Οι Jethro Tull επιστρέφουν στη Θεσσαλονίκη

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

Η παρέα του Ian Anderson θα εμφανιστεί στο φεστιβάλ της Μονής Λαζαριστών



Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου 2020 - Μονή Λαζαριστών

Την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου οι θρυλικοί Jethro Tull θα εμφανιστούν στο Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών παραδίδοντας ακόμη μια φορά μαθήματα ροκ ιστορίας.

Ένα χρόνο μετά τη μεγαλειώδη συναυλία τους στο Ηρώδειο, ο Ian Anderson και η παρέα του θα κάνουν μια στάση στη συμπρωτεύουσα παρουσιάζοντας μια μοναδική best-of setlist.

Ορμώμενοι από το Blackpool της Αγγλίας, οι Jethro Tull ξεκινούν το μουσικό τους ταξίδι στα τέλη της δεκαετίας του ’60. Σήμερα, με 60 εκατομμύρια πωλήσεις δίσκων παγκοσμίως, περισσότερα από 21 άλμπουμ μεταξύ των οποίων 11 χρυσά και 5 πλατινένια και με περισσότερες από 3,000 live εμφανίσεις σε 40 χώρες, οι Jethro Tull έχουν χαρακτηριστεί ως ένα από τα πιο σημαντικά και εκκεντρικά progressive rock συγκροτήματα του 20ου αιώνα.

Στο κέντρο της σκηνής ξεχωρίζει η εμβληματική περσόνα του Ian Anderson, ο οποίος παίρνει τον ρόλο του ηγέτη του γκρουπ. Με μια καλλιτεχνική ευφυΐα που ξεχώρισε ήδη από τα πρώτα βήματα της μπάντας, ο Anderson τολμά να βάλει το φλάουτο σαν βασικό όργανο στη μηχανή των Jethro Tull, κάνοντάς το παράλληλα σήμα κατατεθέν του συγκροτήματος.

Στα πρώτα τους δισκογραφικά χρόνια ξεπηδά το blues ντεμπούτο τους "This Was" (1968), το οποίο διαδέχεται το "Stand Up" (1969), αλλά και το "Benefit" (1970), ο δίσκος προπομπός που μας προετοιμάζει για το magnum opus τους, "Aqualung" (1971). Τα λόγια περιττεύουν για αυτό το αριστούργημα το οποίο θεωρείται ως μια από τις πιο σημαντικές ροκ κυκλοφορίες όλων των εποχών.

Η progressive rock, περήφανη για τα άξια τέκνα της, βρίσκει μια για πάντα στο "Locomotive Breath" και το "Hymn 43" τους ύμνους που θα τραγουδηθούν από χιλιάδες fans παγκοσμίως. Μέσα από μια μουσική πορεία 5 δεκαετιών, ο ήχος των Jethro Tull ταξίδεψε από τα blues και τη jazz, την progressive αλλά και την ορθόδοξη rock, μέσα από τα folk ηχοτόπιά τους.

Η μπάντα που λατρεύτηκε από τους Steve Harris και Bruce Dickinson, Eddie Vedder, Nick Cave, John Myung, Marcus Siepen και Joe Bonamassa, έρχεται για μια αξέχαστη συναυλία την Πέμπτη 10 Σεπτεμβρίου στο Φεστιβάλ Μονής Λαζαριστών.

Χρήσιμα links

jethrotull.com/
facebook.com/officialjethrotull/?fref=ts
instagram.com/jethrotull_/
youtube.com/user/tullmanagement
twitter.com/jethrotull

soundcloud.com/ia-taab2
Πληροφορίες

Τα εισιτήρια ξεκινούν από 36€

Σημεία προπώλησης

www.highpriority.gr
www.ticketmaster.gr
Τηλεφωνικό κέντρο Ticketmaster 2108938111
Δίκτυο καταστημάτων Public
*Για αγορές μέσω Internet & Public υπάρχει επιβάρυνση 10% στην τιμή του εισιτηρίου

Φυσικά σημεία προπώλησης

IANOS
Αριστοτέλους 7, Θεσσαλονίκη
Ωράριο λειτουργίας:
Δευτέρα-Παρασκευή, 09:00-21:00
Σάββατο, 09:00-20:00

ΜΟΝΗ ΛΑΖΑΡΙΣΤΩΝ
Κολοκοτρώνη 25, Σταυρούπολη
Ωράριο λειτουργίας:
Δευτέρα-Παρασκευή, 10:00-14:00 (από 08/01/2020)

Ανατρέξτε εδώ στη δισκογραφία του ιστορικού συγκροτήματος.

