Μια απ ολες,αλλα ποια?

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.502
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η λογικη μου απλη.
Βρισκω ενα παλιο μηχανακι απο 500 εως 700 ευρω,απο 250 εως 350 cc που δεν εχει καποιο βασικο θεμα και ξεκιναω το επομενο "για να περναει η ωρα".

Αρκετες οι επιλογες αλλα εγω αυτη τη φορα εχω επικεντρωθει σε καποια συγκεκριμενα μηχανακια για καθαρα προσωπικους λογους.

Πρωτο το xt 250.



Δευτερο το klr 250.To εχω ξαναπιασει στα χερια μου και το θεωρω καλο παιχνιδι.



και τριτο χωματινο το kle 250 με βασικο πλεονεκτημα την μιζα.



Μου περναει απο το μυαλο το kle 400,αλλα θα ηθελα να μεινω οσο πιο κοντα στα 250 κυβικα.

Παρολο που η αρχικη μου σκεψη ηταν ελαφρια εντουρακια την τελευταια στιγμη εβαλα στο παιχνιδι και αλλα τρια πιο δρομισια.

Το Honda CM400T το οποιο γινεται καλη μετατροπη σε scrampler.



To Suzuki GT 250 για πληρη αναπαλαιωση



και τελος η κυρια MZ ETZ '92 251 η οποια μπορω να πω οτι μου κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον.



Με τραβανε περισσοτερο το xt και η mz αλλα και το cm δεν θα ειναι ασχημο οπως το σκεφτομαι.

Γνωμες απ οσους γνωριζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια.Περισσοτερο με ενδιαφερει αν υπαρχει επαρκεια ανταλλακτικων σε λογικο κοστος.Επισης αν καποιο απο αυτα θα με ταλαιπωρησει χωρις λογο.

Δεν θελω προτασεις για αλλα γιατι οπως ειπα εχω καταληξει στα συγκεκριμενα.

Επισης δεν εχει νοημα να ανεβασει καποιος αγγελιες με προτασεις απο το car μιας και μπορω να το κανω μονος μου.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.502
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Xt και klr από εμένα Πάνο.
All around μηχανάκια, απλά στην ανακατασκευή και τη συντήρηση.
Ανταλλακτικά υπάρχουν αρκετά ακόμη πιστεύω.
Edit
Θα μου άρεσε πολύ κι ένα ΜΖ...

Και εγω κολλησα με το MZ.
 

Aggelos 1969

well know member
Δημοσιεύσεις
2.486
Ηλικία
54
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Transalp 650
Όνομα
Άγγελος
Περιοχή
Αχαρναί Αττικής
Και εγω κολλησα με το MZ.
Xt και klr ιδανικά για ανακατασκευή . Ο μεζές(mz) έτσι το λέγαμε στα νιάτα του δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολα τα ανταλλακτικά του αν χρειαστεί κάτι.
 

Pan-dvs

well know member
Δημοσιεύσεις
15.502
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Η χρηστικότητα μας ενδιαφέρει Πάνο ή βγάζεις γούστα στο "θα έχω αυτό" κι ας κυκλοφορεί ελάχιστα;

Δεν σκοπευω να το ντακαρω Μητσε.Θα κανει τα χιλιομετρα του κανονικα.

Xt και klr ιδανικά για ανακατασκευή . Ο μεζές(mz) έτσι το λέγαμε στα νιάτα του δεν ξέρω κατά πόσο θα είναι εύκολα τα ανταλλακτικά του αν χρειαστεί κάτι.

Βρισκω αρκετα ανταλλακτικα,αλλα δεν ξερω αν θα κολλησω σε καμμια *****ιουλα.
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.828
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Η λογικη μου απλη.
Βρισκω ενα παλιο μηχανακι απο 500 εως 700 ευρω,απο 250 εως 350 cc που δεν εχει καποιο βασικο θεμα και ξεκιναω το επομενο "για να περναει η ωρα".

Αρκετες οι επιλογες αλλα εγω αυτη τη φορα εχω επικεντρωθει σε καποια συγκεκριμενα μηχανακια για καθαρα προσωπικους λογους.

Πρωτο το xt 250.



Δευτερο το klr 250.To εχω ξαναπιασει στα χερια μου και το θεωρω καλο παιχνιδι.



και τριτο χωματινο το kle 250 με βασικο πλεονεκτημα την μιζα.



Μου περναει απο το μυαλο το kle 400,αλλα θα ηθελα να μεινω οσο πιο κοντα στα 250 κυβικα.

Παρολο που η αρχικη μου σκεψη ηταν ελαφρια εντουρακια την τελευταια στιγμη εβαλα στο παιχνιδι και αλλα τρια πιο δρομισια.

