Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να σε παω αναποδα.Βαλε σε ενα ψηλο μηχανακι κοντο τιμονι.

ναί καταλαβαίνω τί λές, αλλά εφόσον μιλάμε για τιμόνι ίδιας φιλοσοφίας, με έδραση στα ίδια σημεία, και διαφοροποίηση μόνο στις διαστάσεις του, τότε άν είναι πιό βαθύ θα φέρει τον οδηγό σε πιό όρθια στάση - θέση οδήγησης, με επίπτωση μία μικρή αποφόρτιση του μπροστινού τροχού λόγω μετατόπισης πιό πίσω του βάρους, όπου συνυπολογίζοντας το εύρος των κιλών που είναι κατασκευασμένο το μοτό να λειτουργεί είναι αμελητέα, και εάν οι γωνίες του είναι καλές για τα χέρια του αρκούδου, και είναι πιό μακρύ θα δώσει καλύτερο μοχλό που θα βοηθήσει στα κλειστά κομμάτια, κάπως έτσι το σκέφτομαι, cdefghigi cdefghigi
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
και μένα με αρέσει,
το fatbar ρε παιδιά έχει να κάνει με το πάχος του τιμονιού, στραβώνει δέν στραβώνει εύκολα,
εδώ το ζητούμενο είναι η κλίση το μήκος, και το βάθος του τιμονιού έτσι ώστε να βολέψει τα σωματομετρικά δεδομένα του αρκούδου, στα aftermarket αυτό που θα ταίριαζε θα ήταν ένα renthal road high, το οποίο έχει σχεδόν το ίδιο βάθος αλλά με διαφορετικές γωνίες για τα χέρια και λίγο πιο μακρύ στοιχεία από (cbf-tdm)
του strom ίσως έχει και στα ίδια σημεία τρύπες για τους διακόπτες κλπ, και να έρθει κουτί (δέν γνωρίζω υποθέτω)
έχουμε κανένα καλό παλικαράκι στα περίχωρα διαθέσιμο να γίνει δοκιμή????????????
Οι τρύπες στο τιμόνι πέφτουν ακριβώς το μόνο που θα χρειαστεί είναι προέκταση στη τρόμπα του φρένου....Στην δεξιά νομίζω.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Άντε και τ'αλλάξαμε τα λάδια. Τα παλιά τι τα κάνουμε;
Κι εξηγούμαι: όχι τι πρέπει να τα κάνουμε, αυτό το ξέρω. Τι τα κάνουμε στην πράξη. Καναδυο φορές τα άφησα σε βενζινάδικο, όπου υποτίθεται ότι πρέπει να συλλέγονται, αλλά έχω την υποψία/βεβαιότητα ότι οι μπαϊλντισμένοι υπάλληλοι απλά τα ρίχνουν με τα απλά απορρίματα, πράγμα που δεν το θέλουμε, σωστά;
Εσείς τι τα κάνετε;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Άντε και τ'αλλάξαμε τα λάδια. Τα παλιά τι τα κάνουμε;
Κι εξηγούμαι: όχι τι πρέπει να τα κάνουμε, αυτό το ξέρω. Τι τα κάνουμε στην πράξη. Καναδυο φορές τα άφησα σε βενζινάδικο, όπου υποτίθεται ότι πρέπει να συλλέγονται, αλλά έχω την υποψία/βεβαιότητα ότι οι μπαϊλντισμένοι υπάλληλοι απλά τα ρίχνουν με τα απλά απορρίματα, πράγμα που δεν το θέλουμε, σωστά;
Εσείς τι τα κάνετε;

Τα αφήνεις σε συνεργείο που είναι συμβεβλημένο με εταιρία λαδιών που τους υποχρεώνει όσα λάδια αγοράζουν να έχουν και τα αντίστοιχα που θα δώσουν πίσω χρησιμοποιημένα (κατ' αναλογία).
Δεν ξέρω ποια είναι αυτά τα συνεργεία στην περιοχή σου, αλλά γνωρίζω πως υπάρχουν συνεργεία που κάνουν τέτοια διαχείριση για ποσοστό έκπτωσης στην αγορά καινούριων, οπότε σίγουρα με λίγο ψάξιμο θα βρεις.

Πάντως μην θεωρείς πως το βενζινάδικο τα πετάει. Τα χρησιμοποιημένα λάδια επαναχρησιμοποιούνται σε πολλούς τομείς και ανακυκλωνονται επι χρήμασι. Δεν νομίζω να τα πετάνε.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Άντε και τ'αλλάξαμε τα λάδια. Τα παλιά τι τα κάνουμε;
Κι εξηγούμαι: όχι τι πρέπει να τα κάνουμε, αυτό το ξέρω. Τι τα κάνουμε στην πράξη. Καναδυο φορές τα άφησα σε βενζινάδικο, όπου υποτίθεται ότι πρέπει να συλλέγονται, αλλά έχω την υποψία/βεβαιότητα ότι οι μπαϊλντισμένοι υπάλληλοι απλά τα ρίχνουν με τα απλά απορρίματα, πράγμα που δεν το θέλουμε, σωστά;
Εσείς τι τα κάνετε;
Όλα τα Συνεργεία, αλλά και τα Βενζινάδικα Συνεργάζονται με Ιδιώτες ή Εταιρείες που τα παίρνουν για ανακύκλωση.

