ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΟ BMW R100gspd vs HONDA xrv750

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πουλησα ενα R100gspd πριν κανα μηνα, και ειχα πει οτι μου θυμιζει πιο πολυ την αφρικα που ειχα παλια ..απ το r1150gs.
Ομως ειχαν περασει κατι χρονια απο τοτε που ειχα αφρικα...και ειπα να φρεσκαρω τη μνημη!
 

Attachments

  • 313211055_992100334839926_7492549578571504618_n.jpg
    313211055_992100334839926_7492549578571504618_n.jpg
    278,7 KB · Προβολές: 36
  • 296752676_423363719844841_2197524665964171295_n.jpg
    296752676_423363719844841_2197524665964171295_n.jpg
    233,5 KB · Προβολές: 37

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και οι 2 μοτοσυκλετες, ειναι του 1996, φορανε metzeler tourance, εχουν aftermarket ψηλες ζελατινες και ζυγιζουν πανω κατω τα ιδια.
Το ΒΜW, ειχε Wilbers πισω, το αφρικα μαμα...και γενικως πιο περπατημενη κ ταλαιπωρημενη η αφρικα

Εκανα την ιδια διαδρομη...Ανεβασμα Βαρυμποπης..μετα τα βασιλικα μπηκα χωμα ..Παλι εξω ασφαλτο και αυλωνα-χαλκιδα απο επαρχιακο---.επιστροφη απο εθνικη

Καταρχην η αφρικα αν και 750 κυβικα ειναι μεγαλυτερη μοτοσυκλετα
Πιο μακρια και ψηλοτερη, με μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων ειναι πιο δυσκολη σε μανουβρες-οπισθεν.
Εχει και ψηλοτερο κεντρο βαρους.


Στην εθνικη οδο με 130 ειναι και οι 2 σταθερες...και εχουν μπαμ για προσπερασεις χωρις κατεβασμα ταχυτητας
Η αφρικα ομως εχει καλυτερη ανεμοκαλυψη, και στο διαταυτα ειναι πιο ξεκουραστη.

Η θεση οδηγησης διαφερει ...το Bmw εχει πιο πισω τα μαρσπιε λογω μποξερ, επιπεδη σελα, και πιο χαμηλα κ μακρια το τιμονι..
Φορουσε αποστατες, αλλα ΔΕΝ μπορουσα να το παω ορθιος στο χωμα, τα μαρσπιε ειναι πολυ ψηλα κ εσκυβα πολυ

Προσπαθησα...αλλα στα 3 λεπτα εκανα μεταβολη κ βγηκα, Σκεφτηκα οτι εχω σκουριασει, γερασα, φοβαμαι κλπ κλπ.

Μπαινω με την αφρικα στο ιδιο σημειο...και βολταρα στα χωματα κανα μισαωρο!!
Ειναι στημενο για χωμα το αφρικα...
Η θεση οδηγησης δινει ελεγχο , ορθιος η καθιστος, η κατηφορικη σελα επισης βοηθαει πολυ
Εχει μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων

Και ειναι πιο στιβαρο....αντεχει κοπανημα

Το GS για μενα ειναι συγκρισιμο με το transalp...οχι με την αφρικα
Σημερα πονανε οι μηροι μου αχαχα

Στο βουνο τωρα στις στροφες...ο μποξερ με το χαμηλο κεντρο βαρους ειναι απολαυση.
Γερνεις και παει διαβητης..

Ομως για ενα περιεργο λογο που δεν μπορεσα να βρω,,, παω πιο γρηγορα με την αφρικα!!..ετσι μου φανηκε
Ας ειναι ψηλοβαρη κ με μεγαλυτερο μεταξονιο...

Ισως ηταν η θεση οδηγησης?
Επισης λογω αλυσιδας οδηγιεται πιο ινδιανικα με διπλοκατεβασματα , κ αλλαγες χωρις συμπλεκτη ...
Σε προδιαθετει για αλητεια αχαχα

ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ..
Εαν μου ελεγαν να διαλεξω μια απ τις 2 για προσωπικη μου μηχανη. ..περαν απο θεματα συλλεκτικοτητας, τιμης κλπ κλπ..
Θα επαιρνα μια Αφρικα.

Ναι το Gs ειχε χαρακτηρα , ρετρο...αλλα το αφρικα ειναι πιο ικανη μηχανη στο χωμα, ενω στην ασφαλτο θαλεγα μια απ τα ιδια.
Καταναλωση δε μετρησα...αλλα κρινοντας απ τη μουτζουρα στο τελικο, η αφρικα σιγουρα καιει λιγοτερο!
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.591
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Πουλησα ενα R100gspd πριν κανα μηνα, και ειχα πει οτι μου θυμιζει πιο πολυ την αφρικα που ειχα παλια ..απ το r1150gs.
Ομως ειχαν περασει κατι χρονια απο τοτε που ειχα αφρικα...και ειπα να φρεσκαρω τη μνημη!
Για πες τη συνεχεια abcd
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Και οι 2 μοτοσυκλετες, ειναι του 1996, φορανε metzeler tourance, εχουν aftermarket ψηλες ζελατινες και ζυγιζουν πανω κατω τα ιδια.
Το ΒΜW, ειχε Wilbers πισω, το αφρικα μαμα...και γενικως πιο περπατημενη κ ταλαιπωρημενη η αφρικα

