Ποιο είναι το κατάλληλο γυαλί ηλίου;

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Βλέπω γυαλιά ηλίου σε μοτομάγαζα και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσεις 20,30€ και τι σου προσφέρουν με κάποια επώνυμα που κάνουν από 200€ και πάνω !!!
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Η αλόγιστη έκθεση των ματιών μας στην υπεριώδη ακτινοβολία για μεγάλο χρονικό διάστημα αποδεδειγμένα περιορίζει (τουλάχιστον προσωρινά) τη βραδινή όραση και την περιμετρική ευαισθησία του ανθρώπινου ματιού (οπτικό πεδίο) και ευθύνεται για την αύξηση των νεοπλασιών του δέρματος και των βλεφάρων, των εκφυλιστικών αλλοιώσεων της επιφάνειας του ματιού (στεάτιο και πτερύγιο), κερατοπάθεια droplet, φωτοκερατίτιδα, -τουλάχιστον- φλοιώδη καταρράκτη και την εκδήλωση εκφυλιστικών φωτοχημικών αλλοιώσεων στους φωτοϋποδοχείς και τον αφιβληστροειδή χιτώνα του ματιού (ηλιακή εκφυλιστική ωχροπάθεια).

Σήμερα, λοιπόν, είναι περισσότερο από ποτέ απαραίτητη η προστασία των ματιών με τα κατάλληλα γυαλιά ηλίου. Βέβαια όλα τα γυαλιά ηλίου δεν προσφέρουν τις καλύτερες υπηρεσίες. Παρακάτω σας μαθαίνουμε πώς να επιλέγετε τα σωστά γυαλιά ηλίου για σας.

Σε τι διαφέρουν τα γυαλιά ηλίου μεταξύ τους;

Στο Υλικό Κατασκευής: Οι φακοί με γυαλί και η NTX πολυουρεθάνη είναι άριστοι στην οπτική ποιότητα και ανθεκτικότητα αλλά ακριβοί. Αντίθετα, οι πολυκαρβονικοί και ακρυλικοί φακοί είναι ανάλαφροι και φθηνοί, αλλά χαράζονται εύκολα και η οπτική τους απόδοση και προστασία είναι μειωμένη.Στη Μεθοδολογία Κατασκευής: Η μεθοδολογία των γυαλιών ηλίου συναρτά και το τελικό κόστος τους.Στην Απορροφητικότητα και στις Αποχρώσεις: Ένας φακός μπλε απορροφά περισσότερο το κόκκινο και το πράσινο παρά το μπλε χρώμα και επηρεάζει τη χρωματική αντίληψη κατά την οδήγηση. Πρασινωπά κρύσταλλα είναι ακατάλληλα για ασθενείς με πρωτανωμαλία, δηλαδή την κληρονομική ανωμαλία της αντίληψης του κόκκινου χρώματος, οι οποίοι πρέπει να επιλέγουν καστανόχρωμα γυαλιά. Η απορροφητικότητα βέβαια είναι ανάλογη και της χρήσης. Οι κίτρινοι φακοί επιλέγονται για χρήση στο χιόνι (σε κακές καιρικές συνθήκες), ενώ οι ροζ φακοί είναι κατάλληλοι για οδήγηση και βελτιώνουν την ευαισθησία αντίθεσης άρα και την οπτική μας ευκρίνεια σε ιδιαίτερες κλιματολογικές συνθήκες (συννεφιά). Γενικά θα πρέπει να προτιμώνται για γενική χρήση από υγιείς χρήστες τα χρώματα καφέ, γκρι και πράσινο.

Τύποι φακών που παράγονται από τη βιομηχανία οπτικών προϊόντων

Οι φωτοχρωματικοί φακοί. Σκουραίνουν σταδιακά με μέγιστη απόδοση στα 20-40 λεπτά, χαράσσονται εύκολα και έχουν μειωμένη απόδοση στην οδήγηση όπου οι πιθανοί χρωματισμοί είναι περιορισμένοι.Οι πολωτικοί φακοί ( Polaroid). Έχουν το χρώμα και τα χαρακτηριστικά UV απορροφητικότητας του υλικού κατασκευής τους και σταματούν τη δίοδο ακτινών από αντανακλάσεις.Οι κατοπτρικοί φακοί. Αντανακλούν την ακτινοβολία.Οι φακοί ‘μελανίνης’. Προστατεύουν απ’ το ορατό φως υψηλής ενέργειας (κοντά στην υπεριώδη ακτινοβολία) που προκαλεί την εκφύλιση της ωχράς κηλίδας. Δεν επηρεάζουν τη χρωματική αντίληψη.

