Συμβαίνει τώρα....

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Συνήθως τέτοιες περιπτώσεις τις κάνουν με κλεμμένα αυτοκίνητα ή κλεμμένες πινακίδες από τέτοια. Οπότε η πινακίδα που έγραψε η κάμερα μπορεί να μην λέει και τίποτα.
Είναι οργανωμένα τα παλικάρια δεν πηγαίνουν έτσι χωρίς μελέτη

Είμαι υπέρ του ξύλου τόσο όσο χρειάζεται χωρίς να πεθάνει φυσικά, γιατί την επόμενη φορά που θα τολμήσει να σηκώσει χέρι για να αρπάξει κάτι, να το σκεφτεί 67 φορές και αυτό επειδή θα γνωρίζει τις συνέπειες και τον πόνο, της προηγούμενης φοράς. Σπάσιμο και τα 2 χέρια σε δυο σημεία το καθένα!!!!

...............Ούτε μηνύσεις ούτε δικαστήρια, που δεν έχουν νόημα

Εσυ οταν βαρας βαζεις το χερι στο low η σε συγκεκριμενο επιπεδο τραυματισμου?
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.670
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Τεράστια διαφορά μεταξύ του: "κοπάνησα κάποιον εν βρασμό τη στιγμή που τον είδα να προσπαθεί να κλέψει τη μηχανή μου" και του: "εκ προμελέτης κοπάνημα από μαζεμένη παρέα υπό μορφήν όχλου".

Σε καμία περίπτωση δεν αντιλέγω πως τρελαίνεται κανείς όταν βλέπει τέτοια και του έρχεται να κάνει κάτι δραστικό, αλλά μεταξύ σκέψης και πράξης ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλιώς χάνεται το όριο .... στην τελική πως διασφαλίζεις πως δεν θα ξεφύγει το πράμα και από εκεί που πας για κάνα ψιλομπερντάχι προς συνετισμό δεν καταλήγει σε σοβαρούς τραυματισμούς και θανάτους εκατέρωθεν ?

(άσε δε που αυτά αν είναι να τα οργανώσεις πράγματι, σαφώς και δεν το κάνεις δημόσια από φόρουμ κιετς - όλα τα έχουν καταστρέψει τα κοινωνικά δίκτυα πλέον και να κλάσεις πρέπει να ανακοινωθεί ! )
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.495
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τεράστια διαφορά μεταξύ του: "κοπάνησα κάποιον εν βρασμό τη στιγμή που τον είδα να προσπαθεί να κλέψει τη μηχανή μου" και του: "εκ προμελέτης κοπάνημα από μαζεμένη παρέα υπό μορφήν όχλου".

Σε καμία περίπτωση δεν αντιλέγω πως τρελαίνεται κανείς όταν βλέπει τέτοια και του έρχεται να κάνει κάτι δραστικό, αλλά μεταξύ σκέψης και πράξης ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχει μεγάλη διαφορά αλλιώς χάνεται το όριο .... στην τελική πως διασφαλίζεις πως δεν θα ξεφύγει το πράμα και από εκεί που πας για κάνα ψιλομπερντάχι προς συνετισμό δεν καταλήγει σε σοβαρούς τραυματισμούς και θανάτους εκατέρωθεν ?

(άσε δε που αυτά αν είναι να τα οργανώσεις πράγματι, σαφώς και δεν το κάνεις δημόσια από φόρουμ κιετς - όλα τα έχουν καταστρέψει τα κοινωνικά δίκτυα πλέον και να κλάσεις πρέπει να ανακοινωθεί ! )

Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ρε Αγγελε,εχουν ονοματα,διευθυνσεις,υλικο και θα παν οι ιδιοι να "καθαρισουν"?Θα παρουν τον νομο στα χερια τους και οχι μονο βγαινουν να το ανακοινωσουν,αλλα μαζευουν και αλλους.Δινουν δηλαδη το κεφαλι τους στο πιατο αν κατι παει στραβα.

