Παραβιαση ερυθρου σηματοδοτη ... στην Ελλαδα

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Το διαβαζω αλλα δεν μπορω να καταλαβω ακριβως το .... 'ήξεις αφιξεις της Πυθιας' ή το εαν και εφοσον προκληθει βλαβη παρα τοτε και μονον τοτε θα επιβληθει αναλογικα της βλαβης ποινη. Δηλαδη δωστε μου ενα οπλο να πυροβολω και ... εαν ... βλεπουμε.
Θα στηθω στο φαναρι με κοκκινο , θα σας κοζαρω να ερχεστε απο μακρια και μολις πλησιαζετε θα πεταγομαι με ασφαλεια για μενα ... να σας κοψω την χολη οσο εσεις φρεναρετε με πανικο. abcde
Ευτυχως ομως που τα ορια ταχυτητας εχουν πολυ μικρη ..... ανοχη στη υπερβαση , οχι θα μας την βγουν οι Φραγκοι ...! abcdefghgk

 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Εν ολίγοις
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη χωρίς να προκαλέσεις συμβάν 3 χρόνια με αναστολή.
Αν προκαλέσεις συμβάν πάει ανά περίπτωση
Πολύ σωστά .
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Εν ολίγοις
Παραβίαση ερυθρού σηματοδότη χωρίς να προκαλέσεις συμβάν 3 χρόνια με αναστολή.
Αν προκαλέσεις συμβάν πάει ανά περίπτωση
ΜΕΧΡΙ 3 χρόνια με αναστολή.
Δηλαδή, από μηδέν ως 3 έτη.
Άλλο είναι το πρόβλημα όμως κ δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς.
Κάθε μέρα κυκλοφορούμε με μηχανάκια, υπάρχουν οδηγοί αυτοκινήτων που είναι δημόσιος κίνδυνος κ στο τσακ γλιτώνουμε από δαύτους, τηλεφωνούμε στην τροχαία, αναφέρουμε το περιστατικό, δίνουμε αριθμό πινακίδας αυτοκινήτου που κόντεψε να μας σκοτώσει κ η τηλεφωνήτρια μας απαντά "καλώς, ευχαριστούμε".
Στην ερώτηση, "θα κάνετε κάτι, θα ερευνήσετε το περιστατικό"; μας απαντούν "όχι γιατί δεν υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας αστυνομικός για να βεβαιώσει την παράβαση".
Δύο φορές έχω πάρει αυτή την απάντηση, οπότε, δεν αξίζει να ξανασχοληθω.
