Συστήματα αυτόματης λίπανσης αλυσίδας

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Αν και θα μπορούσε να είναι ένα ξεχωριστό θέμα, θα πω εδώ την άποψή μου. Επειδή μετά από χρόνια bmw και άξονα, μόλις πηρα μηχανή με αλυσίδα βαριόμουν απίστευτα τη διαδικασία του καθαρισμού και της λιπανσης, έβαλα στη μηχανή μου το tutoro. Είναι κάτι σαν το γνωστό scottoiler αλλά πολυ πιο φθηνό και απλό. Από τότε δεν έχω ξαναασχοληθει με το αντικείμενο. Κάνει απίστευτη δουλειά. Μάλιστα, μετά από ένα ταξίδι 9000κμ on και off road, τα φιλαράκια μου που είδαν τι κάνει και είχαν αγανακτήσει με το λάδωμα καθοδον, έβαλαν και αυτα το ίδιο μαραφέτι. Πλέον στο φετινό ταξίδι που κανονίζουμε, έχουμε και οι 5 το tutoro.
 

Ilias vara

wolf
Δημοσιεύσεις
2.884
Περιοχή
θεσσαλονικη
Μοτοσυκλέτα
VARADERO MK3 HONDA ADV350
Όνομα
ΗΛΙΑΣ
Περιοχή
ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ-ΣΕΡΡΕΣ
Αν και θα μπορούσε να είναι ένα ξεχωριστό θέμα, θα πω εδώ την άποψή μου. Επειδή μετά από χρόνια bmw και άξονα, μόλις πηρα μηχανή με αλυσίδα βαριόμουν απίστευτα τη διαδικασία του καθαρισμού και της λιπανσης, έβαλα στη μηχανή μου το tutoro. Είναι κάτι σαν το γνωστό scottoiler αλλά πολυ πιο φθηνό και απλό. Από τότε δεν έχω ξαναασχοληθει με το αντικείμενο. Κάνει απίστευτη δουλειά. Μάλιστα, μετά από ένα ταξίδι 9000κμ on και off road, τα φιλαράκια μου που είδαν τι κάνει και είχαν αγανακτήσει με το λάδωμα καθοδον, έβαλαν και αυτα το ίδιο μαραφέτι. Πλέον στο φετινό ταξίδι που κανονίζουμε, έχουμε και οι 5 το tutoro.

για δωκε καμια πληροφορια...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειναι αρκετα ενδιαφερον το θεμα.Οποιος το εχει βαλει ας μας πει δυο πραγματακια.
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
ρε παλικάρι, μας πετάς το "είναι πολύ καλό" "το έβαλαν και οι άλλοι 5" κλπ κλπ και δεν μας δίνεις λοιπές πληροφορίες!!

Φωτογραφίες, κόστος, διαδικασία τοποθέτησης, αρνητικά - θετικά στοιχεία, κλπ κλπ και μας έχεις να παιδευόμαστε!!

GivingBike



Πάντως, για να πω την μαύρη αλήθεια, από όταν έβαλα διπλό σταντ .... μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος και λιπαίνω πιο συχνά την αλυσίδα.




P.S. φιλικά πάντα το "ρε παλικάρι ... "
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.167
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ρε παλικάρι, μας πετάς το "είναι πολύ καλό" "το έβαλαν και οι άλλοι 5" κλπ κλπ και δεν μας δίνεις λοιπές πληροφορίες!!

Φωτογραφίες, κόστος, διαδικασία τοποθέτησης, αρνητικά - θετικά στοιχεία, κλπ κλπ και μας έχεις να παιδευόμαστε!!

GivingBike



Πάντως, για να πω την μαύρη αλήθεια, από όταν έβαλα διπλό σταντ .... μου έφυγε ένα μεγάλο βάρος και λιπαίνω πιο συχνά την αλυσίδα.




P.S. φιλικά πάντα το "ρε παλικάρι ... "


RollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingRollingabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Λοιπόν. Εγώ έβαλα το παρακάτω και ξένοιασα.
https://www.tutorochainoiler.com/products/tutoro-auto-automatic-motorcycle-chain-oiler-standard-kit

Το συγκεκριμένο ενδείκνυται για τη χρήση που κάνω (on-off). Κόστος 80-90€. Δυσκολία τοποθέτησης καμία. Χρόνος περίπου 10'.

Στην ουσία έχει ένα δοχείο και μέσα ένα έμβολο-βαρίδιο το οποίο με κάθε ανατάραξη (πχ λακούβα) ανασηκώνεται και ανοίγει στιγμιαία το κύκλωμα για να πέσει μια σταγόνα στην αλυσίδα. Το μόνο που έχει να κάνει ο χρήστης είναι να γεμίζει το δοχείο κάθε 1000κμ με απλή βαλβολίνη των 1-2€ τα 500ml. Μετά από εκτεταμένη χρήση μπορώ να πω μόνο τα καλύτερα. Το βασικότερο είναι ότι με τον τρόπο αυτό ξεμπέρδεψα μια και καλή με το καθάρισμα-λίπανση της αλυσίδας.
 

Mikekav

new member
Δημοσιεύσεις
63
Ηλικία
47
Περιοχή
Καβάλα - Ορεστιάδα
Μοτοσυκλέτα
Varadero
Όνομα
Μιχάλης
Την λαδωνει συνέχεια από λίγο οπότε πάντοτε μένει πάντα καθαρή.

Αυτό το επιβεβαιώνω και εγώ. Είδα την μοτοσυκλέτα του Παντελή όταν επέστρεψε από το ταξίδι που λέει και η αλυσίδα του ήταν σε άριστη κατάσταση.
 

stavrouliasp

new member
Δημοσιεύσεις
138
Ηλικία
45
Πετάει λίγο αλλά δε κάνει τη ζάντα χάλια γιατί είναι απλή βαλβολινη και όχι αυτά τα απαίσια σπρέι λαδωματος που κολλάνε τον τόπο.

Στο λάστιχο δεν έχω δει σημάδια.
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Α-ρα βγάλει καμία φωτό ειδουμι κι'μεις

Έχω ξεπατωθει να πλένω και να γρασαρω αλυσίδα στο παπί ρε γμτ
1 φορά την εβδομάδα τουλαστιχον
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Γνωριζουμε αν υπαρχει το tutoro στην ελληνικη αγορα?
 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
από την εξωτερική πλευρά δε στάζουν λάδι?

μπορεί να γίνει τοποθέτηση να στάζουν από μέσα? γιατί από έξω δεν θα μείνει πολύ
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
από την εξωτερική πλευρά δε στάζουν λάδι?

μπορεί να γίνει τοποθέτηση να στάζουν από μέσα? γιατί από έξω δεν θα μείνει πολύ

Θα σου πω σε λιγο καιρο.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Top Bottom