Μνημείο του Λεωνίδα Και Οι 300 Σπαρτιάτες - Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Μιας και το μέσα πάει καλά, μοτοβόλτες φυσικά δεν έχει, σε λίγο θα αρχίσουν να βγαίνουν μπαταρίες των μοτό και να πηγαίνουν στον φορτιστή - συντηρητή αλλά έλα που εμείς δεν έχουμε άλλον φορτιστή - συντηρητή παρά μόνο τις αναμνήσεις μας οπότε ας συνταξιδέψουμε έστω έτσι και πάλι στο Μνημείο του Λεωνίδα και των 300 Σπαρτιατών.

Σύντομα ιστορικά στοιχεία βρίσκουμε εδώ : https://www.lamia.gr/el/content/mnimeio-leonida-0
Περισσότερα για όσους ενδιαφέρονται εδώ : http://odysseus.culture.gr/h/3/gh351.jsp?obj_id=4961 και εδώ : https://el.wikipedia.org/wiki/Μάχη_των_Θερμοπυλών (γεμάτο το διαδίκτυο από πληροφορίες για όποιον θέλει να εντρυφήσει περισσότερο).

Σάββατο 10 Νοεμβρίου 2018

Η παρέα είναι ήδη μαζεμένη στα Mac Donalds στην ώρα της.
Περιμένουμε μερικά λεπτά μετά τις 09.00 πούπαμε για αναχώρηση και αφού βλέπουμε ότι ουδείς άλλος προσέρχεται αναχωρούμε από εθνική μέχρι Θήβα και μετά από επαρχιακό.


Στο ενδιάμεσο σταματάμε και απολαμβάνουμε το καφεδάκι μας με κόστος 1,5 ευρώ και μισό το νεράκι (1,5 ΟΛΟΙ οι καφέδες) !
Χαβαλεδιάζουμε χωρίς καν να μας ενδιαφέρουν ώρες - προγράμματα κλπ αγχώδεις καταστάσεις μιας και πάμε βόλτα να ξελαμπικάρουμε και όχι για δουλεία (δεν είναι λάθος ο τόνος).


Αφού έχουμε απολαύσει χαβαλέ και καφεδάκι ξανακαβαλάμε και μέσω Μπράλου φτάνουμε στις Θερμοπύλες.
Πρώτη μας επίσκεψη είναι ο χώρος της Μάχης και οι <<Θερμές Πύλες>> που ονομάζονται έτσι λόγο των θερμών πηγών που υπάρχουν εκεί.


Με το που μπαίνουμε από την Παλαιά Εθνική Οδό προς τον <<Χώρο της Μάχης>> αντικρίζουμε δύο γυναίκες με μαντήλα...


Παρακάτω δύο παιδιά παίζανε με κάτι...


Από δω και κάτω σε όλο αυτό το μικρό οδοιπορικό, η ροή των λέξεων, η προσπάθεια να αποτυπωθούν οι σκέψεις, οι εντυπώσεις, αρχίζει και γίνεται πολύ δύσκολη.
Καλύτερα να επικεντρωθούμε στα γεγονότα και να αφήσουμε τα συμπεράσματα στον αναγνώστη σύντροχο-ισα και στον επισκέπτη που προτρέπουμε να πάει.


Παρακάτω παρατηρούμε ένα κτιριακό συγκρότημα που λέγεται πως παλιά ήταν Ξενία αν τα θυμούνται οι παλαιότεροι την εποχή της ακμής τους και αν έχουν ακούσει για αυτά οι νεότεροι.
Ανακαινισμένο πλήρως με κλιματιστικά, φαίνεται πολύ ωραίο αλλά βαμμένο με σπραίυ, κάποιες ιδιοκατασκευές ξύλινες που παριστάνουν τις τέντες χαλάνε την εικόνα του.
Παραμέσα τι γίνεται δεν γνωρίζουμε μιας και ήδη ένα σφίξιμο στην καρδιά άρχισε να μας πιάνει και τα πρόσωπά μας να παίρνουν εκφράσεις όχι χαράς αλλά απορίας και ανάκατων συναισθημάτων....


Ας δούμε με τον φακό της μικρής μου μηχανής τι είδαμε από το πλάτωμα που σταματήσαμε και τραβώντας απλά τον χώρο γύρω γύρω :









Όλα καλά ?
Όλα καλά λέει ο Δημήτρης και μας πλησιάζει και ένας ντόπιος τσομπάνης με τον σκυλούκο του





Εγώ φωτογραφίζω την περιοχή....τον ακούω που ρωτάει από που ερχόμαστε και προσπαθεί ο έρμος μεσ' τη μοναξιά του να πει - αλλάξει δυό κουβέντες...