Αν τους τα πας.. τα δέχονται!
Άλλωστε λαμβάνουν και αντίτιμο!!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Οκ! Το αντίτιμο με έπεισε ότι δεν πετιούνται...
Παρ'όλα αυτά αν βρω κάποιο συνεργείο κοντά που να εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη, εννοείται ότι θα τα πάω εκεί.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Οκ! Το αντίτιμο με έπεισε ότι δεν πετιούνται...
Παρ'όλα αυτά αν βρω κάποιο συνεργείο κοντά που να εμπνέει περισσότερη εμπιστοσύνη, εννοείται ότι θα τα πάω εκεί.
Κανείς δεν τα πετάει Βαγγέλη.
Το Ξέρω σίγουρα, δεν Έχουν λόγο. Εκτός ότι φοβούνται!.. που Μπορούν να τα πετάξουν..?

Άλλωστε υπάρχει αντίτιμο.. Όταν γεμίζουν, παίρνουν τηλ. και Έρχονται και τα μαζεύουν.

-Όλα τα Βενζινάδικα που κάνουν αλλαγή λαδιών τα Δέχονται!

Το αντίτιμο αφορά Αυτούς, εκεί που τα Δίνουν!.. σ'εσένα δεν δίνουν κάτι.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Άντε και τ'αλλάξαμε τα λάδια. Τα παλιά τι τα κάνουμε;
Κι εξηγούμαι: όχι τι πρέπει να τα κάνουμε, αυτό το ξέρω. Τι τα κάνουμε στην πράξη. Καναδυο φορές τα άφησα σε βενζινάδικο, όπου υποτίθεται ότι πρέπει να συλλέγονται, αλλά έχω την υποψία/βεβαιότητα ότι οι μπαϊλντισμένοι υπάλληλοι απλά τα ρίχνουν με τα απλά απορρίματα, πράγμα που δεν το θέλουμε, σωστά;
Εσείς τι τα κάνετε;
Έθιξες ένα σοβαρότατο θέμα Βαγγέλη και εύγε !
Προσωπικά έχω δοχείο όπου συλλέγω τα λάδια σαν αυτό : https://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_bags/doceio_suloges_ladion_6l_clever_ecotanica_6l

Στη συνέχεια τα πάω στο συνεργείο του αυτοκινήτου μου όπου μαζεύονται σε ειδική δεξαμενή και ο φίλος τεχνίτης τα στέλνει για ανακύκλωση.
Παλιότερα τάβαζα στην μπαγαζιέρα από το σκούτερ και τα άδειαζα σε ειδικές δεξαμενές πούχει στη Μαρίνα της Γλυφάδας για λάδια (που αλλάζουν στα σκάφη) και για νερά σεντίνας. Εμείς φυσικά τα αδειάζουμε στα του λαδιού. Έχει ειδικές σημάνσεις στο καθένα.
Αναφέρεται ως εναλλακτική για όποιον δεν έχει κάποιο γνωστό συνεργείο.

Ας έχουμε υπόψη μας όλοι ότι το λάδι κινητήρα ανήκει στα επικίνδυνα απόβλητα και σύμφωνα με το ΤΕΕ (http://3r.teetde.gr/επικίνδυνα-απόβλητακαι σε πολλά άλλα site αν το ψάξετε ) μια αλλαγή λαδιών κινητήρα μολύνει 3.785 τόνους καθαρού νερού.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Έθιξες ένα σοβαρότατο θέμα Βαγγέλη και εύγε !
Προσωπικά έχω δοχείο όπου συλλέγω τα λάδια σαν αυτό : https://www.moto-accessories.gr/products/ergaleia_bags/doceio_suloges_ladion_6l_clever_ecotanica_6l

Στη συνέχεια τα πάω στο συνεργείο του αυτοκινήτου μου όπου μαζεύονται σε ειδική δεξαμενή και ο φίλος τεχνίτης τα στέλνει για ανακύκλωση.
Παλιότερα τάβαζα στην μπαγαζιέρα από το σκούτερ και τα άδειαζα σε ειδικές δεξαμενές πούχει στη Μαρίνα της Γλυφάδας για λάδια (που αλλάζουν στα σκάφη) και για νερά σεντίνας. Εμείς φυσικά τα αδειάζουμε στα του λαδιού. Έχει ειδικές σημάνσεις στο καθένα.
Αναφέρεται ως εναλλακτική για όποιον δεν έχει κάποιο γνωστό συνεργείο.

