Ποιο είναι το κατάλληλο γυαλί ηλίου;

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα γυαλια δεν βγαινουνε εκεινη την στιγμη,αλλα και οταν γινει η μερα νυχτα,μεχρι να βρεις το κουμπακι εχεις βγει απο το τουνελ.Σιγουρα ομως ειναι πιο βολικη απο τα γυαλια.

Νομιζω γυαλια,οχι πολυ σκουρα,ειναι η καλυτερη λυση.
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Να βαλουμε τα πραγματα λιγο στη θεση τους...
Απαντωντας στην πρωτη ερωτηση του φιλου @Arisxios λεγοντας οτι η τιμη ενος ακριβου(πανω απο 100 ευρω)και γνησιου γυαλιου ηλιου οφειλεται σε μεγαλο ποσοστο στην ποιοτητα του φακου, δευτερον στην κατασκευη του σκελετου απο ειδικα υποαλλεργικα υλικα και σε μικροτερο ποσοστο απο το brand name του γυαλιου.
Ετσι ΣΑΦΩΣ ενα επωνυμο γυαλι ηλιου δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδιο με ενα no name οπως το συσχετισε ο φιλος @esel πολυ πετυχημενα με τα κρανη.

Τωρα σε οτι αφορα τους φακους... θα διορθωσουμε καποια λαθακια στο ποστ του φιλου @TopGun με καλη διαθεση παντα.
Πρωτα απ ολα να τονισουμε οτι η απορροφητικοτητα των φακων στις βλαβερες ακτινες του ηλιου οφειλεται στο υλικο και μονο απο το οποιο ειναι φτιαγμενοι και στην κατεργασια του υλικου και ΟΧΙ στο χρωμα τους. (πχ. το τζαμι απο ενα μπουκαλι μπυρας παρολο που ειναι σκουρο δεν ειναι απορροφητικο)

Σε οτι αφορα το χρωμα των φακων...
Καθε χρωμα απορροφητικου φακου προσφερει διαφορετικη αντιληψη στην οραση (πχ το καφε ειναι ενας φωτεινος φακος ο οποιος αυξανει την αντιληψη του βαθους και προτιμαται απο γκολφερς ή ιστιοπλοους που εχουν αναγκη την αισθηση του βαθους.)
Εδω να τονισουμε οτι δεν υπαρχει καλο και λιγοτερο καλο χρωμα φακων αλλα παντα προτιμουμε και αγοραζουμε αυτον τον φακο με τον οποιο μας αρεσει να βλεπουμε και με τον οποιο νοιωθουμε πιο καλα οταν τον φοραμε.ΚΑΝΟΝΑΣ.
Επισης ολα τα ειδη των φακων (nxt, πολυκαρβονικοι,οργανικοι) μπορουν να γινουν το ιδιο ανθεκτικοι με την καταλληλη αντιχαρακτικη επεξεργασια.

Σε οτι αφορα τους πολωτικους φακους...(polarized και οχι polaroid. Polaroid ειναι μαρκα πολωτικων φακων)
Οι πολωτικοι φακοι ειναι ετσι φτιαγμενοι ωστε να μειωνουν το θαμβος που προερχεται απο την αντανακλαση του φωτος πανω σε επιφανειες.
Και που εχουμε την μεγαλυτερη αντανακλαση? Στη θαλασσα στο χιονι και οποσδηποτε πανω στην ασφαλτο. Ετσι ειναι απολυτως καταλληλοι γαι πολυωρη οδηγηση.

Υπαρχουν δυο ειδων πολωτικοι φακοι. Οι φθηνοι οι οποιοι ειναι απλη πολωτικη ζελατινα και οι οποιοι ειναι ευκαμπτοι και αρκετα ευαισθητοι, και οι ακριβοι οι οποιοι ειναι φτιαγμενοι σαν σαντουιτς εχοντας τη ζελατινα αναμεσα στον απορροφητικο φακο.Οι δευτεροι ειναι σαφως καλυτεροι πιο ακριβοι και πιο ανθεκτικοι και απαντωνται στα πιο ακριβα γυαλια ηλιου.

Και τελος απαντωντας στο ποστ του φιλου @omega για το πουλ μουρ...
Ναι αυτο ισχυει οταν αγοραζει καποιος μη επωνυμα γυαλια απο καταστημα με αξεσουαρ μονο και μονο επειδη εχουν μοντερνο σχημα βαζοντας σε κινδυνο τα ματακια του πρωτιστως και την επιδερμιδα του δευτερευοντως.

