ΤΗΛΕΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑΣ

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Είχα μια ιδέα χτες αλλά δεν ξέρω πως να την υλοποιήσω. Κάθε φορά που φτάνω στην γκαραζόπορτα μου χειμώνα καλοκαίρι πρέπει να σταματήσω να βγάλω τα γάντια, να βγάλω τα κλειδιά από την τσέπη και να πατήσω το κουμπί του τηλεχειριστηρίου για να ανοίξει η πρώτη γκαραζόπορτα και μετά άλλο ένα πάτημα για την δεύτερη.

Σκέφτηκα λοιπόν να βγάλω το τηλεχειριστήριο από το κουτί του και να το βάλω σε ένα πλαστικό και μονωμένο αδιάβροχο κουτί κάπου μπροστά από το τεπόζιτο (να είναι προσβάσιμο για να μπορώ να αλλάξω μπαταρίες). από εκεί να τραβήξω δυο καλώδια για κουμπί στο τιμόνι και αλλα δυο για ένα μικρό λαμπάκι led για να βλέπω ότι λειτουργεί.

Εχει κανει καποιος κατι αναλογο και αν ναι πως; Καθε ιδεα ευπρόσδεκτη
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Καλή ιδέα και υλοποιήσιμη. Δεν θέλεις πρακτικά κάτι που να μην γίνεται.
Όμως αν το κάνεις σταθερό πάνω στην μηχανή, θα πρέπει να προγραμματίσεις κι άλλο χειριστήριο για το αμάξι ή τυχόν για άλλους που χρησιμοποιούν το γκαράζ. Δηλαδή πλέον δεν θα είναι ένα τηλεχειριστήριο που θα έχεις σαν άτομο, αλλά feature πάνω στο μηχανάκι.

Κουτί θα βρεις σε καταστήματα που πουλούν ηλεκτρονικά εξαρτήματα (πλακέτες, πυκνωτές, αντιστάσεις κλπ). Έχουν και πλήθος κουτιών σε πολλά μεγέθη για τους χομπίστες που φτιάχνουν ακριβώς τέτοιες κατασκευές. Φυσικά έχουν και θήκες μπαταριών για όλα τα κοινά μεγέθη. Στην δική σου περίπτωση θα είναι εύκολο, επειδή δεν θα φτιάξεις κάτι εξ αρχής, αλλά απλά θα μετακομίσεις την πλακέτα σε άλλη θήκη.

Καμουφλάρισε το καλά όμως, επειδή αν φαίνεται σαν κάτι ξέχωρο απο την μηχανή, τα κλεφτρόνια θα νομίζουν πως είναι ο συναγερμός και είναι το πρώτο που θα προσπαθούν να απενεργοποιήσουν.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Είχα μια ιδέα χτες αλλά δεν ξέρω πως να την υλοποιήσω. Κάθε φορά που φτάνω στην γκαραζόπορτα μου χειμώνα καλοκαίρι πρέπει να σταματήσω να βγάλω τα γάντια, να βγάλω τα κλειδιά από την τσέπη και να πατήσω το κουμπί του τηλεχειριστηρίου για να ανοίξει η πρώτη γκαραζόπορτα και μετά άλλο ένα πάτημα για την δεύτερη.

Σκέφτηκα λοιπόν να βγάλω το τηλεχειριστήριο από το κουτί του και να το βάλω σε ένα πλαστικό και μονωμένο αδιάβροχο κουτί κάπου μπροστά από το τεπόζιτο (να είναι προσβάσιμο για να μπορώ να αλλάξω μπαταρίες). από εκεί να τραβήξω δυο καλώδια για κουμπί στο τιμόνι και αλλα δυο για ένα μικρό λαμπάκι led για να βλέπω ότι λειτουργεί.

