Ποια είναι η γνώμη σας για κινεζικές μηχανες; (τυπου Voge,benelli,cf moto)

Magelanos

member
Δημοσιεύσεις
833
Ηλικία
49
Όνομα
ΠΑΝΟΣ
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Ρε φωτιά που μας άναψες βραδιάτικα!!! abcde

Φιλαράκι για να σου σβήσω την φωτιά ιδού το αληθές!!! Η επιστροφή από Θεσσαλονίκη για Αθήνα μέσω Κολοπετινιτσας.Bike
Τώρα έχει αποκτήσει και σχάρα και μπαγκαζιερα. Δεν του λείπει τίποτα. Ένα μοτοσυκλετακι με τα όλα του!!!













 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Φιλαράκι για να σου σβήσω την φωτιά ιδού το αληθές!!! Η επιστροφή από Θεσσαλονίκη για Αθήνα μέσω Κολοπετινιτσας.Bike
Τώρα έχει αποκτήσει και σχάρα και μπαγκαζιερα. Δεν του λείπει τίποτα. Ένα μοτοσυκλετακι με τα όλα του!!!













Παναγιώτη αν έγραφε άλλος ΜΗ ταξιδευτής και κατασταλαγμένος όσο εσύ,μπορεί να είχα αμφιβολία κρατημένη.
Η κουβέντα σου μέτρησε από το πρώτο ποστ.. cdefg

Καλούς δρόμους πάντα..
Smileys drinking beer Emoticon
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Γιατί ζάντες με ακτίνες στον 21ο αιώνα;
Εφόσον δεν χρειάζονται σαμπρέλες γιατί όχι;
Άσε που υποστηρίζουν όπως πρέπει τη μοτοσυκλέτα αν θες να μπεις χώμα.
Χροοοοοοοοονια τώρα..
 

Neos

member
Δημοσιεύσεις
729
Ηλικία
42
Περιοχή
Μαρκόπουλο - Πόρτο Ράφτη
Μοτοσυκλέτα
Honda VFR400R-NC21, 2* VFR400R-NC30, RVF400R-NC35, VTR1000SP2-SC45, VFR750F-RC36, AX1-250, VTR1000F-Firestorm
Όνομα
Μιχαήλ
Μπούρδες.

Η μοτοσυκλέτα αυτή δεν έχει απόσταση από το έδαφος να πάει σε δύσβατα εδάφη. Προσεκτικά περάσματα θα κάνει, σε κανά χωματόδρομο, όπως θα κάνει κάθε street. Σε όλο αυτό το σενάριο, οι ρόδες με ακτίνες, είναι περιττές.

Η ευκαμψία της ρόδας με ακτίνες είναι παντελώς αχρείαστη, έρχεται δε σε πλήρης μηχανολογική αντίθεση-άτοπο με το πηρούνι USD και το χυτό ψαλίδι με γέφυρα. Γιατί να κάνεις κάτι άκαμπτο και μετά να σκορπάς την ακαμψία στον βρόντο βάζοντας εύκαμπτες ρόδες.

Επιπλέον οι ακτίνες είναι σιδερένιες, κατά κανόνα σκουριάζουν, λερώνονται πιο επίμονα και καθαρίζουν πιο δύσκολα και μπελαλίδικα, ενώ ανά ένα διάστημα θέλουν και ακτινολόγηση.

Είναι σαν να βάζεις σε ένα σύχρονο σπίτι με σύχρονο γκαράζ, υπολογιστές, τεχνολογία κ.ο.κ., απέξω να έχει ποτίστρα για τα άλογα.

Του παρελθόντος πράγματα.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.544
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μπούρδες.

Η μοτοσυκλέτα αυτή δεν έχει απόσταση από το έδαφος να πάει σε δύσβατα εδάφη. Προσεκτικά περάσματα θα κάνει, σε κανά χωματόδρομο, όπως θα κάνει κάθε street. Σε όλο αυτό το σενάριο, οι ρόδες με ακτίνες, είναι περιττές.

Η ευκαμψία της ρόδας με ακτίνες είναι παντελώς αχρείαστη, έρχεται δε σε πλήρης μηχανολογική αντίθεση-άτοπο με το πηρούνι USD και το χυτό ψαλίδι με γέφυρα. Γιατί να κάνεις κάτι άκαμπτο και μετά να σκορπάς την ακαμψία στον βρόντο βάζοντας εύκαμπτες ρόδες.

Επιπλέον οι ακτίνες είναι σιδερένιες, κατά κανόνα σκουριάζουν, λερώνονται πιο επίμονα και καθαρίζουν πιο δύσκολα και μπελαλίδικα, ενώ ανά ένα διάστημα θέλουν και ακτινολόγηση.

Είναι σαν να βάζεις σε ένα σύχρονο σπίτι με σύχρονο γκαράζ, υπολογιστές, τεχνολογία κ.ο.κ., απέξω να έχει ποτίστρα για τα άλογα.