Πληροφοριακά, στην Γερμανία, τέτοιες καταγγελίες πολιτών λαμβάνονται σοβαρά υπόψη κ η αστυνομία ερευνά τις περιπτώσεις με ιδιαίτερο ζήλο.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Για να βεβαιώσει την κάθε παράβαση το κέντρο ή όντως θα πρέπει να βεβαιώσει επί τόπου αστυνομικός την παράβαση, ή σε κάθε φανάρι ή κολώνα να υπάρχει κάμερα. Λες εσύ ρε Πάνο να είμαστε τοοοοσο μπροστά; Tooth
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Κώστα, αν θέλουν, τα πάντα βρίσκουν....σε περίπτωση όμως που υπάρχει θανατηφόρο τροχαίο.
Τι να το κάνω τότε;
Ο σκοπός είναι να συλλάβουν τους εν δυνάμει δολοφόνους ΠΡΙΝ να γίνει το κακό
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.536
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Κώστα, αν θέλουν, τα πάντα βρίσκουν....σε περίπτωση όμως που υπάρχει θανατηφόρο τροχαίο.
Τι να το κάνω τότε;
Ο σκοπός είναι να συλλάβουν τους εν δυνάμει δολοφόνους ΠΡΙΝ να γίνει το κακό
Μια χαρά τα λες, αλλά στην Ελλάδα, πάντα θα υπάρχει ένα αλλά.
Δυστυχώς, είμαστε όλοι συνυπεύθυνοι !
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
ΜΕΧΡΙ 3 χρόνια με αναστολή.
Δηλαδή, από μηδέν ως 3 έτη.
Άλλο είναι το πρόβλημα όμως κ δεν βλέπω να το αναφέρει κανείς.
Κάθε μέρα κυκλοφορούμε με μηχανάκια, υπάρχουν οδηγοί αυτοκινήτων που είναι δημόσιος κίνδυνος κ στο τσακ γλιτώνουμε από δαύτους, τηλεφωνούμε στην τροχαία, αναφέρουμε το περιστατικό, δίνουμε αριθμό πινακίδας αυτοκινήτου που κόντεψε να μας σκοτώσει κ η τηλεφωνήτρια μας απαντά "καλώς, ευχαριστούμε".
Στην ερώτηση, "θα κάνετε κάτι, θα ερευνήσετε το περιστατικό"; μας απαντούν "όχι γιατί δεν υπήρχε αυτόπτης μάρτυρας αστυνομικός για να βεβαιώσει την παράβαση".
Δύο φορές έχω πάρει αυτή την απάντηση, οπότε, δεν αξίζει να ξανασχοληθω.
Πληροφοριακά, στην Γερμανία, τέτοιες καταγγελίες πολιτών λαμβάνονται σοβαρά υπόψη κ η αστυνομία ερευνά τις περιπτώσεις με ιδιαίτερο ζήλο.