Λεονταρισμοι μαλλον ανευ ουσιας,αλλα επειδη κανεις δεν ξερει θα προτεινα να εισαστε αρκετα επιφυλακτικοι,γενικα το λεω Αγγελε,γιατι ακομη και η προτροπη σε τετοιες πραξεις μπορει να εχει νομικες συνεπειες ακομη και αν δεν πραγματοποιηθει η πραξη.




Αν θελουν να τον εκδικηθουν θα προτεινα απλως να του το χαρισουν,χωρις να εχει δικαιωμα να το μεταβιβασει.ToothToothTooth

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μα ειναι σοβαρα πραγματα αυτα ρε Αγγελε,εχουν ονοματα,διευθυνσεις,υλικο και θα παν οι ιδιοι να "καθαρισουν"?Θα παρουν τον νομο στα χερια τους και οχι μονο βγαινουν να το ανακοινωσουν,αλλα μαζευουν και αλλους.Δινουν δηλαδη το κεφαλι τους στο πιατο αν κατι παει στραβα.

Λεονταρισμοι μαλλον ανευ ουσιας,αλλα επειδη κανεις δεν ξερει θα προτεινα να εισαστε αρκετα επιφυλακτικοι,γενικα το λεω Αγγελε,γιατι ακομη και η προτροπη σε τετοιες πραξεις μπορει να εχει νομικες συνεπειες ακομη και αν δεν πραγματοποιηθει η πραξη.




Αν θελουν να τον εκδικηθουν θα προτεινα απλως να του το χαρισουν,χωρις να εχει δικαιωμα να το μεταβιβασει.ToothToothTooth
1615212983389.png

Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Είχε καταργηθεί αυτή η "παρέα" με τα παπάκια. Αφού χτυπουσαν περαστικούς ανάμεσα στις ταβέρνες τους διαλυσανε...
Τώρα τους επανέφεραν, κρίμα:

News247.gr: Νέα Σμύρνη: 'Μου είπε σε γράφω γιατί έτσι θέλω - Με έπιασαν τα κλάματα από το ξύλο στο παιδί' - Κοινωνία | News 24/7.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Είχε καταργηθεί αυτή η "παρέα" με τα παπάκια. Αφού χτυπουσαν περαστικούς ανάμεσα στις ταβέρνες τους διαλυσανε...
Τώρα τους επανέφεραν, κρίμα:

News247.gr: Νέα Σμύρνη: 'Μου είπε σε γράφω γιατί έτσι θέλω - Με έπιασαν τα κλάματα από το ξύλο στο παιδί' - Κοινωνία | News 24/7.
Θανάση μου το τι διαβάζεις ή το τι γράφουν και μοιράζουν συγκεκριμένοι κύκλοι ΔΕΝ νομίζω ότι αντικατοπτρίζει πάντα την αλήθεια.

Υπόδειξη δεν σου κάνω.Συμβουλή.Κρατα μικρό καλάθι.Ουτε εμένα μου άρεσε αυτό που μου πρόσφεραν να δω.

ΔΕΝ είναι όμως τυχαία τα πρόσωπα που εμπλέκονται. Bcdefgh


Τώρα για τα υποτιμητικά σχόλια για παρέα με "παπάκια" κλπ,πάλι εύκολα σηκώνεις το δάχτυλο.Εισαι στα Τρίκαλα.
Έπρεπε να είσαι κέντρο Αθήνας να δεις τι παίζει και μετά τα ξαναλέγαμε..

Ακραίες συμπεριφορές δεν εγκρίνω.Ουτε "φίλε να σου πω" και τσαμπουκαδες από όργανα της τάξεως.

Δεν εγκρίνω όμως κι ασυδοσία "πολιτών".