Φτάνουν δύο ένοικοι κατά πάσα πιθανότητα του κέντρου φιλοξενίας με τις αγκαλιές γεμάτες λεμόνια.
Πώ πω λεμόνια κάποιος από μας λέει...


Ναι, ακούω τον τσομπάνη να απαντάει, δεν αφήνουν τίποτα εδώ γύρω στην περιοχή...


Πιάστηκε η καρδιά μας..δεν θέλαμε πλέον να μείνουμε εκεί να αναπολήσουμε την μάχη, να νιώσουμε τον χώρο αυτόν τον ιερό .....


Εδώ ήρθε ένας Ηγέτης, ένας Βασιλιάς εκ των δύο της Σπάρτης, απευθείας απόγονος της γενιάς των Ηρακλειδών αφήνοντας το παλάτι του, είδε, πολέμησε και πέθανε για τα ιδανικά του, τον Λαό του...άραγε έχει έρθει αντίστοιχα κάποιος σημερινός Ηγέτης όχι ο ανώτατος αλλά έστω ο αρμόδιος κατά αντικείμενο να δει τι γίνεται σε αυτόν τον Αρχαιολογικό Χώρο ?
Από ότι είδαμε παρακάτω που δεν θάχει περαιτέρω σχόλια δεν το νομίζω....

Συνεχίζεται.....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Φύγαμε λοιπόν από τον χώρο της μάχης και πήγαμε παρακάτω στο Μνημείο του Λεωνίδα και των 700 Θεσπιέων.


Ας δούμε λίγες φωτό από τον χώρο που είναι οι γνωστές για να πάμε και στις άγνωστες μετά..


























Συνεχίζεται....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Συνεχίζουμε στον χώρο του Μνημείου που το κοσμούν χορταράκια διάσπαρτα...


























Και μια φυσική της παρέας





Συνεχίζεται.....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ανάμεσα στην πινακίδα και το Μνημείο των Θεσπιέων βρίσκεται κάτοικος ντόπιος που πουλάει τοπικά προϊόντα .
Μας ακούει να μιλάμε, μας εξηγεί τα περί Λόφου Κολωνού και μας λέει όλο πίκρα << Στην επέτειο κάθε χρόνο η επίσημη Πολιτεία λάμπει δια της απουσίας της>>. Μένουμε κατάπληκτοι.....


Βέβαια εγώ γνωρίζω πως διοργανώνονται εδώ αγώνες τρεξίματος αντοχής και γίνονται διάφορες τιμητικές εκδηλώσεις αλλά όχι από την Πολιτεία παρά από ιδιωτική πρωτοβουλία.


Αλήθεια? Ψέμα? Δεν είμαι ρεπόρτερ αλλά περιηγητής....Τροφή για σκέψη αλλά ξέρω επίσης ότι Λαός που ξεχνά την Ιστορία του είναι καταδικασμένος να την ξαναζήσει..... Υπάρχει ο Εφιάλτης άραγε σήμερα ?


Συνεχίζω προς τα αριστερά και βλέπω το Μνημείο των 700 Θεσπιέων που επέλεξαν να παραμείνουν και να πεθάνουν με τους Σπαρτιάτες παρόλο ότι ο Λεωνίδας είχε αποδεσμεύσει όλους τους άλλους Έλληνες συμπολεμιστές του.






Σπασμένη η επιγραφή ....











Και εδώ το επίσημο Κράτος απουσιάζει?






Θα δώσανε την άδεια να χρησιμοποιηθεί ο χώρος πούναι Δημόσιος βέβαια...για <<άλλα>> λεφτά υπάρχουν.....



Πάμε τώρα στο πίσω μέρος του Μνημείου του Λεωνίδα να δούμε


Τι λέει εδώ ?














Να και στα Ελληνικά για όσους δεν καταλάβανε το παραπάνω.
Και εδώ ιδιωτική πρωτοβουλία λοιπόν :




Φτιάχτηκαν λοιπόν τα πάντα όλα με ιδιωτική πρωτοβουλία.
Από συντήρηση και μόνο πούχει το Κράτος δεν θάλεγα ότι μείναμε ικανοποιημένοι... μέτρια πράγματα με κάθε καλή πρόθεση κριτικής.

Συνεχίζεται....
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Φεύγουμε από τον χώρο με ανάμικτα συναισθήματα που μέρος τους περιγράφηκαν παραπάνω.
Η δημοσιογραφική έρευνα ΕΔΩ τα είδε πάντως όπως τάδαμε και μεις περίπου.
Κατευθυνόμαστε προς το διαδραστικό κέντρο πούχει δίπλα στο Μνημείο.
Εκεί βλέπουμε τα εξής


Πίνακες διαδραστικούς που ηλεκτρονικά βλέπεις σχετικά με την Μάχη κλπ καθώς επίσης και αίθουσα όπου γίνεται προβολή τρισδιάστατης (παρακολουθείς με ειδικά γυαλάκια που σου δίνουν οι εκεί υπάλληλοι) ταινίας μικρού μήκους που προβάλλεται σε διάφορες γλώσσες.