Τι γίνεται στη περίπτωση που έχεις κάμερα καταγραφής και τον πιάσεις να πραγματοποιεί την παράβαση; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί προκειμένου να λάβει το αντίστοιχο πρόστιμο ο παραβάτη; Ή θα το πάμε στο θέμα των προσωπικών δεδομένων (άλλο ότι με το που γίνεται μια δολοφονία το πρώτο πράγμα που κάνει η αστυνομία είναι να βρει κάμερες από τα παρακείμενα καταστήματα ή σπίτια)...
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Τι γίνεται στη περίπτωση που έχεις κάμερα καταγραφής και τον πιάσεις να πραγματοποιεί την παράβαση; Μπορεί να χρησιμοποιηθεί προκειμένου να λάβει το αντίστοιχο πρόστιμο ο παραβάτη; Ή θα το πάμε στο θέμα των προσωπικών δεδομένων (άλλο ότι με το που γίνεται μια δολοφονία το πρώτο πράγμα που κάνει η αστυνομία είναι να βρει κάμερες από τα παρακείμενα καταστήματα ή σπίτια)...
Οι κάμερες σπιτιών κ καταστημάτων που καταγράφουν τον δρόμο είναι όλες παράνομες.
Επειδή όμως δεν γίνονται καταγγελίες, δεν ασχολείται κανείς.
Τώρα, στην περίπτωση που εγώ καταγράψω την παράβαση με μια GoPro πχ, πάω στην αστυνομία και τους δείξω τα πλάνα με την παράβαση, το πιθανότερο σκηνικό θα είναι ως εξής.
Οι αστυνομικοί θα συμφωνήσουν πως έγινε παράβαση, αλλά επειδή δεν προέκυψε τραυματισμός ή θάνατος ώστε να ασχοληθεί το ανακριτικό , θα με προτρέψουν ευγενικά, ελπίζω, να μην κάνω μήνυση γιατί "θα μπλέξω", αφού ο παραβάτης μπορεί να επικαλεστεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων, αφού τον κατέγραφα.
Ακούγεται παρανοϊκό, αλλά έτσι είναι η κατάσταση σε αυτή την χώρα.
Κ θα το καταλάβεις αν γράψω εδώ άλλο ένα παράδειγμα.
Μένω σε μια περιοχή της Αττικής όπου υπάρχουν τριγύρω πολλά κτήματα με ελιές και αμπέλια.
Ένα Σαββάτο πρωί που έφευγα για την δουλειά είδα κάποιον με φορτηγό να πετάει ξύλα σε ένα χωράφι που το έχει χρόνια αγοράσει ο δήμος.
Ζήτησα τον λόγο από τον τύπο που πετούσε τα ξύλα κ μου απάντησε πως θα τα μάζευε ως το μεσημέρι.
Εγώ χρόνο δεν είχα να σπαταλήσω κ έβγαλα φωτογραφία την πινακίδα του.
Του είπα, το απόγευμα που θα επιστρέψω να έχεις πάρει τα ξύλα, αλλιώς θα φωνάξω την αστυνομία.
Αυτός μου απάντησε "εντάξει αφεντικό" κ έφυγα για την δουλειά μου.
Όταν επέστρεψα, φυσικά τα ξύλα ήταν στην θέση τους, όπως τα περίμενα.
Τηλεφωνώ στο αστυνομικό τμήμα, τους λέω το περιστατικό κ δίνω τον αριθμό πινακίδας.
Αυτοί μου απαντούν "είναι εκεί αυτός που πετάει τα ξύλα; Κρατήστε τον κ ερχόμαστε".
Τους απαντώ πως αυτό έγινε το πρωί, αλλά και τώρα να συνέβαινε, δεν μπορώ να συλλάβω κάποιον που απλά πετάει σκουπίδια κ δεν απειλεί να σκοτώσει κάποιον.
Μου απάντησαν τελικά πως "δεν πειράζει κύριε, φωνάξτε τον Δήμο κ θα έρθει να τα πάρει τα ξύλα"
Όλα καλά λοιπόν, πήρα τον δήμο κ μετά από δύο μήνες ήρθε κ μάζεψε τα ξύλα από το δικό του οικόπεδο.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, έπρεπε εγώ να ξέρω από την προηγούμενη μέρα πως Σάββατο πρωί θα έρθει κάποιος για να πετάξει σκουπίδια δίπλα μου κ να έχω ενημερώσει την αστυνομία να παραβρίσκεται.
Σιγά μην με πίστευαν όμως.
ΧΑ, ΧΑ!!!!
 

