ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Κυριακάτικη βόλτα στο Πήλιο με καλή παρέα!


 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Δεν αντέχει ο μαρκαδόρος, σε δύο πλυσηματα θα φύγει. Πάρε ενα μαύρο μανο και περνά το (απο τα όλα 1€). Κανει για όλες τις γρατσουνιες επίσης σε ζάντες κλπ.
Το tie wrap στο καλάμι; Ρυθμιζεις αναρτήσεις;

καλο τιπ για το μανό το μαύρο. Θα πάω να πάρω.

Το tie wrap ναι το έχω να μετράω. Όχι ότι στο σεμπε παίζει και κάνα ίδιαιτερο ρόλο αλλά το παλεύω.
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Προστατευτικο ψυγείου με 13€ από την κοροναιοχωρα.

και επειδή το άσπρο cb 500x δεν μου πολύ άρεσε το πέρασα ένα χέρι με μαύρο μαρκαδόρο. ( αλλά μάλλον θελει άλλο ένα χεράκι).



View attachment 15202 View attachment 15203

το site έχει και για tiger 1050 sport Γιωργο?
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας

μετρησες ποσο ειναι απο το δεματικο μεχρι την ξυστρα ; , ποση διδρομη εχει το μηχανακι σου μπροστα ;; και αν τερματισε ....σχετικα ευκολα και τα static sag δεν ειναι σωστο μαλλον θελεις κανα 2 ποντους προσθηκη στο μπροστινο περιπου ........
(ειχα ορεξη νατα γραψω )
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
cdefghig
μετρησες ποσο ειναι απο το δεματικο μεχρι την ξυστρα ; , ποση διδρομη εχει το μηχανακι σου μπροστα ;; και αν τερματισε ....σχετικα ευκολα και τα static sag δεν ειναι σωστο μαλλον θελεις κανα 2 ποντους προσθηκη στο μπροστινο περιπου ........
(ειχα ορεξη νατα γραψω )


Στο ένα χέρι κράταγα τον Keith code και στο άλλο τον Dave moss.

Όποτε όλα είναι υπολογισμένα............περισυ........στα 72 κιλά ............φέτος στα 80..........cdefghigcdefghigik
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
το αγόρασα από AliExpress.

έβαλα στην αναζήτησή το μοντέλο και έβγαλε πολλά αξεσουάρ.

Ένα πράμα σαν eBay δλδ.
Ποτσόλα ο Σαλονικιός με εξαιρετική ποιότητα το έχει στα 50€ νομίζω για το δικό σου, από εκεί πήρα και της λαίλαπας.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Σήμερα είχα την τιμή να οδηγήσω ένα Honda CBR250 απο έναν φίλο. Μια διαδρομή απο Νέα Αγχίαλο μέχρι Αλμυρό σχεδόν. Απίστευτο...ίσως φταίει επειδή τόσα χρόνια είμαι πάνω σε παπί. Γκάζι, τα 26 άλογα μου φανήκανε πύραυλος (παπόβιος 6 χρόνια γαρ), φρένα πάρα πολύ καλά αλλά αν είναι ΕΝΑ πράμα που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι το πόσο ελαφρύ είναι στον δρόμο!

Σοβαρά με την σκέψη και μόνο έστριβε! Πάρα πολύ φιλική και εύκολη μηχανή. Ανέβηκα αργότερα στο Address για να πάω πίσω Βόλο και στον δρόμο μου φάνηκε ποδήλατο για κάποιο λόγο. Χρειάζομαι μηχανή ASAP, το μικρόβιο μπήκε στο αίμα! :(
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Σήμερα είχα την τιμή να οδηγήσω ένα Honda CBR250 απο έναν φίλο. Μια διαδρομή απο Νέα Αγχίαλο μέχρι Αλμυρό σχεδόν. Απίστευτο...ίσως φταίει επειδή τόσα χρόνια είμαι πάνω σε παπί. Γκάζι, τα 26 άλογα μου φανήκανε πύραυλος (παπόβιος 6 χρόνια γαρ), φρένα πάρα πολύ καλά αλλά αν είναι ΕΝΑ πράμα που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι το πόσο ελαφρύ είναι στον δρόμο!

Σοβαρά με την σκέψη και μόνο έστριβε! Πάρα πολύ φιλική και εύκολη μηχανή. Ανέβηκα αργότερα στο Address για να πάω πίσω Βόλο και στον δρόμο μου φάνηκε ποδήλατο για κάποιο λόγο. Χρειάζομαι μηχανή ASAP, το μικρόβιο μπήκε στο αίμα! :(
Αμ στα λέγαμε Τασουλη μου, αλλά εσύ τίποτα, εκεί παπίιιιι,abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkHug πάρτα τώρα....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ζούσα σε μια αυταπάτη, δεν φταίω εγω abcdefghgk Όχι σοβαρά ήτανε εξαιρετικό test ride. Άντε απο γκάζι περίμενα προφανώς να έιναι πολύ πιο γρήγορο απο το 125 αλλά δεν περίμενα να είναι τόσο ευκολοδήγητο ειλικρινά. Στις στροφές ειδικά στρίβει με ελάχιστη κίνηση των χεριών. Σαν πούπουλο είναι στον δρόμο.
 

