Στο φτερο,απαντησεις για οτι δεν χρειαζεται να ανοιχτει νεο θεμα.

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ερώτηση άσχετη με μοτοσακά ακολουθεί.

Έχει κανείς αμάξι ομίλου VW και έχει μείνει με κλειδαριά πόρτας κλειδωμένη να μην ξεκλειδώνει με τίποτα που να ξέρει τι κάνουμε σε τέτοια περίπτωση για να την ανοίξουμε - αλλάξουμε μηχανισμό?
WD 40 και τέτοια έχω δοκιμάσει. Αρνείται πεισματικά να ανοίξει η κ@λόπορτα (πίσω αριστερή).

Αν δεν ξέρετε τι κάνουμε μήπως ξέρετε κανά καλό μάστορα και πόσα παίρνει να την ανοίξει και να αλλάξει ηλεκτρομαγνητική κλειδαριά ή να το πλακώσω στις κλωτσές να ησυχάσω?
Έχει κλειδαριά στο χερούλι ή είναι από τα νεότερα ;
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Έχει κλειδαριά στο χερούλι ή είναι από τα νεότερα
Τι λε ρε, να κολλήσει και το NC Μερκελίτιδα? abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk abcdefghgk

Θα τα βάλουμε μαζί με το σπαγγέτι το δικό σου και θα σου πω μυστικά τι θα πάρουμε και οι δύο!cdeJoyToothToothTooth

Κατάλαβα Ανδρέα, ευχαριστώ !
Όχι φίλε μου καμία σχέση με το παραπάνω.
Αυτή είναι :



Απλά η ιστορία είναι πως δεν ανοίγει η παλιόπορτα ούτε απ' έξω ούτε από μέσα και έλεγα μην μπας και κάποιος ήξερε.
Άμα την ανοίξω μετά θα την αλλάξω δεν υπάρχει θέμα τις έχω ανοίξει ξανά - φτιάξει με τα ωραία παράθυρα πούχουν επίσης οι μερκελάδες και πέσανε και τα δύο πίσω. Σειρά των κλειδαριών τώρα μην και δεν έχουμε με τι να ασχοληθούμε και αράξουμε....
Εχει κολλησει η *****ια που ειναι κατω απο το ελατηριο...οταν διναμε αυτες τις κλειδαριες βγαζαμε το ελατηριο που φαινεται στην μεση της φωτο...Τωρα στα δυσκολα...αν εχει κολλησει και δεν ανοιγει η πορτα καθολου, θα πρεπει απο μεσα μαστορας (μαστορας ομως να ανοιξει το γλωσσιδι για να ανοιξει η πορτα. Δεν ξερω ποιο αυτοκινητο εχεις και αν βγαινει η ταπετσαρια χωρις να ανοιξει η πορτα...παντως πρεπει να βγει
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δοκίμασε να βγάλεις τον πόλο της μπαταρίας και να τον ξαναβάλεις σε ορισμένα αυτοκίνητα ξεκλειδώνει τις κλειδαριές. Από μέσα όταν πας να την ανοίξεις δεν ανοίγει;
Θα το δοκιμάσω Άγγελε δεν χάνουμε τίποτα.
Όχι φίλε μου δεν ανοίγει το δοκίμασα.
Σηκώνει την ασφάλεια όταν τραβάς από μέσα αλλά δεν ανοίγει.
Δοκίμασε και με βγαλμένο τον πόλο της μπαταρίας μήπως ανοίξει από μέσα. Μήπως την έχει κολλήσει κλειστή και εκτός ρεύματος την ανοίξει χειροκίνητα.
Θα το δω και χωρίς ρεύμα.
Ευχαριστώ φίλε μου ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Έχει κλειδαριά στο χερούλι ή είναι από τα νεότερα ;
Γιαννάκο είναι του 2001 SKODA OCTAVIA MK1 (1U2) 20v TURBO.
Κλειδαριά έχει μόνο στην πόρτα του οδηγού που χειρίζεται και τα παράθυρα αν θες (τα ανεβοκατεβάζει όλα - ELEGANCE εξοπλισμός).
Εχει κολλησει η *****ια που ειναι κατω απο το ελατηριο...οταν διναμε αυτες τις κλειδαριες βγαζαμε το ελατηριο που φαινεται στην μεση της φωτο...Τωρα στα δυσκολα...αν εχει κολλησει και δεν ανοιγει η πορτα καθολου, θα πρεπει απο μεσα μαστορας (μαστορας ομως να ανοιξει το γλωσσιδι για να ανοιξει η πορτα. Δεν ξερω ποιο αυτοκινητο εχεις και αν βγαινει η ταπετσαρια χωρις να ανοιξει η πορτα...παντως πρεπει να βγει
Σοφ έχεις απόλυτο δίκιο, αυτός είναι ο φταίχτης από ψάξιμο πούχω ρίξει.
Έχει μείνει σε ενδιάμεση θέση από αυτό το ελατήριο και δεν ανοίγει διότι δεν κάνει πλήρη επαναφορά να <<οπλίσει>>.

Έχεις απόλυτο δίκιο πάνω στην μανούρα μου ούτε είπα τι είναι, οπότε αυτό είναι : 2001 SKODA OCTAVIA MK1 (1U2) 1.8 20v TURBO

Τώρα να ανοίξει η ταπετσαρία με κλειστή την πόρτα ......δεν τόχω κάνει, έχω ανοίξει με ανοιχτή πόρτα.
Βέβαια μπορώ να προσπαθήσω αλλά θα προτιμούσα αν υπήρχε κανά κόλπο να την ανοίξω.
Καλά θα το δω, είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος, τούχει τύχει κλπ.

Ευχαριστώ φίλε μου ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Θα το δοκιμάσω Άγγελε δεν χάνουμε τίποτα.
Όχι φίλε μου δεν ανοίγει το δοκίμασα.
Σηκώνει την ασφάλεια όταν τραβάς από μέσα αλλά δεν ανοίγει.

Θα το δω και χωρίς ρεύμα.
Ευχαριστώ φίλε μου ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Γιαννάκο είναι του 2001 SKODA OCTAVIA MK1 (1U2) 20v TURBO.
Κλειδαριά έχει μόνο στην πόρτα του οδηγού που χειρίζεται και τα παράθυρα αν θες (τα ανεβοκατεβάζει όλα - ELEGANCE εξοπλισμός).

Σοφ έχεις απόλυτο δίκιο, αυτός είναι ο φταίχτης από ψάξιμο πούχω ρίξει.
Έχει μείνει σε ενδιάμεση θέση από αυτό το ελατήριο και δεν ανοίγει διότι δεν κάνει πλήρη επαναφορά να <<οπλίσει>>.

Έχεις απόλυτο δίκιο πάνω στην μανούρα μου ούτε είπα τι είναι, οπότε αυτό είναι : 2001 SKODA OCTAVIA MK1 (1U2) 1.8 20v TURBO

Τώρα να ανοίξει η ταπετσαρία με κλειστή την πόρτα ......δεν τόχω κάνει, έχω ανοίξει με ανοιχτή πόρτα.
Βέβαια μπορώ να προσπαθήσω αλλά θα προτιμούσα αν υπήρχε κανά κόλπο να την ανοίξω.
Καλά θα το δω, είπα να ρωτήσω μήπως ξέρει κάποιος, τούχει τύχει κλπ.

Ευχαριστώ φίλε μου ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Δυστυχως οσοι ειχαν ερθει αναγκαστηκαν να ανοιξουν ταπετσαρια...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.462
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Δυστυχως οσοι ειχαν ερθει αναγκαστηκαν να ανοιξουν ταπετσαρια...
Δεν υπάρχει η περίπτωση να έχασε η πόρτα την εντολή;
Να διορθωθεί δλδ με διαγνωστικό;
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.520
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Σειρά έβγα όξω,βρες έναν προσφάτως εμβολιασμένο και πες του να ακουμπήσει το μπράτσο του στην πόρτα.
Γκαραντίί σε λέω.
Πότε θα σε δω να σε κεράσω λουκουμάδες; Praising RollingRolling
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.520
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Δοκίμασε και με βγαλμένο τον πόλο της μπαταρίας μήπως ανοίξει από μέσα. Μήπως την έχει κολλήσει κλειστή και εκτός ρεύματος την ανοίξει χειροκίνητα.
Αυτό θα έλεγα κι εγώ Σάββα. Το μυαλό μου πήγε στη μπαταρία!
 

User C

well know member
Δημοσιεύσεις
3.737
Δεν υπάρχει η περίπτωση να έχασε η πόρτα την εντολή;
Να διορθωθεί δλδ με διαγνωστικό;
Ειναι μηχανικο το προβλημα και οχι ηλεκτρονικο...αυτο το ελατηριο κρατα κλειστο το κλειστρο και δεν το αφηνει να επιστρεψει εντελως στην αλλη θεση...γι αυτο το βγαζαμε
Μπορει να ξεκλειδωσε με ΠΟΛΛΕΣ επαναληψεις με το κλειδι αλλα ΜΠΟΡΕΙ δεν ειναι σιγουρο
Πονουν εκει αυτες οι κλειδαρες...διναμε 20-30 κλειδαριες καθε μερα
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δυστυχως οσοι ειχαν ερθει αναγκαστηκαν να ανοιξουν ταπετσαρια...
Θα το χώσω στο χειρουργείο κανονικά.

Τα σέρβις από τα μοτοσακά τελείωσαν οπότε θα το περιλάβω αυτό και βλέπουμε.