Kornillios

new member
Δημοσιεύσεις
71
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Moto Guzzi V100 Mandello S
Όνομα
Βασίλης
Οι κάμερες σπιτιών κ καταστημάτων που καταγράφουν τον δρόμο είναι όλες παράνομες.
Επειδή όμως δεν γίνονται καταγγελίες, δεν ασχολείται κανείς.
Τώρα, στην περίπτωση που εγώ καταγράψω την παράβαση με μια GoPro πχ, πάω στην αστυνομία και τους δείξω τα πλάνα με την παράβαση, το πιθανότερο σκηνικό θα είναι ως εξής.
Οι αστυνομικοί θα συμφωνήσουν πως έγινε παράβαση, αλλά επειδή δεν προέκυψε τραυματισμός ή θάνατος ώστε να ασχοληθεί το ανακριτικό , θα με προτρέψουν ευγενικά, ελπίζω, να μην κάνω μήνυση γιατί "θα μπλέξω", αφού ο παραβάτης μπορεί να επικαλεστεί παραβίαση προσωπικών δεδομένων, αφού τον κατέγραφα.
Ακούγεται παρανοϊκό, αλλά έτσι είναι η κατάσταση σε αυτή την χώρα.
Κ θα το καταλάβεις αν γράψω εδώ άλλο ένα παράδειγμα.
Μένω σε μια περιοχή της Αττικής όπου υπάρχουν τριγύρω πολλά κτήματα με ελιές και αμπέλια.
Ένα Σαββάτο πρωί που έφευγα για την δουλειά είδα κάποιον με φορτηγό να πετάει ξύλα σε ένα χωράφι που το έχει χρόνια αγοράσει ο δήμος.
Ζήτησα τον λόγο από τον τύπο που πετούσε τα ξύλα κ μου απάντησε πως θα τα μάζευε ως το μεσημέρι.
Εγώ χρόνο δεν είχα να σπαταλήσω κ έβγαλα φωτογραφία την πινακίδα του.
Του είπα, το απόγευμα που θα επιστρέψω να έχεις πάρει τα ξύλα, αλλιώς θα φωνάξω την αστυνομία.
Αυτός μου απάντησε "εντάξει αφεντικό" κ έφυγα για την δουλειά μου.
Όταν επέστρεψα, φυσικά τα ξύλα ήταν στην θέση τους, όπως τα περίμενα.
Τηλεφωνώ στο αστυνομικό τμήμα, τους λέω το περιστατικό κ δίνω τον αριθμό πινακίδας.
Αυτοί μου απαντούν "είναι εκεί αυτός που πετάει τα ξύλα; Κρατήστε τον κ ερχόμαστε".
Τους απαντώ πως αυτό έγινε το πρωί, αλλά και τώρα να συνέβαινε, δεν μπορώ να συλλάβω κάποιον που απλά πετάει σκουπίδια κ δεν απειλεί να σκοτώσει κάποιον.
Μου απάντησαν τελικά πως "δεν πειράζει κύριε, φωνάξτε τον Δήμο κ θα έρθει να τα πάρει τα ξύλα"
Όλα καλά λοιπόν, πήρα τον δήμο κ μετά από δύο μήνες ήρθε κ μάζεψε τα ξύλα από το δικό του οικόπεδο.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, έπρεπε εγώ να ξέρω από την προηγούμενη μέρα πως Σάββατο πρωί θα έρθει κάποιος για να πετάξει σκουπίδια δίπλα μου κ να έχω ενημερώσει την αστυνομία να παραβρίσκεται.
Σιγά μην με πίστευαν όμως.
ΧΑ, ΧΑ!!!!

Το γνωρίζω πως οι κάμερες που καταγράφουν εξωτερικούς χώρους, υποτίθεσαι δημόσιο χώρο άρα τι κουραφέξαλα για ιδιωτικότητα κτλ, είναι παράνομες. Απλώς το γελοίο της υπόθεσης είναι οτι αν γίνει το κακό, πάντα η πρώτη κίνηση που θα κάνει η αστυνομία (που υποτίθεται τηρεί τη νομιμότητα) είναι να βρει καταστήματα και σπίτια που διαθέτουν τις παράνομες (χαχααχ) κάμερες για να πάρουν πλάνα.

Η νομοθεσία περί ιδιωτικότητας και προσωπικών δεδομένων είναι γελοία έως επικίνδυνη. Όταν βρίσκεσαι σε δημόσιο χώρο, άρα ιδιωτικότητα μηδέν καθώς ότι κάνεις μπορεί να το δει ο άλλος, είναι κουλό να θεωρείται παράβαση προσωπικών δεδομένων η καταγραφή με κάμερα (ειδικά όταν το περιεχόμενο δεν δημοσιοποιείται σε άλλα μέσα πέρα από τις δημόσιας τάξης). Αλλά να 'χάμε να λέγαμε...

