Ποιες μηχανές αγοράζουμε και γιατί.

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ως γνωστόν, εμείς οι μηχανόβιοι την ψωνίζουμε με τις μοτο.Το ερώτημα.. Ποια μηχανή να πάρω?? είναι κλασικό αλλά και αναπάντητο.. Ενδιαφέρον θα χε να δούμε με τι κριτήρια διαλέγει ο καθένας μας μηχανή. Η διαφορετικοτητα θα είναι τεράστια. Όλα ξεκινάνε απ το γιατί καβαλαμε.
 

thimiospoul

member
Δημοσιεύσεις
719
Ηλικία
46
Περιοχή
ΚΟΖΑΝΗ
Μοτοσυκλέτα
fz6 s2 2007
Όνομα
ΘΥΜΙΟΣ
Εσεις η μηχανοβιοι εχετε περπιρα που λεμε εδω.Σε προσωπικο επιπεδο απεχω ακομα απο τα προτυπα του μηχανοβιου καθοτι νεος στο αθλημα.Ψωνισα με γνωμονα την οικονομια πρωτιστως και καποιες λιγες γνωμες που ακουσα.Δεν εχω και πολλες απαιτησεις οποτε τα πραγματα ειναι πιο ευκολα για μενα οποτε το fz6 που εχω τωρα ξεπερνα τις προσδοκιες μου και βλεπω να γερναμε μαζι πλεον.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το πρώτο κριτήριο είναι μέχρι που φτάνει η τσέπη. Επειδή όλοι μπορεί να κάνουμε test ride κάποιο μοντέλο και να ερωτευτούμε, να μας κάνει στο 100% αλλά να μην το φτάνουμε. Αυτό είναι ο πρώτος περιορισμός που μπαίνει στην πλειοψηφία των αγοραστών. Αντικειμενικότατο κριτήριο.
Μετά σαν επόμενο κριτήριο, και πάλι αντικειμενικό, αλλά σε μικρότερο βαθμό είναι ο σωματότυπος. Πχ κάποιος να είναι κοντός και να μην φτάνει στο adventure που θέλει να πάρει. Ή να είναι ψηλός και να διπλώνει σαν S πάνω ακόμη και στο πιο ευρύχωρο street. Κάποιοι θα πάρουν τελικά αυτό που θέλουν και ονειρεύονται και ας μην είναι πλασμένοι για αυτό.
Μετά αρχίζουν και μπαίνουν τα υποκειμενικά κριτήρια του καθενός, σύμφωνα με τον τρόπο που σκέφτεται αλλά και την χρήση που θα κάνει. Άλλος θέλει να στρίβει με αυτιά κάτω και ας πάει και το παλιάμπελο στα κόστη, ενώ κάποιος άλλος θέλει να καίει μόλις 3 λιτρα στα 100 και δεν τον ενδιαφέρει η οδηγική απόλαυση ή άλλος θέλει να την βλέπει ακόμη και παρκαρισμένη επειδή την γουστάρει. Εδώ είναι πάντως και η κατηγορία που όπου και να ανήκει ο καθένας, γνωρίζει τι θέλει από την μηχανή του.
Τελευταία αφήνω την κατηγορία όσων δεν γνωρίζουν τι θέλουν και αγοράζουν με κριτήρια την γνώμη των άλλων, των περιοδικών, ή το πόσο πούλησε η μοτο, ή ποια "ακούγεται θετικά στην αγορά" περισσότερο ή πολλά ακόμη κριτήρια που για τους μοτοσυκλετιστές των προηγούμενων κατηγοριών δεν έχουν τόση σημασία.

