Πόσο off μηχανή χρειάζεσαι για να γνωρίσεις απλές χωμάτινες διαδρομές;

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τσιμπάω αυτό απο άλλο νημα για να το αναλύσουμε εδώ

me nc700 έχει οργώσει τα βουνά της Ελλάδας. Μπείτε στο κανάλι του.


όπως βλέπουμε στο βίντεο, όλα πάνε, αν απλά θέλεις να κάνεις χαλαρή εκδρομούλα

Επίσης παρόμοια φάση παίζει εδώ και καιρό στο Αμέρικα. Υπάρχουν τυπάδες που θεωρούν πως το GS της BMW είναι υπερεκτιμημένο σαν Gellandestrasse μηχάνημα και πως επιλέγοντας απο την ίδια φίρμα άλλο, πιο προσιτό μηχάνημα, μπορούν να κάνουν ακριβώς τα ίδια με κλάσμα του κόστους, έχοντας ίδια συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, απλά με μικρότερο ύψος αναρτήσεων για πιο "τουριστικό" adventure.

Αλλά μήπως και το 95% που παίρνει GS, τουριστικά δεν το πάει στο χώμα;

Παρακάτω τύπος που κάνει adventure τουρισμό με R1150 R




Ποια η γνώμη σας; Μηπως; έχουμε χτίσει λίγο τον μύθο του adv στο μυαλό μας; Ή όχι;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τσιμπάω αυτό απο άλλο νημα για να το αναλύσουμε εδώ



όπως βλέπουμε στο βίντεο, όλα πάνε, αν απλά θέλεις να κάνεις χαλαρή εκδρομούλα

Επίσης παρόμοια φάση παίζει εδώ και καιρό στο Αμέρικα. Υπάρχουν τυπάδες που θεωρούν πως το GS της BMW είναι υπερεκτιμημένο σαν Gellandestrasse μηχάνημα και πως επιλέγοντας απο την ίδια φίρμα άλλο, πιο προσιτό μηχάνημα, μπορούν να κάνουν ακριβώς τα ίδια με κλάσμα του κόστους, έχοντας ίδια συμπεριφορά μοτοσυκλέτας, απλά με μικρότερο ύψος αναρτήσεων για πιο "τουριστικό" adventure.

Αλλά μήπως και το 95% που παίρνει GS, τουριστικά δεν το πάει στο χώμα;

Παρακάτω τύπος που κάνει adventure τουρισμό με R1150 R




Ποια η γνώμη σας; Μηπως; έχουμε χτίσει λίγο τον μύθο του adv στο μυαλό μας; Ή όχι;
Με το TDM 850 πήγαινα παντού, παντού όμως....
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
να μιλησουμε που ειναι το παντου καιπου εισαι εσυ διατεθημενος να πας και πως θες να πας....εχω παει με το Κ1200 GT σε χωματοδρομο με φυτευτες πετρες καινεροφαγωματα για κανα 5 χλμ....μπορει να το εκανα κανα μισαωρο και αλλά περασα ....αρα τι θελουμε ;;;;
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
να μιλησουμε που ειναι το παντου καιπου εισαι εσυ διατεθημενος να πας και πως θες να πας....εχω παει με το Κ1200 GT σε χωματοδρομο με φυτευτες πετρες καινεροφαγωματα για κανα 5 χλμ....μπορει να το εκανα κανα μισαωρο και αλλά περασα ....αρα τι θελουμε ;;;;

Οχι φυτυτή πέτρα και μονοπάτι που να χωράει ίσα ίσα ένα μηχανάκι.
Αλλά δασικοί δρόμοι, πατημένοι χωματόδρομοι, δευτερεύον κακοδιατηρημένο οδικό δίκτυο κλπ
Πχ εκει που πήγατε στην στούπα. Με το bandit θα ακολουθούσα χαλαρά όπως είδα διάφορα βίντεο απο το μέρος. Τσούκου τσούκου, αλλά θα έμπαινα.
Το θέμα είναι αν το βάζεις σε τέτοιο δρόμο ή αν λυπάσαι λάστιχα ή ενδεχόμενη πτώση.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Όλα πάνε σε μια διάσχιση αγροτικού δρόμου.
Όμως για το κάτι παραπάνω θέλεις η μότο να έχει το ύψος που να είναι ικανό να ανταπεξέλθει σε κάτι πιο απαιτητικό.
Και φυσικά το λαστιχακι μετά που είναι το α και το Ω .
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Για απλες χωματινες διαδρομες ακομη και ενα ελαφρυ street με καλα λαστιχα παει μια χαρα.Απο εκει και περα οσο ανεβαινει ο βαθμος δυσκολιας ανεβαινουν και οι απαιτησεις.Για μενα ενα παλιο φθηνο on-off 500 εως 650 κυβικα ειναι ιδανικο.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θέλω να κάνω αυτή την διαδρομή με το Capo. Θεωρώ πως βγαίνει.
Εβαλα πεζοπορία, επειδή υπάρχει μεν χωματόδρόμος, αλλά το google maps δεν με αφήνει να χαράξω διαδρομή.