Πάντως όπως και να 'χει, θεωρώ πως η τοποθέτηση κάμερας στο κράνος, ή σε εμφανές σημείο, είναι απαραίτητο. Μου είχε πει ντελιβεράς πως έχει παρατηρήσει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τους λοιπούς οδηγούς από τη μέρα που πήρε τη GoPro.
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Κώστα, αν θέλουν, τα πάντα βρίσκουν....σε περίπτωση όμως που υπάρχει θανατηφόρο τροχαίο.
Τι να το κάνω τότε;
Ο σκοπός είναι να συλλάβουν τους εν δυνάμει δολοφόνους ΠΡΙΝ να γίνει το κακό
Για πες φιλε με ποιους τροπους αν ξερεις; Γιατι εκτος απο το να χρησιμοποιουν τις γυρω καμερες εστω και παρανομα τοποθετημενες, ή να ετυχε εκεινη τη στιγμη να τον δει καποιο περιπολικο ή ΔΙ.ΑΣ. δεν βλεπω αλλους τροπους. Αντε και οι ρουφ. Και μη μου πεις απο δορυφορο. Δεν ειναι δα και ΣΙΑ!
Βεβαιως και συμφωνω στο να συλλαβουν τους εν δυναμει δολοφονους. Και πιστεψε με εν δυναμει δολοφονοι ειναι και οι χρησιμοποιουντες εαυτον τα κινητα τους ειτε ειναι σε τουτου ειτε σε ΔΙΚΥΚΛΑ. Αλλα βλεπεις να γινεται καμια βελτιωση;Εγω παντως που ειμαι στο δρομο...Watching
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Μία ενδιαφέρουσα απόφαση αναφορικά με την αξιοποίηση υλικού από κάμερα, με βάση το οποίο αναγνωρίστηκε και καταδικάστηκε κατηγορούμενος, εξέδωσε ο Άρειος Πάγος (ΑΠ 254/2021).
Ειδικότερα, ο μοναδικός λόγος αναίρεσης, σύμφωνα με τον οποίο το δευτεροβάθμιο δικαστήριο, εσφαλμένα και κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 177 παρ. 2 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, έλαβε υπόψη του και θεμελίωσε την καταδικαστική σε βάρος του αναιρεσείοντος κρίση σε απαγορευμένο αποδεικτικό μέσο, κρίθηκε απορριπτέος από το ανώτατο δικαστήριο.
Το δευτεροβάθμιο δικαστήριο έκρινε τον κατηγορούμενο ένοχο για εμπρησμό, από τον οποίο μπορεί να προκύψει κοινός κίνδυνος σε ξένα πράγματα κατ' εξακολούθηση (δύο μερικότερες πράξεις, εκ των οποίων η µία σε απόπειρα), καθώς και για διακεκριμένη φθορά κατ' εξακολούθηση.
Στην κρίση του αυτή οδηγήθηκε, λαμβάνοντας υπόψη του ψηφιακό δίσκο, που περιέχει βιντεοληπτικό υλικό από κλειστό κύκλωμα καταγραφής σκηνών ιδιωτικού χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων.
Κατά το σκεπτικό του δικαστηρίου, από το συνδυασμό των διατάξεων του Ν.2472/1997 με τις διατάξεις των άρθρων 177, 217, 251, 358 και 575 του ΚΠοινΔ, είναι δυνατόν να προσαχθούν και να αναγνωσθούν ενώπιον του ποινικού δικαστηρίου έγγραφα που άπτονται των προσωπικών ή και ευαίσθητων δεδομένων, προκειμένου να αναζητηθεί και ευρεθεί η ουσιαστική αλήθεια της υπόθεσης.


πηγη:https://www.lawspot.gr/nomika-nea/p...kamera-gia-tin-katadiki-katigoroymenoy-ap-254
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Το γνωρίζω πως οι κάμερες που καταγράφουν εξωτερικούς χώρους, υποτίθεσαι δημόσιο χώρο άρα τι κουραφέξαλα για ιδιωτικότητα κτλ, είναι παράνομες. Απλώς το γελοίο της υπόθεσης είναι οτι αν γίνει το κακό, πάντα η πρώτη κίνηση που θα κάνει η αστυνομία (που υποτίθεται τηρεί τη νομιμότητα) είναι να βρει καταστήματα και σπίτια που διαθέτουν τις παράνομες (χαχααχ) κάμερες για να πάρουν πλάνα.