Προσωπικά αγοράζω ξεκινώντας με τους δύο πρώτους αντικειμενικούς περιορισμούς αναγκαστικά, αλλά στην συνέχεια από τις επιλογές που έχω παίρνω αυτή που μου αρέσει, χωρίς να σκεφτώ πόσο καίει ή τι μεταπώληση έχει κλπ. Θέλω να με φτιάχνει η μοτο και να την βλέπω και να την οδηγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.679
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Γενικά μου αρέσει να δοκιμάζω διαφορετικές μηχανές και έχω αλλάξει αρκετές. Σε διάφορες φάσεις της ζωής μου υπήρχαν διαφορετικά θέλω, πάντα βέβαια υπό το πρίσμα του κόστους και του σωματοτυπου μου όπως αναφέρθηκε στο προηγούμενο ποστ.
Τον τελευταίο καιρό, έχω επικεντρωθεί σε μη εμπορικά μηχανάκια και θεωρώ πως (ιδιαίτερα στην περίπτωση του Κ) μου βγήκε σε καλό με εξαιρετικό VfM.
Μικρός είμαι ακόμα (αχαχαχαχαχ) οπότε έχουν να αλλαχτούν και άλλες τόσες ........
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.185
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
πλεον εγω δεν εχω τα πολλά περιθωρια να αλλάζω πολλές μοτο (πανε εκεινες οι εποχές) τωρα πλέον επειδη με ενδιαφερει πλεον η συλλογη εικόνων απο διαφορα μερη.....αγορασα μια μηχανή για πολλά πολλά χλμ..... μου ειναι αδιαφορα πλεον η ταχυτητα οι επιδοσεις και ολα αυτά τα συναφή...
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
πλεον εγω δεν εχω τα πολλά περιθωρια να αλλάζω πολλές μοτο (πανε εκεινες οι εποχές) τωρα πλέον επειδη με ενδιαφερει πλεον η συλλογη εικόνων απο διαφορα μερη.....αγορασα μια μηχανή για πολλά πολλά χλμ..... μου ειναι αδιαφορα πλεον η ταχυτητα οι επιδοσεις και ολα αυτά τα συναφή...

Πηρες Triumph?
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.185
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.533
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ως γνωστόν, εμείς οι μηχανόβιοι την ψωνίζουμε με τις μοτο.Το ερώτημα.. Ποια μηχανή να πάρω?? είναι κλασικό αλλά και αναπάντητο.. Ενδιαφέρον θα χε να δούμε με τι κριτήρια διαλέγει ο καθένας μας μηχανή. Η διαφορετικοτητα θα είναι τεράστια. Όλα ξεκινάνε απ το γιατί καβαλαμε.



Εξαρτάται


Αν η τσέπη αντέχει παίρνεις οτι αγαπάς
Αν η τσέπη δεν αντέχει, παίρνεις οτι σε βολευει
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.672
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Εξαρτάται


Αν η τσέπη αντέχει παίρνεις οτι αγαπάς
Αν η τσέπη δεν αντέχει, παίρνεις οτι σε βολευει

Θα συμφωνησω με το παλικαρι απο πανω Yes
ας οψεται η π********να η τυχηabcdefghabcdefgh
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
O Έλληνας δυστυχώς δεν παίρνει μηχανή με μόνο κριτήριο να τον κ@υλώνει ,αλλά κοιτάει τσέπη και μεταπώληση (κατά 90%),οπότε στο τέλος συμβιβασμό κάνει ...
Ακριβώς σαν τα στεφάνια μας!
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Προσωπικά ταυτίζομαι περισσότερο με αυτή την άποψη:

Αν η τσέπη αντέχει παίρνεις οτι αγαπάς
Αν η τσέπη δεν αντέχει, παίρνεις οτι σε βολευει

και λιγότερο με αυτό που όντως συμβαίνει συχνά να
παίρνει [κανείς] μηχανή με μόνο κριτήριο [όχι] να τον κ@υλώνει, αλλά [να] κοιτάει τσέπη και μεταπώληση (κατά 90%),οπότε στο τέλος συμβιβασμό κάνει ...

