Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Μεταξύ δυο κρουστικών δράπανοκατσαβιδων με κοντινές τιμές ποια μαρκα λέτε;

1 Stanley

2 Black&Decker

Να πω ότι πλέον συνεργάζονται οι δυο εταιρίες.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μεταξύ δυο κρουστικών δράπανοκατσαβιδων με κοντινές τιμές ποια μαρκα λέτε;

1 Stanley

2 Black&Decker

Να πω ότι πλέον συνεργάζονται οι δυο εταιρίες.
H black& decker δεν έχει σειρές;
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Μεταξύ δυο κρουστικών δράπανοκατσαβιδων με κοντινές τιμές ποια μαρκα λέτε;

1 Stanley

2 Black&Decker

Να πω ότι πλέον συνεργάζονται οι δυο εταιρίες.
Το ίδιο sk@ta είναι πλέον. O πατέρας μου ορκιζότανε σε Black&Decker,τώρα ό,τι πήρα τα τελευταία χρόνια Bcdef
dewalt κοίτα έστω και σε λιγότερα volt , ή αν δε βγαίνεις πάρε ryobi
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μεταξύ δυο κρουστικών δράπανοκατσαβιδων με κοντινές τιμές ποια μαρκα λέτε;

1 Stanley

2 Black&Decker

Να πω ότι πλέον συνεργάζονται οι δυο εταιρίες.

Αν το θες για μια φορά τον μήνα καμια βιδα περίμενε να βγάλει το lidl τα parkside. Ανώτερα απο τα σύγχρονα B&D που είναι φτηνοκινεζιές πλέον.
Αν θες για σοβαρές δουλειές και συχνά, τότε MAKITA
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
H black& decker δεν έχει σειρές;

έχει σειρές.

απλά και τα δυο είναι περίπου ίδια σειρά και κοστίζουν περίπου στο 100€.

σαν μάρκα ρώτησα πια είναι καλύτερη η αν είναι τα ίδια πλέον.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Δυστυχώς makita,dewalt ,metabo,Milwaukee που κοίταγα ξεφεύγουν.

κάτω από 100€ λίγα αξιόλογα.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Από τα λιντλ έχω εδώ και ένα χρόνο χώρις προβλήματα.

59€ το είχα πάρει. Απλώς θα το χαρίσω.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Έχω κρατήσει Πρίντ σκριν τιμές από τώρα και θα τα δω και στην μαύρη Παρασκευή σε 20 μέρες
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μεταξύ δυο κρουστικών δράπανοκατσαβιδων με κοντινές τιμές ποια μαρκα λέτε;

1 Stanley

2 Black&Decker

Να πω ότι πλέον συνεργάζονται οι δυο εταιρίες.

Δεν συνεργαζονται,ειναι ενα.

Η Stanley προς το παρων εχει λιγο καλυτερη ποιοτητα απο την κοκκινη σειρα της b&d.

Εγω θα διαλεγα αυτο με τις περισσοτερς στροφες και την μεγαλυτερη εγγυηση.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Δεν συνεργαζονται,ειναι ενα.

Η Stanley προς το παρων εχει λιγο καλυτερη ποιοτητα απο την κοκκινη σειρα της b&d.

Εγω θα διαλεγα αυτο με τις περισσοτερς στροφες και την μεγαλυτερη εγγυηση.

Ναι σωστα ειναι ενα,δεν το διατυπωσα καλα πριν
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ερώτηση προς γνώστες
Έχω δύο θερμάνστρες υγραερίου τις κλασικές.




Ιδια μάρκα και αγορασμένες και οι δύο την ίδια χρονιά για διαφορετικούς χώρους.
Είχα ήδη μια παλιά που την παρόπλισα επειδή τα φύλλα της είχαν διαλυθεί.

Στο θέμα μου τώρα. Την μια την δουλεύω κανονικά επειδή με το που πατάω το ηλεκτρονικό αναπτηράκι της ανάβει το φύλλο χωρίς σχεδόν φλόγα ή για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά αν θέλω ανοίγω και τις άλλες δύο σκάλες κανονικά. Όπως και η παλιά που είχα.
Η άλλη όμως κάνει το εξής μυστήριο. Ανάβει η φλόγα, αλλά δεν σβήνει ποτέ. Αν ανοίξω και τις τρεις σκάλες δουλεύει κανονικά αλλά διατηρεί την φλόγα στο σημείο του αναπτήρα. Εχω την εντύπωση πως γίνεται και ατελής καύση και βγάζει παραπάνω υγραέριο από όσο πρέπει (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου). Στο κατάστημα που τις είχα πάρει μου είπαν είναι θέμα ρύθμισης απο το εργοστάσιο και δεν έχει πρόβλημα, είναι μέσα στις ανοχές, αλλά εγώ εδώ και κάποια χρόνια την δουλεύω ελάχιστα επειδή την φοβάμαι. Κυρίως φοβάμαι για διαφυγόν αέριο από την μια αλλά και να μην χαλάσει ο αναπτήρας που μένει με φλόγα συνέχεια και μετά αχρηστευτεί τελείως.

Είναι ρεαλιστικοί οι φόβοι μου ή απλά είναι θέμα ρύθμισης εντός των ανοχών και τζάμπα δεν την δουλεύω;cdefghigi

Απο την άλλη σκέτομαι μηπως η άλλη που εξαφανίζεται η φλόγα είναι η ελαττωματική και μέχρι τώρα το σκεφτόμουν εντελώς ανάποδα!abcdefgh
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ερώτηση προς γνώστες
Έχω δύο θερμάνστρες υγραερίου τις κλασικές.




Ιδια μάρκα και αγορασμένες και οι δύο την ίδια χρονιά για διαφορετικούς χώρους.
Είχα ήδη μια παλιά που την παρόπλισα επειδή τα φύλλα της είχαν διαλυθεί.

Στο θέμα μου τώρα. Την μια την δουλεύω κανονικά επειδή με το που πατάω το ηλεκτρονικό αναπτηράκι της ανάβει το φύλλο χωρίς σχεδόν φλόγα ή για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά αν θέλω ανοίγω και τις άλλες δύο σκάλες κανονικά. Όπως και η παλιά που είχα.
Η άλλη όμως κάνει το εξής μυστήριο. Ανάβει η φλόγα, αλλά δεν σβήνει ποτέ. Αν ανοίξω και τις τρεις σκάλες δουλεύει κανονικά αλλά διατηρεί την φλόγα στο σημείο του αναπτήρα. Εχω την εντύπωση πως γίνεται και ατελής καύση και βγάζει παραπάνω υγραέριο από όσο πρέπει (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου). Στο κατάστημα που τις είχα πάρει μου είπαν είναι θέμα ρύθμισης απο το εργοστάσιο και δεν έχει πρόβλημα, είναι μέσα στις ανοχές, αλλά εγώ εδώ και κάποια χρόνια την δουλεύω ελάχιστα επειδή την φοβάμαι. Κυρίως φοβάμαι για διαφυγόν αέριο από την μια αλλά και να μην χαλάσει ο αναπτήρας που μένει με φλόγα συνέχεια και μετά αχρηστευτεί τελείως.

Είναι ρεαλιστικοί οι φόβοι μου ή απλά είναι θέμα ρύθμισης εντός των ανοχών και τζάμπα δεν την δουλεύω;cdefghigi

Απο την άλλη σκέτομαι μηπως η άλλη που εξαφανίζεται η φλόγα είναι η ελαττωματική και μέχρι τώρα το σκεφτόμουν εντελώς ανάποδα!abcdefgh


To σωστο ειναι να μενει αναμμενη.Αν οι πλακες σβησουν απο εναν καλο αερα τις ξανααναβει αμεσως για να μην υπαρξει διαρροη.
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ερώτηση προς γνώστες
Έχω δύο θερμάνστρες υγραερίου τις κλασικές.

Ιδια μάρκα και αγορασμένες και οι δύο την ίδια χρονιά για διαφορετικούς χώρους.
Είχα ήδη μια παλιά που την παρόπλισα επειδή τα φύλλα της είχαν διαλυθεί.

Στο θέμα μου τώρα. Την μια την δουλεύω κανονικά επειδή με το που πατάω το ηλεκτρονικό αναπτηράκι της ανάβει το φύλλο χωρίς σχεδόν φλόγα ή για 5-10 δευτερόλεπτα και μετά αν θέλω ανοίγω και τις άλλες δύο σκάλες κανονικά. Όπως και η παλιά που είχα.
Η άλλη όμως κάνει το εξής μυστήριο. Ανάβει η φλόγα, αλλά δεν σβήνει ποτέ. Αν ανοίξω και τις τρεις σκάλες δουλεύει κανονικά αλλά διατηρεί την φλόγα στο σημείο του αναπτήρα. Εχω την εντύπωση πως γίνεται και ατελής καύση και βγάζει παραπάνω υγραέριο από όσο πρέπει (αυτό μπορεί να είναι και ιδέα μου). Στο κατάστημα που τις είχα πάρει μου είπαν είναι θέμα ρύθμισης απο το εργοστάσιο και δεν έχει πρόβλημα, είναι μέσα στις ανοχές, αλλά εγώ εδώ και κάποια χρόνια την δουλεύω ελάχιστα επειδή την φοβάμαι. Κυρίως φοβάμαι για διαφυγόν αέριο από την μια αλλά και να μην χαλάσει ο αναπτήρας που μένει με φλόγα συνέχεια και μετά αχρηστευτεί τελείως.

Είναι ρεαλιστικοί οι φόβοι μου ή απλά είναι θέμα ρύθμισης εντός των ανοχών και τζάμπα δεν την δουλεύω;cdefghigi

Απο την άλλη σκέτομαι μηπως η άλλη που εξαφανίζεται η φλόγα είναι η ελαττωματική και μέχρι τώρα το σκεφτόμουν εντελώς ανάποδα!abcdefgh

Δες τι λένε οι οδηγίες χρήσης που σου ανέβασα. Έχει δίκιο ο Πάνος. Αναφέρουν οι οδηγίες το θέμα αυτό σαφέστατα στη σελ. 6.
 

Attachments

  • GREEK-MANUAL-CLGH-42N.pdf
    942,8 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία:

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μάλλον δεν έγινα σαφής και φταίω εγώ που δεν το είπα καλά.
Στην μια περίπτωση ανάβει φλόγα (κίτρινη σαν του κεριού για δέκα δευτερόλεπτα και μετά μένει μια φλογίτσα όπως ενός ηλεκτρικού αναπτήρα μπλε, ανεπαίσθητη)
Στην άλλη περίπτωση η φλογα σαν του κεριού παραμένει.
Δηλαδή στην μια είναι σαν να τροφοδοτεί ένας ηλεκτρονικός αναπτήρας αντίστασης και στην άλλη ένας αναπτήρας τύπου BIC ή ενα κερί, όπου η φλόγα που βγάζει είναι κίτρινη.

Ποιο είναι το σωστό (δεδομένου πως μιλάμε για ίδια σόμπα).
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Μάλλον δεν έγινα σαφής και φταίω εγώ που δεν το είπα καλά.
Στην μια περίπτωση ανάβει φλόγα (κίτρινη σαν του κεριού για δέκα δευτερόλεπτα και μετά μένει μια φλογίτσα όπως ενός ηλεκτρικού αναπτήρα μπλε, ανεπαίσθητη)
Στην άλλη περίπτωση η φλογα σαν του κεριού παραμένει.
Δηλαδή στην μια είναι σαν να τροφοδοτεί ένας ηλεκτρονικός αναπτήρας αντίστασης και στην άλλη ένας αναπτήρας τύπου BIC ή ενα κερί, όπου η φλόγα που βγάζει είναι κίτρινη.

Ποιο είναι το σωστό (δεδομένου πως μιλάμε για ίδια σόμπα).

Λογικά από την στιγμή που δεν αναφέρουν πουθενά οι οδηγίες ότι αυτό είναι πρόβλημα, εκτιμώ ότι αυτόματα μειώνει την παροχή και την χρησιμοποιεί ως συντήρηση, άρα και την φλόγα και αυτό έχει οπτικό αντίκρισμά με αλλαγή χρώματος και όγκου. Σε κάθε περίπτωση πάντως δοκίμασες να επικοινωνήσεις με όποιο τρόπο με το εργοστάσιο?
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν μπόρεσα να βρω εργοστάσιο ψάχνοντας και το μαγαζί που το πήρα μου είπε πως είναι Ελληνικής κατασκευής αλλά απαγορεύεται να μου δώσουν άλλες πληροφορίες να το ψάξω μόνος.abcdefghgk

Είναι οι φασόν σόμπες υγραερίου όπως η πάνω που έβαλα φώτο και τις έχω δει με τουλάχιστον 7-8 διαφορετικές ονομασίες. Hyundai, Bormann, Mistral, United,IQ και άλλες.

Εντάξει, πάνε και χρόνια, δεν θα μπω στην λογική να ψάχνω σε εργοστάσιο. Είπα μήπως γνωρίζει κάποιος εδώ.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μάλλον δεν έγινα σαφής και φταίω εγώ που δεν το είπα καλά.
Στην μια περίπτωση ανάβει φλόγα (κίτρινη σαν του κεριού για δέκα δευτερόλεπτα και μετά μένει μια φλογίτσα όπως ενός ηλεκτρικού αναπτήρα μπλε, ανεπαίσθητη)
Στην άλλη περίπτωση η φλογα σαν του κεριού παραμένει.
Δηλαδή στην μια είναι σαν να τροφοδοτεί ένας ηλεκτρονικός αναπτήρας αντίστασης και στην άλλη ένας αναπτήρας τύπου BIC ή ενα κερί, όπου η φλόγα που βγάζει είναι κίτρινη.

Ποιο είναι το σωστό (δεδομένου πως μιλάμε για ίδια σόμπα).

Καθαρισε με ενα συρμα και τις δυο τρυπες μηπως καποια εχει σκουπιδακια.Αν εχεις διαφορετικη φιαλη για την καθε μια,ισως να ειναι διαφορετικη η συσταση τους.Εγω θα τις εβαζα αντιθετα για να τσεκαρω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ίδια μάρκα φιάλης εδω και χρόνια. Δεν φταιει αυτό. Κάτι στην τροφοδοσία φταίει. Ισως η μια να βγάζει διαφορετικά το αέριο.
Θα ριξω ένα καθάρισμα στις τρύπες, αλλά νομίζω το πρόβλημα είναι σε κάποια ρύθμιση.
 
Top Bottom