Ρύθμισμα συμπλέκτη σε παπί;

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Καλησπέρα παιδιά!

Το λοιπόν πριν κάνα 4αρι μήνες είχα αλλάξει δίσκους συμπλέκτη μιας και οι εργοστασιακοί πατινάρανε τόσο πολύ που είχα μείνει...

Αναγκαστικά μιας και δεν είχα αρκετά λεφτά για να βάλους τους γνήσιους έβαλα ένα σετ δισκάκια συμπλέκτη για Address κινέζικα (12€ έκανε όλο το σετ). Ο μάστορας μου είπε οτι δεν χρειάστηκε να αλλάξουμε ελατήρια συμπλέκτη, κάτι το οποίο δεν μπορώ να το καταλάβω μετά απο τόσα χρόνια.

Το μηχανάκι πλέον ξεκινάει το πατινάρισμα σε απότομα ανοίγματα γκαζιού. Ένας φίλος μου είπε οτι μπορείς να ρυθμίσεις τον συμπλέκτη, να "μαζέψεις τους δίσκους" όπως το είπε, για να πατινάρουνε λιγότερο, αλλά θα είναι πιο σκλήρός ο συμπλέκτης.

Αυτό πως ακριβώς το ρυθμίζω στο παπί; Νομίζω είναι μια απο αυτές τις 2 βίδες...

ή αυτή...

ή αυτή δίπλα απο τον μαρσπιέ...

Ποια απο τις 2 είναι; Και γενικά πως μπορώ να το ρυθμίσω να μην πατινάρει τόσο;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Να πας να βάλεις γνήσια δισκάκια ή επώνυμα αφτερμάρκετ και να αλλάξεις και ελατήρια.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Αυτή την στιγμή το ταμέιο είναι μείον...δεν μου περισσεύουνε και αρκετά λεφτά για να κάνω παραπάνω επισκευές...για αυτό και απλά μέχρι να μαζέψω μερικά στην άκρη για τα γνήσια δισκάκια να το ρυθμίσω έστω να μην πατινάρει τόσο
 

LAndreas

member
Δημοσιεύσεις
1.413
Ηλικία
60
Περιοχή
Ναουσαρα
Όνομα
Λειβαδιτης Ανδρεας
επρεπε να αλλαξεις ελατηρια .......γιατι ζοριζονται βραζουν ψηνονται και ''*****ωνου ''
αν εφαγε τα ξεφτια και ''εκατσαν'' καλα ..............θελει ενα ρεγουλαρισμα ..

θα δουλεψουν αρκει να μην τους εχεις ξεσκισει στο πατιναρισμα και να φορας τα λαδια που φορουσες παντα
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Ρεγουλάρισμα όταν λες; Ξεσφίξιμο δηλαδή; Λάδια Motul 10-50 βάζω πάντα στο παπί. Αλλά και πάλι ποια βίδα είναι απο τις 2;
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Άρα η βίδα στην 2η εικόνα...καλώς! Θα το τσεκάρω αύριο αν είναι!
Thank
 
Top Bottom