Η νομοθεσία περί ιδιωτικότητας και προσωπικών δεδομένων είναι γελοία έως επικίνδυνη. Όταν βρίσκεσαι σε δημόσιο χώρο, άρα ιδιωτικότητα μηδέν καθώς ότι κάνεις μπορεί να το δει ο άλλος, είναι κουλό να θεωρείται παράβαση προσωπικών δεδομένων η καταγραφή με κάμερα (ειδικά όταν το περιεχόμενο δεν δημοσιοποιείται σε άλλα μέσα πέρα από τις δημόσιας τάξης). Αλλά να 'χάμε να λέγαμε...

Πάντως όπως και να 'χει, θεωρώ πως η τοποθέτηση κάμερας στο κράνος, ή σε εμφανές σημείο, είναι απαραίτητο. Μου είχε πει ντελιβεράς πως έχει παρατηρήσει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά από τους λοιπούς οδηγούς από τη μέρα που πήρε τη GoPro.
Κοίτα, δεν φοβούνται το να τραβάς πλάνα τον κόσμο σε δημόσιο χώρο, αλλά το τι θα κάνεις τα πλάνα αργότερα.
Κ επειδή κανείς δεν είναι βέβαιος το τι θα κάνεις με αυτά, τραβάνε μια γενική απαγόρευση κ τελειώνει η υπόθεση.
Όσο για τις κάμερες τών σπιτιών κ καταστημάτων, βεβαίως είναι παράνομες, αλλά εφόσον δεν υπάρχει κάποια καταγγελία, ουδείς ασχολείται.
Μόνο κάποιος εισαγγελέας, ή δικηγόρος, αν έχει απεριόριστη όρεξη κ χρόνο για χάσιμο.... ίσως
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Μία ενδιαφέρουσα απόφαση αναφορικά με την αξιοποίηση υλικού από κάμερα, με βάση το οποίο αναγνωρίστηκε και καταδικάστηκε κατηγορούμενος, εξέδωσε ο Άρειος Πάγος (ΑΠ 254/2021).
Ειδικότερα, ο μοναδικός λόγος αναίρεσης, σύμφωνα με τον οποίο το δευτεροβάθμιο δικαστήριο, εσφαλμένα και κατά παράβαση των διατάξεων του άρθρου 177 παρ. 2 του Κώδικα Ποινικής Δικονομίας, έλαβε υπόψη του και θεμελίωσε την καταδικαστική σε βάρος του αναιρεσείοντος κρίση σε απαγορευμένο αποδεικτικό μέσο, κρίθηκε απορριπτέος από το ανώτατο δικαστήριο.
Το δευτεροβάθμιο δικαστήριο έκρινε τον κατηγορούμενο ένοχο για εμπρησμό, από τον οποίο μπορεί να προκύψει κοινός κίνδυνος σε ξένα πράγματα κατ' εξακολούθηση (δύο μερικότερες πράξεις, εκ των οποίων η µία σε απόπειρα), καθώς και για διακεκριμένη φθορά κατ' εξακολούθηση.
Στην κρίση του αυτή οδηγήθηκε, λαμβάνοντας υπόψη του ψηφιακό δίσκο, που περιέχει βιντεοληπτικό υλικό από κλειστό κύκλωμα καταγραφής σκηνών ιδιωτικού χώρου στάθμευσης αυτοκινήτων.
Κατά το σκεπτικό του δικαστηρίου, από το συνδυασμό των διατάξεων του Ν.2472/1997 με τις διατάξεις των άρθρων 177, 217, 251, 358 και 575 του ΚΠοινΔ, είναι δυνατόν να προσαχθούν και να αναγνωσθούν ενώπιον του ποινικού δικαστηρίου έγγραφα που άπτονται των προσωπικών ή και ευαίσθητων δεδομένων, προκειμένου να αναζητηθεί και ευρεθεί η ουσιαστική αλήθεια της υπόθεσης.