Τιμή εισιτηρίου γελοία της τάξεως του ενός ευρώ.
Φτιαγμένο πρόσφατα, το 2010 αποτελεί μια άκρως ευχάριστη έκπληξη !
Νομίζω πως διάβασα πως τόφτιαξε ο Δήμος Λαμίας και αν θυμάμαι καλά ΕΥΓΕ στην τοπική αυτοδιοίκηση γιαυτό !


Συνιστάται να το δείτε.
Προσπάθησα ενα μέρος να το ενσωματώσω στο βίντεο που θα ακολουθήσει να πάρετε μια γεύση.
Επί του παρόντος μερικές φωτό :










Κάπως έτσι τελείωσε η επίσκεψή μας.
Αφήσαμε τον Λόφο του Κολωνού για άλλη φορά ίσως σαν μια δικαιολογία για να επιστρέψουμε.....
Ήταν μια ελάχιστη απόδοση φόρου Τιμής σε κάποιους που θυσιαστηκαν για την Πατρίδα το 480 πΧ !
Στην μνήμη μας είναι ΑΘΑΝΑΤΟΙ και παράδειγμα προς μίμηση !

Συνεχίζεται...
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Ανεβαίνουμε στις μοτό μας και τραβάμε την παλιά εθνική.
Στρίβουμε στον Μώλο, μπαίνουμε μέσα και κατευθυνόμαστε στην παραλία του.


Εκεί υπάρχει ένα ταβερνάκι όπου φάγαμε με πολύ καλή τιμή πάρα πολύ καλά !
Χορτάσαμε τόσο που περίσσεψαν να φάνε και δύο συμπαθέστατα σκυλάκια της περιοχής ζητιανούληδες αγάπης που με το που φτάσαμε μας έκαναν χαρές, μας έγλειφαν από αγάπη και εξέφραζαν συναισθήματα που δύσκολα βρίσκεις !


Η ταβέρνα συνιστάται !
Ευχαριστούμε φίλτατε που δεν θυμάμαι το όνομά σου αλλά η ταβέρνα είναι μία και μοναδική οπότε ο ταξιδιώτης θα την βρει εύκολα.


Μερικές φωτό και από την ταβέρνα










Στη συνέχεια αφού είδαμε ότι είχαμε 40 λεπτά φως ακόμη αποφασίσαμε να πάμε παλιά εθνική για τα 40 αυτά λεπτά και μετά δια της συντομοτέρας οδού εθνική και πίσω στην έδρα μας.


Από υπέροχης ομορφιάς δρομολόγιο λοιπόν, ανεβήκαμε στα βουνά με στροφιλίκι σύννεφο και πάνω πούπεφτε το σκοτάδι σκάσαμε κάτω στην Θήβα.


Μετά μέσω Ορχομενού πίσω και έτσι έκλεισε άλλη μια ωραία βόλτα !


Ευχαριστώ Θοδωρή - Γεωργία και Δημήτρη - Αναστασία για την υπέροχη παρέα σας !
Ελπίζω να το απολαύσατε όσο και εγώ !


Ευχόμενος και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία, παραθέτω και ένα μικρό βιντεάκι με τα τεκταινόμενα :

 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.175
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
ευχαριστουμε Σαββα
μου βαλες φυτιλιά για την τρισδιαστατη ταινία....ε ρε γλεντια μολις τελειώσει η καραντίνα !!!

Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
ευχαριστουμε Σαββα
μου βαλες φυτιλιά για την τρισδιαστατη ταινία....ε ρε γλεντια μολις τελειώσει η καραντίνα !!!

Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
Χαίρομαι που συνταξιδεύουμε έστω και έτσι Στέλιο.

Η ταινία είναι το κάτι άλλο, κατά τη γνώμη μου εξαιρετική δουλειά αλλά και ο χώρος !
Ένα απλό ΕΥΓΕ στον Δήμο Λαμιέων νομίζω πως είναι πολύ λίγο και όλα αυτά με ένα ευρώ μόνο.

Είναι τόσο κοντά μας και δυστυχώς έχει απαξιωθεί ο χώρος πλέον μιας και ως γνωστόν η νέα εθνική τον παρακάμπτει .

Αξίζει, δεν θα το μετανιώσεις.Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon

Υ.Γ. Προσωπικά θα ξανάρθω αν είναι σε περίοδο που μπορώ και δεν έχω κάτι άλλο στα σκαριά μιας και ο Λόφος Κολωνού με περιμένει....
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Ανεβαίνουμε στις μοτό μας και τραβάμε την παλιά εθνική.
Στρίβουμε στον Μώλο, μπαίνουμε μέσα και κατευθυνόμαστε στην παραλία του.


Εκεί υπάρχει ένα ταβερνάκι όπου φάγαμε με πολύ καλή τιμή πάρα πολύ καλά !
Χορτάσαμε τόσο που περίσσεψαν να φάνε και δύο συμπαθέστατα σκυλάκια της περιοχής ζητιανούληδες αγάπης που με το που φτάσαμε μας έκαναν χαρές, μας έγλειφαν από αγάπη και εξέφραζαν συναισθήματα που δύσκολα βρίσκεις !


Η ταβέρνα συνιστάται !
Ευχαριστούμε φίλτατε που δεν θυμάμαι το όνομά σου αλλά η ταβέρνα είναι μία και μοναδική οπότε ο ταξιδιώτης θα την βρει εύκολα.


Μερικές φωτό και από την ταβέρνα










Στη συνέχεια αφού είδαμε ότι είχαμε 40 λεπτά φως ακόμη αποφασίσαμε να πάμε παλιά εθνική για τα 40 αυτά λεπτά και μετά δια της συντομοτέρας οδού εθνική και πίσω στην έδρα μας.


Από υπέροχης ομορφιάς δρομολόγιο λοιπόν, ανεβήκαμε στα βουνά με στροφιλίκι σύννεφο και πάνω πούπεφτε το σκοτάδι σκάσαμε κάτω στην Θήβα.


Μετά μέσω Ορχομενού πίσω και έτσι έκλεισε άλλη μια ωραία βόλτα !


Ευχαριστώ Θοδωρή - Γεωργία και Δημήτρη - Αναστασία για την υπέροχη παρέα σας !
Ελπίζω να το απολαύσατε όσο και εγώ !


Ευχόμενος και σε άλλα τέτοια ωραία με υγεία, παραθέτω και ένα μικρό βιντεάκι με τα τεκταινόμενα :

Μπράβο βρε Σάββα! - 1000cc Μπράβο!! και όχι μόνο.
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Έτσι όπως το αφουγκράζομαι.. μας βλέπω να μην κατεβαίνουμε από την σέλα... θα βαρεθεί να βλέπει ο Ένας τον Άλλο (με την καλή έννοια) - πιστεύω πως και στην δουλειά, με την στολή θα πηγαίνω!
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Έτσι όπως το αφουγκράζομαι.. μας βλέπω να μην κατεβαίνουμε από την σέλα... θα βαρεθεί να βλέπει ο Ένας τον Άλλο (με την καλή έννοια) - πιστεύω πως και στην δουλειά, με την στολή θα πηγαίνω!
Αμήν και πότε Παναγία μου ! Δεν θα βαρεθώ καθόλου να μας βλέπω όλους πάνω στις σέλες να συνταξιδεύουμε ! GreetingGreetingGreetingBike
 

karad-geo

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.547
Ηλικία
47
Περιοχή
ΑΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
HONDA Varadero 1000cc MK2
Όνομα
ΚΑΡΑΔΗΜΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
Αμήν και πότε Παναγία μου ! Δεν θα βαρεθώ καθόλου να μας βλέπω όλους πάνω στις σέλες να συνταξιδεύουμε ! GreetingGreetingGreetingBike
Giving
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.424
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Πολύ όμορφα!
Θυμήθηκα με ότι μαζί με τους 300 πολεμησαν και 700 Θεσπιείς .

Και το "Ω (όχι ο ωμεγας)ξειν αγγελειν Λακεδεμονιοις..."

Είχα κατέβει προ πενταετιας Θερμοπύλες ,νομίζω ότι σιγά σιγά έρχεται η ώρα να πέσει ένα φρεσκαρισμα.
Ρισπεκτ Σάββα ,σταθερή αξία στις βόλτες μας ,ακόμα κι από τον καναπέ που εμεις βρισκομαστε.abc
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Πολύ όμορφα!
Θυμήθηκα με ότι μαζί με τους 300 πολεμησαν και 700 Θεσπιείς .

Και το "Ω (όχι ο ωμεγας)ξειν αγγελειν Λακεδεμονιοις..."

Είχα κατέβει προ πενταετιας Θερμοπύλες ,νομίζω ότι σιγά σιγά έρχεται η ώρα να πέσει ένα φρεσκαρισμα.
Ρισπεκτ Σάββα ,σταθερή αξία στις βόλτες μας ,ακόμα κι από τον καναπέ που εμεις βρισκομαστε.abc
Θα έρθει η ώρα να πάμε και παρέα Γιάννη, όχι μόνο από τον καναπέ και ηλεκτρονικά ..πού θα πάει?
Νάσαι καλά φίλε ! Smileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer EmoticonSmileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom