Πρώτη μηχανή

Raniapap

new member
Δημοσιεύσεις
4
Ηλικία
22
Περιοχή
Αθήνα
Όνομα
Ρανια
Καλησπέρα σε όλους ,
Νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου. Βγάζω δίπλωμα Α2 , καθώς είμαι 21 ετών και προβληματίζομαι για την αγορά της πρώτης μου μηχανής. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα πάπια και τα σκούτερ αλλά δεν θέλω και ένα μεγάλο μηχανάκι. Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα sym wolf 125 κυβικά. Πιστεύεται ότι είναι καλή επιλογή για πρώτο μηχανάκι; Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο μετά χαράς , να προσθέσω ότι έχω 1,60 ύψος , δεν ξέρω αν θα είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό. Ευχαριστώ πολυ!!
 

Georgev

new member
Δημοσιεύσεις
401
Ηλικία
32
Όνομα
Γιώργος
Καλησπέρα καλώς ήρθες πολύ καλές επιλογές αυτες οι μικρές μοτοσυκλέτες και μουρατες θα έλεγα. Μπορείς να δεις επίσης τα daytona και κάποια benelli. Το ύψος δεν το βρίσκω πρόβλημα.
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.834
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
cdefgh cdefgh cdefgh

Μια χαρά επιλογή είναι για πρώτη επαφή με μοτοσυκλέτα αν και εγώ θα σου έλεγα να πας στο αμέσως μεγαλύτερο δηλαδή στα 250cc για να μπορείς να πηγαίνεις και καμιά βόλτα λίγο πιο μακριά χωρις να ζορίζεις το μοτέρ του αλλά και εσένα.
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.496
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Την άποψη μου την ξέρετε οι υπολοιποι. Μια είναι η new entry μοτοσυκλέτα. Busa ή Η2
Το busa σε turbo όμως ε;
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.169
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Τελευταία επεξεργασία:

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ράνια καλώς μας ήρθες.

Τα 125-150 κυβικά είναι ιδανικά για ξεκίνημα.Δεν έχω άποψη για αυτή την κατηγορία αλλά μαζί με το μηχανάκι φρόντισε να πάρεις και τον σωστό εξοπλισμό ασφαλείας.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλωσηρθες στην Μοτοπαρεα Ράνια .
Για μοτόσυκλετα θα έλεγα πως καλύτερα να τα αποφύγεις τα 125 κ. λόγω έλλειψης σε abs και σε δύναμη .
Μια ωραία λύση είναι το zontes 155 που είναι σούπερ μοτοσυκλετακι και δύναμη θα έχει και φρένα κορυφή που είναι σίγουρο ότι θα τα χρειαστείς
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.484
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Καλώς ήρθες Ράνια. Smileys drinking beer Emoticon
Τώρα για πρώτη μοτό ότι σου κάνει κλικ παίρνεις.
Όλα από 125 έως 400 cc είναι μια χαρά και ιδανικά για πρώτη μοτοσυκλέτα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.651
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Ότι πάρεις (μέχρι 250 κυβικά το ανώτερο) κοίτα να πατάς και με τα δύο σου πόδια (πλήρως) κάτω,και να μην σου είναι βαρύ στον χειρισμό.ΝΟΜΟΣ για πρωτοεισερχόμενους ειδικά γυναίκες λόγω σωματοδομης.Καλη αγορά
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
294
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Αν ξανα αγόραζα πρώτη μηχανή σήμερα θα κοιτούσα κάτι που θα ήθελα να κρατήσω για δεύτερη ή για κάποια που έχει σχετικά καλή μεταπωληση. Με street 125 δεν μ@μησε κάνεις. Εννοώ πως δεν θα γευτείς καν το wannabe της κατηγορίας. Κάτι σε νεορετρο cafe racerokati τελοσπαντων θα κοιτούσα. Με 2 στυλατες πλαϊνές υφασμάτινες κάνεις τις δουλειές σου μες την πόλη.
Το ποιο βασικό δεν είπες όμως. Το budget.
Όπως και να έχει καλά ξεμπερδέματα και καλή τύχη με την πρώτη μηχανή σου.
Καλώς ήρθες
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.541
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Καλησπέρα σε όλους ,
Νέο μέλος εδώ και θα ήθελα να μοιραστώ τους προβληματισμούς μου. Βγάζω δίπλωμα Α2 , καθώς είμαι 21 ετών και προβληματίζομαι για την αγορά της πρώτης μου μηχανής. Γενικά δεν μου αρέσουν καθόλου τα πάπια και τα σκούτερ αλλά δεν θέλω και ένα μεγάλο μηχανάκι. Σκεφτόμουν να αγοράσω ένα sym wolf 125 κυβικά. Πιστεύεται ότι είναι καλή επιλογή για πρώτο μηχανάκι; Αν έχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο μετά χαράς , να προσθέσω ότι έχω 1,60 ύψος , δεν ξέρω αν θα είναι μεγάλο πρόβλημα αυτό. Ευχαριστώ πολυ!!
WelcomecdefghWelcome
 
Top Bottom