Ο θείος μου ο κωστας

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Πιτσιρικάς στη Σπάρτη, δημοτικό, θυμαμαι τον θειο κωστα να μας κάνει επίσκεψη καβαλα σε μια βέσπα..
Μεγάλωσα, έμπλεξα με τα μηχανάκια, θυμαμαι τον κωστα πάντα καβάλα σε μια βεσπα.
Ο Κώστας δεν ήταν μηχανόβιος να ξέρει από μοντέλα κλπ.. Είχε τη βέσπα ως μεταφορικό μέσον.
Κλασσικη 200αρα, με τελάρο αντί μπαγκαζιερας

Ηταν καλλιτέχνης, έφτιαχνε ξυλόγλυπτα σε ένα μαγαζάκι στην Αλεξάνδρας σε πάροδο...
Σπάρτη Αθήνα... με τη βέσπα..
Ανέβαινε ταυγετο ως φυσιοδιφης και μάζευε βοτάνια, έφερνε νερό από πηγές.. Πάντα με τη βέσπα.

Θυμάμαι σε κηδεία συγγενή μας στην Καλαμάτα, να σκάει ο Κώστας στη μέση της τελετής, με τα σημάδια του ηλιου και της κούρασης στο πρόσωπο, με μια αγκαλια λουλούδια πούχε μαζέψει απ το δρόμο..
Πήγε και τα ακούμπησε στο νεκρό, φορώντας ένα κατακοκκινο πουλόβερ..στέλνοντας αδιάβαστους τους συντηρητικους Σπαρτιάτες..

Κάποια στιγμή άκουσα απ τη θεία ότι ο Κωστάκης κατέβασε τη βέσπα με μεταφορική και μπήκε στο λεωφορείο για Σπάρτη.. Ηταν πατημένα 60 προς 65..τον είχε διαλύσει η μεση.

Στην κηδεία του πρόπερσι, το έμαθα από σπόντα και έκανα ένα ταξίδι αστραπή ως τη Σπάρτη. Επρεπε ωποσδηποτε να πάω.. Γιατί είχα ενστικτο
7 άτομα ήταν στην κηδεία, εγώ και 6 γείτονες.. Σκηνικό Θεόδωρος Αγγελόπουλος..
Πρώτη φορά τον είδα στο φέρετρο με κοντό μαλλί.. Γιατί ο Κωστάκης είχε πάντα μακριά μαλλιά, μέχρι και τα 70.

Anyway,..
Θυμάμαι όταν με έβαλε το σόι να τον πείσω να βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου..
Με κοίταξε.. Είχε καταλάβει... και μου είπε με τη βροντερή φωνή του...
Μπαμπίνο.. Εγω σε αμάξι δεν μπαίνω αγόρι μου.. Και πήγαμε για μεζέδες.

Σήμερα, στην εποχή της εξειδίκευσης, πολλές φορές όταν τα πράγματα ξεφεύγουν.. Θυμάμαι τον Κωστάκη.
Και αναρωτιέμαι..
Μήπως τελικά αυτός ήταν πιο μηχανόβιος?
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.156
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Να εισαι ευτυχισμλενος που γνώρισες και που ειχες στην ζωή σου ενα τετοιο ατομο Μπαμπη ...τιποτα αλλο

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.783
Ηλικία
25
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ του μοτοσυκλετιστή/μηχανόβιου και του "κάγκουρα".

Ο μοτοσυκλετιστής/μηχανόβιος, οτιδήποτε και αν έχει στην κατοχή του, απο παπί και βέσπα μέχρι μεγάλο on-off η supersport το θεωρεί ως μοτοσυκλέτα με όλη την σημασία. Θα ασχοληθεί με το να το δουλεύει μόνος του στο γκαράζ ακόμα και ας σε πάρει το χάραμα, θα νοιαστεί για την επιλογή καλού εξοπλισμού, θα δουλεύει την οδήγηση του και πάει λέγοντας.

Μα το κυριότερο ΒΟΛΤΑΡΕΙ. Σοβαρά, όταν το καλοκαίρι είχαμε πάει με έναν φίλο απόγευμα τον γύρο της λίμνης Κάρλας, βγήκαμε στην εθνική προς Αγιόκαμπο και μετά γυρίσαμε απο την παλιά εθνική προς Βόλο, απλά ΞΕΧΑΣΑ οτι έχω παπί. Ένιωθα οτι καβαλάω μοτό, όχι πάπια. Είναι ωραίο αίσθημα όπως και να το κάνουμε.