Πρώτα ως πολίτης και μετά ως ένστολος.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θανάση μου το τι διαβάζεις ή το τι γράφουν και μοιράζουν συγκεκριμένοι κύκλοι ΔΕΝ νομίζω ότι αντικατοπτρίζει πάντα την αλήθεια.

Υπόδειξη δεν σου κάνω.Συμβουλή.Κρατα μικρό καλάθι.Ουτε εμένα μου άρεσε αυτό που μου πρόσφεραν να δω.

ΔΕΝ είναι όμως τυχαία τα πρόσωπα που εμπλέκονται. Bcdefgh


Τώρα για τα υποτιμητικά σχόλια για παρέα με "παπάκια" κλπ,πάλι εύκολα σηκώνεις το δάχτυλο.Εισαι στα Τρίκαλα.
Έπρεπε να είσαι κέντρο Αθήνας να δεις τι παίζει και μετά τα ξαναλέγαμε..

Ακραίες συμπεριφορές δεν εγκρίνω.Ουτε "φίλε να σου πω" και τσαμπουκαδες από όργανα της τάξεως.

Δεν εγκρίνω όμως κι ασυδοσία "πολιτών".

Πρώτα ως πολίτης και μετά ως ένστολος.
Μήτσο δεν υπάρχει δικαιολογία μην το τραβάμε, τέτοιες συμπεριφορές από τα όργανα έχουμε αντιμετωπίσει όλοι σε κάποια φάση, αρχίζω και πιστεύω ότι υπάρχουν πέντε δέκα μαλάκες που παίρνουν στο λαιμό τους όλο το σώμα, θα πρέπει ο κόσμος να αρχίσει να βλέπει την αστυνομία σαν φίλο και όχι σαν μπαμπούλα και το πιο θλιβερό είναι ότι παίρνουν τρεις και εξήντα.... Τραγικό, για 30 αργύρια....
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Εσυ οταν βαρας βαζεις το χερι στο low η σε συγκεκριμενο επιπεδο τραυματισμου?
Δεν λερώνω ποτέ τα χέρια μου με δαύτους.
Υπάρχουν παλικάρια που ασχολούνται, με καλά αποτελέσματα !
Ξεχνούν για κανένα μήνα πως τους λένε, από την αγάπη που δέχονται. Είναι ακριβώς αυτή που έχουν συμπεριφερθεί στη ζωή τους απλά το σύμπαν την επιστρέφει απλόχερα.

Από ηθικά διδάγματα Πάνο γεμίσαμε, αλλού όμως μπάζει η βάρκα ! Κάποιος πρέπει να την μπαλώσει.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Δεν λερώνω ποτέ τα χέρια μου με δαύτους.
Υπάρχουν παλικάρια που ασχολούνται, με καλά αποτελέσματα !
Ξεχνούν για κανένα μήνα πως τους λένε, από την αγάπη που δέχονται. Είναι ακριβώς αυτή που έχουν συμπεριφερθεί στη ζωή τους απλά το σύμπαν την επιστρέφει απλόχερα.

Από ηθικά διδάγματα Πάνο γεμίσαμε, αλλού όμως μπάζει η βάρκα ! Κάποιος πρέπει να την μπαλώσει.
Κάποιοι άνθρωποι είναι φτιαγμένοι για να κάνουν παράνομες πράξεις.
Αυτό που λέω δεν είναι υπερβολή.
Σκέφτονται με το ένστικτο, σαν τα ζώα.
Δυστυχώς, η μόνη γλώσσα που καταλαβαίνουν είναι η βία.
Αυτό το σκέφτονται όσοι τους έχουν κλέψει μηχανές, ποδήλατα, αυτοκίνητα, έχουν μπει σε σπίτια, τα έχουν κάνει άνω κάτω, έχουν χτυπήσει παππούδες κ γιαγιάδες, τους έχουν κάψει με πυρωμένο σίδερο...
Αυτή είναι η ζωή τους.
Να μπαινοβγαίνουν στις φυλακές.
Δεν τους νοιάζει.
Εκεί είναι το σπίτι κ οι φίλοι τους.
Δεν θα το σκεφτούν καθόλου να σταματήσουν ένα αμάξι στη μέση του δρόμου, να ληστέψουν τον οδηγό ο να πάρουν το αμάξι.
Κ ο παθών τι κάνει;
Μήνυση;
Για να πάει φυλακή ο δράστης;
Μα εκεί θέλει να πάει!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με bodycamera στους αστυνομικούς θα είχαν λυθεί πολλά προβλήματα τέτοιου τύπου.

