ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΣΗΜΕΡΑ ΣΤΗΝ ΜΗΧΑΝΑΡΑ ΣΑΣ?

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Καλημέρα στην παρέα.
Σήμερα μου ήρθε ο αυτόματος αεροσυμπιεστης της Xiaomi. Το περίμενα πως και πως γιατί μου λύνει τα χέρια στο ακριβές φούσκωμα των ελαστικών στις μηχανές μου. Αλλά και στο αυτοκίνητο το ποδήλατο τις μπάλες. Αυτό που το κάνει φοβερό είναι ότι έχει ενσωματωμένο όγκομετρητή και εσύ απλά του εισάγεις την επιθυμητή ποσότητα του αέρα που πρέπει να έχει το λάστιχο και αυτό ξεκινά το φούσκωμα του ελαστικού και σταμάτα αυτόματα μόλις πιάσει την επιθυμητή πίεση αερα. Ξετρελάθηκα αντίο φούσκωμα στα βενζινάδικα ότι πιο άβολο φορώντας τα ρούχα της μηχανής. Είναι μικρό ελαφρύ το παίρνεις μαζί σου έχει θήκη μεταφοράς απλά τέλειο. Το αγόρασα από Ελλάδα εξαργυρωνοντας πόντους στην shell.
Ακολουθεί unboxing και εφαρμογή της σε φούσκωμα ελαστικού της μηχανής.


Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Καλοριζικο φιλε. Σιγουρα θα το ευχαριστηθεις οπως και εγω. Ειναι φοβερο. Θα το προτιμουσα βεβαια με μοναδα PSI .
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Καλοριζικο φιλε. Σιγουρα θα το ευχαριστηθεις οπως και εγω. Ειναι φοβερο. Θα το προτιμουσα βεβαια με μοναδα PSI .
Έχει και Bar και Psi
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Έχει και Bar και Psi
Οχι στο mode για μοτορια Αγγελε! Βλ. φωτος του Γρηγορη. Τουλαχιστον δεν εχω βρει τροπο να αλλαξει στα συγκεκριμενα μοδεσ.
PSI εχει με το που αναβει η οθονη!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οχι στο mode για μοτορια Αγγελε! Βλ. φωτος του Γρηγορη. Τουλαχιστον δεν εχω βρει τροπο να αλλαξει στα συγκεκριμενα μοδεσ.
PSI εχει με το που αναβει η οθονη!

Aπ οτι ειδα στο manual μαλλον εχει μονο ενδειξη bar.

 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Οχι στο mode για μοτορια Αγγελε! Βλ. φωτος του Γρηγορη. Τουλαχιστον δεν εχω βρει τροπο να αλλαξει στα συγκεκριμενα μοδεσ.
PSI εχει με το που αναβει η οθονη!
Καλημέρα. Ρε παιδιά θα με τρελάνετε????? Δεν έχει στο Mode για Moto για PSI αλλά πάς κατευθείαν στο Ποδήλατο και αυξάνεις τα PSI εκεί που εσύ θέλεις την πίεση για το ελαστικό της μηχανής σας :)
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Έχει.
Πατάς παρατεταμένα το mode.
Προσωπικά πάντως προτιμώ τα bar.
Ομορφόπαιδο @Σάββας δεν ξέρω για ποιο λόγο προτιμάς τα Bar αλλά τα PSI είναι σαφώς καλύτερα εξαιτίας της ακρίβειας της πίεσης στα ελαστικά. Παράδειγμα, μέσα στην πόλη η γιαπωνέζα έχει 32 μπρος και 35 πίσω. Αντιθέτως όταν βγαίνω Ε.Ο για ταξίδι η πίεση είναι 33 μπρος και 36 πίσω :)
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ομορφόπαιδο @Σάββας δεν ξέρω για ποιο λόγο προτιμάς τα Bar αλλά τα PSI είναι σαφώς καλύτερα εξαιτίας της ακρίβειας της πίεσης στα ελαστικά. Παράδειγμα, μέσα στην πόλη η γιαπωνέζα έχει 32 μπρος και 35 πίσω. Αντιθέτως όταν βγαίνω Ε.Ο για ταξίδι η πίεση είναι 33 μπρος και 36 πίσω :)
Ευκολία μιας και τα πινακιδάκια των Χοντομοτοσακών πούχω σε bar τα λένε.
Λέμε τώρα ε? Δεν είναι και πυρηνική φυσική να τα βάζουμε σε psi, ότι κάτσει. Smileys drinking beer Emoticon
ΕΝΤΙΤ : Χοντρή για παράδειγμα που τα θυμάμαι απέξω, είτε φορτωμένη είτε όχι 2,5 μπρος - 2,9 πίσω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εντάξει ρε παιδιά, αν δηλαδή αν αντι για 37 psi βάλω 2,6 bar ή αντι για 2,5 bar βάλω 36 psi θα αλλάξει κάτι;
Νομίζω η διαφορά είναι τόσο μικρή που είναι ανάξια λόγου.
Είτε σε bar είτε σε Psi βγαίνει άκρη εύκολα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.418
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εντάξει ρε παιδιά, αν δηλαδή αν αντι για 37 psi βάλω 2,6 bar ή αντι για 2,5 bar βάλω 36 psi θα αλλάξει κάτι;
Νομίζω η διαφορά είναι τόσο μικρή που είναι ανάξια λόγου.
Είτε σε bar είτε σε Psi βγαίνει άκρη εύκολα
Ε ναι .
Η δουλειά είναι να είναι τσεκσρισμενα πριν τη βόλτα .
Και το βασικότερο να φουσκώνονται κρύα.
 