Θα χρειαστώ κάτι άλλο απο τα Ανακι 3 που έχω;
Στιγμιότυπο οθόνης (8).jpg
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Θέλω να κάνω αυτή την διαδρομή με το Capo. Θεωρώ πως βγαίνει.
Εβαλα πεζοπορία, επειδή υπάρχει μεν χωματόδρόμος, αλλά το google maps δεν με αφήνει να χαράξω διαδρομή.

Θα χρειαστώ κάτι άλλο απο τα Ανακι 3 που έχω;
View attachment 22344
Από την έως τώρα εμπειρία μου σε όσες διαδρομές φαίνονται μέσω πεζοπορικού μονοπατιού είναι δύσκολα βατές για διάφορους λόγους, από μηδενική συντήρηση μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.
Δεν θέλω να σου πω πώς μπορεις να μπλέξεις εάν κολλησεις έστω και για πλάκα σε λάσπη φορώντας ασφάλτινο λάστιχο και θα πρέπει να μετακινήσεις κάποιο μηχανάκι στο βάρος του κάπο...
Ρώτα εμένα που πήρα λάθος δρόμο στην Αετομηλίτσα έμπλεξα μέσα σε κάτι λάσπες οξιάς φυσικά μόνος μου...abcdefghg

Στην αρχή νόμιζα ότι θα έκανα δημόσιες σχέσεις με τις αρκούδες της περιοχής...
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Θέλω να κάνω αυτή την διαδρομή με το Capo. Θεωρώ πως βγαίνει.
Εβαλα πεζοπορία, επειδή υπάρχει μεν χωματόδρόμος, αλλά το google maps δεν με αφήνει να χαράξω διαδρομή.

Θα χρειαστώ κάτι άλλο απο τα Ανακι 3 που έχω;
View attachment 22344


2-3 τηλεφωνα χωριανων με αγροτικά γιατι οδική εκει πανω δυσκολο το κόβω.....:D:D:D:D:D:D
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
2-3 τηλεφωνα χωριανων με αγροτικά γιατι οδική εκει πανω δυσκολο το κόβω.....:D:D:D:D:D:D

abcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Έλα ρε! Τα έφτιαξα όλα! Δεν με αφήνει λέμε!
Το μονο που φοβάμαι στο Βέρμιο είναι οι Αρκουδες. Έχει μεγάλο πληθυσμο. Και μεγάλο πληθυσμό άγριων αλόγων επίσης.

Από την έως τώρα εμπειρία μου σε όσες διαδρομές φαίνονται μέσω πεζοπορικού μονοπατιού είναι δύσκολα βατές για διάφορους λόγους, από μηδενική συντήρηση μέχρι ότι μπορείς να φανταστείς.
Δεν θέλω να σου πω πώς μπορεις να μπλέξεις εάν κολλησεις έστω και για πλάκα σε λάσπη φορώντας ασφάλτινο λάστιχο και θα πρέπει να μετακινήσεις κάποιο μηχανάκι στο βάρος του κάπο...
Ρώτα εμένα που πήρα λάθος δρόμο στην Αετομηλίτσα έμπλεξα μέσα σε κάτι λάσπες οξιάς φυσικά μόνος μου...abcdefghg

Στην αρχή νόμιζα ότι θα έκανα δημόσιες σχέσεις με τις αρκούδες της περιοχής...

Έτσι όπως τα λες, θα κάτσω στα αυγά μου!
Κο κο κο κοκοκο! cdef
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
ολα πανε....σωστο..εξαρταται τον οδηγο θα ελεγα εγω.
Για μενα και το αφρικα 750 ηταν βαρυ, απεφευγα να πηγαινω μονος μου χωμα.
Με το Freewind που ηταν καπου 160 κιλα,, χανομουν στην αγκαλια της φυσης...αγχος μηδεν αν πεσω..
Πρωταρχικος παραγοντας περα απο στησιμο, διαδρομες αναρτησεων κλπ..ειναι το βαρος.
Το παπι ας πουμε παει οπουδηποτε
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
ολα πανε....σωστο..εξαρταται τον οδηγο θα ελεγα εγω.
Για μενα και το αφρικα 750 ηταν βαρυ, απεφευγα να πηγαινω μονος μου χωμα.
Με το Freewind που ηταν καπου 160 κιλα,, χανομουν στην αγκαλια της φυσης...αγχος μηδεν αν πεσω..
Πρωταρχικος παραγοντας περα απο στησιμο, διαδρομες αναρτησεων κλπ..ειναι το βαρος.
Το παπι ας πουμε παει οπουδηποτε

Με παπί δεν ξεφευγεις απο αρκουδα πάντως. Μελετημένο!
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πάντως το r1150r εχει πολύ αργη γεωμετρια εμπρος(πιο αργη από gs) και αντισταθμιζει καπως το μειονεκτημα του 17αρη.. Eδω πάω με το rt κουτσα κουτσα.. (και αυτό πιο αργο μπροστά από gs)
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Η κάθε μηχανή έχει προς τα κάπου μια κλίση.Έναν προσανατολισμό.