Του παρελθόντος πράγματα.
Απο την μια λογοι αισθητικης,απο την αλλα πολλοι θα την πανε χωμα.Ισως οχι στην Ελλαδα,αλλα αλλου ισως και να μην πατησει ποτε ασφαλτο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Εγώ έχω στην κατοχή μου άλλη μια κινέζικη μηχανή, εκτός τις τρεις που αναφέρεις. Έχω το G155 SR της ZONTES. Είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την ποιότητα του και για αυτό που είναι. Οικονομικότατο με 1000χιλ αυτονομία μιας και έχει 20λ ρεζερβουάρ. Έχω κάνει χιλιόμετρα μέσα στην Αθήνα, αλλά και ταξίδι μέχρι Θεσσαλονίκη. Με ταβάνι 110 πας παντού και το επαρχιακό δίκτυο το ευχαριστιέσαι δεόντως θα έλεγα. Με μόνο 3.000 ευρώ δεν το μετάνιωσα καθόλου και εννοείτε ξανά πάω άνετα σε αγορά κινεζικής μηχανής εάν χρειαστεί.
Δηλαδή καίει 2 λίτρα στα 100χλμ;
Σε ρωτάω γιατί το kazer που εχω κάτω από 3 δεν το φέρνει με τιποτα..πάνω ναι
 
Τελευταία επεξεργασία:

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Θα συμφωνήσω με τον neos.
Στη συγκεκριμένη μηχανή, οι ακτίνες είναι μόνο για στυλ.
Ρε το μηχανάκι είναι scrable, τι λές τώρα;
 

Magelanos

member
Δημοσιεύσεις
833
Ηλικία
49
Όνομα
ΠΑΝΟΣ
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Δηλαδή καίει 2 λίτρα στα 100χλμ;
Σε ρωτάω γιατί το kazer που εχω κάτω από 3 δεν το φέρνει με τιποτα..πάνω ναι
Ναι άμα δεν το πας τέρμα όπως όλα. Και καρμπυρατέρ με ιντζεξιον δεν καίνε το ίδιο.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ναι άμα δεν το πας τέρμα όπως όλα. Και καρμπυρατέρ με ιντζεξιον δεν καίνε το ίδιο.
Σωστο, και σιγουρα θα εχει κ εχει καλυτερη θερμοδυναμικη αποδοση απ το ΚΑΖΕΡ, ( μεγαλυτερη σχεση συμπιεσης)
Τα σκεφτηκα αυτα, αλλα ειναι και 160 κιλα μηχανακι, ενω το παπι 100.
Αλλα αφου το λες, μου φτανει
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ρε το μηχανάκι είναι scrable, τι λές τώρα;
Το ιδιο λεμε, απο κει εχει επηρεαστει..

Ενα σκραμπλ εγω ξερω που εχει λειτουργικοτητα...
Τα υπολοιπα εξυπηρετουν πρωτιστως το στυλ κ την αισθητικη....σε βαρος της λειτουργικοτητας
 

Attachments

  • 19Kenji1-mediumSquareAt3X-v2.jpg
    19Kenji1-mediumSquareAt3X-v2.jpg
    757,4 KB · Προβολές: 15

Magelanos

member
Δημοσιεύσεις
833
Ηλικία
49
Όνομα
ΠΑΝΟΣ
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Εντάξει νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα που ανέβασε ο φίλος και το τι ακριβώς ρωτά. Θέμα γούστου και το τι θέλει ο καθένας είναι τα πάντα. Τώρα αν έχει ζάντες με ακτίνες η όχι αν σκουριασουν και αν πάει κροκαλα η όχι ποσώς με ενδιαφέρει. Ξέρω τι πείρα γιατί το πείρα και τι ποσό έδωσα. Α και το σωστό είναι ότι ο αναβάτης πάει το όχημα όχι το αντίθετο. Οπότε άμα το έχεις πας παντού με οποιοδήποτε μηχανάκι. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που το έχουν αποδείξει αυτό..
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εντάξει νομίζω ότι ξεφεύγουμε από το θέμα που ανέβασε ο φίλος και το τι ακριβώς ρωτά. Θέμα γούστου και το τι θέλει ο καθένας είναι τα πάντα. Τώρα αν έχει ζάντες με ακτίνες η όχι αν σκουριασουν και αν πάει κροκαλα η όχι ποσώς με ενδιαφέρει. Ξέρω τι πείρα γιατί το πείρα και τι ποσό έδωσα. Α και το σωστό είναι ότι ο αναβάτης πάει το όχημα όχι το αντίθετο. Οπότε άμα το έχεις πας παντού με οποιοδήποτε μηχανάκι. Υπάρχουν πολλά παραδείγματα που το έχουν αποδείξει αυτό..
Ακριβώς.....
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.847
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Όπως έγραψα και πιο πάνω γλυκοκοιτάω τον benelli trk 251 θέλω να φύγω από ένα τίμιο κινέζο Daytona παπί και να πάω πάλι σε ένα τίμιο κινέζο για μες στην πόλη το θέλω
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.847
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Κανένας δεν έχει ένα από τα δύο στην κατοχή του για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη ;
 

Magelanos

member
Δημοσιεύσεις
833
Ηλικία
49
Όνομα
ΠΑΝΟΣ
Περιοχή
ΙΛΙΟΝ
Κανένας δεν έχει ένα από τα δύο στην κατοχή του για να έχουμε μια πιο ολοκληρωμένη άποψη ;
Φίλε για μένα και τα δύο έχουν ελάχιστες διάφορες, με την ποιότητα κατασκευής πάνω κάτω την ίδια. Θέμα γούστου είναι μόνο.

Εγω πχ θα πήγαινα στo Voge 300ds γιατί μου αρέσει περισσότερο, και επιτέλους δεν έχει αντιγράψει το μούτρο με το γνωστό ράμφος που παίζει στα περισσότερα.

Και αν περιμένεις να βρεθεί κάποιος που έχει αγοράσει τα μοντέλα για να μάθεις τι και πως, το έχασες το παιχνίδι θα έχει αλλάξει το μοντέλο Teary Eyes Waving Bye
 
Top Bottom