Συλλεκτικές μοτοσυκλέτες

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Αν αναρωτιέται κανείς για ποιον λόγο τα σκούτερ θα σαρώσουν στο μέλλον όλες τις κατηγορίες (μέχρι και να βγει ηλεκτροκίνηση) είναι αυτός.
Απευθύνονται σε χρήστες. Και οι χρήστες είναι πολύ περισσότεροι απο τους μοτοσυκλετιστές ιδεολόγους/ιδεοληπτικούς.
Έχουν απομείωση αξίας λογική στατιστικά και όχι υποκειμενική συναισθηματικά.
Εχεις 2000 ευρώ και θέλεις να κάνεις άνετα την δουλειά σου και με ασφάλεια;
Παίρνεις ένα σκουτερ λιγότερο απο πενταετία στα 250 κυβικά, ή δεκαετία στα 400, και έχεις σύγχρονο μηχάνημα για τα πάντα
Έχεις μόλις 800-1000 ευρώ και θέλεις όχημα να κινείσαι στην πόλη και να κάνεις και ταξίδια; Όλα τα σκούτερ 250 κυβικών απο 1998 έως και 2002 παίζουν αισθητά κάτω απο 1000 ευρώ.

Και άσε τους "μονο για γνώστες" να πουλάνε cryptoν X στα 3000 ευρώ
και τους ρετρολάγνους CM200 στα 1900 ευρώ Banging head
Αμα ειμασταν απλά χρήστες θα είχαμε ένα αυτοκίνητακι και παπί ...

Είμαστε όμως χομπιστες
Αν δεν ειμασταν, δε θα συμμετείχαμε σε φόρουμ..
Και για το χρήστη όμως, ένα μτχ σκούτερ 10ετιας+ θα τον βάλει σε εξοδα. Δεν είναι οχήματα να κάνεις πολλά χλμ
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Αμα ειμασταν απλά χρήστες θα είχαμε ένα αυτοκίνητακι και παπί ...

Είμαστε όμως χομπιστες
Αν δεν ειμασταν, δε θα συμμετείχαμε σε φόρουμ..
Και για το χρήστη όμως, ένα μτχ σκούτερ 10ετιας+ θα τον βάλει σε εξοδα. Δεν είναι οχήματα να κάνεις πολλά χλμ
Οκ, αλλά πάλι δεν αλλάζει η παγκόσμια τάση.
Τα σκουτερ θα κυριαρχήσουν
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Οκ, αλλά πάλι δεν αλλάζει η παγκόσμια τάση.
Τα σκουτερ θα κυριαρχήσουν
Αυτό ξαναπεστο.
Εδω βγάζουνε και σκουτερομοτοσυκλετες


Σάββα μουυυυυυυυυ
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Έχει γ*******θεί η φάση με τα καφέ ρέησερ. Οι τυπάδες είναι για σφαλιάρες.
Οπως και με τα τσοπερ παλιά στο Αμέρικα έτσι και με τα cafe racer όλα αυτά προήλθαν απο την ανάγκη να ελαφρύνουν τα ήδη υπάρχοντα μηχανάκια τους τα λαϊκά στρώματα.
Στην Αμερική όταν έβγαλαν τις Χάρλευ για σκραπ μετά τον πόλεμο, τις πήραν οι βετεράνοι για ψίχουλα και άρχισαν το chopping (να κόβουν) κομμάτια για να τις ελαφρύνουν απο βαριές στρατιωτικές. Και γεννήθηκαν τα τσόπερ.
Αντίστοιχα στην Αγγλία ότι μηχανάκι καθημερινό είχε ο καθένας προσπαθούσε να το ελαφρύνει, έβαζε κλιπον, έβαζε μονόσελο και το έκανε καφέ ρέησερ, μιας και δεν είχε να πάρει αγωνιστικό. Μετά έκανε κοντρες απο cafe σε cafe και κέρδιζε κανα φράγκο.