 

Coyote

member
Δημοσιεύσεις
866
Μοτοσυκλέτα
Βαρκαντέρο
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Αθήνα
Σε μοναστήρι θα παίξουν;
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Γιάννη που εννοείς ; Με μπέρδεψες
Ωχ ναι ρε Τζων ,εμπερδευθην .
Στην κωλοκωτρωνη ειναι ,απλα ο ερωτικος εκανε τις μαγκιες του εκει .
Το ραδιο ειναι καπου στη Θερμη.
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.673
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Από τα ιδιαίτερα αγαπημένα συγκροτήματα ..... είμαι fan εδώ και αμέτρητα χρόνια και τους θεωρώ την πλέον σημαντική ίσως επίδραση στα Rock ακούσματα μου.
Από την άλλη παιδιά, δεν σας κρύβω ότι όλα τα παλαιά συγκροτήματα που κρατώ σε ιδιαίτερη εκτίμηση, αποφεύγω πλέον να τα βλέπω Live. Με πιάνει λίγο η ψυχή μου στη διαφοροποίηση της εικόνας τους σε σχέση με το χρόνο, ως προς την εικόνα που έχω στο μυαλό μου από παλιά .....

Ίσως επειδή μου προκαλούν το συνειρμό του πως έχει σταδιακά αλλάξει και η δική μου εικόνα ........
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Και αδυνατώ να τους δω ...αλλά και δεν θελω να τους δω πλεον.....για τους λογους που ανέφερε ο απ απαν..

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ειχα παει να δω τους deep για deep purple στον ιδιο χωρο κατι χρονακια πριν.Τραγικοι,δεν την ξαναπαταω.


Οι Deep Purple είχαν παίξει στις 12/04/2000 στη ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη και ήταν καταπληκτικοί με τον Morse στη θέση του Blackmore. Όλες τις άλλες φορές παίζαν πάντα με άλλη σύνθεση.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.496
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Οι Deep Purple είχαν παίξει στις 12/04/2000 στη ΔΕΘ στη Θεσσαλονίκη και ήταν καταπληκτικοί με τον Morse στη θέση του Blackmore. Όλες τις άλλες φορές παίζαν πάντα με άλλη σύνθεση.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Μιλαω για το 2009,αν θυμαμαι καλα, με τον Gilan στο τιμονι.
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Από τα ιδιαίτερα αγαπημένα συγκροτήματα ..... είμαι fan εδώ και αμέτρητα χρόνια και τους θεωρώ την πλέον σημαντική ίσως επίδραση στα Rock ακούσματα μου.
Από την άλλη παιδιά, δεν σας κρύβω ότι όλα τα παλαιά συγκροτήματα που κρατώ σε ιδιαίτερη εκτίμηση, αποφεύγω πλέον να τα βλέπω Live. Με πιάνει λίγο η ψυχή μου στη διαφοροποίηση της εικόνας τους σε σχέση με το χρόνο, ως προς την εικόνα που έχω στο μυαλό μου από παλιά .....

Ίσως επειδή μου προκαλούν το συνειρμό του πως έχει σταδιακά αλλάξει και η δική μου εικόνα ........
Ακριβώς αυτό.
Τους Purple τους είδα κι εγώ στο Λυκαβηττό το 2000 (?) και με έπιασε απογοήτευση,ειδικά όταν εκείνος ο απαράδεκτος ο Glover μας αντιμετώπιζε λες και είμαστε αούγκανοι.
 

EvangeloSKG

member
Δημοσιεύσεις
1.693
Ηλικία
48
Περιοχή
Μαρούσι
Μοτοσυκλέτα
R1200GS
Όνομα
Βαγγέλης
Περιοχή
Μαρούσι
Ακριβώς αυτό.
Τους Purple τους είδα κι εγώ στο Λυκαβηττό το 2000 (?) και με έπιασε απογοήτευση,ειδικά όταν εκείνος ο απαράδεκτος ο Glover μας αντιμετώπιζε λες και είμαστε αούγκανοι.

Στην Αθήνα έπαιξαν 13/04/2000 στο ΟΑΚΑ
 

karellen

old member
Δημοσιεύσεις
5.414
Ηλικία
61
Μοτοσυκλέτα
Honda DAX 72 Τρου Αντβέ
Όνομα
Νίκος
Περιοχή
Καλαμάτα
Ε τότε πρέπει να ήταν 2001 Βαγγέλη γιατί το εισιτήριο έκανε 12.000 δρχ.

ΥΓ έχεις δίκιο γιατί το 2000 ξεκίνησα για Αθήνα αλλά αρρώστησε η μικρή μου και γύρισα πίσω.
 
Top Bottom