Μικρά Μυστικά για τη σωστή επιλογή του ιδανικού γυαλιού ηλίου

Για να θεωρηθεί ένα ζευγάρι γιαλιών ηλίου ιδανικό, θα πρέπει να έχει:

Πιστοποίηση ποιότητας από την Ευρωπαϊκή Ένωση (ένδειξη CE mark).Πιστοποίηση ποιότητας απορροφητικότητας φακών από την υπεριώδη ηλιακή ακτινοβολία (UVA και UVB) με αυτοκόλλητο UV προστασίας 100%. Τυπικά η απορροφητικότητα θα πρέπει να είναι το λιγότερο 85%, ενώ για τους ηλικιωμένους χρήστες και λόγω της μικρότερης διαμέτρου της κόρης χρειάζονται γυαλιά μικρότερης απορροφητικότητας.Υλικό και χρωματισμός κρυστάλλων ίδιο και για τα δύο μάτια.Φακούς άθραυστους.

Επιπλέον, θα πρέπει να

Μην παρεμποδίζεται η χρωματική αντίληψη των χρηστών (ιδιαιτέρα κατά την οδήγηση).Μη μειώνουν την οπτική ευκρίνεια.



Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

dretsas

new member
Δημοσιεύσεις
9
Ηλικία
59
Όνομα
Δημήτρης Ρέτσας
Βλέπω γυαλιά ηλίου σε μοτομάγαζα και αναρωτιέμαι αν αξίζει να δώσεις 20,30€ και τι σου προσφέρουν με κάποια επώνυμα που κάνουν από 200€ και πάνω !!!
Θεωρώ ότι εφόσον κάτι αφορά τα μάτια μας θα πρέπει να εμπιστευόμαστε επώνυμα προϊόντα και να μην ρισκάρουμε με κάτι το οποίο είναι πιο οικονομικό αλλά άγνωστο.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Το λέω γιατί βλέπω πολοτικά γυαλιά τα μαγαζιά τα πουλάνε κατά πολύ ακριβότερα από τα μοτομάγαζα που είναι
Δηλαδή πόσον ειδών πολιτικά υπάρχουν ;
Έχει ποιότητες και ποιότητες ;
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Φυσικα υπαρχουνε αρκετες ποιοτητες.

Πριν φορεσω κανονικα γυαλια ειχα παρει ενα ζευγαρι της puma,για αθλητες.Ητανε η μερα με την νυχτα σε σχεση με αυτα που ειχα δοκιμασει και δεν τα ειχα πληρωσει ακριβα,κανα 90 αρι αν θυμαμαι καλα.
Για να δοκιμασεις την ποιοτητα τους,δες ενα παμπριζ αυτοκινητου που γυαλιζει.Μετα φορεσε τα και δες ποσο καθαρα βλεπεις το εσωτερικο του.

Παρε κατι επωνυμο,γιατι αλλιως και σε βαθος χρονου,θα σου δημιουρησει σοβαρο προβλημα στα ματια.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Τα πολοτικα γυαλιά ή αλλιώς polarize δεν τα συνιστούν για οδήγηση διότι αλλοιώνουν τα χρώματα. Κάνουν μόνο για θάλασσα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Τα πολοτικα γυαλιά ή αλλιώς polarize δεν τα συνιστούν για οδήγηση διότι αλλοιώνουν τα χρώματα. Κάνουν μόνο για θάλασσα.

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Πετρο κανανε πολυ καλη δουλεια στην οδηγηση.Ειδικα στην βροχη,βοηθουσανε αρκετα,
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
να το θεσω πιο χυμα κρανος no name παιρνεις ;;;;(επειδη ξερω τι κρανος εχεις)
τοτε με τα ματακια σου γιατι να παιξεις;;;;; :DByeSmileys drinking beer Emoticon
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Αφήστε τις *****ίες. Τα μάτια μας πάνω απ' όλα. Κι εκεί δεν κάνουμε εκπτώσεις.
 

