Σταθεροποιητές καυσίμου

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο Αγγελε;
Αξίζουν;

Για σχετικά μικρό χρονικό διάστημα (δύο μήνες) ένα της Liqui Molly που το έδιναν δωρεάν ως promo μαζί με τετράλιτρο λαδιού.
Δεν μπορώ να πω ότι είδα κάποια διαφορά σε σχέση με το να άφηνα τη μηχανή ως έχει για το ίδιο διάστημα.
Δεν το έχω ψάξει και περαιτέρω αν και το σκεπτόμουν πρόσφατα καθώς το GS το βλέπω να κάθεται στη Σερβία για κάνα 4μηνο σε ακινησία .......
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Η άποψη μου επί του θέματος με μια κάποια σχετική γνώση είναι ότι το μάρκετινγκ έχει εισχωρήσει τόσο πολύ και στα καύσιμα που πλέον είναι όλα αμφιλεγόμενα, νομίζω το ποιο αποτελεσματικό από τέτοια πρόσθετα είναι μόνο το καθαριστικό ψεκασμού άσχετους εταιρείας, (αυτό θα το κρίνεις εσύ) και το πρόσθετο μολύβδου για πιο παλιές μηχανές!!!
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.419
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Για πείτε ρε παιδγια κάνα που δοκιμάσατε και κάνει.
Λέω να ρίξω ένα (πάει καιρός )και στο μοτορι και στο κουτι
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Χθες το έβλεπα το βίντεο. Δεν ψήθηκα με τα προιόντα.

Για μαkρυά αποθήκευση μηχανής προτιμώ να γεμίζω ως πάνω το ντεπόζιτο με βενζίνη και μετά από μήνες που θα είναι ακίνητη να αδειάζω το ντεπόζιτο και να βάζω φρέσκια βενζίνη.
Old school.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Για αποθήκευση της βενζίνης πάνω από έξι μήνες χρειάζεται οπωσδήποτε....
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Χθες το έβλεπα το βίντεο. Δεν ψήθηκα με τα προιόντα.

Για μαkρυά αποθήκευση μηχανής προτιμώ να γεμίζω ως πάνω το ντεπόζιτο με βενζίνη και μετά από μήνες που θα είναι ακίνητη να αδειάζω το ντεπόζιτο και να βάζω φρέσκια βενζίνη.
Old school.

Νομίζω πως αυτό είναι καλό να γίνεται σε ντεπόζιτα που είναι από μέταλλο. Στα πλαστικά είναι καλύτερα να το αφήνουμε όσο πιο άδειο.

Κάνω λάθος;;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Νομίζω πως αυτό είναι καλό να γίνεται σε ντεπόζιτα που είναι από μέταλλο. Στα πλαστικά είναι καλύτερα να το αφήνουμε όσο πιο άδειο.

Κάνω λάθος;;

Σωστά. Ισχυει μονο για μεταλλικά και μάλιστα για όσα μεταλλικά δεν έχουν κάνει πλαστικοποίηση εντός ή δεν έρχονται έτσι απο το εργοστάσιο ή έχουν καμια 20 χρόνια στην πλάτη τους και χάλασε η πλαστικοποίηση.
Στο Caponord που έχει πλαστικό ντεπόζιτο δεν έκανα τιποτα ούτε στο προηγούμενο, ούτε σε αυτό θα κάνω. Μονο μπαταριά θα αποσυνδέσω για χειμώνα και κάθε 10 μέρες στον συντηρητη.
Στο παπί, μολις το παροπλίσω για χειμώνα όταν πιάσει χιόνι στον δρόμο, θα φουλάρω, και θα κάνω το ίδιο με την μπαταριά.

Αν περάσουν πάνω απο 3 μηνες για να κινηθουν, άδειασμα βενζίνης και τα δύο και πληρωση με φρέσκια. Κάτω απο τρεις μηνες θα τα κινησω με την βενζίνη που έχουν.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εμένα η shell μου έχει πεί ότι μέχρι 6 μήνες δεν υπάρχει θέμα...
Μανώλη... όταν λες η Shell? Τι εννοείς; κάποιο άτομο της εταιρίας (με σοβαρές γνώσεις) ή κάποιος σε κάποιος υπάλληλος σε κάποιο πρατήριο της Shell;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εμένα η shell μου έχει πεί ότι μέχρι 6 μήνες δεν υπάρχει θέμα...

Και πραγματικά δεν υπάρχει.
Δεν έχετε δει "the walking dead" που για 8 σεζόν δουλευαν τα αυτοκίνητα τους κανονικά; abcdefghgk
(Ναι...κολλάω σε κάτι τέτοια και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ταινία λόγω του suspension of disbelief)

Οπως και να έχει δεν έχουν πρόβλημα στην καύση, και για αρκετά παραπάνω απο 6 μήνες, αλλά...
ο συνδυασμός την βενζίνης που έχασε κάποιες απο τις ιδιότητες της με το καθισιό της και την απορρόφηση υγρασίας, και την κατακάθιση όλων των βρωμιών ακριβώς πριν την αντλία, δεν είναι ότι καλύτερο.