Εχει κανει καποιος κατι αναλογο και αν ναι πως; Καθε ιδεα ευπρόσδεκτη


Φαντάζομαι ότι θα βάλεις τον πομπό κάπου μπροστά στην μάσκα.
Θα τραβήξεις καλώδια ον οφ,και θα βάλεις ένα έξτρα διακόπτη στο τιμόνι.
Νομίζω με ένα σβηστηρι από ΜΧ θα κάνεις δουλειά.
Ειδάλλως ένα διακόπτη on/off,με μουτόν μίζας,έβαλα τέτοιο στο hornet της δουλειάς όταν του προσάρμοσα μπλε φωτάκια led ( αστυνομίας)
Βέβαια δεν έχω ενδεικτικό φωτάκι λεντ στον διακόπτη,μιας και το σύστημα τροφοδοτείται από την μπαταρία της μηχανής.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Υπάρχει εφαρμογή στο τηλέφωνο, αντί για το χειριστήριο πατάς την εφαρμογή στο τηλέφωνο, το τηλέφωνο το βάζεις στην βάση του στο τιμόνι και είσαι κομπλέΣ.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Καλή ιδέα και υλοποιήσιμη. Δεν θέλεις πρακτικά κάτι που να μην γίνεται.
Όμως αν το κάνεις σταθερό πάνω στην μηχανή, θα πρέπει να προγραμματίσεις κι άλλο χειριστήριο για το αμάξι ή τυχόν για άλλους που χρησιμοποιούν το γκαράζ. Δηλαδή πλέον δεν θα είναι ένα τηλεχειριστήριο που θα έχεις σαν άτομο, αλλά feature πάνω στο μηχανάκι.

Κουτί θα βρεις σε καταστήματα που πουλούν ηλεκτρονικά εξαρτήματα (πλακέτες, πυκνωτές, αντιστάσεις κλπ). Έχουν και πλήθος κουτιών σε πολλά μεγέθη για τους χομπίστες που φτιάχνουν ακριβώς τέτοιες κατασκευές. Φυσικά έχουν και θήκες μπαταριών για όλα τα κοινά μεγέθη. Στην δική σου περίπτωση θα είναι εύκολο, επειδή δεν θα φτιάξεις κάτι εξ αρχής, αλλά απλά θα μετακομίσεις την πλακέτα σε άλλη θήκη.

Καμουφλάρισε το καλά όμως, επειδή αν φαίνεται σαν κάτι ξέχωρο απο την μηχανή, τα κλεφτρόνια θα νομίζουν πως είναι ο συναγερμός και είναι το πρώτο που θα προσπαθούν να απενεργοποιήσουν.
Έχω δεύτερο στο αυτοκίνητο ούτως η άλλως και τρίτο στο σπιτι
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Υπάρχει εφαρμογή στο τηλέφωνο, αντί για το χειριστήριο πατάς την εφαρμογή στο τηλέφωνο, το τηλέφωνο το βάζεις στην βάση του στο τιμόνι και είσαι κομπλέΣ.
Δεν βάζω το τηλέφωνο στο τιμόνι. Στην τσεπη μου ειναι
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Φαντάζομαι ότι θα βάλεις τον πομπό κάπου μπροστά στην μάσκα.
Θα τραβήξεις καλώδια ον οφ,και θα βάλεις ένα έξτρα διακόπτη στο τιμόνι.
Νομίζω με ένα σβηστηρι από ΜΧ θα κάνεις δουλειά.
Ειδάλλως ένα διακόπτη on/off,με μουτόν μίζας,έβαλα τέτοιο στο hornet της δουλειάς όταν του προσάρμοσα μπλε φωτάκια led ( αστυνομίας)
Βέβαια δεν έχω ενδεικτικό φωτάκι λεντ στον διακόπτη,μιας και το σύστημα τροφοδοτείται από την μπαταρία της μηχανής.
Κάτι τέτοιο. Μόνο που θα διαλέξω διακόπτη όχι ΟΝ οφ αλλά με επιστροφή.
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Έχω δεύτερο στο αυτοκίνητο ούτως η άλλως και τρίτο στο σπιτι
Οπότε βρίσκεις ένα στεγανο κουτί,στο μαγεθος της πλακέτας.
Βγάζεις τα καλώδια,το τοποθετείς σε όσο γίνεται κρυφό αλλά προσβάσιμο σημείο,και βάζεις τον διακόπτη της επιλογής σου στο τιμόνι
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Κάτι τέτοιο. Μόνο που θα διαλέξω διακόπτη όχι ΟΝ οφ αλλά με επιστροφή.
Για αυτό νομίζω ένας διακόπτης ον/οφ με μίζα θα κάνει δουλειά.
Στην μια θέση (ον )θα δίνει εντολή για άνοιγμα,στην άλλη (οφ) θα κλείνει.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Για αυτό νομίζω ένας διακόπτης ον/οφ με μίζα θα κάνει δουλειά.
Στην μια θέση (ον )θα δίνει εντολή για άνοιγμα,στην άλλη (οφ) θα κλείνει.
παζει να εχεις δικιο. Θα παρω δυο και θα δοκιμασω τι με βολευει...Σαν σκεψη ακουγεται ευκολο παντως...θα δω στην πραξη και θα ανεβασω βημα βημα
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Βάζεις μια ALEXA ή GOOGLE με ένα module wi-fi στο ρολό και με φωνητική εντολή από το κράνος σου θα ανοίγει η γκαραζόπορτα.

