Συμβαίνει τώρα....

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μόλις τελείωσα από νοσοκομείο και κατευθύνομαι στο Α. Τ. αφού πρώτα περασω από φαρμακείο για αντιτετανικο και αντιβιοτικά. Για να δούμε...


Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
δεν πιστευω οτι θα βγαλεις ακρη....αλλά πηγαινε για να σιυ φυγει η ιδεα και να χεις και την συνειδησή σου ησυχη
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πήγα στο αστυνομικό τμήμα. Γίνεται κανονικά μήνυση κατ' αγνώστου. Υπάρχει μια διαδικασία, θα την κάνω αυριο επειδή τώρα πονάω και δεν θέλω να μείνει το εμβόλιο εκτός ψυγείου για ώρα.

Δεν θέλω να βγάλω άκρη υπό την έννοια ότι θα αποζημιωθώ με κάποιον τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Θέλω όμως να αφυπνιστούν οι υπεύθυνοι και να προβούν σε ενέργειες που θα λύσουν το πρόβλημα των αδεσπότων στην πόλη. Ένα νομικό ταρακούνημα είναι μια καλή αρχή δεδομένου πως η ίδια η νοσοκόμα μου ειπε πως πρέπει να κάνω την μήνυση , επειδή ελάχιστοι το καταγγέλλουν ενώ τα συμβάντα είναι σε εβδομαδιαία βάση. Όλοι σκέφτονται "που να μπλέκω τώρα! Διαδικασία μεγάλη! Εγώ θα σώσω τον κόσμο;""
Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα. Μπλέκω.

Επίσης το κάνω για τα παιδιά μου και τα παιδιά του κόσμου στην περιοχή. Το δάγκωμα έγινε 20 μέτρα απο την πόρτα του σχολείου της κόρης μου. Εκεί κάνουν πιάτσα τα κοπρόσκυλα κάτω απο τα δέντρα επειδή πάνε "φιλόζωοι" και τα δίνουν φαί. Αυριο μπορεί να δαγκώσει κάποιο παιδάκι. Λίγα βλέπουμε κάθε λίγο στις; ειδήσεις;

Τέσπα, γύρισα σπίτι απο το τμήμα. Με καθοδήγησαν τα παιδιά εκεί πως πρέπει να το χειριστώ και αύριο θα πράξω τα δέοντα.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Πήγα στο αστυνομικό τμήμα. Γίνεται κανονικά μήνυση κατ' αγνώστου. Υπάρχει μια διαδικασία, θα την κάνω αυριο επειδή τώρα πονάω και δεν θέλω να μείνει το εμβόλιο εκτός ψυγείου για ώρα.

Δεν θέλω να βγάλω άκρη υπό την έννοια ότι θα αποζημιωθώ με κάποιον τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Θέλω όμως να αφυπνιστούν οι υπεύθυνοι και να προβούν σε ενέργειες που θα λύσουν το πρόβλημα των αδεσπότων στην πόλη. Ένα νομικό ταρακούνημα είναι μια καλή αρχή δεδομένου πως η ίδια η νοσοκόμα μου ειπε πως πρέπει να κάνω την μήνυση , επειδή ελάχιστοι το καταγγέλλουν ενώ τα συμβάντα είναι σε εβδομαδιαία βάση. Όλοι σκέφτονται "που να μπλέκω τώρα! Διαδικασία μεγάλη! Εγώ θα σώσω τον κόσμο;""
Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα. Μπλέκω.

Επίσης το κάνω για τα παιδιά μου και τα παιδιά του κόσμου στην περιοχή. Το δάγκωμα έγινε 20 μέτρα απο την πόρτα του σχολείου της κόρης μου. Εκεί κάνουν πιάτσα τα κοπρόσκυλα κάτω απο τα δέντρα επειδή πάνε "φιλόζωοι" και τα δίνουν φαί. Αυριο μπορεί να δαγκώσει κάποιο παιδάκι. Λίγα βλέπουμε κάθε λίγο στις; ειδήσεις;

Τέσπα, γύρισα σπίτι απο το τμήμα. Με καθοδήγησαν τα παιδιά εκεί πως πρέπει να το χειριστώ και αύριο θα πράξω τα δέοντα.