Το Honda CM400T το οποιο γινεται καλη μετατροπη σε scrampler.



To Suzuki GT 250 για πληρη αναπαλαιωση



και τελος η κυρια MZ ETZ '92 251 η οποια μπορω να πω οτι μου κεντρισε αρκετα το ενδιαφερον.



Με τραβανε περισσοτερο το xt και η mz αλλα και το cm δεν θα ειναι ασχημο οπως το σκεφτομαι.

Γνωμες απ οσους γνωριζουν τα συγκεκριμενα μηχανακια.Περισσοτερο με ενδιαφερει αν υπαρχει επαρκεια ανταλλακτικων σε λογικο κοστος.Επισης αν καποιο απο αυτα θα με ταλαιπωρησει χωρις λογο.

Δεν θελω προτασεις για αλλα γιατι οπως ειπα εχω καταληξει στα συγκεκριμενα.

Επισης δεν εχει νοημα να ανεβασει καποιος αγγελιες με προτασεις απο το car μιας και μπορω να το κανω μονος μου.
Πάρε το φορζα ρε να γουστάρεις χαχααχ
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
Και το cm και το Suzuki γίνονται ωραία σκραμπλερ.
Τον μεζέ της φωτό δεν τον έχω ξαναδεί.
Εγώ. Τα θυμάμαι με ζάντες με ακτίνες

Με ένα γρήγορο κοίταγμα σε ιστοσελίδες του χώρου ( Ελλάδα) έχει τα πάντα.
Μόνο σε παρακαλώ.
Αν πάρεις τον μεζέ ,άλλαξε την εξάτμιση.
Μου την έσπαγε από τότε ο σωλήνας για πότισμα
 
N

notakos600

Guest
Αφού θες να μπλέξεις ένα είναι το μηχανάκι... Klx250R με τη μανιβέλα, supermotard . Οι Ρόδες κάνουν από D tracker.

Sent from my A80Pro using Tapatalk
Πολύ μοντερνιά ρε Άλεξ.
Καλύτερα ένα κλάσικ με παλιό ουίσκυ στον πάγκο και μπλουζιές να γεμίζουν το χώρο νότες.
 

The Owl.

well know member
Δημοσιεύσεις
2.028
Όνομα
George
Πριν αγοράσεις έμπα εδώ να δεις τι υπάρχει από ανταλλακτικά κ μετά αποφασίζεις
 
N

notakos600

Guest
Και το cm και το Suzuki γίνονται ωραία σκραμπλερ.
Τον μεζέ της φωτό δεν τον έχω ξαναδεί.
Εγώ. Τα θυμάμαι με ζάντες με ακτίνες

Με ένα γρήγορο κοίταγμα σε ιστοσελίδες του χώρου ( Ελλάδα) έχει τα πάντα.
Μόνο σε παρακαλώ.
Αν πάρεις τον μεζέ ,άλλαξε την εξάτμιση.
Μου την έσπαγε από τότε ο σωλήνας για πότισμα
Ο μεζές της φωτό είναι το 251, το τελευταίο μοντέλο με τις χυτές ζάντες Δημήτρη.
 

scrabler

new member
Δημοσιεύσεις
324
Ηλικία
56
Περιοχή
Athens
Μοτοσυκλέτα
KLR 650
Όνομα
Giorgos
Καλημερα

Αν ήθελα να φτιάξω scrambler από τα παραπάνω θα προτιμούσα το cm γιατί έχει έναν αντικειμενικά όμορφο κινητήρα που μπορεις να αναδείξεις και "χτιζεται" όπως θέλεις. Αλλά βεβαια θέλει χρόνο και ψάξιμο και χρήμα.
XT/KLR σταθερες αξιες με σχετικά μικρό κόστος και όμορφα.
Ο ΜεΖές είναι προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις σε τετοια περιπέτεια αλλά οι περιπέτειες δεν χρειάζονται λόγους για να μπεις!
 
N

notakos600

Guest
Καλημερα

Αν ήθελα να φτιάξω scrambler από τα παραπάνω θα προτιμούσα το cm γιατί έχει έναν αντικειμενικά όμορφο κινητήρα που μπορεις να αναδείξεις και "χτιζεται" όπως θέλεις. Αλλά βεβαια θέλει χρόνο και ψάξιμο και χρήμα.
XT/KLR σταθερες αξιες με σχετικά μικρό κόστος και όμορφα.
Ο ΜεΖές είναι προσωπική υπόθεση, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μπεις σε τετοια περιπέτεια αλλά οι περιπέτειες δεν χρειάζονται λόγους για να μπεις!
Είσαι του συναφιού μας εσύ.
Σε έχω πάρει γραμμή. Tooth Smileys drinking beer Emoticon
 
Top Bottom