ΟΙ ΠΥΞΙΔΕΣ ΔΕΙΧΝΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΤΟΝ ΒΟΡΡΑ

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Από αύριο η συνέχεια. Εργασιακές υποχρεώσεις
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
9 ΙΟΥΛΙΟΥ PREIKESTOLEN - BERGEN


Πρωί άφησα πίσω μου το Preikestolen και έβαλα πλώρη για Bergen. 328 χιλ.
Όμως η μέρα μου έκρυβε μια έκπληξη. Ο Μέρφι καραδοκούσε να μου την σπάσει.
Σύντομα βρεθήκαμε στον 13. Έναν απ τους ποιο όμορφους δρόμους της Νορβηγίας. Ποτάμια, Φιορδ, Λίμνες, Καταρράχτες, πολλά τούνελ, και απίστευτη φύση.


Ο καιρός αν και συννεφιά με λίγη βροχούλα που και που δεν με χαλούσε ιδιαίτερα.


Η φύση και η ομορφιά πάλι οργίαζαν.



Μες στην τρελή χαρά κάλπαζα με την καλή μου στο απίστευτο Νορβηγικό τοπίο.




Θεέ μου τι βλέπω πάλι σήμερα;




Κάνω μια στάση για ξεκούραση και να σου η έκπληξη του φίλου μας του Μέρφι. Κτυπάει το τηλ απ το σπίτι.
Ο θείος μου στην Αυστραλία (αδελφός του πατέρα μου) παραπάτησε, έπεσε και κτύπησε πίσω στο κρανίο, εσωτερικό αιμάτωμα, αλλά λόγω ηλικίας δεν γινόταν τίποτα. Έφυγε πλήρης ημερών 87 ετών. Παρ ότι ψύχραιμος, μου μαύρισε λίγο η μέρα.


Στα επόμενα χιλ δεν θυμάμαι τίποτα. Είχε περάσει 1 ώρα χωρίς να έχω δώσει σημασία στο τοπίο. Έκανα στάση για καφέ. Άρχισαν οι σκέψεις.
Τι μπορώ να κάνω; Τίποτα φυσικά.
Να επιστρέψω; Αδύνατον, ούτε να το σκέφτομαι.
Σκέφτομαι ο θείος τι θα ήθελε; Φυσικά να συνεχίσω.
Άρχισα να συνέρχομαι λίγο. Πήρα τηλ τα ξαδέλφια για συλλυπητήρια, με αποτέλεσμα η συζήτηση να εξελιχτεί σχετικά με το ταξίδι μου στην Νορβηγία. Μαλάκα μου λέει ο ξάδελφος, έχουμε τρελαθεί με τις φώτο. Καταλήξαμε ότι ο θείος έφυγε πανευτυχής την κατάλληλη στιγμή.

Αφού συνήλθα και σε αυτό, βοήθησε πολύ ο ξάδελφος, ξεκινάω πάλι.


ΟΥΑΟΥ


Να και λίγα χιόνια. Μέρφι απέτυχες τελικά.







 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Επικά τοπία.



Η Νορβηγία δεν παίζεται τελικά.


Και ο πρώτος καταρράχτης για σήμερα.


Το Χτήνος εεεε!! Θεότητα




Και ξάφνου εκεί που οδηγούσα μες στον οίστρο του τοπίου, άρχισε μια παράξενη ομίχλη πολύ υγρή που με έκανε μούσκεμα. Μετά την στροφή να ο καταρράχτης Latefoss


Ο ποιο όμορφος και εντυπωσιακός καταρράχτης της Νορβηγίας. Μεγάλη βουή, και τόνοι νερού σκάνε δίπλα στον δρόμο, και γίνεσαι μούσκεμα απ το σπρέι του.


Τι τρελό θέαμα!!!







 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
Ακολούθως πήρα τον δρόμο για την Odda





Κοιτάξτε δρόμο.


Πάλι ζω ένα όνειρο.



Εκεί που οδηγούσα, ξαφνικά απαγκιστρώθηκε το τανκμπανκ και παραλίγο να μου πέσει. Σταματάω και δεν κούμπωνε με τίποτα. Κοιτάζω από κάτω και είχε κολλήσει ο μηχανισμός. Μέρφι παίζεις, αλλά δεν θα σου περάσει. Βγάζω ιμάντα, και δένω το τανκμπανκ απ τα κάγκελα. Δεν κουνιόταν καθόλου. Συνεχίζω



Στάση για καφέ. Είχα κλείσει για κάμπινγκ, αλλά μετά τον θάνατο δεν είχα καν την διάθεση να πάω εκεί. Έκλεισα ένα ξενοδοχείο απ το booking στο Bergen αλλά όχι κέντρο. Συνεχίζω την οδήγηση.