Kostas_RRR

new member
Δημοσιεύσεις
426
Μοτοσυκλέτα
Την πιο γλήγορη
Όνομα
Κώστας
Σήμερα είχα την τιμή να οδηγήσω ένα Honda CBR250 απο έναν φίλο. Μια διαδρομή απο Νέα Αγχίαλο μέχρι Αλμυρό σχεδόν. Απίστευτο...ίσως φταίει επειδή τόσα χρόνια είμαι πάνω σε παπί. Γκάζι, τα 26 άλογα μου φανήκανε πύραυλος (παπόβιος 6 χρόνια γαρ), φρένα πάρα πολύ καλά αλλά αν είναι ΕΝΑ πράμα που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι το πόσο ελαφρύ είναι στον δρόμο!

Σοβαρά με την σκέψη και μόνο έστριβε! Πάρα πολύ φιλική και εύκολη μηχανή. Ανέβηκα αργότερα στο Address για να πάω πίσω Βόλο και στον δρόμο μου φάνηκε ποδήλατο για κάποιο λόγο. Χρειάζομαι μηχανή ASAP, το μικρόβιο μπήκε στο αίμα! :(

Ρε φίλε... εγώ μια φορά οδήγησα το παπί ενός γείτονα για 100 μέτρα και τρόμαξα και δεν έχω ξαναοδηγήσει ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε πρόκειται. Καλύτερα ποδήλατο παρά αυτό το ότινάναι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ρε φίλε... εγώ μια φορά οδήγησα το παπί ενός γείτονα για 100 μέτρα και τρόμαξα και δεν έχω ξαναοδηγήσει ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε πρόκειται. Καλύτερα ποδήλατο παρά αυτό το ότινάναι.
Ομοίως....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Το κάθε ένα δίτροχο είναι και διαφορετικό. Εγω προσωπικά με το παπί τόσα χρόνια δεν είχα θέματα, το έχω πάει και σε άπειρα μέρη βόλτες. Αλλά θα μου πεις, εγω οδηγάω απο Λύκειο μέχρι τώρα που μπάινω στα 23 σιγά σιγά. Αλλά η μηχανή μου άφησε πραγματικά πολύ καλή εντύπωση.

Το καλοκαίρι θα μαζέψω λεφτά για μηχανή. Με ένα 250αρι πιστεύω θα κάνω καλή αρχή. Τώρα το τι μοντέλα θα βρω κλπ, αυτά στο μέλλον, έχουμε μέχρι τότε. Αλλά όσον αφορά την οδήγηση του παπιού, μην ξεχνάς και το εξής: ο Ιάπωνας πχ στην Suzuki δεν γίνεται να έριξε τεχνογνωσία στο GSX-R, το V-Strom το Hayabusa το GSR και να μην μελέτησε και το Address ή μέχρι και το πιο μικρό 50αρι σκούτερ που θα βγάλει. Όλα περνάνε μια μελέτη στην εργονομία, την κατανομή βάρους και όλα. Απλά το παπί δεν βγήκε ποτέ με στόχο το καλό στήσιμο, τα απόλυτα κρατήματα κλπ. Βγήκε για την πόλη μέσα, ανεξαρτήτων αν το 1000% των πιτσιρικάδων (και εγω μέσα) για βόλτες. Όπως και να έχει νομίζω ήρθε η ώρα σιγά σιγά να κοιτάξω σε παραπάνω cc...
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ρε φίλε... εγώ μια φορά οδήγησα το παπί ενός γείτονα για 100 μέτρα και τρόμαξα και δεν έχω ξαναοδηγήσει ποτέ κάτι τέτοιο, ούτε πρόκειται. Καλύτερα ποδήλατο παρά αυτό το ότινάναι.
Στα 48 έτη,36 χρόνια συμπλέκτης, 10 λεπτά παπί....

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Το κάθε ένα δίτροχο είναι και διαφορετικό. Εγω προσωπικά με το παπί τόσα χρόνια δεν είχα θέματα, το έχω πάει και σε άπειρα μέρη βόλτες. Αλλά θα μου πεις, εγω οδηγάω απο Λύκειο μέχρι τώρα που μπάινω στα 23 σιγά σιγά. Αλλά η μηχανή μου άφησε πραγματικά πολύ καλή εντύπωση.