Τι σχέση έχουν αυτές οι δύο λαικές τάσεις με την *****ία λάιφσταιλ που αγοράζεις Χάρλευ για 30000 ευρώ ή αγοράζεις χρέπι 4000 ευρώ για να το κάνεις καφε ρέησερ με άλλες 4000 ευρώ, μόνο οι χιπστεράδες ξέρουν Banging head
Τα παλια bmw K τα κυνηγανε για chopping. . Ως εκ τούτου έχω γνωρίσει μερικούς.
Δεν είναι όλοι χιπστερονουμερα με λαμαρινενια βέσπα.
Έχει και μεγαλύτερους, μοτοσυκλετιστες ως το κοκκαλο, που θέλουν να μαστορεψουν σε φαντασία ελεύθερη..
Εγω πάντως φρόντισα και τα τρία k που εδωσα να πάνε σε ανθρώπους που τα εκτιμούν γι αυτό που είναι..
Και υπάρχουν και τα 3 στην αρχική τους μορφη.
Θα μου πεις και τι σε ενδιαφέρει;
Κι όμως, μ ενδιαφέρει.. Εχω στείλει προκαταβολή πίσω όταν έμαθα ότι θα την έκοβε. Yes
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα παλια bmw K τα κυνηγανε για chopping. . Ως εκ τούτου έχω γνωρίσει μερικούς.
Δεν είναι όλοι χιπστερονουμερα με λαμαρινενια βέσπα.
Έχει και μεγαλύτερους, μοτοσυκλετιστες ως το κοκκαλο, που θέλουν να μαστορεψουν σε φαντασία ελεύθερη..
Εγω πάντως φρόντισα και τα τρία k που εδωσα να πάνε σε ανθρώπους που τα εκτιμούν γι αυτό που είναι..
Και υπάρχουν και τα 3 στην αρχική τους μορφη.
Θα μου πεις και τι σε ενδιαφέρει;
Κι όμως, μ ενδιαφέρει.. Εχω στείλει προκαταβολή πίσω όταν έμαθα ότι θα την έκοβε. Yes
Φιλε, εγώ δεν είμαι κατα του κοψίματος. Μου αρέσουν πολύ όλα αυτά τα κάστομ


ΑΛΛΑ

είμαι κατά του να πάει κάποιος να αγοράσει ένα "συλλεκτικό" και καλά παλιατζούρι, με πολλά λεφτά, για το αναστήσει με άλλο ένα τάληρο και στο τέλος να έχει φάει 6-7-8 χιλιαρικα για μια μπούρδα που συνηθως δεν θα προχωράει και θα προσπαθεί να την πουλήσει 3000 και όλοι θα τον κοροιδεύουν.

Αν έχεις ένα παλιό ή βρέθηκε ένα παλιό στα χέρια σου, οκ, φτιάξτο όπως γουστάρεις. Κι εγώ μαζί, να γουστάρουμε παρέα!
Αλλά με τους χιπστεροκυνηγούς τα έχω πάρει. Επειδή δεν έχουν καν μοτοκουλτούρα και όταν βαριούνται την *****ία που έφτιαξαν την βγάζουν προς πώληση σε εξωφρενικά νούμερα "μονο για γνώστες". Και είναι αυτοί ακριβώς που ανεβάζουν τις τιμές σε όλα τα παλιά μεταχειρισμένα.


Υ.Γ Ενα Κ100 γυμνο θα το έφτιαχνα κι εγώ αν έπεφτε στα χέρια μου. Αλλά να πάω να πάρω Κ100 στα λεφτά που ζητάνε οι περισσότεροι, όχι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Φιλε, εγώ δεν είμαι κατα του κοψίματος. Μου αρέσουν πολύ όλα αυτά τα κάστομ


ΑΛΛΑ

είμαι κατά του να πάει κάποιος να αγοράσει ένα "συλλεκτικό" και καλά παλιατζούρι, με πολλά λεφτά, για το αναστήσει με άλλο ένα τάληρο και στο τέλος να έχει φάει 6-7-8 χιλιαρικα για μια μπούρδα που συνηθως δεν θα προχωράει και θα προσπαθεί να την πουλήσει 3000 και όλοι θα τον κοροιδεύουν.

Αν έχεις ένα παλιό ή βρέθηκε ένα παλιό στα χέρια σου, οκ, φτιάξτο όπως γουστάρεις. Κι εγώ μαζί, να γουστάρουμε παρέα!
Αλλά με τους χιπστεροκυνηγούς τα έχω πάρει. Επειδή δεν έχουν καν μοτοκουλτούρα και όταν βαριούνται την *****ία που έφτιαξαν την βγάζουν προς πώληση σε εξωφρενικά νούμερα "μονο για γνώστες". Και είναι αυτοί ακριβώς που ανεβάζουν τις τιμές σε όλα τα παλιά μεταχειρισμένα.