Αυτα παιδια. Ελπιζω να μην σας κουρασα.
(εγω αγοραζω παντα επωνυμα γυαλια απο οπτικο καταστημα που εμπιστευομαι και που μου εχει λυσει ολες τις αποριες προσεχωντας παντα την σχεση ποιοτητας- τιμης)
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Αμπαλος πιςτευω οτι η σχέση ποιότητας τιμής σε επώνυμα ακριβά προϊόντα πολλές φορες ειναι δυσανάλογη(με την τιμη αυξημένη) λογω σήματος σε σχέση με φτηνότερα.

Ειναι δυσκολο σε δυο αράδες να το αναπτύξω.Πιστευω οτι γίνομαι πανω κάτω αντιληπτός.

Το ποστ σου ηταν κατατοπιστικό.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Να βαλουμε τα πραγματα λιγο στη θεση τους...
Απαντωντας στην πρωτη ερωτηση του φιλου @Arisxios λεγοντας οτι η τιμη ενος ακριβου(πανω απο 100 ευρω)και γνησιου γυαλιου ηλιου οφειλεται σε μεγαλο ποσοστο στην ποιοτητα του φακου, δευτερον στην κατασκευη του σκελετου απο ειδικα υποαλλεργικα υλικα και σε μικροτερο ποσοστο απο το brand name του γυαλιου.
Ετσι ΣΑΦΩΣ ενα επωνυμο γυαλι ηλιου δεν ειναι σε καμια περιπτωση ιδιο με ενα no name οπως το συσχετισε ο φιλος @esel πολυ πετυχημενα με τα κρανη.

Τωρα σε οτι αφορα τους φακους... θα διορθωσουμε καποια λαθακια στο ποστ του φιλου @TopGun με καλη διαθεση παντα.
Πρωτα απ ολα να τονισουμε οτι η απορροφητικοτητα των φακων στις βλαβερες ακτινες του ηλιου οφειλεται στο υλικο και μονο απο το οποιο ειναι φτιαγμενοι και στην κατεργασια του υλικου και ΟΧΙ στο χρωμα τους. (πχ. το τζαμι απο ενα μπουκαλι μπυρας παρολο που ειναι σκουρο δεν ειναι απορροφητικο)

Σε οτι αφορα το χρωμα των φακων...
Καθε χρωμα απορροφητικου φακου προσφερει διαφορετικη αντιληψη στην οραση (πχ το καφε ειναι ενας φωτεινος φακος ο οποιος αυξανει την αντιληψη του βαθους και προτιμαται απο γκολφερς ή ιστιοπλοους που εχουν αναγκη την αισθηση του βαθους.)
Εδω να τονισουμε οτι δεν υπαρχει καλο και λιγοτερο καλο χρωμα φακων αλλα παντα προτιμουμε και αγοραζουμε αυτον τον φακο με τον οποιο μας αρεσει να βλεπουμε και με τον οποιο νοιωθουμε πιο καλα οταν τον φοραμε.ΚΑΝΟΝΑΣ.
Επισης ολα τα ειδη των φακων (nxt, πολυκαρβονικοι,οργανικοι) μπορουν να γινουν το ιδιο ανθεκτικοι με την καταλληλη αντιχαρακτικη επεξεργασια.

Σε οτι αφορα τους πολωτικους φακους...(polarized και οχι polaroid. Polaroid ειναι μαρκα πολωτικων φακων)
Οι πολωτικοι φακοι ειναι ετσι φτιαγμενοι ωστε να μειωνουν το θαμβος που προερχεται απο την αντανακλαση του φωτος πανω σε επιφανειες.
Και που εχουμε την μεγαλυτερη αντανακλαση? Στη θαλασσα στο χιονι και οποσδηποτε πανω στην ασφαλτο. Ετσι ειναι απολυτως καταλληλοι γαι πολυωρη οδηγηση.

Υπαρχουν δυο ειδων πολωτικοι φακοι. Οι φθηνοι οι οποιοι ειναι απλη πολωτικη ζελατινα και οι οποιοι ειναι ευκαμπτοι και αρκετα ευαισθητοι, και οι ακριβοι οι οποιοι ειναι φτιαγμενοι σαν σαντουιτς εχοντας τη ζελατινα αναμεσα στον απορροφητικο φακο.Οι δευτεροι ειναι σαφως καλυτεροι πιο ακριβοι και πιο ανθεκτικοι και απαντωνται στα πιο ακριβα γυαλια ηλιου.