Μπράβο φίλε, σωστός. Καλή ανάρρωση, δεν ήταν και η καλύτερη εμπειρία. Αλλά να ξέρεις όταν δεν υπάρχει οικονομικός "πόνος" από ηθική βλάβη σε αυτούς που φταίνε... θα είναι άλλη μια υπόθεση για το αρχείο... και αυτοί θα συνεχίζουν να ξύνονται.
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.257
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Περαστικα σου Αποστολη δυστυχως εχει παραγινει το κακο με τα αδεσποτα, αν πειραξεις σκυλο πεφτουν οι φιλοζωη να σε φανε ενω αν σε δαγκωσει σκυλος δεν τρεχει τιποτα
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Περαστικα σου Αποστολη δυστυχως εχει παραγινει το κακο με τα αδεσποτα, αν πειραξεις σκυλο πεφτουν οι φιλοζωη να σε φανε ενω αν σε δαγκωσει σκυλος δεν τρεχει τιποτα
+1

Στάλθηκε από το MI MAX μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Πήγα στο αστυνομικό τμήμα. Γίνεται κανονικά μήνυση κατ' αγνώστου. Υπάρχει μια διαδικασία, θα την κάνω αυριο επειδή τώρα πονάω και δεν θέλω να μείνει το εμβόλιο εκτός ψυγείου για ώρα.

Δεν θέλω να βγάλω άκρη υπό την έννοια ότι θα αποζημιωθώ με κάποιον τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο.

Θέλω όμως να αφυπνιστούν οι υπεύθυνοι και να προβούν σε ενέργειες που θα λύσουν το πρόβλημα των αδεσπότων στην πόλη. Ένα νομικό ταρακούνημα είναι μια καλή αρχή δεδομένου πως η ίδια η νοσοκόμα μου ειπε πως πρέπει να κάνω την μήνυση , επειδή ελάχιστοι το καταγγέλλουν ενώ τα συμβάντα είναι σε εβδομαδιαία βάση. Όλοι σκέφτονται "που να μπλέκω τώρα! Διαδικασία μεγάλη! Εγώ θα σώσω τον κόσμο;""
Εγώ δεν έχω τέτοια θέματα. Μπλέκω.

Επίσης το κάνω για τα παιδιά μου και τα παιδιά του κόσμου στην περιοχή. Το δάγκωμα έγινε 20 μέτρα απο την πόρτα του σχολείου της κόρης μου. Εκεί κάνουν πιάτσα τα κοπρόσκυλα κάτω απο τα δέντρα επειδή πάνε "φιλόζωοι" και τα δίνουν φαί. Αυριο μπορεί να δαγκώσει κάποιο παιδάκι. Λίγα βλέπουμε κάθε λίγο στις; ειδήσεις;

Τέσπα, γύρισα σπίτι απο το τμήμα. Με καθοδήγησαν τα παιδιά εκεί πως πρέπει να το χειριστώ και αύριο θα πράξω τα δέοντα.


Μη με παρεξηγεις.
Δεν είναι το αντικείμενο μου.
Και δεν ημανε σίγουρος
αν είναι αυτεπάγγελτα η όχι
We love bears
IMG_20170211_140757-1170x2080.jpg
 

jtnakos

member
Δημοσιεύσεις
1.876
Ηλικία
46
Περιοχή
Σάμπως ξέρω; Σιάτιστα- Πτολεμαΐδα- Γιάννενα
Μοτοσυκλέτα
Fiat Punto Adve
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Πτολεμαΐδα
Μόλις τελείωσε το έργο 'Ο Ιρλανδός' Μπήκα να το δω 9:30' και φοβήθηκα Μήπως δεν με ξυπνήσουν το πρωί να βγάλω το σκύλο βόλτα. Τελικά οι ελπίδες μου αναζοπυρωθηκαν όταν άκουσα κάποιον να φτερνιζεται κάπου στα δεξιά μου δίνοντας μου ελπίδες πως τουλάχιστον κάποιος θα μας ξυπνήσει.
 

tsampouski

new member
Δημοσιεύσεις
68
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
Suzuki V-Strom 1000 xt

tyfhoon
Όνομα
Γιάννης
Περιοχή
Πειραιάς
Νοσοκομείο τώρα. Δάγκωμα από αδέσποτο σκύλο ενώ γυρνούσα από την δουλειά με το μηχανάκι. Αν υπάρχει δικηγόρος εδω ακούω συμβουλες πως να κινηθώ.