grigoris gs

well know member
Δημοσιεύσεις
3.517
Ηλικία
51
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GS ADVE
Όνομα
ΓΡΗΓΟΡΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ ΑΧΑΙΑΣ
Καλοριζικο φιλε. Σιγουρα θα το ευχαριστηθεις οπως και εγω. Ειναι φοβερο. Θα το προτιμουσα βεβαια με μοναδα PSI .
Πολλαπλασιαζεις τα bar που θες με το 14 και έχεις την αντιστοιχία σε psi Kωστα. Και το αντίστροφο βέβαια τα psi δια του 14 για να βρεις τα Bar.

Στάλθηκε από το MAR-LX1A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ομορφόπαιδο @Σάββας δεν ξέρω για ποιο λόγο προτιμάς τα Bar αλλά τα PSI είναι σαφώς καλύτερα εξαιτίας της ακρίβειας της πίεσης στα ελαστικά. Παράδειγμα, μέσα στην πόλη η γιαπωνέζα έχει 32 μπρος και 35 πίσω. Αντιθέτως όταν βγαίνω Ε.Ο για ταξίδι η πίεση είναι 33 μπρος και 36 πίσω :)

Καθε φορα βαζεις η βγαζεις 1 λιμπρα;
 

ANGELO

member
Δημοσιεύσεις
1.137
Ηλικία
51
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA MT07
Όνομα
ΑΓΓΕΛΟΣ
Περιοχή
ΛΑΜΙΑ
Καθε φορα βαζεις η βγαζεις 1 λιμπρα;
Όχι φίλε @Pan-dvs , συνήθως όταν ελέγχω την πίεση το ελαστικό έχει χάσει 4-5 PSI λόγω της αυξομείωσης της θερμοκρασίας και της εναλλαγής του καιρού, μία ήλιο μία βροχή. Απλά, αν δεν έχω ταξίδι ρυθμίζω την πίεση για την πόλη . Αν έχω προγραμματίσει ταξίδι στην Ε.Ο βάζω την ανάλογη πίεση (33 - 36) psi :)
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.415
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Γατάκια κολώνετε σε ένα απλό πολλαπλασιασμό με το 14.
Τι να πω εγώ με το Βρεττανικό gs που μετράει την κατανάλωση αντί lit/100km σε ml/gallon, μίλια στο γαλόνι??
Κάθε φορά που κοιτάω το τριπ κομπιούτερ μέχρι να υπολογίσω μέσα μου την εξίσωση έχω φτάσει στη Σπάρτη!


(Αλλά και έχω αυξήσει το IQ μου κατά μία μονάδα).:cool:
 
Top Bottom