Και τελος απαντωντας στο ποστ του φιλου @omega για το πουλ μουρ...
Ναι αυτο ισχυει οταν αγοραζει καποιος μη επωνυμα γυαλια απο καταστημα με αξεσουαρ μονο και μονο επειδη εχουν μοντερνο σχημα βαζοντας σε κινδυνο τα ματακια του πρωτιστως και την επιδερμιδα του δευτερευοντως.

Αυτα παιδια. Ελπιζω να μην σας κουρασα.
(εγω αγοραζω παντα επωνυμα γυαλια απο οπτικο καταστημα που εμπιστευομαι και που μου εχει λυσει ολες τις αποριες προσεχωντας παντα την σχεση ποιοτητας- τιμης)






Πολύ ωραίος και κατατοπιστικός !!! Giving Praising
 

πυξιδας990

well know member
Δημοσιεύσεις
2.946
Ηλικία
47
Περιοχή
λεωνιδιο τσακωνιας
Μοτοσυκλέτα
aprilia DORSODURO RED
Όνομα
Μανωλης
ειχα παρει καποια απο το motomarket πριν 3 χρονια κανα 30αρι,μια χαρα βλεπω ,τα χρησιμοποιω στο κρανος....να τα αλλαξω?
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
ειχα παρει καποια απο το motomarket πριν 3 χρονια κανα 30αρι,μια χαρα βλεπω ,τα χρησιμοποιω στο κρανος....να τα αλλαξω?
Αυτο που θα έκανα ειναι να παω σε κατάστημα οπτικών να μου μετρήσουν τους φακούς..
Εχουν μηχάνημα που βγαζει την "απόδοση" τους στις ακτίνες του ηλίου.
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
ειχα παρει καποια απο το motomarket πριν 3 χρονια κανα 30αρι,μια χαρα βλεπω ,τα χρησιμοποιω στο κρανος....να τα αλλαξω?


Φιλε @πυξιδας990 αυτο που σου προτεινει ο Δημητρης εχει λογικη. Ομως σιγουρα,και καλα να ηταν, εχουν φθαρει αρκετα στα τοσα χρονια χρησης οποτε το πιο σωστο θα ηταν η αλλαγη.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Αυτο που θα έκανα ειναι να παω σε κατάστημα οπτικών να μου μετρήσουν τους φακούς..
Εχουν μηχάνημα που βγαζει την "απόδοση" τους στις ακτίνες του ηλίου.



Αυτό δεν το ήξερα καθόλου


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Ομως σιγουρα,και καλα να ηταν, εχουν φθαρει αρκετα στα τοσα χρονια χρησης οποτε το πιο σωστο θα ηταν η αλλαγη.
Απολυτο δίκιο εδω.Αν οι φακοί εχουν γρατσουνιές κλπ απο τριβή πρέπει να αλλαχτούν.

Στα δικά μου Polaroid ειχα φθορά(χαρακιές) σε καίριο σημείο του φακού.Αυτο το ανεπαιςθητο που πολλοί λένε δεν τρέχει τίποτα.Δεν ειναι ετσι..
Επειδη ο σκελετός ειναι ελαστικός και εξυπηρετεί αφάνταστα ζήτησα και μου τοποθετήθηκαν(προ 8μηνου) οι γνήσιοι πολαρισμενοι φακοί της εταιρίας με 25€.
Ειμαι πένα ΚΑΙ ΔΕΝ τα λυπάμαι.
Βασικό επισης όταν δεν τα φοράμε να τα έχουμε στην θήκη τους καθαρά κι έτοιμα για την έξοδο.Πεζοι ή καβαλάρηδες..
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Αγαπητέ φίλε απαλές, το πρώτο ποστ που παρέθεσα είναι από σάιτ που ασχολείται με θέματα υγείας και είναι απόλυτα έγκυρο και βέβαια γράφει και αναλύει όλα αυτά που αναφέρεις και εσύ. Προσωπικά έχω δεν μπορώ να οδηγήσω με polarize γυαλιά γιατί αλλοιώνουν τη πραγματικότητα. Προσπάθησε να δεις την οθόνη ενός iPhone ή iPad οριζόντια και κάθετα και θα δεις τι εννοώ. Προσωπικά στην οδήγηση χρησιμοποιώ γυαλιά ηλίου όχι polarize και με ελαφριά χρωματική επίστρωση. Στη θάλασσα προτιμώ τα polarize. Εννοείται βέβαια πώς δεν αγοράζω γυαλιά από το περίπτερο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Αμπαλος