Ο κάγκουρας, έχει κάτι απλά για να λέει οτι έχει κάτι, με αποτέλεσμα να θεωρηθεί cool και μουράτο. Ακράνοτος, βόλτες το πολύ σπίτι-καφέ ή σπίτι-συνεργείο για να περάσει νέο ΦΠΕ για 3η φορά μέσα στον χρόνο, αμορτισέρ λιωμένα, λάστιχα λιωμένα, ιδέα απο σωστή οδήγηση και πάει λέγοντας.

Μπάμπη ο θείος σου αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς αρχάριους στον κόσμο των 2 τροχών να το ξέρεις.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Υπάρχει μια λεπτή γραμμή μεταξύ του μοτοσυκλετιστή/μηχανόβιου και του "κάγκουρα".

Ο μοτοσυκλετιστής/μηχανόβιος, οτιδήποτε και αν έχει στην κατοχή του, απο παπί και βέσπα μέχρι μεγάλο on-off η supersport το θεωρεί ως μοτοσυκλέτα με όλη την σημασία. Θα ασχοληθεί με το να το δουλεύει μόνος του στο γκαράζ ακόμα και ας σε πάρει το χάραμα, θα νοιαστεί για την επιλογή καλού εξοπλισμού, θα δουλεύει την οδήγηση του και πάει λέγοντας.

Μα το κυριότερο ΒΟΛΤΑΡΕΙ. Σοβαρά, όταν το καλοκαίρι είχαμε πάει με έναν φίλο απόγευμα τον γύρο της λίμνης Κάρλας, βγήκαμε στην εθνική προς Αγιόκαμπο και μετά γυρίσαμε απο την παλιά εθνική προς Βόλο, απλά ΞΕΧΑΣΑ οτι έχω παπί. Ένιωθα οτι καβαλάω μοτό, όχι πάπια. Είναι ωραίο αίσθημα όπως και να το κάνουμε.

Ο κάγκουρας, έχει κάτι απλά για να λέει οτι έχει κάτι, με αποτέλεσμα να θεωρηθεί cool και μουράτο. Ακράνοτος, βόλτες το πολύ σπίτι-καφέ ή σπίτι-συνεργείο για να περάσει νέο ΦΠΕ για 3η φορά μέσα στον χρόνο, αμορτισέρ λιωμένα, λάστιχα λιωμένα, ιδέα απο σωστή οδήγηση και πάει λέγοντας.

Μπάμπη ο θείος σου αποτελεί παράδειγμα προς μίμηση για πολλούς αρχάριους στον κόσμο των 2 τροχών να το ξέρεις.

Πόσο σε πάω, ρε Τάσο... Πόσο πολύ σε πάω, ρε φίλε!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Νάναι καλά και να βολτάρει εκεί ψηλά Μπαμπίνο.
Τον αγάπησα χωρίς να τονε έχω δει ποτέ μου.
Θα κάναμε ωραία παρέα !

Τασούλη αν και μικρός τόχεις πιάσει το νόημα !
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Ωραιοι ως ανθρωποι, αλλα πιθανον μη αποδεκτοι απο την κοινωνια (μας).
6 νοματαιοι στην κηδεια, και ο Μπαμπινος 7.
Respect σε τετοιους (Θειους).
 
Τελευταία επεξεργασία:

