Να οι πρωτοι...σιγουρα θα ακολουθησουν κι αλλοι....

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Θα ήθελα αυτή την κουβέντα να την κάνουμε live,παρουσία μαθητών Δημοτικού,Γυμνασίου,Λυκείου και να μας κρίνουν τα παιδιά...
Αυτά που καλούμαστε εμείς να διδάξουμε οδική συμπεριφορά-νοοτροπία.
Να μας δω να επιχειρηματολογούμε.... κατά το δοκούν.

Και στην σχολή, αλλά και κατά την διάρκεια της πρακτικής μου είχα την ευκαιρία να συνομιλήσω με νέα παιδιά για την εξέλιξη στην αυτοκίνηση και την μοτοκίνηση, τις νέες τεχνολογίες, τον ΚΟΚ και πολλά θέματα που άπτονται την οδική αγωγή.

Θα σας στεναχωρήσω τους περισσότερους, αλλά η σιωπηρή πλειοψηφία των 16άρηδων και 18άρηδων βλέπει εμάς τους μεγαλύτερους λίγο ως δεινόσαυρους μιας άλλης εποχής. Είναι πολύ πιο ανοικτοί στις νέες τεχνολογίες, στην αντιρυπαντική τεχνολογία και την καινοτομία, όσο εμείς δεν είμαστε ποτέ στην ηλικία τους. Μάλιστα η προτίμηση τους σε όλα τα παραπάνω είναι ο λόγος που οι βιομηχανίες φτιάχνουν πλέον όλο και μικρότερες σε κυβικά μοτοσυκλέτες και αυτοκίνητα, με όλο και λιγότερους ρύπους, χωρίς όμως θυσία στα άλογα.

Ο βρυχηθμός ενός μεγάλου κινητήρα είναι πλέον μουσική μόνο στα αυτά τα δικά μας, των μεγαλυτέρων. Οι νέοι έχουν μια πολύ διαφορετική οπτική.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Με αφορμή το θέμα να παραθέσω αντίμετρα, που σκέφτομαι εδώ και καιρό, αλλά δέν βρήκα τον χρόνο να το ψάξω πώς θα γίνει, άν έχουμε και κανέναν ειδικό να βοηθήσει ακόμα καλύτερα. Λοιπόν η σκέψη είναι απλή έχω δεί σε κάποια μαγαζιά διαφημιστικά σταντάκια απο πλέξιγκλας που γράφουν κάτι ή έχουν κάποιο σχέδιο το οποίο είναι φωτινό σε διάφορα χρώματα κάπως έτσι


η σκέψη είναι η εξής: ένα πλέξιγκλας διάφανο στην πινακίδα το οποίο θα έχει περιμετρικά άσπρα γαλακτερά δυνατά λεντάκια, εύκολη σύνδεση γιατί είναι 12V με αστεία κατανάλωση, με διακοπτάκι στο τιμόνι, και όποτε θές πατάς το κουμπάκι και η πινακίδα(φαντάζομαι) γίνεται κάτασπρη, όπως είπα δέν ασχολήθηκα να δώ πώς θα γίνεται είμαι στην σύλληψη της ιδέας. Δέν έχεις κρυμμένες-καλυμμένες πινακίδες, δέν έχεις σκούρα πλεξιγκλάς να μήν φαίνονται τα νούμερα, και έτσι αποφεύγεις κάποια σούξα-μούξα.........., μου πες - σου πα......., με όργανα της τάξεως......., πατάς το κουμπάκι και άντε γειάάάάά.... βγάλτε φωτό το κ_λαράκι μου.........., σηκώνει χεράκι το όργανο, το ξαναπατάς το κουμπάκι πάει πίσω να δεί την πινακίδα βλέπει ωραιότατο διαφανές πλεξιγκλάς.........

Γιά να οργανωθούμε ρε παιδιά..... ακούω προτάσεις - ιδέες - κράξιμο..........
Πρακτικα΄όπως το σκέφτεσαι δεν γίνεται.
Το σημείο που ασπρίζει με το φως δεν είναι διάφανο, αλλά σαν αμμοβολή και αυτό θα φαίνεται με σβηστό φως πως κατι έχεις κάνει εκει πίσω.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πρακτικα΄όπως το σκέφτεσαι δεν γίνεται.
Το σημείο που ασπρίζει με το φως δεν είναι διάφανο, αλλά σαν αμμοβολή και αυτό θα φαίνεται με σβηστό φως πως κατι έχεις κάνει εκει πίσω.
Τα λεντάκια θα είναι περιμετρικά, οπότε φαντάζομαι οι δέσμες που θα αντικρούονται, και θα υποβοηθούνται από το άσπρο ανακλαστικό της πινακίδας θ' ασπρίζουν το πλεξιγκλάς, θα είναι όλο διάφανο χωρίς τίποτα επάνω.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Τα λεντάκια θα είναι περιμετρικά, οπότε φαντάζομαι οι δέσμες που θα αντικρούονται, και θα υποβοηθούνται από το άσπρο ανακλαστικό της πινακίδας θ' ασπρίζουν το πλεξιγκλάς, θα είναι όλο διάφανο χωρίς τίποτα επάνω.
Δεν νομίζω φίλε. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν βάλεις απλά led σε διάφανο plexiglass δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες.
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν νομίζω φίλε. Είμαι σχεδόν σίγουρος πως αν βάλεις απλά led σε διάφανο plexiglass δεν θα έχεις το αποτέλεσμα που θες.
εκτός απο τα περιμετρικά μιά άλλη σκέψη είναι στις δύο πλευρές γαλακτερά led και στις δύο απέναντι λωρίδα καθρεπτάκι να βοηθάει το άσπρο των led, οψόμεθα θέλει πειραματισμό
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Να σας πω πως οποιαδηποτε προσθηκη στην πινακιδα θεωρειται απο τον νομο παρανομη και τιμωρειται.
Στο εμποριο βεβαια υπαρχουν τα παντα και πωλουνται κανονικα.
Οποτε ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του ,στο τι και πως θα τοποθετησει κατι παρανομο στο μηχανακι του
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Να σας πω πως οποιαδηποτε προσθηκη στην πινακιδα θεωρειται απο τον νομο παρανομη και τιμωρειται.
Στο εμποριο βεβαια υπαρχουν τα παντα και πωλουνται κανονικα.
Οποτε ο καθενας αναλαμβανει τις ευθυνες του ,στο τι και πως θα τοποθετησει κατι παρανομο στο μηχανακι του