new member
Δημοσιεύσεις
281
Ηλικία
49
Όνομα
Γιαννος
Αγαπητέ φίλε απαλές, το πρώτο ποστ που παρέθεσα είναι από σάιτ που ασχολείται με θέματα υγείας και είναι απόλυτα έγκυρο και βέβαια γράφει και αναλύει όλα αυτά που αναφέρεις και εσύ. Προσωπικά έχω δεν μπορώ να οδηγήσω με polarize γυαλιά γιατί αλλοιώνουν τη πραγματικότητα. Προσπάθησε να δεις την οθόνη ενός iPhone ή iPad οριζόντια και κάθετα και θα δεις τι εννοώ. Προσωπικά στην οδήγηση χρησιμοποιώ γυαλιά ηλίου όχι polarize και με ελαφριά χρωματική επίστρωση. Στη θάλασσα προτιμώ τα polarize. Εννοείται βέβαια πώς δεν αγοράζω γυαλιά από το περίπτερο.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Φιλε Πετρο, ειναι κατανοητο το γεγονος οτι το ποστ σου ειναι παραθεση απο καποιο σαιτ, εχει ομως μερικα καραμπινατα λαθη!!!!
Π.χ. γραφει οτι οι πολυκαρβονικοι φακοι ειναι ελαφρεις(σωστο) και ευαισθητοι στις γρατσουνιες(λαθος).Ειναι απο τους πιο σκληρους φακους!!!

Γραφει καπου οτι η απορροφητικοτητα ειναι αναλογη της χρησης. Τι εννοει? Τι σχεση εχει η απορροφητικοτητα με την χρηση? Μαλλον θελει να πει οτι καποια συγκεκριμενα χρωματα φακων ειναι καλυτερα για συγκεκριμενη χρηση και οτι η οπτικη οξυτητα επηρεαζεται απο τη χρηση συγκεκριμενων χρωματων φακων σε συγκεκριμενες φωτεινες συνθηκες.

Γραφει οτι οι φωτοχρωμικοι φακοι φτανουν σε μεγιστη αποδοση σε 20-40 λεπτα. Μαλλον ηθελε να γραψει σε 2-4 λεπτα.

Γραφει οτι τα γυαλια ηλιου πρεπει να εχουν συγκεκριμενες σημανσεις. Προσεξε οτι ολα τα γυαλια του περιπτερου εχουν αυτες τις σημανσεις που προαναφερονται.

Οσο για το φαινομενο με το iphone που αναφερεις αυτο συμβαινει οταν το τοποθετησεις κατα τετοιον τροπο μπροστα απο πολωτικο φακο ωστε οθονη τηλ και φακος να εχουν αντιθετη πολωση.
Ενας καλος πολωτικος φακος ποτέ δεν αλλοιωνει την πραγματικοτητα αλλα αντιθετα ενισχυει την οπτικη οξυτητα αφου επιτρεπει να περασει το φως απο μεσα του σε εναν οπτικο αξονα μπλοκαρωντας το φως που προερχεται απο αντανακλασεις
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Με 4 επώνυμες μάρκες με polarize σε 3 τουλάχιστον διαφορετικές μάρκες τηλεφώνου η οθόνη γίνεται μαύρη και εξαφανίζεται το θέμα. Αν πρόκειται να γίνει και κάτι τέτοιο όταν οδηγώ, σορρυ αλλά δεν θα πάρω. Για να τελειώνουμε όμως με το θέμα ας φοράει ο καθένας ότι εκείνος θεωρεί καλύτερο για τον εαυτό του. Εμένα πάντως ο προσωπικός μου οπτικός μου είπε να αποφεύγω στην οδήγηση τα polarize ακόμα περισσότερο στη μηχανή και ακόμα περισσότερο με αντιθαμπωτικη μεμβράνη.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

NEK1000

new member
Δημοσιεύσεις
348
Ηλικία
45
Περιοχή
κιατο
Όνομα
νεκταριος
φοράω γυαλιά polarize αρκετά χρόνια,μου τα πρωτινέ ο γιατρός μου γιατί λόγο δουλειάς (ηλεκτροσυγκολλήσεις)
τα ταλαιπωρώ τα μάτια μου καθημερινά εδώ και 23 χρόνια.έχω βρει την υγειά μου πραγματικά.
οδηγώ με αυτά και δεν έχω κανένα θέμα.όταν θα βάζω ξεκουράζονται τα μάτια μου.
στην οδηγήσει πιστεύω σε βοηθάνε αρκετά γιατί βλέπεις όλα τα χρώματα κανονικά.στοπ αυτοκινήτων,πινακίδες,κτλ.
πάντα γυαλιά να φοράτε γιατί ο ήλιος δεν παίζει.ότι των βοηθάει τον καθένα φυσικά.
 
Top Bottom