Παγκοσμια ελληνική πατέντα !!! ΚΡΑΝΟΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Μάλιστα
Αυτό το βίντεο η ιδέα και η πατέντα είναι μια δεκαετία πρίν!!!
Και δεν συγκινήθηκε κανένας να το εφαρμόσει εμπορικά??
Γιατί ???
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Η αρχή είναι απλή, όπως με τα αυτοκίνητα αμερικανικών προδιαγραφών και τις ζώνες ασφαλείας που δεν παίρνουν μπροστά ( νομίζω)
Όπως και στο βίντεο λέει οτι το σύστημα είναι και αντικλεπτικο,τουλαχιστον αν πάνε να σου την βάλουν μπροστά.
Μάλλον τα συμφέροντα της άλλης πλευράς είναι μεγαλύτερα
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ενα GMC YOUKON αυτόματο που οδηγούσα στην Σ. Αραβια δεν πέρναγε τα 50χλμ αν δεν ήταν φορεμενη η ζώνη ασφαλείας.....

Δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά. σε ταινίες που έχω δει ,ακόμα και αυτοκίνητα 20 + ετών ,πετάγεται ένας μηχανισμός απο την πόρτα του οδηγού ( τουλάχιστον)

Το θέμα είναι αλλού νομίζω, γιατί η παραπάνω ιδέα, η μια παρόμοια δεν προχώρησε
 

User V

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.090
Που πάνε ρε τα φουκαριάρικα με πατέντα νομιμότητας στην Ελλάδα;abcdefgh

Βρες πατέντα στην Ελλάδα να κλεβεις την εφορία.. να κλέβεις τη ΔΕΗ.. να κάθεσαι και να πληρώνεσαι.. να παίρνεις σύνταξη στα 30.. να οικιοποιήσε ξένο χώρο κλπ κι έκανες την τύχη σου!!!


Κατά τα λοιπά Μπράβο για την σύλληψη και υλοποίηση της ιδέας και κρίμα που δεν προχώρησε..
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.487
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ειναι ενα συστημα που αν δεν κανω λαθος μπορει καποιος να το παρακαμψει.Αυτος που δεν θελει να βαλει κρανος θα κανει μια αναλογη πατεντα,οπως γινεται και με τις ζωνες ασφαλειας,και θα το φοραει στον αγκωνα.

Ειναι ενα πολυ απλο συστημα το οποιο υποθετω οτι το ειχαν βρει αλλοι νωριτερα αλλα δεν το θεωρησαν καθολου πρακτικο.

Πχ Φοραει κανονικα κρανος ο οδηγος,αλλα οχι ο συνοδηγος.Η μηχανη δεν θα παρει μπροστα κανονικα?
Εισαι ταξιδι ,παθαινει ζημια το κρανος σου και αναγκαζεσαι να δανιστεις κρανος μη συμβατο.Τι κανεις?
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Ειναι ενα συστημα που αν δεν κανω λαθος μπορει καποιος να το παρακαμψει.Αυτος που δεν θελει να βαλει κρανος θα κανει μια αναλογη πατεντα,οπως γινεται και με τις ζωνες ασφαλειας,και θα το φοραει στον αγκωνα.

Ειναι ενα πολυ απλο συστημα το οποιο υποθετω οτι το ειχαν βρει αλλοι νωριτερα αλλα δεν το θεωρησαν καθολου πρακτικο.

Πχ Φοραει κανονικα κρανος ο οδηγος,αλλα οχι ο συνοδηγος.Η μηχανη δεν θα παρει μπροστα κανονικα?
Εισαι ταξιδι ,παθαινει ζημια το κρανος σου και αναγκαζεσαι να δανιστεις κρανος μη συμβατο.Τι κανεις?



Αυτά φυσικά αφορούν την Ελλάδα.
Οι μηχανισμοί να μην ακούγεται το μπιπ όταν δεν φοράς ζώνη ασφαλείας κλπ.
Στο εξωτερικό δεν νομιζω να συμβαίνει αυτό.
Ειδικά στο θέμα κράνος και μηχανάκι.
Στην Ιταλία δεν είχα δει ουτε εναν χωρίς κράνος.
Ακόμα και οι δικοί μας φορούσαν παντα και παντού.
Το ξαναλεω.
Σε συνομιλία με ιταλούς συναδέλφους, μου είχαν πεί, οτι δεν υπάρχει στον ιταλικό κοκ άρθρο / παράβαση για μη χρήση κράνους και ζώνης ασφαλείας.
Και εδώ είδαμε ενα βίντεο που γυρίστηκε πριν 10 χρόνια και δεν επαιξε πουθενά.
Όπως πολύ σωστα είπες εδώ θα ψαχνανε πατέντα στην πατέντα να παρακάμψουν το σύστημα αυτό, η σε περίπτωση αλλαγής κράνους κλπ.
Νομιζω οτι στα 10 χρόνια που μεσολάβησαν απο την αρχική προβολή του, θα έχουν βρει κάποιες λύσεις και γι αυτά τα ζητήματα
 
Top Bottom