Υ.Γ Ενα Κ100 γυμνο θα το έφτιαχνα κι εγώ αν έπεφτε στα χέρια μου. Αλλά να πάω να πάρω Κ100 στα λεφτά που ζητάνε οι περισσότεροι, όχι.
Βρίσκεις άνετα με 1800 - 2000 από παππούδια... Λιωμένα βέβαια. Και τώρα έχει ενα
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Βρίσκεις άνετα με 1800 - 2000 από παππούδια... Λιωμένα βέβαια. Και τώρα έχει ενα
2κ για λιωμένο μηχανάκι 35ετίας;
Και δεν πάιρνω ένα bandit του 2008 με ABS και άλιωτο ασάλιωτο; ooops

Εγραψα και παραπάνω. Μηχανακια που δεν είναι συλλεκτικά και έπιασαν τα 30+ χρόνια πρέπει να κάνουν κάτω απο χιλιάρικο. Ουτε ευρώ παραπάνω
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
2κ για λιωμένο μηχανάκι 35ετίας;
Και δεν πάιρνω ένα bandit του 2008 με ABS και άλιωτο ασάλιωτο; ooops

Εγραψα και παραπάνω. Μηχανακια που δεν είναι συλλεκτικά και έπιασαν τα 30+ χρόνια πρέπει να κάνουν κάτω απο χιλιάρικο. Ουτε ευρώ παραπάνω
και τι σχεση εχει βρε με το ταπεινο comuter bandit? ...με fairing βαλιτσες και 1000 κυβικα?και θεση οδηγησης αριστη?
Παλιωσε οκ..αλλα το μπαντιτ ειναι πατινι μπροστα του σε ταξιδιωτικη χρηση...ουτε πατινι πολυ λεω..

Με το Κ γυρνας την ευρωπη σε ανεση μειζονα..ναι αυτο των 80ς ..μην ξεχνας ηταν το πιο ακριβο bmw οταν εβγαινε

ακου bandit
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
και τι σχεση εχει βρε με το ταπεινο comuter bandit? ...με fairing βαλιτσες και 1000 κυβικα?
Παλιωσε οκ..αλλα το μπαντιτ ειναι πατινι μπροστα του σε ταξιδιωτικη χρηση...ουτε πατινι πολυ λεω..

Με το Κ γυρνας την ευρωπη σε ανεση μειζονα..ναι αυτο των 80ς ..μην ξεχνας ηταν το πιο ακριβο bmw οταν εβγαινε
Ταπεινό το bandit; :eek: :eek: :eek: :eek:

UInfriend - PAN KAI PLOK!!!!!!!!!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ταπεινό το bandit; :eek: :eek: :eek: :eek:

UInfriend - PAN KAI PLOK!!!!!!!!!
για την πολη καλο ειναι...
αντε και μεχρι την παραλια.. Rolling
να μου λεγες για το καπο...να σου πω ναι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
για την πολη καλο ειναι...
αντε και μεχρι την παραλια.. Rolling
να μου λεγες για το καπο...να σου πω ναι
Για το καπο δεν λέω τίποτα.
Θα αρχίσεις να κλαις αν το καβαλήσεις για τα χρόνια που έχασες με τα μπαουλοντίβανα.
Και δεν έχει και άλλα να πας να πάρεις τώρα....όσο πάνε λιγοστεύουν
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για το καπο δεν λέω τίποτα.
Θα αρχίσεις να κλαις αν το καβαλήσεις για τα χρόνια που έχασες με τα μπαουλοντίβανα.
Και δεν έχει και άλλα να πας να πάρεις τώρα....όσο πάνε λιγοστεύουν
ολα παιζουν
μπορει να παω να δω κανενα, να μου φυγει η περιεργεια..
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Να πω κ εγώ την μ@λ@κια μου όντας άσχετος. Οι τιμές μεταχειρισμενης μηχανης μου φαίνονται απλά γελοία ακριβές. Και ειλικρινά ελπίζω τα κινέζικα να βγουν όπως πχ τα κινητά και να ξεφτιλίζουν κάθε χρόνο σε πωλήσεις τους πάντες...να αγοράσουν όλοι ένα ταπεινό όχημα να γουστάρουν χωρίς να ζουν με τον "φοβο" ποτέ θα πεθάνει τελικά το μηχανάκι 20τιας ή 30τιας ακόμα που "εφταναν" να αγοράσουν.

Να με συγχωρατε δεν άντεχα. Stoned Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να πω κ εγώ την μ@λ@κια μου όντας άσχετος. Οι τιμές μεταχειρισμενης μηχανης μου φαίνονται απλά γελοία ακριβές. Και ειλικρινά ελπίζω τα κινέζικα να βγουν όπως πχ τα κινητά και να ξεφτιλίζουν κάθε χρόνο σε πωλήσεις τους πάντες...να αγοράσουν όλοι ένα ταπεινό όχημα να γουστάρουν χωρίς να ζουν με τον "φοβο" ποτέ θα πεθάνει τελικά το μηχανάκι 20τιας ή 30τιας ακόμα που "εφταναν" να αγοράσουν.

Να με συγχωρατε δεν άντεχα. Stoned Emoticon
Μαζί σου.
Κάποια στιγμή, γύρω στο 2005 με 2009 που άρχισαν να έρχονται μαζικά τηλέφωνα απο Κίνα (εκείνα με την τηλεόραση, τα θυμάστε) και πριν βγουν τα πρώτα android smartphone και το iphone, είχαν πολλά προβλήματα.

15 χρόνια μετά, το 50-60% των πωλήσεων σε smartphone στην χώρα μας είναι Xiaomi και Huawei απο γνωστές και καμια 20αρία ακόμη λίγο πιο δεύτερες μάρκες.

Αυτό θα γίνει και με τις μοτό και πολύ πιο γρήγορα. Μην πω πως ήδη γίνεται.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Μαζί σου.
Κάποια στιγμή, γύρω στο 2005 με 2009 που άρχισαν να έρχονται μαζικά τηλέφωνα απο Κίνα (εκείνα με την τηλεόραση, τα θυμάστε) και πριν βγουν τα πρώτα android smartphone και το iphone, είχαν πολλά προβλήματα.

15 χρόνια μετά, το 50-60% των πωλήσεων σε smartphone στην χώρα μας είναι Xiaomi και Huawei απο γνωστές και καμια 20αρία ακόμη λίγο πιο δεύτερες μάρκες.

Αυτό θα γίνει και με τις μοτό και πολύ πιο γρήγορα. Μην πω πως ήδη γίνεται.
Πόσο μπροστά ήταν η alex pack που έφερνε με τιμή κιλού τις κινεζιές. Σε λίγα χρόνια θα λέμε πάρε κινέζικο είναι πιο αξιόπιστο από τα πενφέ. Rolling ToothLaugh
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Πόσο μπροστά ήταν η alex pack που έφερνε με τιμή κιλού τις κινεζιές. Σε λίγα χρόνια θα λέμε πάρε κινέζικο είναι πιο αξιόπιστο από τα πενφέ. Rolling ToothLaugh
Αυτά που έφερνε η Αλεξ Πακ έβγαλαν το κακό όνομα στα Κινέζικα.
Πέμπτης κατηγορίας χρεπάκια.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Χαιρετώ άγγελε....κοίτα εγώ ετοιμάζομαι να πάρω μικρό μοτοσυκλετακι για πήγαινε έλα δουλειά και τσάρκες εντός πόλης κατά 99%...Έχει πρόταση κ η bmw..... Δεν είναι καλή πρόταση όμως. Αντικειμενικά ξέρω γω το έχουν χεσμένο οι πάντες. Κοίτα να δεις.

(Γλυκοκοιταζα ένα dakar που φαινόταν πιπίλα αλλά ο καρακαραγκιοζαρος μου έχει αγγελία στο car σε μηχανάκι που δεν έχει πινακίδα κ ήρθε από Γερμανία.)
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Χαιρετώ άγγελε....κοίτα εγώ ετοιμάζομαι να πάρω μικρό μοτοσυκλετακι για πήγαινε έλα δουλειά και τσάρκες εντός πόλης κατά 99%...Έχει πρόταση κ η bmw..... Δεν είναι καλή πρόταση όμως. Αντικειμενικά ξέρω γω το έχουν χεσμένο οι πάντες. Κοίτα να δεις.

(Γλυκοκοιταζα ένα dakar που φαινόταν πιπίλα αλλά ο καρακαραγκιοζαρος μου έχει αγγελία στο car σε μηχανάκι που δεν έχει πινακίδα κ ήρθε από Γερμανία.)
Μην σκας Θεόφιλε κάθε εμπόδιο για καλό θα βρεις την μοτό που σου ταιριάζει και στο χέρι σου είναι να την ευχαριστηθείς ως εκεί που πάει!!!!
 
Top Bottom