TopGun

new member
Δημοσιεύσεις
291
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR800X Crossrunner
Όνομα
Πέτρος
Πετρο κανανε πολυ καλη δουλεια στην οδηγηση.Ειδικα στην βροχη,βοηθουσανε αρκετα,
Προσωπικά διαφωνώ Παναγιώτη
Η διάθλαση που προκαλούν αλλοιώνει τους χρωματισμούς. Παράδειγμα, στο αυτοκίνητο αν κοιτάξεις με αυτά τα γυαλιά μέσα από φιμε τζάμια βλέπεις περίεργα σχήματα και χρώματα. Επίσης σε πολλά κινητά και σε iPad κλπ εάν γυρίσεις την οθόνη από οριζόντια σε κάθετη θέση δεν βλέπεις τίποτα παρά μόνο μια μαυρίλα. Για οδήγηση θεωρούν, έτσι τουλάχιστον έχω ακούσει εγώ, όχι polarize γυαλιά και για νυκτερινή οδήγηση τα ελαφρώς κίτρινα κρύσταλλα. Τα polarize επειδή τονώνουν τα χρώματα (ειδικά αν κοιτάξουμε θάλασσα ή ουρανό οι τόνοι είναι μαγικοι) μας δίνουν την αίσθηση ότι βλέπουμε καλύτερα κάτι όμως που δεν κάνει καλό στην οδήγηση γιατί είναι ψεύτικο

Στάλθηκε από το SM-G928F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Εμενα παντως με ξεκουραζανε αρκετα και εβλεπα καλυτερα.
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Ναι οκ φοράω πολοτικά τουλάχιστον μια 8 αιτία και δεν έχω κανένα πρόβλημα , είναι πολύ ξεκούραστα
Δεν έχω πρόβλημα με το να μπορώ να βλέπω το Κατράν της μηχανής την ώρα που οδηγάω



Το ερώτημα μου ήταν αν αξίζει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά ( πράγμα που το έχω κάνει ) σε αντίθεση με άλλα πολοτικά
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ναι οκ φοράω πολοτικά τουλάχιστον μια 8 αιτία και δεν έχω κανένα πρόβλημα , είναι πολύ ξεκούραστα
Δεν έχω πρόβλημα με το να μπορώ να βλέπω το Κατράν της μηχανής την ώρα που οδηγάω



Το ερώτημα μου ήταν αν αξίζει να δώσεις ένα σκασμό λεφτά ( πράγμα που το έχω κάνει ) σε αντίθεση με άλλα πολοτικά

Αφου τα φορας τοσα χρονια,δεν μπορεις να κρινεις οταν φορας τα φθηνα ,αν κανουνε την ιδια δουλεια?
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.846
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Για να έχεις σωστή άποψη πρέπει και αυτά να είσαι σε θέση να τα φορέσεις τουλάχιστον μία ημέρα μόνο τότε θα μπορείς να βγάλεις σωστό συμπέρασμα
Το λέω γιατί έχω καταστρέψει πολλά γυαλιά και ακριβά μήπως και τελικά συμφέρει να πάρεις κάτι τέτοιο ;
Γι' αυτό το λόγο ψάχνω να δω τι διαφορές μπορεί να έχουν
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Τα πρώτα γυαλιά(πιτςιρικας) που πήρα ηταν απο αλλοδαπό μικροπωλητή.Μου άρεσε/ταίριαζε ο σκελετός πολυ και η πρώτη κίνηση που έκανα ηταν να παω σε οπτικό να μου περασει οργανικούς φακούς.Με ελάχιστα χρήματα ειχα καλούς φακούς σε σκελετό που μου πηγαινε.Τα έχανα-τα έσπαγα ΔΕΝ τα έκλαιγα.Ακομα κάπου τα εχω.

Τα τελευταια που εχω εδω και χρόνια ειναι της Polaroid με πολαρισμενο φακό σε σκελετό ruber που λυγίζει τρέλα και δεν σπάει.Πληρωθηκαν 33 ευρώ σε εισαγωγεα ενω είχαν 55-60 έξω.