πηγη:https://www.lawspot.gr/nomika-nea/p...kamera-gia-tin-katadiki-katigoroymenoy-ap-254
Ε, ναι.
Σε αυτή την περίπτωση, προκειμένου να μην πας φυλακή για κακούργημα, λες πως έχω μια παράνομη κάμερα που είναι πλημμέλημα κ την βγάζεις καθαρή
 

Panos76

well know member
Δημοσιεύσεις
2.096
Ηλικία
48
Περιοχή
Παιανία
Μοτοσυκλέτα
Honda NC 750 Integra 2016
Yamaha crypton-x 2011
Όνομα
Panos
Για πες φιλε με ποιους τροπους αν ξερεις; Γιατι εκτος απο το να χρησιμοποιουν τις γυρω καμερες εστω και παρανομα τοποθετημενες, ή να ετυχε εκεινη τη στιγμη να τον δει καποιο περιπολικο ή ΔΙ.ΑΣ. δεν βλεπω αλλους τροπους. Αντε και οι ρουφ. Και μη μου πεις απο δορυφορο. Δεν ειναι δα και ΣΙΑ!
Βεβαιως και συμφωνω στο να συλλαβουν τους εν δυναμει δολοφονους. Και πιστεψε με εν δυναμει δολοφονοι ειναι και οι χρησιμοποιουντες εαυτον τα κινητα τους ειτε ειναι σε τουτου ειτε σε ΔΙΚΥΚΛΑ. Αλλα βλεπεις να γινεται καμια βελτιωση;Εγω παντως που ειμαι στο δρομο...Watching
Έχω δεί πολλούς να οδηγούν δίκυκλο κ να μιλούν στο κινητό κ έχω φριξει.
Κατάντια...
Είδες το κάνουν τα αυτόματα σκούτερ;
ΧΑ, ΧΑ!
Η αστυνομία εξιχνιάζει παραβάσεις τροχαίων με κάμερες, ρουφ κ μαρτυρίες περαστικών.
Στα δύσκολα, καθαρίζει η Νικολούλη!!
 

KostasT

old member
Δημοσιεύσεις
4.490
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
Honda CBF1000FA
Honda SH300i
Όνομα
Δες nickname
Έχω δεί πολλούς να οδηγούν δίκυκλο κ να μιλούν στο κινητό κ έχω φριξει.
Κατάντια...
Είδες το κάνουν τα αυτόματα σκούτερ;
ΧΑ, ΧΑ!
Η αστυνομία εξιχνιάζει παραβάσεις τροχαίων με κάμερες, ρουφ κ μαρτυρίες περαστικών.
Στα δύσκολα, καθαρίζει η Νικολούλη!!
Ο Θανασης Μουρικης σε ενα live βινδεο ειπε μια περιπτωση που ειχε στο δρομο με καποια τυπισα του ΕΚΑΒ που ενω οδηγουσε το μηχανακι της, μιλουσε στο κινητο. Μετα απο παρατηρηση που της εκανε καλοπροαιρετα, βρεθηκε ο ανθρωπος να απειλειται με μηνυση για παρενοχληση απο την ιδια και μετα απο κληση της αστυνομιας επι τοπου. Χαιρε βαθος αμετρητο και πατο χωρις τελμα. Τι μου λες ρε Πανο τωρα; Τα βλεπω κι εγω σου λεω στο δρομο. Γι αυτο το εβαλα το "δικυκλα" με κεφαλαια! Υπαρχουν πολλων λογιων ΖΩΑ εκει εξω ο,τι και να οδηγουν!
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Για όλα αυτά που πολύ σωστα ανέφεραν οι προηγούμενοι συνομιλητές όπου οχι μόνον άκρη δεν μπορεί να βρεθεί αλλά συνεχίζει να απαξιώνεται ο σημαντικότερος κυκλοφοριακος περιορισμός.
Πέρασες κόκκινο?... Τρία (3) χρόνια στέρηση διπλώματος απλως. Joy
 
Top Bottom