Στάλθηκε από το Redmi Note 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Περαστικά φίλε μου κάνε τις κινήσεις σου και εύχομαι να έχεις αποτέλεσμα .
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Περαστικά Απόστολε.
Κινήσου όπως πρέπει γιατί πρέπει να ενεργοποιηθεί ο κάθε Δήμος ή όποιος υπεύθυνος όπως υποχρεούται.
Το θέμα έχει γίνει μάστιγα παντού.
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Βάση νόμου δεν απαγορεύεται να ταιζεται κανένα αδέσποτο. Αν δεν ταιζονταν τα αδέσποτα θα σας τρώγανε όλους. Αν θέλεις να τα βάλεις με καποιον βαλτα με το Δημο σου που αυτός έχει και την νομική ευθύνη και τα κονδύλια για περισυλλογή και φύλαξη των αδέσποτων σε ευπρεπες καταφύγιο (όχι τύπου Μπεου). Επίσης βάλτα με αυτούς που παίρνουν το κουταβάκι σπιτι και μετα το παρατάνε αστείρωτο στο δρόμο επειδή βαριούνται να το εκπαιδεύσουν. Μήνυση κατ αγνώστων επειδή σε δαγκωσε αδέσποτο, τα λεφτά σου θα χαλάσεις. Μήνυση κατα του Δημάρχου, επίσης τα λεφτά σου θα χάσεις άλλα εκεί μπορεί και να φτιάξουν τίποτα υποδομές.

Άμα θες να μη σε τρώνε τα αδέσποτα της γειτονιάς να τους δίνεις λιγο φαΐ να σε μαθουν. Θα μυρίζουν και την οικογένεια σου σε σένα και δε θα τους πειράζουν. Το σκυλί τα βάζει με τις μοτοσυκλέτες επειδή κάποιος μοτοσικλετιστής κάποτε το χτύπησε με τη μηχανή επίτηδες ή κατά λάθος.

Το σκυλί που δαγκώνει όμως πρέπει να κλειστεί στο καταφύγιο του Δήμου. Επικοινώνησε με το Δημο σε πρώτη φάση, να το μαζέψουν. Αν δεν υπάρχει καταφύγιο ο Δήμος θα στείλει φιλοζωική να το μαζέψει και θα πρέπει να συνεργαστείς να τους δείξεις πιο σκυλί είναι. Πρέπει να συνεργαστείς για να μη δαγκώσουν κανεναν αλλο.

Tελος, ξεκινά αντιβίοση Dalacin c για 2 εβδομάδες και αν παρουσιάσεις παρατεταμένη υπερπυρεξια, πήγαινε στο νοσοκομείο για εκτεταμένη ενδοφλέβια αντιβιοτικη αγωγή.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βάση νόμου δεν απαγορεύεται να ταιζεται κανένα αδέσποτο. Αν δεν ταιζονταν τα αδέσποτα θα σας τρώγανε όλους. Αν θέλεις να τα βάλεις με καποιον βαλτα με το Δημο σου που αυτός έχει και την νομική ευθύνη και τα κονδύλια για περισυλλογή και φύλαξη των αδέσποτων σε ευπρεπες καταφύγιο (όχι τύπου Μπεου). Επίσης βάλτα με αυτούς που παίρνουν το κουταβάκι σπιτι και μετα το παρατάνε αστείρωτο στο δρόμο επειδή βαριούνται να το εκπαιδεύσουν. Μήνυση κατ αγνώστων επειδή σε δαγκωσε αδέσποτο, τα λεφτά σου θα χαλάσεις. Μήνυση κατα του Δημάρχου, επίσης τα λεφτά σου θα χάσεις άλλα εκεί μπορεί και να φτιάξουν τίποτα υποδομές.

Άμα θες να μη σε τρώνε τα αδέσποτα της γειτονιάς να τους δίνεις λιγο φαΐ να σε μαθουν. Θα μυρίζουν και την οικογένεια σου σε σένα και δε θα τους πειράζουν. Το σκυλί τα βάζει με τις μοτοσυκλέτες επειδή κάποιος μοτοσικλετιστής κάποτε το χτύπησε με τη μηχανή επίτηδες ή κατά λάθος.

