Νεα οδηγος SOS!!!!!

Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Καλησπέρα παιδιά!!!είμαι νέο μέλος στη παρέα σας (καλώς ήρθα λοιπόν...)
Χθες πήρα στα χέρια μου το προσωρινό διπλωμα της μηχανής (Α2).θέλω να μου πείτε τη γνώμη σας για πρώτο μηχανάκι τι πιστεύετε ότι θα είναι εύκολο!
Έχω ψευτο οδηγήσει gsxr 1000 και αρκετές φορές xtx 660(το οποίο με βόλεψε αλλά φοβόμουν λίγο λόγω του ύψους του...να πω σε αυτό το σημείο ότι είμαι 1.78 )
Περιμένω με χαρά τις απαντήσεις σας
 

dinospanadp

member
Δημοσιεύσεις
673
Περιοχή
Αθηνα
Μοτοσυκλέτα
CRF 1100 ADV
Όνομα
dinosdns
Καλώς μας ήρθες λοιπόν και πάντα όρθια!!!
Εγώ δεν θα σου πω τι μηχανάκι να πάρεις εγώ αυτό που θα σου πω είναι ((να πάρεις ότι σου αρέσει)) και να έχεις το μυαλό σου πάντα μέσα στο κεφάλι σου, κεφάλι το οποίο θα περιβάλλεται πάντα από κράνος!
Θα ακούσεις πολλά,,αυτό είναι γρήγορο, αυτό είναι αργό, αυτό είναι ψηλό, αυτό κουνάει, εκείνο είναι σκοτωστρα μπλα μπλα μπλα.., όλες οι απόψεις και γνώμες είναι σεβαστές αλλά στο τέλος ((Να πάρεις Αυτό Που Σου Αρέσει)))
Καλώς ήρθες!
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Καλώς μας ήρθες λοιπόν και πάντα όρθια!!!
Εγώ δεν θα σου πω τι μηχανάκι να πάρεις εγώ αυτό που θα σου πω είναι ((να πάρεις ότι σου αρέσει)) και να έχεις το μυαλό σου πάντα μέσα στο κεφάλι σου, κεφάλι το οποίο θα περιβάλλεται πάντα από κράνος!
Θα ακούσεις πολλά,,αυτό είναι γρήγορο, αυτό είναι αργό, αυτό είναι ψηλό, αυτό κουνάει, εκείνο είναι σκοτωστρα μπλα μπλα μπλα.., όλες οι απόψεις και γνώμες είναι σεβαστές αλλά στο τέλος ((Να πάρεις Αυτό Που Σου Αρέσει)))
Καλώς ήρθες!
Ευχαριστώ πάρα πολύ:) έχω τρέλα με τα ktm...και ειδικά με το duke 390...απλά δεν ξέρω αν θα είναι καλή αρχή με αυτό!!
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Ευχαριστώ πάρα πολύ:) έχω τρέλα με τα ktm...και ειδικά με το duke 390...απλά δεν ξέρω αν θα είναι καλή αρχή με αυτό!!
Kατ'αρχας καλώς ήρθες και ναι συμφωνώ με το 390...cdefghcdefgh
 

giorgosblues

new member
Δημοσιεύσεις
5
Ηλικία
46
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Όνομα
Γιώργος
Καλώς ήρθες συμπολίτησα! Και εγώ πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να πάρεις κάτι που σου αρέσει, να το βλέπεις και να λες "μ'αρέσει αυτή η μηχανή".Όσο για το ύψος μια χαρά είσαι, εγώ είμαι 1,76 και έχω μεγάλο on-off. Εύχομαι λοιπόν καλές βόλτες με ότι πάρεις και πάντα όρθια!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.533
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.837
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
cdefgh cdefgh cdefgh

Θα συμφωνήσω με κάποιους προλαλήσαντες πως η επιλογή πρέπει να είναι δίκη σου με βάση τι αρέσει σε εσένα και πόσο άνετα και ασφαλής νοιωθεις όταν το οδηγείς.

Το ΚΤΜ 390 πάντως που αναφέρεις είναι πολύ καλή επιλογή για πρώτη μοτοσυκλέτα!

Smileys drinking beer Emoticon
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.497
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Δεν ξερω τι εμπειρια εχεις απο μηχανακια και τι ειχες μεχρι τωρα,αλλα θεωρω οτι καλο ειναι να το πας βημα βημα.Θα σου προτεινα μεσαια κυβικα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.824
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Καλησπέρα και από εμένα καλώς ήρθατε στην παρέα μας. Τώρα για μηχανή αυτή που σας κάνει την καρδιά να χτυπά δυνατά τα τα τα.
 

panavour

member
Δημοσιεύσεις
1.655
Ηλικία
63
Περιοχή
αθηναι
Μοτοσυκλέτα
voge500ds
Όνομα
pan
Αν και θα γινω για μια ακομη φορα κουραστικος,οπως εχω απαντησει και σε ιδιες ερωτησεις παλαιοθεν,κοπελλια,οτι παρεις (μεχρι το πολυ 500 cc )ΝΑ ΦΤΑΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΤΑΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΠΟΔΙΑ ΚΑΤΩ ΜΕ ΟΛΟ το πελμα
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.421
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Καλως μας ηρθες Κωνσταντινα .
Το ύψος σου είναι ok για όλες τις μοτοσυκλέτες .
Αν σ' αρέσει το 390 adv θα έλεγα ότι δεν θα έχεις πρόβλημα , πρόκειται για ίσως την ασφαλέστερη Μότο της κατηγορίας της έχοντας και cornering abs ,traction control ως στάνταρ .
 
Δημοσιεύσεις
272
Ηλικία
28
Περιοχή
Θεσσαλονικη
Όνομα
Κωνσταντίνα
Καλησπέρα καλώς ήρθες , πολύ καλή επιλογή το duke 390 αν συνοδεύεται και από κάποια ηλεκτρονικά abs κλπ για βοήθεια στην αρχή ειδικά.

Καλώς ήρθες συμπολίτησα! Και εγώ πιστεύω πως το καλύτερο θα ήταν να πάρεις κάτι που σου αρέσει, να το βλέπεις και να λες "μ'αρέσει αυτή η μηχανή".Όσο για το ύψος μια χαρά είσαι, εγώ είμαι 1,76 και έχω μεγάλο on-off. Εύχομαι λοιπόν καλές βόλτες με ότι πάρεις και πάντα όρθια!

Στάλθηκε από το SM-G950F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι ναι..και εγω έτσι το σκέφτομαι.. μην την οδηγαω με το ζορι απλά κ μόνο γτ είναι "ευκολη".Ευχαριστώ πολύ:)
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
Ευχαριστώ πάρα πολύ:) έχω τρέλα με τα ktm...και ειδικά με το duke 390...απλά δεν ξέρω αν θα είναι καλή αρχή με αυτό!!
Καλό μηχανάκι το 390, πολύ γρήγορο. Είχα το duke 200 και το δωσα για το 390 adventure, αν σε βολεύει που ναι λίγο ψηλό (ύψος σέλας 85,5 cm- duke: 80 cm) σαφώς πιο ολοκληρωμένο μηχανάκι από το duke (πιο άνετο, πιο ταξιδιαρικο και φυσικά πιο... χωμάτινο). Σε συμφέρει να βρεις 1-2 χρόνια μεταχειρισμένο, σαφώς χαμηλότερη τιμή (το adventure το βρήκα 1 χρόνο μοντέλο 5400 και καινούργιο κάνει 7500, duke μπορείς να βρεις ανετα κάτω από 5)

Ότι και να πάρεις να προσέχεις πολύ στο δρόμο και να φοράς πάντα μπουφαν-full face κράνος. Στα επείγοντα στα Γιάννενα σε κάθε εφημερία της συζύγου φέρνουν τουλάχιστον εναν πολυτραυματια από μηχανάκι που χρήζει τουλάχιστον ακρωτηριασμό άκρου.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
 

PavlosXTZ

new member
Δημοσιεύσεις
31
Ηλικία
47
Περιοχή
Alexandroupolis Evros
Μοτοσυκλέτα
XTZ 1200 Super Tenere Mod 11
Όνομα
Παύλος
Περιοχή
Αλεξανδρουπολη
Καλησπερα και απο μενα....
έχω φιλη που εχει το ΤRK 500 benelli, έχω αλλη φιλη μου εχει το cbx 500 , έχω αλλη φιλη που οδηγει το nc 750 (δεν ξερω αν το δικαιολογει το διπλωμα)
οπως εγραψαν και οι παραπανω δες τι σου αρεσει....τι χρηση θες.
 
Top Bottom