Σωστότατον, απλά σκέφτομαι πώς μπορείς να πέσεις στα *****ά ή να περάσεις απαρατήρητος.....
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.535
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
φταίω εγώ μετά αν αγοράσω αναδιπλούμενη βάση πινακίδας?
Ωχχχχχ μεγάλη κουβέντα η πατέντα αυτή.
Stoned Emoticon
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Μια-δυο-τρεις κι ο Χατζηπετρης Γιωργο.
Το θεμα ειναι τι προτιμας και πως το προτιμας ,να σε δαγκωσει λυκος ή να σε φαει η αρκουδα(οχι ο Τολης χαχαχαχα);
Γιατι ολοι καποια στιγμη θα τη φαμε .
Οπου λυκος ,η κλαψα στο οργανο που θα σε πιασει γιατι ετρεχες ,αλλα δεν εχεις βαλει ,ανακλιντρο η πλεξιγκλας στην πινακιδα και μπορει να πεσεις στα *****ά
ή
Οπου αρκουδα ,παλι θα πεσεις στο οργανο ,αλλα θα σε σκισει γιατι εκτος της μ@λ@κιας του οτι ετρεχες ,το επαιξες και μαγκας.
Εσυ διαλεγεις ποσο θα πονεσεις!
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μια-δυο-τρεις κι ο Χατζηπετρης Γιωργο.
Το θεμα ειναι τι προτιμας και πως το προτιμας ,να σε δαγκωσει λυκος ή να σε φαει η αρκουδα(οχι ο Τολης χαχαχαχα);
Γιατι ολοι καποια στιγμη θα τη φαμε .
Οπου λυκος ,η κλαψα στο οργανο που θα σε πιασει γιατι ετρεχες ,αλλα δεν εχεις βαλει ,ανακλιντρο η πλεξιγκλας στην πινακιδα και μπορει να πεσεις στα *****ά
ή
Οπου αρκουδα ,παλι θα πεσεις στο οργανο ,αλλα θα σε σκισει γιατι εκτος της μ@λ@κιας του οτι ετρεχες ,το επαιξες και μαγκας.
Εσυ διαλεγεις ποσο θα πονεσεις!

άντε τα όργανα παλεύονται ευτυχώς είναι λίγα, και τα περισσότερα καλά παιδιά,
με τις φωτό, κάνουμε άλμπουμ για το GNTM?? abcdefghgk
έχει κάτι νουμεράκια (μήνες) αφαίρεση διπλώματος.... abcdefgh abcdefgh abcdefgh
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.408
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ναι τα διοικητικα προστιμα ειναι αυτα που τσουζουν.
Τα χρηματικα(ποσα) ,ευκολα ή δυσκολα βρισκονται.

Προσωπικα δεν θα εμπαινα στη διαδικασια καθολου να βαλω κατι που δεν επιτρεπεται απ'το νομο.
Πιο παλια ισως ,τωρα οχι
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Kαλο θα ειναι,να μη κανουμε δημοσια τετοιου ειδους συζητησεις!!
Μας διαβαζει αρκετος κοσμος!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Kαλο θα ειναι,να μη κανουμε δημοσια τετοιου ειδους συζητησεις!!
Μας διαβαζει αρκετος κοσμος!!

Συζητάμε απλά ,δεν προτείνουμε σε άλλους και δεν το κάνουμε οι ίδιοι φυσικά....
 

Beast

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.287
Ηλικία
57
Μοτοσυκλέτα
SUZUKI GSF 1250 !!!
Όνομα
Κυριακος
Περιοχή
Nεα. Σμυρνη
Συζητάμε απλά ,δεν προτείνουμε σε άλλους και δεν το κάνουμε οι ίδιοι φυσικά....
Μαζι σου,αλλα ποτε δε ξερεις !!!!!
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα

BULMONT

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.307
Ηλικία
60
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
Μοτοσυκλέτα
ΚΤΜ 1190
Όνομα
BAΓΓΕΛΗΣ
Περιοχή
ΠΑΤΡΑ
100χλμ/ωρα μαξ στην εθνικη;
κ τα 120 αλογα που εχω τι να τα κανω;
Δώστα στον 0,14 να παίζει...................
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
100χλμ/ωρα μαξ στην εθνικη;
κ τα 120 αλογα που εχω τι να τα κανω;

Κι εμένα έπεσαν να με φάνε όταν είπα να πάρω GS650 για την χαμηλή ταχύτητα ταξιδίου!Bike

Κακομοίρηδες! Ακόμη και zontes 300 να πάω να πάρω, σε λίγα χρόνια με ίδια ταχύτητα θα ταξιδεύουμε, απλώς εσείς θα κουβαλάτε και +70 άλογα στην μπαγκαζιέρα να τρώνε σανό και να κάθονται!funny
 
Top Bottom