Και μπήκα στο φέρι να περάσω το Hissfjorden




Ο δρόμος προς Bergen μιλάμε, Υπερπαραγωγή.



Το Bergen με υποδέχτηκε με καταιγίδα. Δεν μπόρεσα να κάνω βόλτα, ούτε για μια φώτο.
Εδώ που τα λέμε δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα σε αυτό το ταξίδι η επίσκεψη σε πόλεις.
Έβαλα την καλή μου στο πάρκινγκ να ξεκουραστεί. Ευτυχώς το ξενοδοχείο είχε φαγητό.
Με 25 ευρώ έτρωγες όσο ήθελες μπουφέ. Είχε 5 διαφορετικές συνταγές για Σολωμό. Σούπερ.
Μετά ξάπλωσα κι ενώ ετοιμαζόμουν να πέσω στην αγκαλιά του Μορφέα, ακούω ένα παράξενο θόρυβο στο τραπέζι. Ξεμπλόκαρε ο μηχανισμός του τανκμπανκ. χαχαχα
Παραιτήθηκε μάλλον ο Μέρφι σκέφτηκα. Αμ δε...............



 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
Μετά ξάπλωσα κι ενώ ετοιμαζόμουν να πέσω στην αγκαλιά του Μορφέα, ακούω ένα παράξενο θόρυβο στο τραπέζι. Ξεμπλόκαρε ο μηχανισμός του τανκμπανκ. χαχαχα
Παραιτήθηκε μάλλον ο Μέρφι σκέφτηκα.

Smileys drinking beer Emoticoncdef
 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
10 ΙΟΥΛΙΟΥ BERGEN - GEIRANGER


Σήμερα ακόμα μια υπέροχη μέρα ξεκίνησε. 470 χιλ. Θα συναντήσω τα φιόρδ Veafjorden και Bollstadfjorden, τούνελ, στροφές κλπ.
Μπαίνω στον Ε16 σύμφωνα με τον φίλο μου τον Στράτο.





Και ο πρώτος καταρράχτης έκανε την εμφάνισή του αν και μικρούλης


Η ομορφιά της φύσης σε παρασείρει να την χαζεύεις με τις ώρες




Τα πάντα σε μια αρμονική συμφωνία με την φύση.


Παντού καταρράχτες.


Ακόμα και οι στάσεις λεωφορείων, σέβονται την φύση, και γίνονται ένα μαζί της






Πάλι καταρράχτες




Αν δεν στηθεί σαν ντίβα, θα σκάσει. χαχαχα



 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο






Και ξαφνικά εκεί που οδηγούσα, άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία κάθετα.


Τι γίνετε με τέτοια λιακάδα; Έπεφτε συνέχεια


Και έκανε την εμφάνισή του ο παγετώνας boyabreen.





Συνεχίζουμε. Το garmin αντί να με πάει απ τον κεντρικό, με πήγε στον παράλληλο, κανα χιλ ποιο μέσα, αλλά άξιζε τον κόπο.


Το μικρό Χτήνος στο λιβάδι.






Και πάνω στον οίστρο να σου ο φίλος μου ο Μέρφι. Σβήνει η οθόνη του gps. Ότι και να έκανα τίποτα. Πήγαινα με την φωνή τελικά.


Στεναχωρήθηκα. Τι θα έκανα τις επόμενες μέρες; Είχα βέβαια το navigon στο κινητό.

 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο



Βρίσκω κάτι Γερμανούς που είχαν τον ίδιο προορισμό και τους ακολούθησα. Όμως ξαφνικά χαλάει η ενδοεπικοινωνία, χάνω και φωνή. Ακουγόταν αμυδρά μόνο η μουσική. Δεν πατιόταν κανένα κουμπί. Μουλάρωσε και αυτή. Έλεος λέω. Τι άλλο θα μου συμβεί;



Αντί να φθάσουμε Geiranger φτάσαμε στο Hallesylt και περιμέναμε το καράβι. Ρε παιδιά λέω, απ ότι θυμάμαι θα πήγαινα οδικώς στο Geiranger δια μέσω πάσσων και λιμνών. Ααα μου λένε είναι ο άλλος δρόμος. Έπρεπε να στρίψεις πριν κάτι χιλ. Καλά λέω, ας μπω τώρα στο καράβι.


1 ώρα μέσα στο sunnylvsfjorden.


Λέω αν δεν γινόταν όσα έγιναν δεν θα έβλεπα τέτοια ομορφιά.


Η λύση βρέθηκε. Είχα όλες τις διαδρομές στο tourstart οπότε το βράδυ θα έφτιαχνα το navigon για την επόμενη μέρα.


Η διαδρομή του καραβιού ήταν απίστευτη. Μαγευτική θα έλεγα.