Εκανα την ιδια διαδρομη...Ανεβασμα Βαρυμποπης..μετα τα βασιλικα μπηκα χωμα ..Παλι εξω ασφαλτο και αυλωνα-χαλκιδα απο επαρχιακο---.επιστροφη απο εθνικη

Καταρχην η αφρικα αν και 750 κυβικα ειναι μεγαλυτερη μοτοσυκλετα
Πιο μακρια και ψηλοτερη, με μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων ειναι πιο δυσκολη σε μανουβρες-οπισθεν.
Εχει και ψηλοτερο κεντρο βαρους.


Στην εθνικη οδο με 130 ειναι και οι 2 σταθερες...και εχουν μπαμ για προσπερασεις χωρις κατεβασμα ταχυτητας
Η αφρικα ομως εχει καλυτερη ανεμοκαλυψη, και στο διαταυτα ειναι πιο ξεκουραστη.

Η θεση οδηγησης διαφερει ...το Bmw εχει πιο πισω τα μαρσπιε λογω μποξερ, επιπεδη σελα, και πιο χαμηλα κ μακρια το τιμονι..
Φορουσε αποστατες, αλλα ΔΕΝ μπορουσα να το παω ορθιος στο χωμα, τα μαρσπιε ειναι πολυ ψηλα κ εσκυβα πολυ

Προσπαθησα...αλλα στα 3 λεπτα εκανα μεταβολη κ βγηκα, Σκεφτηκα οτι εχω σκουριασει, γερασα, φοβαμαι κλπ κλπ.

Μπαινω με την αφρικα στο ιδιο σημειο...και βολταρα στα χωματα κανα μισαωρο!!
Ειναι στημενο για χωμα το αφρικα...
Η θεση οδηγησης δινει ελεγχο , ορθιος η καθιστος, η κατηφορικη σελα επισης βοηθαει πολυ
Εχει μεγαλυτερες διαδρομες αναρτησεων

Και ειναι πιο στιβαρο....αντεχει κοπανημα

Το GS για μενα ειναι συγκρισιμο με το transalp...οχι με την αφρικα
Σημερα πονανε οι μηροι μου αχαχα

Στο βουνο τωρα στις στροφες...ο μποξερ με το χαμηλο κεντρο βαρους ειναι απολαυση.
Γερνεις και παει διαβητης..

Ομως για ενα περιεργο λογο που δεν μπορεσα να βρω,,, παω πιο γρηγορα με την αφρικα!!..ετσι μου φανηκε
Ας ειναι ψηλοβαρη κ με μεγαλυτερο μεταξονιο...

Ισως ηταν η θεση οδηγησης?
Επισης λογω αλυσιδας οδηγιεται πιο ινδιανικα με διπλοκατεβασματα , κ αλλαγες χωρις συμπλεκτη ...
Σε προδιαθετει για αλητεια αχαχα

ΣΤΟ ΔΙΑΤΑΥΤΑ..
Εαν μου ελεγαν να διαλεξω μια απ τις 2 για προσωπικη μου μηχανη. ..περαν απο θεματα συλλεκτικοτητας, τιμης κλπ κλπ..
Θα επαιρνα μια Αφρικα.

Ναι το Gs ειχε χαρακτηρα , ρετρο...αλλα το αφρικα ειναι πιο ικανη μηχανη το χωμα, ενω στην ασφαλτο θαλεγα μια απ τα ιδια.
Καταναλωση δε μετρησα...αλλα κρινοντας απ τη μουτζουρα στο τελικο, η αφρικα σιγουρα καιει λιγοτερο!



 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Το (ξανα) πηρες;?
μιλα μην φοβασαι,δικοι σου ανθρωποι ειμεθα..το ιδιο εμπαθεις με σενα...
Ναι πετυχα ενα σε καλη τιμη κ το χτυπησα....πριν το ζουζουρα
Ειναι το 6ο αφρικα που παιρνω
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Καλά όλα
.αλλά ότι το αφρικα καεί λιγοτερο....


Με λύγισε......

Μόνο σβηστό θα κάψει λιγότερο....
Εάν πας χαλαρά θα κάψουν πάνω κάτω το ίδιο..
Στα ανοίγματα όμως το bmw ρουφάει...Τα παλιοτερα αφρικα ρουφανε...αλλα από 96 κ μετά, έχει tps και μικρά ζιγκλερ (115) κ δεν καιει..(και δεν έχει νεύρο επίσης... Αχαχα

Το τσιες αν και χιλιάρι έχει κοντές σχέσεις και τα 130 τα έχει σε παραπλησιες στροφές με την αφρικα..(6000 η afrika ...5500+ to τσιες!
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Άφρικα και ξερό ψωμί (αναγκαστικά για να περισσεύουν λεφτά για τα 8λιτρα στα 100)
Δεν μετρησα καταναλωση , τωρα το πηρα, αλλα και στα 3 προηγουμενα rd07a ημουνα 5.5-6.5 λιτρα...
 
Top Bottom