Ας έχουμε υπόψη μας όλοι ότι το λάδι κινητήρα ανήκει στα επικίνδυνα απόβλητα και σύμφωνα με το ΤΕΕ (http://3r.teetde.gr/επικίνδυνα-απόβλητακαι σε πολλά άλλα site αν το ψάξετε ) μια αλλαγή λαδιών κινητήρα μολύνει 3.785 τόνους καθαρού νερού.
Έτσι όπως τα Αναφέρεις είναι Σάββα.

Να Ενημερώσω και για κάτι που ίσως δεν Γνωρίζετε..

Αν σε πιάσουν να πετάς λάδια στο περιβάλλον (Ιδιώτης ή Επαγγελματίας), είναι άδικημα Ποινικό!!

Όλα τα Ποινικά, είναι αδικήματα που τιμωρούνται με φυλάκιση!!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έτσι όπως τα Αναφέρεις είναι Σάββα.

Να Ενημερώσω και για κάτι που ίσως δεν Γνωρίζετε..

Αν σε πιάσουν να πετάς λάδια στο περιβάλλον (Ιδιώτης ή Επαγγελματίας), είναι άδικημα Ποινικό!!

Όλα τα Ποινικά, είναι αδικήματα που τιμωρούνται με φυλάκιση!!
Ειλικρινά Γιώργο πολύ χαίρομαι που το διαβάζω και ελπίζω όποιος τυχόν το κάνει να λάβει τα δέοντα χωρίς κανένα ελαφρυντικό.
Να προσθέσω στα παραπάνω και τα υγρά φρένων που αλλάζουμε.
Και αυτά στα επικίνδυνα απόβλητα και για ανακύκλωση κανονικά.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ειναι θεμα ασυμετριας μονο.Θα αλλαξει η συμπεριφορα του,ειδικα στα κλειστα κομματια.
Θα πηγαίνει πολύ πιο άνετα, καρατιμονα γαρ...
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ειλικρινά Γιώργο πολύ χαίρομαι που το διαβάζω και ελπίζω όποιος τυχόν το κάνει να λάβει τα δέοντα χωρίς κανένα ελαφρυντικό.
Να προσθέσω στα παραπάνω και τα υγρά φρένων που αλλάζουμε.
Και αυτά στα επικίνδυνα απόβλητα και για ανακύκλωση κανονικά.
Ααα, Σωστός!

Κύριοι.. και αυτά τα παίρνουν εξίσου.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα πηγαίνει πολύ πιο άνετα, καρατιμονα γαρ...


Κι εγώ νομίζω πως θα ανέβει η άνεση. Γενικά υπήρχε κάποτε και μια τάση στα street fighter με καρατιμόνες.
Αλλά πάω βήμα βήμα. Μέσα στην βδομάδα θα δω πως ταξιδευει με αποστάτες (αλλά θα τσεκάρω και την βάση GPS που πήρα). Επόμενο βημα να φτιάξω το σπόιλερ, επειδή η μισή μου κούραση προέρχεται απο τον αέρα που τρώω.
Θεωρώ με αυτά τα δύο (αποστάτες-σπόιλερ) θα λυθούν τα όποια θέματα. Αν όχι, επόμενη σκέψη είναι για τιμόνι.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Κι εγώ νομίζω πως θα ανέβει η άνεση. Γενικά υπήρχε κάποτε και μια τάση στα street fighter με καρατιμόνες.
Αλλά πάω βήμα βήμα. Μέσα στην βδομάδα θα δω πως ταξιδευει με αποστάτες (αλλά θα τσεκάρω και την βάση GPS που πήρα). Επόμενο βημα να φτιάξω το σπόιλερ, επειδή η μισή μου κούραση προέρχεται απο τον αέρα που τρώω.
Θεωρώ με αυτά τα δύο (αποστάτες-σπόιλερ) θα λυθούν τα όποια θέματα. Αν όχι, επόμενη σκέψη είναι για τιμόνι.
Και εγώ αυτό θα έκανα Ποτσολα..
 

tedvj23

member
Δημοσιεύσεις
859
Περιοχή
Patra City
Όνομα
ΘΟΔΩΡΗΣ
Κλεισε τελειως τον browser και ξανακανε login
Παλευω 2,3 μερες τιποτα με κανεναν browser δεν μπαινει με ολους βγαζει το ιδιο εκανα μια προσπαθεια με το ταμπλετ να μπω και μπηκε κατι παιζει με τον υπολογιστη ουτε με το λαπτοπ μπανει...
 
Top Bottom