Ο καταρράχτης οι 7 αδελφές. Μας είπαν και τον μύθο. Έμειναν ανύπαντρες και μάλλον πήδηξαν στο φιόρδ κι έγιναν καταρράχτης




Κοιτάξτε ομορφιά το τοπίο. Τελικά καλύτερα με το καράβι. Η απόλυτη χαλάρωση


Και να το Geiranger


Κατεβαίνω στο πάρκινγκ, πάω να βάλω μπρος, και πέφτει το μάτι μου στο gps. Στο λίγο φως που είχε το παρκινγ του καραβιού, φαινόταν ελάχιστα η οθόνη. Πάω ρυθμίσεις και ειχε αποσυντονηστεί για κάποιο λόγω η αυτόματη φωτεινότητα, και είχε πάει στο ελάχιστο. Επιλέγω πάλι την αυτόματη φωτεινότητα, και να σου το θαύμα. χαχαχα

Πήρα τον δρόμο για το κάμπινγκ, το Geiranger από ψηλά.




Αφού τακτοποιήθηκα στο δωμάτιο, έβαλα να φορτίσω τα πάντα και πήγα για φαγητό.
Στην επιστροφή βλέπω να έχει ανάψει το λαμπάκι της ενδοεπικοινωνίας. Λες λέω; Την δοκιμάζω και είχε ξεμπλοκάρει. Ευτυχώς όλα καλά.



 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
11 ΙΟΥΛΙΟΥ GEIRANGER - TRONDHEIM


Ακόμα μια συναρπαστική μέρα ξημέρωσε. Έχω να κάνω 400 απίστευτα χιλ. Σύντομα βρέθηκα στον δρόμο, ο οποίος ήταν όλα τα λεφτά.


Σε λίγα χιλ μπήκα στο καράβι στο Eidsdal για να περάσω στο Linge, διασχίζοντας το Norddalsfjiorden. Ο δρόμος που ακολούθησε πάλι απίστευτος.
Ο καιρός λίγο ομιχλώδες


Βρέθηκα μόνος να οδηγώ στο βουνό μέσα σε ένα χείμαρρο όμορφων τοπίων. Βουνό, λίμνες, στριφτεροί δρόμοι κλπ. Η ομίχλη άρχισε να πυκνώνει κι άλλο όμως.



Οδηγούσα τώρα ποια μες στην ομίχλη. Το garmin μου έδειξε ότι είχα waypoint εδώ. Δεν έβλεπα κάτι μες στην ομίχλη.

Συνέχισα, και ξαφνικά ο καιρός καθάρισε. Ήμουν μες στο Trolstigen. Ο δρόμος των τρολς. Μυθικά Σκανδιναβικά τέρατα, που έτρωγαν τους περαστικούς κι έφτυναν τα κόκαλα τα οποία γινόντουσαν βράχια.


Απολαύστε ομορφιά. Ο δεύτερος λόγος που θέλω να επαναλάβω αυτό το ταξίδι.


Το waypoint που είχα βάλει ήταν η εξέδρα που έβλεπες όλο το Trolstigen. Αυτό λόγω ομίχλης δεν το απόλαυσα. Δεν πειράζει.


Κι ο καταρράχτης που σκάει δίπλα στον δρόμο




Κι όμως το οδήγησα όλο αυτό το απίστευτο σκηνικό.







Αφού έφυγα η ομίχλη κατέβηκε και κάλυψε όλο το Trolstigen. Ο καιρός μου έκανε έστω για λίγο την χάρη


Στάση για καφέ, σουβενίρ, και φώτο με το τρολ.


Πεινάγαμε, κι εγώ και το Χτήνος. Στάση στο επόμενο βενζινάδικο, και ξεκινήσαμε πάλι.




 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο


Πάλι το ίδιο σκηνικό, που σε κάνει κυριολεκτικά να χαζεύεις απ την ομορφιά.



Ξαφνικά σκάει μύτη η πρώτη γέφυρα του Ατλαντικού δρόμου. Η Bolsoya


Έχω ακούσει πολλές ιστορίες για αέρα, τεράστια κύματα κλπ. Σε μένα όλα ήρεμα.





Η διάσχιση του Ατλαντικού δρόμου, αν μη τι άλλο είναι ένα Χολιγουντιανό τοπίο.



Αχ και να ταν έτσι το σπίτι μου.


