφερα προηγουμένως το 10-40 γιατί δύο φίλοι εδώ κάτω με Βστρομ μετά από αρκετές δοκιμές κατέληξαν σε αυτό,πιο γλυκό δούλεμα με αυτό το ιξώδες,το συνιστά και η Σουζούκι νομίζω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η σειρά 7100 4Τ της MOTUL αποτελείται από 7 διαφορετικά προϊόντα, 100% συνθετικά λιπαντικά κινητήρων και είναι σχεδιασμένη για να ανταποκρίνεται στις σύγχρονες και αυστηρές απαιτήσεις των κατασκευαστών, σε ότι αφορά κατανάλωση λιπαντικού, οικονομία καυσίμου και προδιαγραφές. Μπορεί η σειρά Motul 7100 4T να προτείνεται για κινητήρες μοτοσυκλετών αλλά παράλληλα αποτελούν μια εξαιρετική επιλογή για κινητήρες παπιών όλων των κατασκευαστών.

ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΣΤΕΡΩΝ
στη σύνθεσή τους, τα λιπαντικά μοτοσυκλετών 7100 της MOTUL προσφέρουν εξαιρετική αντοχή στη διάτμηση με αυξημένη προστασία του κινητήρα, του συμπλέκτη και του κιβωτίου ταχυτήτων. Τα 100% συνθετικά λάδια βελτιώνουν την αντοχή της λιπαντικής μεμβράνης ιδιαίτερα σε υψηλές θερμοκρασίες και υψηλές στροφές κινητήρα.

7100-Series-LR

Η ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΗ JASO MA2 προδιαγράφει τα πλέον αποδοτικά επίπεδα τριβής για την σωστή εμπλοκή του συμπλέκτη σε όλες τις συνθήκες οδήγησης: την εκκίνηση, την επιτάχυνση και την σταθερή, υψηλή ταχύτητα. Το σύνολο της σειράς πληροί τις προδιαγραφές JASO MA2. Η ευκολία που προσφέρει η σειρά 7100 4Τ στην αλλαγή ταχυτήτων είναι εντυπωσιακή και οφείλεται στο γεγονός ότι βασίζεται στην τεχνολογία της γνωστής αγωνιστικής σειράς 300V.

Η τεχνολογία εστέρα που χρησιμοποιείται, προσδίδει στο λιπαντικό την ιδιότητα να προσκολλάται στα στοιχεία του κινητήρα, μειώνοντας την τριβή και την μηχανική φθορά, κυρίως κατά την εκκίνηση σε χαμηλές θερμοκρασίες.

Τα όρια των ποσοστών περιεκτικότητας φωσφόρου και θείου, όπως αυτά ορίζονται από την JASO MA2 (< 1200 ppm) προσφέρουν βελτιωμένες συνθήκες λειτουργίας του καταλύτη και προσφέρουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής.

Διαθέσιμα ιξώδη:

5W40 : Προτείνεται για μοτοσυκλέτες BMW, APRILIA, MOTO GUZZI, όπου απαιτείται ιξώδες SAE 5W-40.

10W30 : Ιδανικό ιξώδες για κινητήρες της HONDA

10W40 : Κατάλληλο για την πλειοψηφία των κατασκευαστών μοτοσυκλετών

10W50 : Συνιστάται για μοτοσυκλέτες DUCATI, KTM, BMW με κινητήρες που απαιτούν ιξώδες SAE 10W-50.

10W60 : Ιδανικό ιξώδες για κινητήρες HUSQVARNA, KTM, MOTO Guzzi, Aprilia, MV Agusta

15W50 : Προτείνεται σε κινητήρες μοτοσυκλέτες DUCATI, KTM, BMW που απαιτούν ιξώδες SAE 15W-50.

20W50 : Σχεδιασμένο για twin κινητήρες, υδρόψυκτους ή αερόψυκτους και με ιξώδες τέτοιο, ώστε να αντισταθμίζεται η αραίωση του λαδιού από καύσιμο. Παρουσιάζει μειωμένη κατανάλωση λιπαντικού και επιτρέπει την εύκολη αλλαγή ταχυτήτων. Πληροί τις απαιτήσεις της Harley Davidson.


Και αυτά τα motul είναι πολύ καλά εγώ αυτά βάζω στις μοτό μου.
Στο Απρίλια το 10-60 δεν μου άρεσε
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Τα έχεις και στο μαγαζί Αγγελε?
Δεν μπορώ να απαντήσω Νίκο μου αν τα έχω ή όχι γιατί άλλο φίλε η δουλειά και άλλο η motoparea. Εγώ τα λέω σαν λαδάκια που έβαζα στα μηχανάκια μου και ως τώρα τουλάχιστον είμαι ικανοποιημένος.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.320
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τα φουλ συνθετικα παντως για μεσαιας αποδοσεως ..... υγροκαμπανα μηχανακια δεν θα τα προτιμουσα.
Εχω δει και συμπλεκτη να πατιναρει μετα απο τοποθετηση λαδιων τετοιου τυπου ... προτεινομενα δε για καθαρα racing μοτερ. ooops
 
N

notakos600

Guest
Τα φουλ συνθετικα παντως για μεσαιας αποδοσεως ..... υγροκαμπανα μηχανακια δεν θα τα προτιμουσα.
Εχω δει και συμπλεκτη να πατιναρει μετα απο τοποθετηση λαδιων τετοιου τυπου ... προτεινομενα δε για καθαρα racing μοτερ. ooops
Για τα ντουκατι λες; Rolling
Το 5100 είναι semi...
Τα τετρακυλιδρα μου δεν τα καβαλαω κάτω από 17-18 βαθμούς, άρα τα πιο λεπτορευστα 10w-30 και 10w-40 δεν μου προσφέρουν τίποτα.
Οσο για το ΧΤ κανονικά θέλει ορυκτελαιο 20w-50, αλλά λέω χαλάλι του.
 
Last edited by a moderator:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.504
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Αλλαξα λαδια και φιλτρο λαδιου!!!!Τρεμετε!!!!!! tongue
 
Top Bottom