Μια -δύο-τρεις καταγγελίες για ένα όργανο και σε συνδυασμό με τα ντοκουμέντα της δικής του bodycam για το αν ευσταθούν, δρόμο απο το σώμα (το λιγότερο). Αυτό απο την πλευρά του πολίτη.
Θα κάνει καλό όμως και στην πλευρά του οργάνου. Υπάρχουν όντως περιπτώσεις που οφείλουν να καταφύγουν σε καταστολή, αλλά δεν το κάνουν επειδή κάποιος θα τραβήξει μεμονωμένα γεγονότα να τα παρουσιάσει όπως θέλει. Πάλι με την bodycam θα μπορούν να δικαιολογήσουν τις πράξεις τους ή όχι.

Διαφάνεια. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Στην προκείμενη περίπτωση υπήρξε άσκηση υπερβολικής βίας, ενώ το θυμα δεν παρουσίαζε κίνδυνο επίθεσης ή διαφυγής. Αυτο απο μόνο του είναι αδίκημα. Πέρα απο το ποιο είναι το θύμα, τα όργανα υπερέβησαν των δικαιωμάτων τους.

Εδώ ένας καλός οδηγός σε pdf για να γνωρίζετε τι επιτρέπεται και τι όχι σε συναντήσεις με την αστυνομια. Τόσο οι πολίτες όσο και τα όργανα έχουν και δικαιώματα και υποχρεώσεις.
 
N

notakos600

Guest
Επειδή οι καιροί είναι υποπτοι, πρέπει να ψάχνουμε πολύ την είδηση.
Στη περίπτωση της Νέας Σμύρνης υπήρχε προγραμματισμενη από τα social συγκέντρωση αριστεριστων στη πλατεία, γι αυτό και η παρουσία τόσων πολλών αστυνομικών.
Το θέμα του ξυλοδαρμού παραμένει ως έχει, καταδικαστέα η υπέρμετρη χρήση βίας από τον ή τους αστυνομικούς.
Το έγραψα όχι για να δικαιολογήσω τα πεπραγμένα της αστυνομίας αλλά για να δούμε το γενικότερο πλάνο που πλασάρεται, οικογένειες που κάθονταν αμεριμνες στα παγκάκια της πλατείας και μόνο...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Επειδή οι καιροί είναι υποπτοι, πρέπει να ψάχνουμε πολύ την είδηση.
Στη περίπτωση της Νέας Σμύρνης υπήρχε προγραμματισμενη από τα social συγκέντρωση αριστεριστων στη πλατεία, γι αυτό και η παρουσία τόσων πολλών αστυνομικών.
Το θέμα του ξυλοδαρμού παραμένει ως έχει, καταδικαστέα η υπέρμετρη χρήση βίας από τον ή τους αστυνομικούς.
Το έγραψα όχι για να δικαιολογήσω τα πεπραγμένα της αστυνομίας αλλά για να δούμε το γενικότερο πλάνο που πλασάρεται, οικογένειες που κάθονταν αμεριμνες στα παγκάκια της πλατείας και μόνο...
Εγώ δεν είδα αριστεριστές μαζεμένους, εκτός αν εννοείς τα 5 - 6 άτομα, αν ήταν συγκέντρωση αριστεριστών θα είχε και 10 κλούβες ΜΑΤ από πριν, το γνωστό σενάριο...
 
Top Bottom