Ότι δηλαδή τι, μ'αρέσει ένα μηχανάκι (ή οτιδήποτε άλλο), αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα εγκρίνει ο επόμενος και δεν το παίρνω;
Μωρέ, αν μ'αρέσει και μπορώ, το παίρνω και όταν το βαρεθώ το βάζω φωτιά και το καίω κι ας μην το πάρει κανείς...
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Για μενα , τον πρωτο λογο εχει το συναισθημα..Μου αρεσουν μηχανες που οταν ημουν μικρος τις εβλεπα και ελιωνα.Τοτε βεβαια ηταν οι ναυαρχιδες και πανακριβες.Τωρα ομως ειναι φθηνες.Αρκει να τις παρεις πριν γινουν συλλεκτικες και απλησιαστες

Κρατημα φρενα και γκαζια ερχονται σε δευτερη μοιρα.Σιγουρα τα θελω, αλλα δε θα επαιρνα ποτε μια μοτο που δεν μου αρεσε οπτικα.Θα επαιρνα ανετα ομως μια με χαλια κρατημα, αν την καψουρευομουν.Οι μηχανες για μενα ειναι παχνιδι αναμνησεων και επιστροφης στην αθωοτητα

Στα 49 μου λοιπον, με συγκινουν οι μηχανες δεκαετιας 80 και 90..
Θελω ομως καλη προστασια απο αερα, κυβικα για ροπες απο χαμηλα, ορθια θεση οδηγησης και πλαινες βαλιτσες μαμα, να μην ξεπεχουν πολυ..γιατι τις εχω σχεδον παντα επανω.

Μαλλον ειμαι απ τους τυχερους, γιατι οποια μηχανη την ποθησα την εχω παρει..Και ποτε οσο την ειχα δεν αισθανθηκα οτι κανω συμβιβασμο..Δεν ημουν ο πιο γρηγορος , ομως ενιωθα αρχοντας οταν ημουν επανω, και τωρα που το σκεφτομαι ολες πουληθηκαν για αλλους λογους και οχι για αντικατασταση...Μονο το fjr δεν μ αρεσε, αλλα δε φταιει το μηχανακι, εχω περιεργα γουστα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Προσωπικά ταυτίζομαι περισσότερο με αυτή την άποψη:



και λιγότερο με αυτό που όντως συμβαίνει συχνά να


Ότι δηλαδή τι, μ'αρέσει ένα μηχανάκι (ή οτιδήποτε άλλο), αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα εγκρίνει ο επόμενος και δεν το παίρνω;
Μωρέ, αν μ'αρέσει και μπορώ, το παίρνω και όταν το βαρεθώ το βάζω φωτιά και το καίω κι ας μην το πάρει κανείς...




GivingGiving
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Ότι δηλαδή τι, μ'αρέσει ένα μηχανάκι (ή οτιδήποτε άλλο), αλλά σκέφτομαι ότι δεν θα εγκρίνει ο επόμενος και δεν το παίρνω;
Μωρέ, αν μ'αρέσει και μπορώ, το παίρνω και όταν το βαρεθώ το βάζω φωτιά και το καίω κι ας μην το πάρει κανείς...

ποιός αντιλέγει,είσαι στο 10% λοιπόν!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Και σε όσους πιστεύουν ότι οι στρατιές των nc700,cb500,tdm,vstrom,fazer,trace(r) και λοιπών bestseller της αγοράς, αγοράστηκαν με μόνο κριτήριο ότι οι κάτοχοι τους το ερωτεύτηκαν :

1.ναι,κάποτε η Ελλάδα θα βγει από τα μνημόνια
2.το έτερο ήμισυ διακατέχεται παντοτινά από πραγματική και ανιδιοτελή αγάπη και είναι δίπλα σας
3.σε λίγο θα παγώσει και η κόλαση...
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Και σε όσους πιστεύουν ότι οι στρατιές των tdm,vstrom,fazer,tracer και λοιπών bestseller της αγοράς αγοράστηκαν με μόνο κριτήριο ότι οι κάτοχοι τους το ερωτεύτηκαν :

1.ναι,κάποτε η Ελλάδα θα βγει από τα μνημόνια
2.το έτερο ήμισυ διακατέχεται παντοτινά από πραγματική και ανιδιοτελή αγάπη και είναι δίπλα σας
3.σε λίγο θα παγώσει και η κόλαση...

ο ελληνας θελει να ακολουθει την πεπατημενη..βλεπει τι μοντελα κυκλοφορουν και παει και παιρνει ενα ιδιο.Δεν την ψαχνει ιδιαιτερα, και στην πολιτικη, διατροφη κλπ το ιδιο κανει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom