Μόνος και μονοκύλινδρος...

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
Και μια και δεν έχω τίποτα να κάνω εδώ στο πλοίο, να σας δείξω το μηχανάκι του φιλου
μου του Gianpaolo που σταμάτησα στη Padova για να τον δω καθ' οδόν προς Genova.

Είναι μια Africa Twin XRV 650 Paris-Dakar Marathon edition, ένα από τα 50 κομμάτια που είχε ετοιμάσει το HRC για τον αγώνα του 1989. Όσα από αυτά έχουν μείνει, αλλάζουν χέρια στα 15.000-20.000 ευρώ.

Από πίσω του στη ράμπα ένα KTM που έχει επίσης τρέξει στο Dakar...

1636971041944.jpg
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
Η αποβίβαση και το τελωνείο τελείωσαν γύρω στις 12 τα μεσάνυχτα, οπότε είχα τη σούπερ ιδέα να ταξιδέψω όλη τη νύχτα μια που σελίδα στον ύπνο 2 μέρες στο πλοίο.

Κατά τις 3 το πρωί όμως και ενώ βρισκόμουν 100 χιλιόμετρα πριν το Ραμπάτ έπεσα σε φοβερή υγρασία που έγινε ομίχλη σε σημείο που έσκυβα για να βλέπω και να ακολουθώ την άσπρη γραμμή του δρόμου. Κατάφερα να φτάσω σε μια έξοδο που είχε βενζινάδικο και καφετέρια και ο φύλακας με άφησε να κοιμηθω στο χώρο της προσευχής με τον όρο να σηκωθώ πριν τις 6 που κάνουν τη πρώτη προσευχή τους οι μουσουλμάνοι. Τα πάντα όπως και οι τουαλέτες έλαμπαν από καθαριότητα.

Γράφω από τη καφετέρια πίνοντας το φοβερό τσάι τους από φρέσκα φύλλα τσαγιού και περιμένοντας να διαλυθεί η ομίχλη για να ξαναμπώ στον Atlantic Highway...PSX_20211116_062334.jpgPSX_20211116_062224.jpg
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
800 περίπου χιλιόμετρα έκανα σήμερα με το μωρό!
Και δε το πήγα ποτέ πάνω από 110 γιατί μετά έχει κραδασμούς και κουράζει.
Μέρα νύχτα στο δρόμο. Είμαι σίγουρος ότι το βράδυ στον ύπνο μου θα βλέπω πινακίδες.
Μα πολλές πινακίδες ρε παιδιά! Στο κεντρικό οδικό δίκτυο του Μαρόκου δε χρειάζεσαι ούτε gps ούτε τίποτα. Φοβερή σηματοδότηση.
Να μια πινακίδα που μου άρεσε...
PSX_20211116_210213.jpg

Ωραία αισθητικά αλλά άχρηστη για μας.
Κάτω από τα αραβικά είναι η γραφή των Βέρβέρων που ξεπερνάνε τα 10 εκατ.εδώ.
Λέγεται, ότι είναι συγγενής φυλή των αρχαίων Αιγυπτίων. Εξού και η ιερογλυφική γραφή. Αργότερα, με τις επαφές τους με τις αποικίες των αρχαίων Ελλήνων στην Αφρική, εντάξανε και ελληνικά γράμματα στη γραφή τους, όπως φαίνεται στη πινακίδα. Ειδικά το Θ, είναι ο μόνος λαός εκτός από μας που το χρησιμοποιεί.

Εννοείται ότι μετά από κάθε τέτοια πινακίδα, υπήρχε και η αντίστοιχη με λατινικούς χαρακτήρες. Αυτά τα πράγματα όμως δε γίνονται τζάμπα, τα διόδια τσούζουν...
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
...Και αυτή είναι άλλη μια ωραία πινακίδα.

Play it again Sam!
PSX_20211116_214354.jpg

Δεν θα πάω στη Καζαμπλάνκα, προτιμώ τα μικρά μέρη.
Ο λόγος που πέρασα τρέχοντας το βόρειο Μαρόκο είναι ότι ήθελα να πάω στην Essaouira.
Aυτη τη στιγμή βρίσκομαι σ'ενα ξενοδοχείο των 30 ευρώ σ ένα σοκάκι στη παλιά πόλη και ανεβάζω μια φωτό από το εσωτερικό του, έξω από τη πόρτα του δωματίου μου...

PSX_20211116_215249.jpg
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
Είχε πλάκα σήμερα.Tooth
Επειδή στη παλιά πόλη που μένω δεν επιτρέπονται μηχανοκίνητα, με οδήγησε ένας ντόπιος σε ένα σπιτι-γκαραζ.
Σήμερα, έκανα πάνω από μία ώρα για να το ξαναβρώ μέσα στα σοκακια...

PSX_20211117_132820.jpg
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
View attachment 39131

δεν ξέρω τι λέει ο τίτλος!!!!
ξερω τι λέει η εικόνα......

καλο δρόμο
Κάτω από τον ουρανό της Δύσης.......
View attachment 39131

δεν ξέρω τι λέει ο τίτλος!!!!
ξερω τι λέει η εικόνα...
καλο δρόμο
Κάτω από τον ουρανό της Δύσης...

Πέτυχες διάνα τώρα.
Κάτι τέτοια διάβαζα στα νιάτα μου και τώρα παραπονιέται η γυναίκα μου γιατί την αφήνω μόνη και φεύγω...
 

Manouel650

new member
Δημοσιεύσεις
150
Ηλικία
62
Περιοχή
Κρήτη
Όνομα
Μανώλης
Kόλησα εδώ!:cool:

Υπάρχει κάτι στην ατμόσφαιρα που σε κάνει να νιώθεις άνετα .
Δεν είναι τυχαίο που οι Hippies ανακάλυψαν το μέρος από τα τέλη της δεκαετίας του 1960 και έρχονταν εδώ διάφοροι διάσημοι, όπως ο αγαπημένος μου Jimi Hendrix.
Οι ντόπιοι είναι ήσυχοι, χαμογελαστοί, φιλικοί.

Ο δεύτερος λόγος για τον οποίο θα παραμείνω είναι περισσότερο υλικός.
Είναι ψαρολιμάνι όπου γίνεται το έλα να δεις.
Οι τράτες ξεφορτώνουν συνεχώς και πολλά από τα ψάρια τα καθαρίζουν και τα κάνουν στα κάρβουνα επιτόπου. Σαν λάτρης του ψαριού δεν θα μπορούσα να φύγω εύκολα.

Ενδεικτικά, χθες έφαγα ένα ψάρι 1+ κιλό, πανοστιμο, σε τουριστικό εστιατόριο, στα 9 ευρώ. Στις καντίνες του λιμανιού το κόστος πέφτει στο μισό...

PSX_20211118_101452.jpgPSX_20211118_101823.jpgPSX_20211118_102755.jpgPSX_20211118_102612.jpg

PSX_20211118_100601.jpgPSX_20211118_101245.jpg
PSX_20211118_101637.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία:

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.168
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Kόλησα εδώ!:cool:

Υπάρχει κάτι στην ατμόσφαιρα που σε κάνει να νιώθεις άνετα .
Δεν είναι τυχαίο που οι Hippies ανακάλυψαν το μέρος από τα τέλη της δεκαετίας του 1960 και έρχονταν εδώ διάφοροι διάσημοι, όπως ο αγαπημένος μου Jimi Hendrix.
Οι ντόπιοι είναι ήσυχοι, χαμογελαστοί, φιλικοί.

Ο δεύτερος λόγος για τον οποίο θα παραμείνω είναι περισσότερο υλικός.
Είναι ψαρολιμάνι όπου γίνεται το έλα να δεις.
Οι τράτες ξεφορτώνουν συνεχώς και πολλά από τα ψάρια τα καθαρίζουν και τα κάνουν στα κάρβουνα επιτόπου. Σαν λάτρης του ψαριού δεν θα μπορούσα να φύγω εύκολα.

Ενδεικτικά, χθες έφαγα ένα ψάρι 1+ κιλό, πανοστιμο, σε τουριστικό εστιατόριο, στα 9 ευρώ. Στις καντίνες του λιμανιού το κόστος πέφτει στο μισό...

View attachment 39179View attachment 39180View attachment 39181View attachment 39182

View attachment 39183View attachment 39184
View attachment 39185
ρουφαω πληροφοριες Μανώλη

ποιο ειναι αυτο το λιμανι/ψαροχωρι ;;;;
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
να' σαι καλά ωρε κοπέλι, μας δίνεις εικόνες να τροφοδοτούμε την ελπίδα και το όνειρο μας, πραγματοποιώντας το δικό σου
Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon (ιντερνετικά τσίπουρα για τον επόμενο ψαροοργασμό)
έχουν αυτοί εκεί κάτι αντίστοιχο σε τσίπουρο - γράπα???
 
Top Bottom