Τώρα θα πάω λίγο βλέποντας και κάνοντας, ακόμα είμαι στο ψάξιμο, κάτι έχω βρει αλλά θα τα δοκιμάσω από Δευτέρα να μπορώ να πάρω και το ανταλλακτικό ή αν χρειαστεί κάτι μην έχουμε ευτράπελα σε αργία.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Δεν υπάρχει η περίπτωση να έχασε η πόρτα την εντολή;
Να διορθωθεί δλδ με διαγνωστικό;
Μπα δεν έχει τέτοια εντολή το VAG COM.
Τόχω Γιάννο δεν γίνεται δυστυχώς.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ειναι μηχανικο το προβλημα και οχι ηλεκτρονικο...αυτο το ελατηριο κρατα κλειστο το κλειστρο και δεν το αφηνει να επιστρεψει εντελως στην αλλη θεση...γι αυτο το βγαζαμε
Μπορει να ξεκλειδωσε με ΠΟΛΛΕΣ επαναληψεις με το κλειδι αλλα ΜΠΟΡΕΙ δεν ειναι σιγουρο
Πονουν εκει αυτες οι κλειδαρες...διναμε 20-30 κλειδαριες καθε μερα
Ακριβώς.
Αυτό λένε όλοι όλη μέρα ψάχνω σήμερα, έχεις απόλυτο δίκιο Σοφιανέ.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μακάρι να ξεμπλέξεις όσο πιο ανώδυνα φιλε
Ευχαριστώ Γιάννο, θα ξεμπλέξω φίλε μου, τίποτα δεν είναι άφτιαχτο σιγά σάμπως πρώτη φορά θα τα ανοίξω?
Τις έχω ανοίξει ξανά και τις δύο να αλλάξω μηχανισμούς στα παράθυρα αυτά τα πλαστικά που σπάνε.
Θα βρω άκρη πιστεύω.
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Θα τα βάλουμε μαζί με το σπαγγέτι το δικό σου και θα σου πω μυστικά τι θα πάρουμε και οι δύο!cdeJoyToothToothTooth

.... δεν εχω ιταλικο αυτοκινητο ..... καρντια μου .....! Tooth Tooth
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
.... δεν εχω ιταλικο αυτοκινητο ..... καρντια μου .....! Tooth Tooth
Το ξέρω, εσένα για Χονταίο σε έχω κόψει ΚΑΙ στο αμάξι (κάνω λάθος?) για το δουκάτι το λέω ..... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Joy
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.336
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το ξέρω, εσένα για Χονταίο σε έχω κόψει ΚΑΙ στο αμάξι (κάνω λάθος?) για το δουκάτι το λέω ..... Tooth Tooth Tooth Tooth Tooth Joy

.... Εμ! αντί να πάρεις ένα σκυλί γιαπωνέζικο Ι.Χ. , μέχρι το 2000 που προλαβαινες , παίρνεις γερμανικη μπουρουχα .... abcdefghgk ....και αντί να πάρεις ένα σοβαρό ευρωπαϊκό μηχανάκι να ευχαριστηθεις οδηγημα πας και παίρνεις γιαπωνέζικες μετριότητες ....! facepalm 2
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
.... Εμ! αντί να πάρεις ένα σκυλί γιαπωνέζικο Ι.Χ. , μέχρι το 2000 που προλαβαινες , παίρνεις γερμανικη μπουρουχα .... abcdefghgk ....και αντί να πάρεις ένα σοβαρό ευρωπαϊκό μηχανάκι να ευχαριστηθεις οδηγημα πας και παίρνεις γιαπωνέζικες. μετριότητες ....! facepalm 2
Σε συγκριση με το τι μπουρουχα εβγαλαν απ το 2005 και μετα...καλο ειναι.
Βαζεις και 2 πτωματα στο πορτμπαγκαζ
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
.... Εμ! πάρε ένα σκυλί γιαπωνέζικο Ι.Χ. ,. abcdefghgk ....και να πάρεις ένα σοβαρό ευρωπαϊκό μηχανάκι γιαπωνέζικo. facepalm 2
Η Ιαπωνία είναι στην Ευρώπη; Στέλιο για μένα τα αυτοκίνητα είναι ιταλικά(alfa romeo ole) και μηχανάκια ιαπωνικά(kavlasaki ole ole) Tooth Tooth
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.520
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Η Ιαπωνία είναι στην Ευρώπη; Στέλιο για μένα τα αυτοκίνητα είναι ιταλικά(alfa romeo ole) και μηχανάκια ιαπωνικά(kavlasaki ole ole) Tooth Tooth
Και ιαπωνικά μοτορια που συναρμολογουντε στο Ιταλια τι είναι για σένα Άγγελε;
 
Top Bottom