Το σκυλί που δαγκώνει όμως πρέπει να κλειστεί στο καταφύγιο του Δήμου. Επικοινώνησε με το Δημο σε πρώτη φάση, να το μαζέψουν. Αν δεν υπάρχει καταφύγιο ο Δήμος θα στείλει φιλοζωική να το μαζέψει και θα πρέπει να συνεργαστείς να τους δείξεις πιο σκυλί είναι. Πρέπει να συνεργαστείς για να μη δαγκώσουν κανεναν αλλο.

Tελος, ξεκινά αντιβίοση Dalacin c για 2 εβδομάδες και αν παρουσιάσεις παρατεταμένη υπερπυρεξια, πήγαινε στο νοσοκομείο για εκτεταμένη ενδοφλέβια αντιβιοτικη αγωγή.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
Φίλε μου, ο φυσικός χώρος των αδέσποτων δεν είναι τα αστικά κέντρα των πόλεων και μέσα σε αυτά τα κέντρα δεν γίνεται να δημιουργούν αγέλες και να τρομοκρατούν τον κόσμο.
Φυσικά και δεν θα κάνω τίποτα από όσα προτείνεις, πόσο μάλλον να ταΐζω τα αδέσποτα στην γειτονιά σε χώρους που δεν προορίζονται για αυτό και να συντηρώ και να μεγεθύνω το πρόβλημα.
Για το αν θα χαλάσω λεφτά και πόσο τόπο θα πιάσουν, άσε να ανησυχώ εγώ.
Φιλικά πάντα.
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.176
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μόλις τελείωσε το έργο 'Ο Ιρλανδός' Μπήκα να το δω 9:30' και φοβήθηκα Μήπως δεν με ξυπνήσουν το πρωί να βγάλω το σκύλο βόλτα. Τελικά οι ελπίδες μου αναζοπυρωθηκαν όταν άκουσα κάποιον να φτερνιζεται κάπου στα δεξιά μου δίνοντας μου ελπίδες πως τουλάχιστον κάποιος θα μας ξυπνήσει.

νασαι καλα Γιανναρε και ελεγα να παω ντο ιδώ....
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Περαστικά Απόστολε.


Επειδή είδα το ανάλογο έργο...
Ο Δήμος υποχρεούται μετά την καταγγελία να έρθει άμεσα για να του δείξεις ποιος σκύλος ήταν.Οφειλει να τον γραπώσει και να τον απομονώσει με σκοπό να δουν αν είναι λυσσασμενος κλπ.

Μέχρι τον εισαγγελέα πήγε η καταγγελία κι αφού δεν υπήρχαν απτές αποδείξεις ότι ήταν του Χ τσοπάνου... Χάθηκε.

Ο σκύλος εξαφανίστηκε...Πιθανολογω τον τουφέκισαν.

Κυνοφιλια στον Ωρωπό Πρέβεζας:
Βρίσκω ή ζητάω κουτάβι... Του περναω κολλάρο... Το ταΐζω... και περιφέρετε στο χωριό...
Εμβόλιο; abcdefghgk
Αποπαρασιτωση; abcdefghgk
Τσιπ κι ανάληψη ευθυνών; abcdefghgk
Στείρωση; Rolling

Αγέλες που τρομοκρατούν σε κάποιες περιπτώσεις τον κόσμο και περισσότερο τα παιδιά.Ορισμένα σελληνιάζονται με τα ποδήλατα/μηχανάκια. Όχι επειδή τα Βαρέζε κάποιος. Η περιστροφική κίνηση και κάποιοι ήχοι τα τσιγκλάνε...

Πήρα σκύλο κι έκανα τα προβλεπόμενα.Τον έβγαζα με λουρί και μου την έπεσαν αγέλες..

Πάλευα στο χωριό... ΣΤΟ ΧΩΡΙΟabcdefgh να γλιτώσω το σκυλί μου...
Τελικά τον χάρισα σε άνθρωπο στον νομό Κοζάνης...


Για όλο,ΑΡΧΙΚΑ,φταίνε Δίποδα ΖΩΑ...
Δίποδα είναι και τα ΖΩΑ που δεν δίνουν πολιτισμένη λύση.

Το τετράποδο κάνει ότι μάθει ή το προστάξει η φύση του βάση των βιωμάτων του.
 