Συνεχίζω


Και η ποιο πολυφωτογραφιμένη γέφυρα του Ατλαντικού δρόμου εμφανίστηκε μπροστά μου



Απίστευτη




Αναχώρηση απ τον Ατλαντικό δρόμο



Έφτασα στο ξενοδοχείο λίγο πριν το Trondheim.
Χτύπησα κι ένα Νορβηγικό χάμπουργκερ, στο διπλανό εστιατόριο, το οποίο είναι με στέικ (όχι με μπιφτέκι) σαλάτα μπουφέ, έβαζα όση ήθελα και αναψυκτικό. 25 ευρώ όλα


 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
12 ΙΟΥΛΙΟΥ TRONDHEIM - TROFORS


Πρωινό ξύπνημα μεν, ο καιρός μου τα χάλασε δε. Άρχισε απ το βράδυ καταρρακτώδη βροχή και θα συνέχιζε σήμερα όλη μέρα χωρίς να σταματήσει καθόλου. Αλλαγή σχεδίων.

Ήταν να πάρω τον D17 έναν απ τους ποιο όμορφους δρόμους, αλλά πήγα απ τον κεντρικό τον Ε6. Ο Ε6 οδηγεί στο ακρωτήρι. 354 χιλ για σήμερα.
Όλη μέρα στα αδιάβροχα, και η βροχή με το τουλούμι.
Ευτυχώς λέω γιατί χάλασε σε σημείο μη τόσου μεγάλου ενδιαφέροντος. Φωτογραφίες ούτε που μπόρεσα να βγάλω, ούτε και με ενδιέφερε ιδιαίτερα.

Κάποια στιγμή σταμάτησα για καφέ και φαγητό μεσημεράκι. Η πρώτη ευκαιρία να δοκιμάσω τάρανδο. Υπέροχη γεύση.


Και να που έφτασα στον Αρκτικό κύκλο, (όπως πίστευα) μόνο που δεν ήταν. Εδώ τελικά είναι η είσοδος στο βόρειο μέρος της Νορβηγίας. Το Nord Norge.



Εδώ έκανα την βλακεία και χαλάρωσα λίγο τον λαιμό του αδιάβροχου, το ξέχασα, και αργότερα σταγόνα σταγόνα έγινε μούσκεμα η πλάτη




Πάλι απέφυγα το κάμπινγκ και πήγα ξενοδοχείο. Ξεκουράστηκα γιατί η πολύ βροχή με κούρασε.


 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο
13 ΙΟΥΛΙΟΥ TROFORS - BODO


Πάλι βροχή σήμερα. Μετά το πρωινό αναχώρηση. 370 χιλ Μέχρι τις 11:00 έβρεχε πάλι. Ξαφνικά ενώ ανέβαινα σε υψόμετρο η βροχή σταμάτησε, κι άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία.
Έκαναν εμφάνιση τα πρώτα χιόνια.



Η θερμοκρασία σχεδόν γονάτισε. 7 Βαθμούς





Ο δρόμος όμως τέλειος, και φιδίσιος




Οπότε σε λίγο μπήκα επίσημα στον Αρκτικό κύκλο.




 

tasosbmw

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
58
Περιοχή
Κιάτο
Μοτοσυκλέτα
BMW R 1200 GS ADV LC
Όνομα
tasosbmw
Περιοχή
Κιάτο


Στάση για σουβενίρ καφέ φωτογραφίες




Εδώ είναι ο Αρκτικός Κύκλος, και όχι την προηγούμενη μέρα όπως πίστευα.



Με μια Άλκη




Αφού άρχισα την κάθοδο η βροχή επανεμφανίστηκε


Εδώ σε ένα καφέ συνάντησα 2 Ελληνες ταξιδευτές και τα είπαμε για λίγο.
Απ τα πολλά μου λένε: αν θες να περάσεις απίστευτα να πας Σκωτία. Εμείς είχαμε πάει πριν πολλά χρόνια και πάθαμε πλάκα.
Μια χαρά λέω, εκεί είναι ο Στράτος τώρα, οπότε το επόμενο Σκωτία χαχαχα
Απογευματάκι έφτασα στο κάμπινγκ στο Bodo. Πολύ καλό και καθαρό. ( σε όσα κάμπινγκ έμεινα, μόνο στα σπιτάκια, όχι σε σκηνή)

 

evangelos

member
Δημοσιεύσεις
1.717
Ηλικία
50
Περιοχή
Ιωάννινα
Μοτοσυκλέτα
Triumph Tiger 800 - GAS GAS EC300
Όνομα
EVANGELOS
ρε φιλαράκι τι να πω! GivingGiving



P.S. Δεν βαρέθηκες όλο αυτό το πράσινο? και τις στροφές? και από φιορδ σε φιορδ? abcdefghabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ρε φιλαράκι τι να πω! GivingGiving



P.S. Δεν βαρέθηκες όλο αυτό το πράσινο? και τις στροφές? και από φιορδ σε φιορδ? abcdefghabcdefghgkabcdefghgkabcdefghgk

Χάλια μαύρα σε λέω....αστα να πανε φιλε μου :D:D:D
 
Top Bottom