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Δυστυχώς η κοινωνία τους ας τους πούμε μηχανόβιους τους βάζει πάντα στον μαυροπίνακα γιατί είναι αλήτες πρεζάκηδες κλέφτες και γενικά περιθωριακά άτομα. Αν όμως κάποιος το ψάξει πιο βαθιά θα δει ότι σε μεγάλο ποσοστό είναι άνθρωποι μορφωμένοι οικογενειάρχες με υψηλό επίπεδο και το μόνο ελάττωμα τους είναι; ότι αγαπούν τις μοτοσυκλέτες. Έχω δυο θείους που καβαλάν μηχανή στα εβδομήντα φεύγα τους και τους χαίρομαι γιατί δεν έχουν συμβιβαστεί με την ηλικία τους αλλά προπάντων με την νοοτροπία των υπολοίπων. Μπάμπη να τον θυμάσαι τον θείο σου γιατί τέτοια άτομα δείχνουν ότι ζήσαν την ζωή τους όπως τους άρεσε και ας μην ήταν αρεστοί στους υπόλοιπους. Τελικά το μόνο που έχει σημασία είναι να αγαπάς κάτι εσύ και όχι γιατί το αγαπάνε όλοι οι άλλοι.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ωραιοι ως ανθρωποι, αλλα πιθανον μη αποδεκτοι απο την κοινωνια (μας)
6 νοματαιοι στην κηδεια, και ο Μπαμπινος 7.
Respect στον Θειο.
Καθόλου αποδεκτός από τη συντηρητική κοινωνία της Σπάρτης... Ηταν και αριστερός.
Έγινε ξαφνικά, και το έμαθε η μάνα μου εντελως συμπτωματικά.. Ελάχιστοι συγγενείς υπήρχαν.. Κατάλαβα ότι παίζει ναμαι ο μόνος.
Ηταν μια κηδεία διαφορετική..
Τη στιγμή της ταφής.. Εχω πιάσει συζήτηση με τον παπά και του εξηγώ ποιος είναι... Ηταν γνωστός ως ο Κώστας ο ορειβάτης...νεοτερος ανέβαινε σε βουνά..
Και ο παπάς τον γνώρισε!!
Είχε περάσει απ το σπίτι του λέει, και του ζήτησε να κόψει αμπελοφυλλα απ την κληματαριά.. Και έκατσε και ήπιανε καφέ!.
 

Kuklinski

well know member
Δημοσιεύσεις
3.446
Ηλικία
123
Μοτοσυκλέτα
Brough Superior ss100
Όνομα
Ακης
Περιοχή
Brooklyn NY
Μηπως ο θειος ειχε ύψος περίπου 1.75, μουστακι
Κ η βεσπα ηταν κοκκινη με λευκη ριγα χαμηλα στα φτερα;
 

Sapiokaravo

well know member
Δημοσιεύσεις
3.609
Ηλικία
54
Περιοχή
Far west
Μοτοσυκλέτα
Ιταλιδα με μεταπτυχιακο.
Όνομα
Χρηστος
Καθόλου αποδεκτός από τη συντηρητική κοινωνία της Σπάρτης... Ηταν και αριστερός.
Έγινε ξαφνικά, και το έμαθε η μάνα μου εντελως συμπτωματικά.. Ελάχιστοι συγγενείς υπήρχαν.. Κατάλαβα ότι παίζει ναμαι ο μόνος.
Ηταν μια κηδεία διαφορετική..
Τη στιγμή της ταφής.. Εχω πιάσει συζήτηση με τον παπά και του εξηγώ ποιος είναι... Ηταν γνωστός ως ο Κώστας ο ορειβάτης...νεοτερος ανέβαινε σε βουνά..
Και ο παπάς τον γνώρισε!!
Είχε περάσει απ το σπίτι του λέει, και του ζήτησε να κόψει αμπελοφυλλα απ την κληματαριά.. Και έκατσε και ήπιανε καφέ!.
Σε ολες τις μικρες κοινωνιες υπαρχουν οι "δακτυλοδειχτουμενοι" πιστευω.
Θες για τις πολιτικες προτιμησεις τους, θες γιατι εχουν μοτοσακα (ειδικα προηγουμενες δεκαετιες)
Θες γιατι εχουν μακρυα μαλλια, θες θες θες.......
Παραμενουμε συντηρητικη κοινωνια πιστευω, και καποια στιγμη πρεπει να το αποβαλουμε.
 
N

notakos600

Guest
Τελικά να κρεμεσαι από τα @@ της κοινωνίας ή να την γράψεις στα @@ σου;
Το τραγικό στη ψωροκωσταινα, είναι πως η πλειοψηφία των κατοίκων της προσπαθούσε μια ζωή να γίνει αρεστή στους γύρω της και έπνιξε κάθε συναίσθημα.
Ο μεγαλύτερος ρατσισμός είναι ενάντια στην διαφορετικοτητα.
Να ζήσεις να τον θυμάσαι Μπάμπη.
 