Καλό είναι να έχουμε ένα ελαφρύ off ή ένα το δυνατόν ελαφρύ on-off.

Αυτό όμως που θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά είναι η εμπειρία του αναβάτη.
Ένας ψαγμένος/εκπαιδευμένος αναβάτης ξέρει πως να παίξει με το κατσίκι,μπορεί όμως ανάλογα να διαχειριστεί μια χωμάτινη διαδρομή και με άλλο τύπο μοτοσυκλέτας.

Συνήθως οι δυνατότητες του αναβάτη εξαντλούνται λόγω απειρίας κι όχι του μηχανήματος.

Εκεί που εγώ με την πομονα ή το Χ mega "on off" θα δω ένα αδιάβατο στεγνό νεροφάγωμα με τα trailsmart max,ένας έμπειρος θα περάσει αεροπορία..

Επίσης γνώμη μου είναι ότι τα "Βαπόρια" ασχέτους μάρκας που μας πλασάρουν σαν adventure,παντός εδάφους εργαλεία, θα τα πληρώσεις χρυσά σε συντήρηση και φθορές..

Όσοι τα έχουν και ξέρουν να τα πάνε,έχουν και την τσέπη έτοιμοι να τα πληρώσουν ή την εμπειρία να το πουλήσουν όταν πρέπει ώστε να πληρώνει τα μακροπρόθεσμα μανίκια ο επόμενος..

Πόσα "άσπαστα","αβασάνιστα" και με "σχολαστική" συντήρηση Θηρία έχουν πουληθεί κι έγιναν ο εφιάλτης του "τυχερού" επόμενου..
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η κάθε μηχανή έχει προς τα κάπου μια κλίση.Έναν προσανατολισμό.

Καλό είναι να έχουμε ένα ελαφρύ off ή ένα το δυνατόν ελαφρύ on-off.

Αυτό όμως που θα κάνει τη μεγαλύτερη διαφορά είναι η εμπειρία του αναβάτη.
Ένας ψαγμένος/εκπαιδευμένος αναβάτης ξέρει πως να παίξει με το κατσίκι,μπορεί όμως ανάλογα να διαχειριστεί μια χωμάτινη διαδρομή και με άλλο τύπο μοτοσυκλέτας.

Συνήθως οι δυνατότητες του αναβάτη εξαντλούνται λόγω απειρίας κι όχι του μηχανήματος.

Εκεί που εγώ με την πομονα ή το Χ mega "on off" θα δω ένα αδιάβατο στεγνό νεροφάγωμα με τα trailsmart max,ένας έμπειρος θα περάσει αεροπορία..

Επίσης γνώμη μου είναι ότι τα "Βαπόρια" ασχέτους μάρκας που μας πλασάρουν σαν adventure,παντός εδάφους εργαλεία, θα τα πληρώσεις χρυσά σε συντήρηση και φθορές..

Όσοι τα έχουν και ξέρουν να τα πάνε,έχουν και την τσέπη έτοιμοι να τα πληρώσουν ή την εμπειρία να το πουλήσουν όταν πρέπει ώστε να πληρώνει τα μακροπρόθεσμα μανίκια ο επόμενος..

Πόσα "άσπαστα","αβασάνιστα" και με "σχολαστική" συντήρηση Θηρία έχουν πουληθεί κι έγιναν ο εφιάλτης του "τυχερού" επόμενου..


Ενώ αν πάρεις ένα στρητ; Στα λόγια μου έρχεσαι! Αποκλείεται ένα R1150 R να έχει πάει και χώμα. Παρθενάκι θα είναι στις λασπουριές! Yes

Τα καλύτερα μηχανάκια για Ελλάδα είναι τα σκραμπλεράκια. Κι όλως παραδόξως δεν ασχολούνται μαζί τους οι εταιρίες.
Η Ντουκάτι εβγαλε ένα απλησίαστο χρηματικά ξεγυμνωμένο και τον χώρο λυμαίνεται η RE με το Himalayan.
Κάθε εταιρία θα έπρεπε να έχει στην γκάμα της 1-2 σκραμπλεράκια κατά την γνώμη μου.Stoned Emoticon
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Ένα ΧΤ 600 Motard με πιρελι ΜΤ60 και καθάρισες σε άσφαλτο και χώμα Αποστόλη!Giving

Εαν οι κάτοχοι ΧΤ600 δεν ζητουσαν γη και ύδωρ για τα μηχανάκια τους, ίσως να είχα ήδη ένα εδώ και χρόνια.;)
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Αποστόλη @Drake Ramore πες αλεύρι...
Η λασπούρα σε γυρεύει...


Στάλθηκε από το Nokia 8.1 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ένα ΧΤ 600 Motard με πιρελι ΜΤ60 και καθάρισες σε άσφαλτο και χώμα Αποστόλη!Giving
Μιλάτε για χώμα γύρω γύρω από το σπίτι, γιατί αν χρειάζεται να κάνετε 450 χλμ φορτωμένος για να μπείτε χώμα όπως πχ να ανέβεις Όλυμπο τότε αυτά που λέτε δεν ισχύουν, εκεί θέλεις άλλα εργαλεία...
 
Top Bottom