ΔΕΝ θα πλήρωνα ποτέ πανω απο το παραπανω ποσο(60-70) για γυαλί μιας και τον φακό που πληρώνεις σε ακριβά μπορεις να τον βρεις και σε οικονομικότερα.Το σήμα προςωπικα ΔΕΝ τους το πληρώνω.
Παίζει πολυ Poul Mour έξω σε ολα τα επίπεδα και προϊόντα.

BcdefghBcdefgh
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
λοιπόν για να το περιπλεξω λιγο τα πραμα θα σα πω τι εχω κανει εγω και μετα θα βαλω και το ερώτημα:
εδώ και κάποια χρόνια επιδη ειχα κουραστεί, αλλο γυαλί για το κρανος αλλο γυαλί για μετα την μηχανή
πλέον χρησιμοποιώ κρανη με αντηλιακή ζελατίνη......και δεν φοράω γυαλιά.....
το ερωτημα εσεις που το χετε ψαξει, κανω καλά;;; ειναι οκ αυτές οι ζελατίνες για τα σχιστά μυγδαλωτά ματάκια μου;;;;;
BcdefghgBcdefghcdef
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@TopGun θα συμφωνήσω κι εγώ με τον @Pan-dvs για τα πολωτικά. Τα προτιμώ στην οδήγηση από όλα τα υπόλοιπα γυαλιά που είχα μέχρι τώρα. Αυτά όμως που φοράω παντού και πάντα κοστίζουν 180€. Αγόρασα κάτι πολωτικά με 30€ για την μηχανή και δε τα φοράω ούτε για περπάτημα. Όντως στην οδήγηση είναι σχεδόν επικυνδινα τα συγκεκριμένα.

Με τις εσωτερικές ζελατίνες σε κράνη τι παίζει; Έχουν καλή ποιότητα; Σκέφτομαι στο επόμενο κράνος που θα πάρω να έχει εσωτερική ζελατίνα γιατί φορώντας γυαλιά μέσα στο κράνος καθε φορά που βλέπω τούνελ φοβάμαι στην ιδέα που δε θα είναι φωτιζόμενο.
Αν μπεις σε τέτοιο τούνελ φορώντας γυαλιά ηλίου την έκατσες!!
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
λοιπόν για να το περιπλεξω λιγο τα πραμα θα σα πω τι εχω κανει εγω και μετα θα βαλω και το ερώτημα:
εδώ και κάποια χρόνια επιδη ειχα κουραστεί, αλλο γυαλί για το κρανος αλλο γυαλί για μετα την μηχανή
πλέον χρησιμοποιώ κρανη με αντηλιακή ζελατίνη......και δεν φοράω γυαλιά.....
το ερωτημα εσεις που το χετε ψαξει, κανω καλά;;; ειναι οκ αυτές οι ζελατίνες για τα σχιστά μυγδαλωτά ματάκια μου;;;;;
BcdefghgBcdefghcdef

Στελιο οχι καλυτερα απο τα καλα γυαλια,αλλα σιγουρα καλυτερα απο το τιποτε.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Με τις εσωτερικές ζελατίνες σε κράνη τι παίζει; Έχουν καλή ποιότητα; Σκέφτομαι στο επόμενο κράνος που θα πάρω να έχει εσωτερική ζελατίνα γιατί φορώντας γυαλιά μέσα στο κράνος καθε φορά που βλέπω τούνελ φοβάμαι στην ιδέα που δε θα είναι φωτιζόμενο.
Αν μπεις σε τέτοιο τούνελ φορώντας γυαλιά ηλίου την έκατσες!!

Βαγγελη και με την ζελατινα του κρανους το ιδιο ειναι.Πρακτικες ειναι αυτες που δεν ειναι τοσο σκουρες.

Στα γυαλια μου εχω φακους που σκουραινουνε αυτοματα.Ειναι οτι πιο βολικο εχω φορεσει μεχρι τωρα.Εχει και η στραβωμαρα τα καλα της.
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
@Pan-dvs ναι αλλά τις εσωτερικές ζελατίνες τις σηκώνεις με ένα "κλικ". Ενώ τα γυαλιά για να τα βγάλεις οδηγώντας χωρίς να σου πέσουν ή να τα σπάσεις σου αποσπούν την προσοχή από την οδήγηση.
 
Top Bottom