ζμαρτ χομ φάση κιετς!
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Βάζεις μια ALEXA ή GOOGLE με ένα module wi-fi στο ρολό και με φωνητική εντολή από το κράνος σου θα ανοίγει η γκαραζόπορτα.

ζμαρτ χομ φάση κιετς!
Δουλευει χωρίς Ίντερνετ; Γιατί στο υπόγειο δεν πιάνει ούτε Edge
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Δουλευει χωρίς Ίντερνετ; Γιατί στο υπόγειο δεν πιάνει ούτε Edge
Αν φτάνει στο υπόγειο Wi-Fi θα δουλέψει σίγουρα.
Μετά παίζουν και τα power line που στέλνεις δίκτυο μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού.

Στο κινητό σου φαντάζομαι έχεις πάντα data.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Αν φτάνει στο υπόγειο Wi-Fi θα δουλέψει σίγουρα.
Μετά παίζουν και τα power line που στέλνεις δίκτυο μέσω της καλωδίωσης του σπιτιού.

Στο κινητό σου φαντάζομαι έχεις πάντα data.
ΡΕ...δεν πιανει τιποτα λεμε και δεν βαζω wifi ή κατι άλλο στο υπογειο που ειναι κοινοχρηστο
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
ΡΕ...δεν πιανει τιποτα λεμε και δεν βαζω wifi ή κατι άλλο στο υπογειο που ειναι κοινοχρηστο
Η άλλη λύση είναι να βάλεις tag reader και να έχεις στο μπρελόκ σου ένα μπλιμπλικι (μεγεθος όσο ένα κέρμα των 2€) που όταν το πλησιάζεις στον reader να το διαβάζει και να ανοίγει.
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Η άλλη λύση είναι να βάλεις tag reader και να έχεις στο μπρελόκ σου ένα μπλιμπλικι (μεγεθος όσο ένα κέρμα των 2€) που όταν το πλησιάζεις στον reader να το διαβάζει και να ανοίγει.
για να πλησιασεις το reader πρεπει να κατέβεις απο την μηχανη...Συγκεντρωσου Γιαννη. Θελουμε να απλοποιησουμε την ζωη μας
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Κουτί βρέθηκε. Διαστάσεις κουτιού 50Χ35Χ20mm και μπορεί να δεθεί με δεματικά μέσα από το πλαστικό καπάκι του τεπόζιτου μπροστα. Υλικό ABS και αδιαβροχοποιήση IP54


 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.836
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
για να πλησιασεις το reader πρεπει να κατέβεις απο την μηχανη...Συγκεντρωσου Γιαννη. Θελουμε να απλοποιησουμε την ζωη μας
Συνεννόηση….

Παντως με το tag δεν χρειάζεται να κατέβεις από την μοτο!
Μπορει να μπει κάπου που να βολεύει…

ΜαολαεγωΠΧΙΑ!;!;!;
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Διακόπτης επίσης βρέθηκε και δεν χρείαζομαι εξτρά Led γιατι ανάβει ο διακόπτης οταν τον πατάω


 
Top Bottom