Σκοτώνει η τεχνολογία την απόλαυση της οδήγησης;

Carduelis

new member
Δημοσιεύσεις
208
Ηλικία
63
Όνομα
Νότης Καλτσάς
Γιατι αν απενεργοποιησεις τα ηλεκτρονικα, καποια μηχανακια δεν οδηγιουνται
Δεν οδηγούνται γιατί χωρίς τα "ηλεκτρονικά" γίνονται... σαν αυτά τα μηχανάκια που νοσταλγούμε!! :):) ... αυτά που βάζαμε μπρός με μανιβέλα και η γαμπα ήταν μόνιμα μελανιασμένη απ τις ανάποδες, που έστριβαν όσο ήθελαν, που φρέναραν στη διπλάσια απόσταση απ ότι σήμερα (στο στεγνό, γιατί στο βρεγμένο απλώς δεν) κι άμα μπλοκάριζε ο τροχός το οικοπεδάκι ήταν σίγουρο, που είχαν αναρτήσεις σπαστήρια που έπρεπε να κατέβεις με το ειδικό κλειδί να σφίγγεις και να ξεσφίγγεις και να μετράς κλίκ, που οι κινητήρες των 600αριών είχαν επιδόσεις που έχει ένα 250άρι σήμερα και θεωρούνταν σκοτώστρες κλπ, κλπ.
Το μόνο καλύτερο που είχαν τότε οι δίτροχοι δεινόσαυροι είναι εμάς... καμμιά 25αριά χρόνια νεότερους, σταθερά ξεκράνωτους και με άγνωστη λέξη τον "εξοπλισμό ασφαλείας", αποφασισμένους όμως να περάσουμε όμορφα με ότι δίτροχο και δίποδο είχαμε ανάμεσα στα πόδια μας, ενώ ονειρευόμασταν την εποχή που θα μπορούσαμε επιτέλους να αγοράσουμε και να οδηγήσουμε αυτά τα μηχανάκια που έχουμε τώρα, και μερικές δεκαετίες αργότερα όταν το καταφέραμε ανακαλύψαμε οτι μας στερούν την απόλαυση.. τα ηλεκτρονικά!! funny
 

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Λοιπόν σήμερα έκανα περίπου 100χλμ με το BMW R51/3..... Εναν μεγάλο γύρο πρός το φράγμα
Πείρου- Παραπείρου, Λουσικά, Κ. Αχαϊα και επιστροφή, πίσω στην Πάτρα.
Ειχα αρκετά χρόνια (10 -12....) να κάνω τόσα μαζεμένα χλμ με κλασσικό μηχανάκι. Τα
τελευταία χρόνια πάντα γιά διαδρομές εκτός Πατρών χρησιμοποιούσα σύγχρονα μηχανάκια....
( F650st - R1200gs + st - 1190 -)
Κατ' αρχήν το κράνος....το SHOEI XR1100 ενώ με το 1190 βουίζει (στα 120χ.α.ω.) με το BMW τίποτα. Ακουγα μόνο
τον ήχο του κινητήρα!!!!! Θα βγάλω μιά μέρα (αύριο;;;) την ζελατίνα από το 1190 και θα πάω μιά βόλτα να
ικανοποιήσω την περιέργειά μου....Θα εξακολουθεί να σφυράει ή όχι;;;;;
Μετά το μπουφάν......Τέσσερα χρόνια, φοράω ένα Κόλορι όλους τους χειμώνες, χωρίς την εσωτερική επένδυση
και ακόμα και σε πολύωρα ταξίδια ποτέ δεν κρύωσα. Σήμερα έφαγα το κρύο της αρκούδας.....παρά την ηλιόλουστη
μέρα..... Να και τα καλά της ζελατίνας.....
Το ίδιο και με τα γάντια στα χέρια.....Θα βάλω χούφτες στό Ρ51 μου φαίνεται.........

Περνάμε στο οδηγικό κομμάτι......είχα ξεχάσει πώς σε ανηφόρες κάποια μηχανάκια γονατίζουνε, πώς
πρέπει να κατεβάσεις ταχύτητα, πώς φρενάρουμε 100 μέτρα πρίν την στροφή (ή και 200 μέτρα αν πάς πάνω
από 1οο.....) μιάς και τα ταμπούρα δεν.......πώς έχεις μόνο ένα κοντέρ όλο κι' όλο........πώς το γκάζι μετά από
καμμιά ώρα άρχισε να κουράζει μιάς κι' είναι με συρματόσχοινο ( ήμαρτον!!!!) αλλά ........





...............αλλά θέλω σαν τρελός αύριο να ξαναπάω κι' άλλη τέτοια βόλτα κι' ας χορεύω
καρσιλαμά στις στροφές.......θέλω να ξανανιώσω την αίσθηση πώς πραγματικά οδηγάω
και γυρίζω τον χρόνο πολλά χρόνια πίσω, πάρα πολλά........................................
 
Top Bottom