Θα έχετε ακούσει λόξυγγες όταν πήγατε να βάλετε μπροστά μετά απο μήνες. Ή την αντλία να πασχίζει και να ακούγεται ψιλομυστήρια.
Μετά το τρίμηνο-τετράμηνο καλό είναι ένα άδειασμα και πλήρωση με φρέσκια. Δεν είναι κανόνας και δεν είναι "πρέπει". Εγώ πάντως έτσι το κάνω.:)
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Μανώλη... όταν λες η Shell? Τι εννοείς; κάποιο άτομο της εταιρίας (με σοβαρές γνώσεις) ή κάποιος σε κάποιος υπάλληλος σε κάποιο πρατήριο της Shell;
Ο τεχνικός διευθυντής της εταιρείας, αυτός που με συμβουλεύει για τα καύσιμα στα πλοία...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Και πραγματικά δεν υπάρχει.
Δεν έχετε δει "the walking dead" που για 8 σεζόν δουλευαν τα αυτοκίνητα τους κανονικά; abcdefghgk
(Ναι...κολλάω σε κάτι τέτοια και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ταινία λόγω του suspension of disbelief)

Οπως και να έχει δεν έχουν πρόβλημα στην καύση, και για αρκετά παραπάνω απο 6 μήνες, αλλά...
ο συνδυασμός την βενζίνης που έχασε κάποιες απο τις ιδιότητες της με το καθισιό της και την απορρόφηση υγρασίας, και την κατακάθιση όλων των βρωμιών ακριβώς πριν την αντλία, δεν είναι ότι καλύτερο.

Θα έχετε ακούσει λόξυγγες όταν πήγατε να βάλετε μπροστά μετά απο μήνες. Ή την αντλία να πασχίζει και να ακούγεται ψιλομυστήρια.
Μετά το τρίμηνο-τετράμηνο καλό είναι ένα άδειασμα και πλήρωση με φρέσκια. Δεν είναι κανόνας και δεν είναι "πρέπει". Εγώ πάντως έτσι το κάνω.:)
Το βασικό πρόβλημα της βενζίνης είναι η ζελατινοποίηση δηλαδή ο διαχωρισμός των υδρογονανθράκων με τα υπόλοιπα συστατικά της βενζίνης, στις σύγχρονες βενζίνες γίνεται πιο δύσκολα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τώρα που έχουν όλες ένα ποσοστό βιοαιθανόλης τι γίνεται;
Αυτό ειναι άλλο θέμα, στην Ευρώπη είμαστε ασφαλείς ακόμα...
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Στην Αμερική έχει παρατηρηθεί warping στα πλαστικά ντεπόζιτα των ducati multistrada 620 λόγω της σύστασης των βενζινών. Τα στραβώνουν έντονα.
Στην Βραζιλία να δείς τι γίνεται....
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και πραγματικά δεν υπάρχει.
Δεν έχετε δει "the walking dead" που για 8 σεζόν δουλευαν τα αυτοκίνητα τους κανονικά; abcdefghgk
(Ναι...κολλάω σε κάτι τέτοια και δεν μπορώ να ευχαριστηθώ ταινία λόγω του suspension of disbelief)

Οπως και να έχει δεν έχουν πρόβλημα στην καύση, και για αρκετά παραπάνω απο 6 μήνες, αλλά...
ο συνδυασμός την βενζίνης που έχασε κάποιες απο τις ιδιότητες της με το καθισιό της και την απορρόφηση υγρασίας, και την κατακάθιση όλων των βρωμιών ακριβώς πριν την αντλία, δεν είναι ότι καλύτερο.

Θα έχετε ακούσει λόξυγγες όταν πήγατε να βάλετε μπροστά μετά απο μήνες. Ή την αντλία να πασχίζει και να ακούγεται ψιλομυστήρια.
Μετά το τρίμηνο-τετράμηνο καλό είναι ένα άδειασμα και πλήρωση με φρέσκια. Δεν είναι κανόνας και δεν είναι "πρέπει". Εγώ πάντως έτσι το κάνω.:)
Μεξικάνικη σαπουνόπερα έγινε και αυτή η σειρά πλέον( με λίγες αναλαμπές)...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Μεξικάνικη σαπουνόπερα έγινε και αυτή η σειρά πλέον( με λίγες αναλαμπές)...

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Κάπου στον 9ο κύκλο το παράτησα. Τα ίδια και τα ίδια. Όταν τελειώσει όλη η σειρά θα τα δω μαζεμένα.
 
Top Bottom