Σκούτερ adv

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Χθες βράδυ στο φανάρι, ήμουν δίπλα σε ένα honda adv... Σκούτερ. Με ακτίνες.. Με χούφτες, τροχό εμπρός μάλλον 17...και σχήμα αισθητική μια κατηγορία μόνο του..
Παει χώμα αυτό δηλ;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Χθες βράδυ στο φανάρι, ήμουν δίπλα σε ένα honda adv... Σκούτερ. Με ακτίνες.. Με χούφτες, τροχό εμπρός μάλλον 17...και σχήμα αισθητική μια κατηγορία μόνο του..
Παει χώμα αυτό δηλ;
Πάει. Και τάπα τέζα κιόλας!
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.288
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Κι εδώ μπαίνει το ερώτημα.
Δίνεις κοντά στα 14000 να το πάρεις, η παίρνεις ένα On-Off καινούριο επίσης!!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Κι εδώ μπαίνει το ερώτημα.
Δίνεις κοντά στα 14000 να το πάρεις, η παίρνεις ένα On-Off καινούριο επίσης!!

Αν σου αρέσει και τα έχεις, γιατί να μην δώσεις.
Ήρθε η ώρα να σας το πω.:rolleyes:

Όταν δεν έκατσε το καλοκαίρι να πάρω καινούρια μηχανή κούτα (που δεν αποκάλυψα ποια) δεν ήταν κάποια μοτοσυκλέτα με την κλασική έννοια του όρου...
Σκέφτηκα για Voge 500 είναι η αλήθεια και για Benelli και για CF moto 650 σαν καινούρια. Ήταν εντός budget άλλωστε. Αλλά κανένας εδώ γύρω δεν έφερνε αυτά τα μοντέλα. Κι αφού ρώτησα δεν είχαν και σκοπό να τα φέρουν. Ανασταλτικότατος παράγοντας για αγορά καινούριου. Όχι συνεργείο, ούτε καν αντιπροσωπεία πώλησης.:(
Τελικά, μετά από πολύ σκέψη για το τι χρειάζομαι εγώ από μια μηχανή (χωρίς εξωτερικές γνώμες) κατέληξα είτε σε μεγάλο On Off μεταχειρισμένο αν βρισκόταν κάτι όπως το ήθελα, ή σε mega scooter καινούριο. Οι κατηγορίες που κάλυπταν ότι ήθελα. Το μεγάλο Ον οφ όχι για να πηγαίνω και χώμα, αλλά καθαρά για την θέση οδήγησης και την εργονομία που με βολεύει. Μόνο μτχ δυστυχώς. Για καινούριο μεγάλο On Off δεν έφτανε το budget.

Κατόπιν σκέψης ξεκίνησα από αυτό που μου άρεσε και μπορούσα με λίγες δόσεις μικρές να το πάρω καινούριο....
Λοιπόοοοοον...... (drum roll) το καλοκαίρι πήγα να πάρω καινούριο το.... MAXSYM TL 500. :eek::eek::eek::eek:
Με κάλυπτε σε όλα του. 6995 καινούριο. Yes
Δυστυχώς δεν υπήρχε ούτε σαν test ride και ανέμεναν παράδοση τέλη Οκτώβρη δυόμισι μήνες μετά) όλα προπαραγγελία.

Οπότε και πήγα στην επόμενη επιλογή μου που ήταν το Capo.

Δεν ανέφερα κάτι, για να μην το ρίξουμε στο σορολόπ και μπερδευτώ (που λέει και ο Πάνος) DancingDancingDancing
Ήμουν αποφασισμένος ή το σκούτερ αυτό καινούριο, ή το συγκεκριμένο Caponord.:)

Πιστεύω πάντως θα ήμουν εξίσου ευχαριστημένος με το σκούτερ. Γαμάει.Yes
 
N

notakos600

Guest
Αν σου αρέσει και τα έχεις, γιατί να μην δώσεις.
Ήρθε η ώρα να σας το πω.:rolleyes:

Όταν δεν έκατσε το καλοκαίρι να πάρω καινούρια μηχανή κούτα (που δεν αποκάλυψα ποια) δεν ήταν κάποια μοτοσυκλέτα με την κλασική έννοια του όρου...
Σκέφτηκα για Voge 500 είναι η αλήθεια και για Benelli και για CF moto 650 σαν καινούρια. Ήταν εντός budget άλλωστε. Αλλά κανένας εδώ γύρω δεν έφερνε αυτά τα μοντέλα. Κι αφού ρώτησα δεν είχαν και σκοπό να τα φέρουν. Ανασταλτικότατος παράγοντας για αγορά καινούριου. Όχι συνεργείο, ούτε καν αντιπροσωπεία πώλησης.:(
Τελικά, μετά από πολύ σκέψη για το τι χρειάζομαι εγώ από μια μηχανή (χωρίς εξωτερικές γνώμες) κατέληξα είτε σε μεγάλο On Off μεταχειρισμένο αν βρισκόταν κάτι όπως το ήθελα, ή σε mega scooter καινούριο. Οι κατηγορίες που κάλυπταν ότι ήθελα. Το μεγάλο Ον οφ όχι για να πηγαίνω και χώμα, αλλά καθαρά για την θέση οδήγησης και την εργονομία που με βολεύει. Μόνο μτχ δυστυχώς. Για καινούριο μεγάλο On Off δεν έφτανε το budget.