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Αποστόλη περαστικά και αγύριστα ρε... Δυστυχώς το πρόβλημα με τα αδέσποτα ήρθε για να μείνει, όσο η νομοθεσία παραμένει εως έχει. Αυτή τη στιγμή την μοναδική ευθύνη την έχει ο Δήμος και κανένας άλλος. Αυτός είναι ο αποκλειστικός υπεύθυνος για το κάθε αδέσποτο που υπάρχει στην πόλη, οπότε νομικά μπορείς να κινηθείς μονάχα εναντίον αυτού (και όχι κατά αγνώστων). Αυτό απαιτεί την ύπαρξη δικαιολογητικών που να υποστηρίζουν την αγωγή σου (βεβαίωση από το νοσοκομείο, καταγραφή στο βιβλίο αδικημάτων και συμβάντων της Ελληνικής Αστυνομίας) τα οποία θα σου τα διευκρινήσει καλύτερα κάποιος νομικός. Κατά τα λοιπά, ο νόμος ουσιαστικά απαγορεύει το τάισμα των αδέσποτων σε χώρους όπως σχολεία, πάρκα κ.λ.π Την ακριβή διατύπωση δε την θυμάμαι αλλά είμαι σίγουρος πως μπορείς να την βρεις (θα κάνω μια προσπάθεια να βρω την τελευταία τροποποίηση της νομοθεσίας επ αυτού). Κατά τα λοιπά είναι καθαρά θέμα εισαγγελέα το κατά πόσο θα προχωρήσει μια δίωξη, οπότε προσωπικά θα σου πρότεινα να κλείσεις ένα ραντεβού με τον αρμόδιο αντί-εισαγγελέα και αφού μιλήσεις μαζί του/-ης τότε να αποφασίσεις αν θα το κυνηγήσεις δικαστικά. Αλλιώς το πιθανότερο είναι να χάσεις απλά χρόνο και χρήμα...

Στάλθηκε από το Honor 10 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Φίλε μου, ο φυσικός χώρος των αδέσποτων δεν είναι τα αστικά κέντρα των πόλεων και μέσα σε αυτά τα κέντρα δεν γίνεται να δημιουργούν αγέλες και να τρομοκρατούν τον κόσμο.
Φυσικά και δεν θα κάνω τίποτα από όσα προτείνεις, πόσο μάλλον να ταΐζω τα αδέσποτα στην γειτονιά σε χώρους που δεν προορίζονται για αυτό και να συντηρώ και να μεγεθύνω το πρόβλημα.
Για το αν θα χαλάσω λεφτά και πόσο τόπο θα πιάσουν, άσε να ανησυχώ εγώ.
Φιλικά πάντα.
Τώρα δεν μπορείς να κατανοήσεις αυτά που λέω, κάποια στιγμή θα μπορέσεις. Το προβλημα το δημιουργούν αυτοί που παρατάνε τα σκυλιά και αυτοί που έχουν την ευθύνη να διαχειρίζονται τα αδεσποτα και όχι αυτοί που τα ταΐζουν και αυτό το δέχεται (ακόμα) και ο νομοθέτης. Αν θες να βοηθήσεις πραγματικά επικοινώνησε με τη φιλοζωική της περιοχής σου ή το Δημο σου και ενημερώσου από αυτούς τι πρέπει να κανεις.

Sent from my ASUS_X00HD using Tapatalk
 
Τελευταία επεξεργασία:

shadowhunter

member
Δημοσιεύσεις
625
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
SYM 200ST
Suzuki DL1000 L8
Όνομα
Βασίλης
Περιοχή
Κοζάνη
Οι τελευταίες νομοθετικές παρεμβάσεις που μπόρεσα να βρω...
1. Ισχύουσα νομοθεσία
2. Διευκρινήσεις από αντι-εισαγγελέα Αρείου Πάγου

Δικές μου εκτιμήσεις :

Καταρχήν αυτό που έγραψα παραπάνω, ότι ουσιαστικά απαγορεύεται το τάισμα των αδέσποτων σε χώρους όπως σχολεία, νοσοκομεία κ.λ.π είναι θέμα ερμηνείας του πνεύματος του νόμου και όχι ξεκάθαρα διατυπωμένο ως απαγόρευση.
Εν ολίγοις, ο νομοθέτης λέει πως "Δεν επιτρέπεται επαναφορά σε περιοχές με νοσοκομεία, σχολεία, αθλητικά κέντρα, αυτοκινητόδρομους ταχείας κυκλοφορίας, στους χώρους αποβίβασης και επιβίβασης ακτοπλοϊκών συγκοινωνιών στα λιμάνια, στα αεροδρόμια, στους σιδηροδρομικούς σταθμούς, στους περιφραγμένους αρχαιολογικούς χώρους και στους περιφραγμένους χώρους του Οργανισμού Κεντρικών Αγορών και Αλιείας ΑΕ και της Κεντρικής Αγοράς Θεσσαλονίκης ΑΕ. "