thenos

member
Δημοσιεύσεις
1.332
Ηλικία
48
Όνομα
Θανάσης
Τελικά να κρεμεσαι από τα @@ της κοινωνίας ή να την γράψεις στα @@ σου;
Πολλές φορές όταν φτάσουμε στο σημείο (ωρίμανσης) να την γράψουμε στα α****** μας έχει περάσει ένα μεγάλο διάστημα χαμένου χρόνου προσπαθώντας να κρεμαστούμε στα α****** της ώστε να μην είμαστε τόσο δακτυλοδεικτούμενοι...
Πραγματικά όμως χαμένου χρόνου...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πολλές φορές όταν φτάσουμε στο σημείο (ωρίμανσης) να την γράψουμε στα α****** μας έχει περάσει ένα μεγάλο διάστημα χαμένου χρόνου προσπαθώντας να κρεμαστούμε στα α****** της ώστε να μην είμαστε τόσο δακτυλοδεικτούμενοι...
Πραγματικά όμως χαμένου χρόνου...
To κόλπο είναι να την έχεις γραμμένη πάντα αλλά αυτή να νομίζει ότι δεν την έχεις γραμμένη.eye
 

Arisxios

member
Δημοσιεύσεις
1.847
Ηλικία
56
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Πατίνι
Όνομα
Αρης
Περιοχή
Πειραιας
Πιτσιρικάς στη Σπάρτη, δημοτικό, θυμαμαι τον θειο κωστα να μας κάνει επίσκεψη καβαλα σε μια βέσπα..
Μεγάλωσα, έμπλεξα με τα μηχανάκια, θυμαμαι τον κωστα πάντα καβάλα σε μια βεσπα.
Ο Κώστας δεν ήταν μηχανόβιος να ξέρει από μοντέλα κλπ.. Είχε τη βέσπα ως μεταφορικό μέσον.
Κλασσικη 200αρα, με τελάρο αντί μπαγκαζιερας

Ηταν καλλιτέχνης, έφτιαχνε ξυλόγλυπτα σε ένα μαγαζάκι στην Αλεξάνδρας σε πάροδο...
Σπάρτη Αθήνα... με τη βέσπα..
Ανέβαινε ταυγετο ως φυσιοδιφης και μάζευε βοτάνια, έφερνε νερό από πηγές.. Πάντα με τη βέσπα.

Θυμάμαι σε κηδεία συγγενή μας στην Καλαμάτα, να σκάει ο Κώστας στη μέση της τελετής, με τα σημάδια του ηλιου και της κούρασης στο πρόσωπο, με μια αγκαλια λουλούδια πούχε μαζέψει απ το δρόμο..
Πήγε και τα ακούμπησε στο νεκρό, φορώντας ένα κατακοκκινο πουλόβερ..στέλνοντας αδιάβαστους τους συντηρητικους Σπαρτιάτες..

Κάποια στιγμή άκουσα απ τη θεία ότι ο Κωστάκης κατέβασε τη βέσπα με μεταφορική και μπήκε στο λεωφορείο για Σπάρτη.. Ηταν πατημένα 60 προς 65..τον είχε διαλύσει η μεση.

Στην κηδεία του πρόπερσι, το έμαθα από σπόντα και έκανα ένα ταξίδι αστραπή ως τη Σπάρτη. Επρεπε ωποσδηποτε να πάω.. Γιατί είχα ενστικτο
7 άτομα ήταν στην κηδεία, εγώ και 6 γείτονες.. Σκηνικό Θεόδωρος Αγγελόπουλος..
Πρώτη φορά τον είδα στο φέρετρο με κοντό μαλλί.. Γιατί ο Κωστάκης είχε πάντα μακριά μαλλιά, μέχρι και τα 70.

Anyway,..
Θυμάμαι όταν με έβαλε το σόι να τον πείσω να βγάλει δίπλωμα αυτοκινήτου..
Με κοίταξε.. Είχε καταλάβει... και μου είπε με τη βροντερή φωνή του...
Μπαμπίνο.. Εγω σε αμάξι δεν μπαίνω αγόρι μου.. Και πήγαμε για μεζέδες.

Σήμερα, στην εποχή της εξειδίκευσης, πολλές φορές όταν τα πράγματα ξεφεύγουν.. Θυμάμαι τον Κωστάκη.
Και αναρωτιέμαι..
Μήπως τελικά αυτός ήταν πιο μηχανόβιος?


Τυχερός αυτός που στη ζωή του γνωρίζει τέτοιους ανθρώπους !!! PraisingPraising
 
Top Bottom