Κατόπιν σκέψης ξεκίνησα από αυτό που μου άρεσε και μπορούσα με λίγες δόσεις μικρές να το πάρω καινούριο....
Λοιπόοοοοον...... (drum roll) το καλοκαίρι πήγα να πάρω καινούριο το.... MAXSYM TL 500. :eek::eek::eek::eek:
Με κάλυπτε σε όλα του. 6995 καινούριο. Yes
Δυστυχώς δεν υπήρχε ούτε σαν test ride και ανέμεναν παράδοση τέλη Οκτώβρη δυόμισι μήνες μετά) όλα προπαραγγελία.

Οπότε και πήγα στην επόμενη επιλογή μου που ήταν το Capo.

Δεν ανέφερα κάτι, για να μην το ρίξουμε στο σορολόπ και μπερδευτώ (που λέει και ο Πάνος) DancingDancingDancing
Ήμουν αποφασισμένος ή το σκούτερ αυτό καινούριο, ή το συγκεκριμένο Caponord.:)

Πιστεύω πάντως θα ήμουν εξίσου ευχαριστημένος με το σκούτερ. Γαμάει.Yes
Αν σου πω φίλε Αποστόλη πως θα ήθελα ένα mega scooter στη γιάφκα, όχι για άλλο λόγο αλλά μόνο για το ότι νιώθεις αρχοντικά...
 

gs1100n

new member
Δημοσιεύσεις
343
Ηλικία
44
Όνομα
Νίκος
If you go scooter you never go back!
Xaxaxaxax!
Δεν αλλάζω το pcx με τίποτα..
Ολη μερα πανω του ειμαι..
1.9 κατανάλωση, χωρος για κρανος αδιάβροχα κατω απτη σελα, φωτα led , αθραυστο..
Τι αλλο να θελεις για μεσα στη πολη..
Αν ειχα λεφτα θα έπαιρνα χτες το x adv..
 
N

notakos600

Guest
If you go scooter you never go back!
Xaxaxaxax!
Δεν αλλάζω το pcx με τίποτα..
Ολη μερα πανω του ειμαι..
1.9 κατανάλωση, χωρος για κρανος αδιάβροχα κατω απτη σελα, φωτα led , αθραυστο..
Τι αλλο να θελεις για μεσα στη πολη..
Αν ειχα λεφτα θα έπαιρνα χτες το x adv..
ΣαταναααααRolling
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Mπάμπη αυτό σε τρώει στο ταξίδι...

 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Forza 750....αααχχχχ....μεσημεριανή αυτοικανοποίηση...RollingSmileys drinking beer Emoticon
Νότη μου, τα σύγχρονα σκούτερ δεν είναι όπως τα παλιά, προσπάθησε να κυνηγήσεις κάποιο δικύλινδρο στις στροφές πχ της Επιδαύρου, δεν λέω ότι δεν θα το φτάσεις αλλά σίγουρα θα λαχανιάσεις......
 
N

notakos600

Guest
Νότη μου, τα σύγχρονα σκούτερ δεν είναι όπως τα παλιά, προσπάθησε να κυνηγήσεις κάποιο δικύλινδρο στις στροφές πχ της Επιδαύρου, δεν λέω ότι δεν θα το φτάσεις αλλά σίγουρα θα λαχανιάσεις......
Τα έχω δει τα Tmax στο Προκόπι Μάνο...άσε φίλε, κόλαση...
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
εγω συγχωρεστε με αλλά εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω γιατι να μην παρω ενα μηχανακι για χωμα που σιγουρα θα πηγαινει και πιο αερας....και που σιγουρα αν πεσει θα εχω λιγοτερα πλαστικά να αντικαταστήσω....
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
εγω συγχωρεστε με αλλά εξακολουθω να μην μπορω να καταλαβω γιατι να μην παρω ενα μηχανακι για χωμα που σιγουρα θα πηγαινει και πιο αερας....και που σιγουρα αν πεσει θα εχω λιγοτερα πλαστικά να αντικαταστήσω....
Γιατί το συγκεκριμένο σκούτερ έχει πιό ευρεία χρήση και φυσικά δεν θα κατέβεις σε αγώνα εντούρο με το συγκεκριμένο, απλά δεν μασάει και στο χώμα....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Γιατί το συγκεκριμένο σκούτερ έχει πιό ευρεία χρήση και φυσικά δεν θα κατέβεις σε αγώνα εντούρο με το συγκεκριμένο, απλά δεν μασάει και στο χώμα....

αρα δεν θα πας εκει που παει ενα εντουρακι.....οποτε παρε ενα μικρο σκουτερακι για πολη και ενα εντουρο για να το σκιζεις στα κατσαβραχα....
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
αρα δεν θα πας εκει που παει ενα εντουρακι.....οποτε παρε ενα μικρο σκουτερακι για πολη και ενα εντουρο για να το σκιζεις στα κατσαβραχα....

Αλλά αν θες με ένα να κάνεις και την βόλτα σου στο χώμα, και την καθημερινότητα στην πόλη και ταξίδι με προστασία;

Μονοδρομος το adv σκουτερ.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
αρα δεν θα πας εκει που παει ενα εντουρακι.....οποτε παρε ενα μικρο σκουτερακι για πολη και ενα εντουρο για να το σκιζεις στα κατσαβραχα....
Με το συγκεκριμένο ταξιδεύεις δικάβαλος και φορτωμένος με 140-150 χλμ/ω άνετα, θυμάσαι του Βασίλη στην βουδιστική Στούπα; "Ασχημο ήταν;
 
Top Bottom