Για του φιλόζωους λέει "Δεν απαγορεύεται η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα συντροφιάς από φιλόζωους πολίτες, υπό την προϋπόθεση ότι τηρούνται οι κανόνες καθαριότητας και υγιεινής." για το οποίο οι διευκρινήσεις του Α.Π λένε
"Εν κατακλείδι, η παροχή τροφής και νερού σε αδέσποτα ζώα δεν παραβιάζει τις διατάξεις του
ν.4039/2012, είναι μέσα στο πνεύμα σεβασμού κάθε έμβιας ύπαρξης για δικαίωμα στη ζωή, πρέπει
όμως να τηρούνται συνθήκες καθαριότητας, η έλλειψη της οποίας ασφαλώς δημιουργεί ευθύνη.
"

Κάποιος μπορεί λοιπόν να ερμηνεύσει πως από τη στιγμή που απαγορεύεται η επαναφορά των ζώων σε ευαίσθητους χώρους, απαγορεύεται και το τάισμα αυτών στους συγκεκριμένους χώρους. Ωστόσο, νομικός δεν είμαι, αλλά εκτιμώ πως δύσκολα θα καταδικάσει οποιοδήποτε δικαστήριο κάποιον που ταΐζει αδέσποτα ακόμα και σε τέτοιους χώρους, αρκεί να τηρεί τους κανόνες καθαριότητας (να μη σκορπά την όποια τροφή, να τη βάζει σε δοχεία π.χ).

Από την άλλη είναι αποκλειστική ευθύνη του Δήμου (και των Φιλοζωικών Σωματείων ΑΝ υπάρχει κάποια συμφωνία μεταξύ τους) η περισυλλογή των αδέσποτων, ΑΛΛΑ:
"α) Τα αδέσποτα ζώα συντροφιάς, που περισυλλέγονται, οδηγούνται τμηματικά στα υπάρχοντα καταφύγια αδέσποτων ζώων συντροφιάς, στα δημοτικά κτηνιατρεία ή, σε εξαιρετικές περιπτώσεις, και σε ιδιωτικά κτηνιατρεία, που διαθέτουν την κατάλληλη υποδομή και μπορούν να φιλοξενήσουν προσωρινά και για εύλογο χρονικό διάστημα τα προς περίθαλψη ζώα, μέχρι την αποθεραπεία τους, υποβάλλονται σε κτηνιατρική εξέταση, στειρώνονται, σημαίνονται με ηλεκτρονική σήμανση ως αδέσποτα και καταγράφονται στη διαδικτυακή ηλεκτρονική βάση.
β) Αν διαπιστωθεί από την κτηνιατρική εξέταση ότι είναι τραυματισμένα ή πάσχουν από ιάσιμο νόσημα, υποβάλλονται στην κατάλληλη θεραπευτική αγωγή.
γ) Αν διαπιστωθεί από την κτηνιατρική εξέταση ότι είναι επικίνδυνα ζώα συντροφιάς ή ότι πάσχουν από ανίατη ασθένεια ή ότι είναι πλήρως ανίκανα να αυτοσυντηρηθούν λόγω γήρατος ή αναπηρίας και η διατήρησή τους στη ζωή είναι πρόδηλα αντίθετη με τους κανόνες ευζωίας τους και αρνηθούν τα φιλοζωικά σωματεία της περιοχής να αναλάβουν τη φροντίδα, εποπτεία και τη διαδικασία υιοθεσίας τους, υποβάλλονται σε ευθανασία.»
(ΝΟΜΟΣ 4235/2014ΦΕΚ Α 32 – 11.02.2014)

Από εκεί και πέρα, αναλαμβάνουν τα δικαστήρια...

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Υπάρχει πιθανότητα να έχουν βγει καινούριες διατάξεις που δεν τις γνωρίζω μια που απουσιάζω από τη δουλειά μήνες τώρα...
 
Top Bottom