Το καλοκαίρι θα μαζέψω λεφτά για μηχανή. Με ένα 250αρι πιστεύω θα κάνω καλή αρχή. Τώρα το τι μοντέλα θα βρω κλπ, αυτά στο μέλλον, έχουμε μέχρι τότε. Αλλά όσον αφορά την οδήγηση του παπιού, μην ξεχνάς και το εξής: ο Ιάπωνας πχ στην Suzuki δεν γίνεται να έριξε τεχνογνωσία στο GSX-R, το V-Strom το Hayabusa το GSR και να μην μελέτησε και το Address ή μέχρι και το πιο μικρό 50αρι σκούτερ που θα βγάλει. Όλα περνάνε μια μελέτη στην εργονομία, την κατανομή βάρους και όλα. Απλά το παπί δεν βγήκε ποτέ με στόχο το καλό στήσιμο, τα απόλυτα κρατήματα κλπ. Βγήκε για την πόλη μέσα, ανεξαρτήτων αν το 1000% των πιτσιρικάδων (και εγω μέσα) για βόλτες. Όπως και να έχει νομίζω ήρθε η ώρα σιγά σιγά να κοιτάξω σε παραπάνω cc...
Θα στο ξαναπώ άλλη μια φορά,αν οδηγήσεις μια αξιοπρεπή μηχανή θα ξεχάσεις ότι ξέρεις....
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Στην κατηγορία των Α2 τουλάχιστον υπάρχουνε αρκετές επιλογές πάντως σε naked και supersport. Αλλά η απόλυτη επιλογή είναι μια, το Crypton-X γιατί είναι 10 κυβικά παραπάνω (Α2 δηλαδή), έχει 4 βαλβίδες με ψυγείο, 12.6 άλογα στρόφαλο, τελική 122, και έχει και πολλά βελτιωτικά, και είναι και μουράτο και...εντάξει εντάξει μην βαράτε μια πλάκα έκανα abcdefghgk

Για αρχή μέχρι τέλη καλοκαιριού να δω τι λεφτά θα καταφέρω να μαζέψω απο την σεζόν και θα δω τι θα μπορέσω να πάρω. Οτιδήποτε πάντως που να είναι παραπάνω απο 125 κυβικά, και να είναι μηχανή πάνω απο όλα. Πολλές επιλογές, CBF250, CBR250, Ninja 250R, Suzuki GS500E (και η έκδοση F με το fairing), YBR250, Kawasaki Z250, Inazuma 250....έχει μηχανές να επιλέξεις, αλλά προς το παρόν υπομονή λίγο και οικονομία, στο τέλος όλο και κάτι θα γίνει :D:D
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Σήμερα είχα την τιμή να οδηγήσω ένα Honda CBR250 απο έναν φίλο. Μια διαδρομή απο Νέα Αγχίαλο μέχρι Αλμυρό σχεδόν. Απίστευτο...ίσως φταίει επειδή τόσα χρόνια είμαι πάνω σε παπί. Γκάζι, τα 26 άλογα μου φανήκανε πύραυλος (παπόβιος 6 χρόνια γαρ), φρένα πάρα πολύ καλά αλλά αν είναι ΕΝΑ πράμα που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι το πόσο ελαφρύ είναι στον δρόμο!

Σοβαρά με την σκέψη και μόνο έστριβε! Πάρα πολύ φιλική και εύκολη μηχανή. Ανέβηκα αργότερα στο Address για να πάω πίσω Βόλο και στον δρόμο μου φάνηκε ποδήλατο για κάποιο λόγο. Χρειάζομαι μηχανή ASAP, το μικρόβιο μπήκε στο αίμα! :(

RollingRollingRollingRollingRollingRollingRolling

Που είναι εκεινο το ποστ που κράτησα για να στο δείξω σε λίγα χρόνια;

Ποιός να το έλεγε πως τα χρόνια έγιναν....μέρες! abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
Σήμερα είχα την τιμή να οδηγήσω ένα Honda CBR250 απο έναν φίλο. Μια διαδρομή απο Νέα Αγχίαλο μέχρι Αλμυρό σχεδόν. Απίστευτο...ίσως φταίει επειδή τόσα χρόνια είμαι πάνω σε παπί. Γκάζι, τα 26 άλογα μου φανήκανε πύραυλος (παπόβιος 6 χρόνια γαρ), φρένα πάρα πολύ καλά αλλά αν είναι ΕΝΑ πράμα που μου έκανε τρελή εντύπωση είναι το πόσο ελαφρύ είναι στον δρόμο!

Σοβαρά με την σκέψη και μόνο έστριβε! Πάρα πολύ φιλική και εύκολη μηχανή. Ανέβηκα αργότερα στο Address για να πάω πίσω Βόλο και στον δρόμο μου φάνηκε ποδήλατο για κάποιο λόγο. Χρειάζομαι μηχανή ASAP, το μικρόβιο μπήκε στο αίμα! :(

Το παπί είναι παπί και η μηχανή, μηχανή
Δεν έχουν σχέση καμία ειδικά στο τρόπο οδήγησης

Είσαι 23, άσε τα παπια και πάρε ένα μοταρντ να κλάψεις


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom