Μηχανή 250 κυβικών (πρωτη μηχανή) μέχρι 2000 ευρω έχετε μοντέλα να προτεινετε;

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
To Bandit ξεφεύγει από το Α2 όμως. Μέγιστο όριο 35kW (48 άλογα), το Bandit είναι 11 ίππους παραπάνω.

Ρε παιδιά, αλήθεια, για το ΤΑ400, βρίσκεις ανταλλακτικά; Δεν μιλάω για περιφερειακά, είναι ίδιο με το 600 που ήτανε εμπορικό μοντέλο. Αν πχ θελήσεις κυλινδροπίστονο, ή κάτι για το μοτέρ, υπάρχουν;
οοοπς άκυρο το bandit
τα 400άρια ήταν παραεισαγωγής ότι έχει ξεμείνει απο κομμένα για ανταλλακτικά, άν είναι να πάς για κύλινδρα (........ψηλά και αγνάντευε) το κόβεις για ανταλλακτικά,
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Το τρανσαλπ 400 σταμάτησε να παράγεται to 1996. 25 χρόνια πριν, το τελευταίο που κύλησε τις ρόδες απο το εργοστάσιο! Τα πρασινολαδί μάλιστα με το τετράγωνο φανάρι μετράνε 30+ χρόνια στην πλάτη τους.
Επίσης δεν εισήχθη ποτέ επίσημα στην Ελλάδα, παρα μόνο φουρνιές μεταχειρισμένων απο Ιαπωνία.

Προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω τίποτα 25ετίας+ σε κάποιον που θα πάρει το πρώτο του μηχανάκι και θα είναι μέσα στον πυρετό της καύλας να βολτάρει. Επειδή ακριβώς θέλει να βολτάρει και όχι να βρισκεται στα συνεργεία να συμμαζεύει και να γίνεται αιμοδότης.

Καλύτερα Κινέζικο 250άρι καινούριο ή ελαφρως μεταχειρισμένο διετίας, παρά μηχανή 25ετίας+ που έχει αλλάξει 20 ιδιοκτήτες και γυρισε το κοντέρ απο 99999 σε 00000 δύο τρεις φορές.

Πάντα ως πρόταση σε νέο οδηγο. Οι παλιοί γνωρίζουν και τι πρέπει να κοιτάξουν και αν πρέπει να αγοράσουν και κυρίως πόσο θέλουν να ασχοληθούν με την ανάσταση παλιών μοτό.
 

Red Shogun

well know member
Δημοσιεύσεις
3.786
Ηλικία
26
Περιοχή
Βόλος
Μοτοσυκλέτα
Suzuki FL125
Suzuki V-Strom 650
Όνομα
Τάσος
Περιοχή
Βόλος
Δεν θα πήγαινα σε μηχανή παραεισαγωγής....αν θελήσω το οτιδήποτε; Στην καλύτερη, θα τα βρεις εξωτερικό τα ανταλλακτικά, αλλά όχι όλα, πιο ακριβά και θα αργήσουν και να έρθουν.

Εγώ την γνώμη μου την παρέθεσα....Α2, naked ως 2500€ το GS500 νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορεί να υπάρξει. Θα έλεγα και το ER5 αλλά ξεπερνάει το δίπλωμα για μόλις 2.01 άλογα...
 

rantanplan

member
Δημοσιεύσεις
864
Ηλικία
55
Περιοχή
φραπεδούπολη, χαλλλλαρά,
Μοτοσυκλέτα
ένα από αυτά που φτιάχνουν αυτοί με τα πιάνα...
Όνομα
Γιώργος
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Το παιδί λέει μέχρι 2000€ ..

Το τρανσαλπ 400 σταμάτησε να παράγεται to 1996. 25 χρόνια πριν, το τελευταίο που κύλησε τις ρόδες απο το εργοστάσιο! Τα πρασινολαδί μάλιστα με το τετράγωνο φανάρι μετράνε 30+ χρόνια στην πλάτη τους.
Επίσης δεν εισήχθη ποτέ επίσημα στην Ελλάδα, παρα μόνο φουρνιές μεταχειρισμένων απο Ιαπωνία.

Προσωπικά δεν μπορώ να προτείνω τίποτα 25ετίας+ σε κάποιον που θα πάρει το πρώτο του μηχανάκι και θα είναι μέσα στον πυρετό της καύλας να βολτάρει. Επειδή ακριβώς θέλει να βολτάρει και όχι να βρισκεται στα συνεργεία να συμμαζεύει και να γίνεται αιμοδότης.

Καλύτερα Κινέζικο 250άρι καινούριο ή ελαφρως μεταχειρισμένο διετίας, παρά μηχανή 25ετίας+ που έχει αλλάξει 20 ιδιοκτήτες και γυρισε το κοντέρ απο 99999 σε 00000 δύο τρεις φορές.

Πάντα ως πρόταση σε νέο οδηγο. Οι παλιοί γνωρίζουν και τι πρέπει να κοιτάξουν και αν πρέπει να αγοράσουν και κυρίως πόσο θέλουν να ασχοληθούν με την ανάσταση παλιών μοτό.

Δεν θα πήγαινα σε μηχανή παραεισαγωγής....αν θελήσω το οτιδήποτε; Στην καλύτερη, θα τα βρεις εξωτερικό τα ανταλλακτικά, αλλά όχι όλα, πιο ακριβά και θα αργήσουν και να έρθουν.

Εγώ την γνώμη μου την παρέθεσα....Α2, naked ως 2500€ το GS500 νομίζω πως είναι το καλύτερο που μπορεί να υπάρξει. Θα έλεγα και το ER5 αλλά ξεπερνάει το δίπλωμα για μόλις 2.01 άλογα...
το σωστό να λέγεται Bcdefghg

είναι πρόταση που περιέχει και αλατοπίπερο ενασχόλησης, ειδικά το transalpάκι των 500 εάν είναι bob μάστορας ο φίλος μας???? εάν έχει καλό μοτέρ για τα υπόλοιπα έχει περιθώριο οικονομικό να το κάνει αξιόπιστο με προσωπική ενασχόληση εκ της οποίας εάν του αρέσει μόνο κερδισμένος θα βγεί (απο πλευράς γνώσεων), με τα παλιά μαθαίνεις........
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.812
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Λοιπόν, είναι 1,84 σε υψος και 77 κιλά. Θέλω μικρό γιατί θα είναι η πρωτη μου μηχανή(Α2 διπλωμα)και θέλω να μάθω σε μικρό αλλά και για λόγους οικονομίας σε συντήρηση, βενζίνη, ασφάλεια κτλ.
Δεν θέλω σκουτερ γιατι θελω να το πσιρνω και καμια βόλτα και απλα μου φαίνονται πιο ωραίες οι μηχανες.

Οχι δικαβαλο εκδρομή δεν θα κάνω για αρκετό καιρό, εδώ δεν ξέρω να οδηγώ μόνος μου. Μόνο εγώ και ότι μπα γκάζια παρω μαζι θα κουβαλάω.

Μπορώ να ανεβω μέχρι 2500 σε ποσο.
1,84 ύψος 77 κιλά μοντέλο είσαι χαχααχ
Σαν να δεις ποιόν μου θυμίζεις ποιόν μου θυμίζεις χαχαχ ρε Μανώλη για πες στα νιάτα σου έτσι δεν ήσουν χαχαχα. Εγώ 1.84 πρέπει να με απλώσεις στο σχοινί δύο βδομάδες και άμα γίνω χαχαχά.
 

Pan-dvs

well know member
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
15.544
Περιοχή
Ιωαννινα
Μοτοσυκλέτα
Gs 1200
Όνομα
Πανος
Περιοχή
Ιωαννινα
Ωραίο τ GS500 θα το τσεκαρω

Εγω δεν θα σου προτεινω μηχανη,αλλα θα σου προτεινω να μην ξεφυγεις απο τον αρχικο σου στοχο που ειναι τα 250cc.

Μην πηδας κατηγοριες αν θες να μαθεις να οδηγας σωστα.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.181
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Εγω δεν θα σου προτεινω μηχανη,αλλα θα σου προτεινω να μην ξεφυγεις απο τον αρχικο σου στοχο που ειναι τα 250cc.

Μην πηδας κατηγοριες αν θες να μαθεις να οδηγας σωστα.
Μην τον ακούς τον παππού, ξεκίνα με Hayabusha αν μπορείς....
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Πάρε ένα xmax να κάνεις την δουλειά σου και όταν μάθεις και βρεις άκρη να δώσεις το νεφρό πάρε τσι ες και καθάρισες. Ωραίες οπτικές όλες απλά σου λέω τι έπαθα εγώ. Από ποδήλατο σε 300ρι και σε ένα 5μηνο το δωσα. Όσο για την επικινδυνότητα των μεγάλων κυβικών κρατάω επιφυλάξεις. Φανταστικό να ξέρεις ότι έχεις πχ abs , μικρή δύναμη , χαμηλό μηχανάκι διαχειρισιμο....αλλά εκεί είναι που χαλαρώνεις και το πας σαν Μάο Μάο.


Εναλλακτικά....φτηνό παπί με σκοπό να το κρατήσεις (και θα φύγει στα ίδια λεφτά αν δεν σ αρέσει) και κοιτάς αργότερα για κανονική μηχανή.

Υ.γ θα ήθελα πολύ να έχω μικρό μοτοσυκλετακι/παπάκι/σκουτερακι για κάθε μέρα ενώ έχω την αφρικανα γκαράζ αλλά δεν βγαίνω προς το παρών

Υ.γ2 πιστεύω πως θα άξιζε τον κόπο να φας στην μάπα ΜΜΜ για λίγο καιρό ακόμα και να ανέβεις στα 3 χιλιάρικα που εκεί έχει μικρά on off όπως το zontes t310
 
Τελευταία επεξεργασία:

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Ενα GS500Ε 1990 ηταν το πρωτο μου μηχανακι..
Δεν ειχα ουτε παπακι καβαλησει πριν,

Αγορασα και τα βιβλια του keith code και προσπαθουσα να παω γρηγορα Tooth Tooth
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Πάρε ένα xmax να κάνεις την δουλειά σου και όταν μάθεις και βρεις άκρη να δώσεις το νεφρό πάρε τσι ες και καθάρισες.

Μηπως είσαι λιγάκι υπερβολικός? Λέω μήπως ….

Αν θέλεις GS πάντως έχει και φθηνότερα από Xmax.
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Μηπως είσαι λιγάκι υπερβολικός? Λέω μήπως ….

Αν θέλεις GS πάντως έχει και φθηνότερα από Xmax.
Προφανώς και είμαι υπερβολικός χαβαλε κανω εξαλλου
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Προφανώς και είμαι υπερβολικός χαβαλε κανω εξαλλου
Σωστά εξάλλου τα όρια μεταξύ χαβαλέ και σοβαρού κρέμονται σε μια κλωστή. Όταν ζορίζουν τα πράγματα χρησιμοποιούμε την πλάκα, αλλιώς γράφουμε σοβαρά ! Smileys drinking beer Emoticon
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Δεν ήμαστε πολιτικοί εδώ μέσα να μιλάμε σοβαρά ντεμεκ και να ήμαστε για γέλια. Ήμουν εξ αρχής ξεκάθαρος....αλλά τσι ες έχεις κ εσύ. Εγώ πάντως αν ήμουν λεφτας θα είχα ktm που είναι και πιο γρήγορο και πιο αλητικο. Πάω για ύπνο ας δείξει κάποιος το ποστ στον @apache Stoned Emoticon
 

jliordos

old member
Δημοσιεύσεις
4.534
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
BMW R1250GS ADVENTURE
Όνομα
Ιωάννης
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Δεν ήμαστε πολιτικοί εδώ μέσα να μιλάμε σοβαρά ντεμεκ και να ήμαστε για γέλια. Ήμουν εξ αρχής ξεκάθαρος....αλλά τσι ες έχεις κ εσύ. Εγώ πάντως αν ήμουν λεφτας θα είχα ktm που είναι και πιο γρήγορο και πιο αλητικο. Πάω για ύπνο ας δείξει κάποιος το ποστ στον @apache Stoned Emoticon
Αν έχεις καταλάβει ότι όσοι έχουν Τσι ες (που λες και εσυ) είναι λεφτάδες.
Έχει πολλούς τρύπιους κουμπαράδες να ξέρεις. Καλά όνειρα Joy
 

Iraklis174

well know member
Δημοσιεύσεις
3.812
Ηλικία
53
Περιοχή
Κερατσινι
Μοτοσυκλέτα
Ότι κάτσει δεν υπάρχουν λεφτά χαχα
Όνομα
Ηρακλης
Ενα GS500Ε 1990 ηταν το πρωτο μου μηχανακι..
Δεν ειχα ουτε παπακι καβαλησει πριν,

Αγορασα και τα βιβλια του keith code και προσπαθουσα να παω γρηγορα Tooth Tooth
Τώρα πάς γρήγορα δηλαδή χαχαχά καλημέρα Μπάμπη
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.682
Μοτοσυκλέτα
Tracer 9, F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Σε γενικές γραμμές θα συμφωνούσα πως μια σταδιακή πορεία από μικρά κυβικά σε μεγαλύτερα όταν και αν, θα ήταν ασφαλέστερη και ίσως και οικονομικά πιο εύπεπτη, καθώς απλώνεις το έξοδο χρονικά.
Από την άλλη, εξαρτάται από την όλη σου πρσέγγιση στην οδήγηση, αν του ζητάς πολλά μπορεί ένα 250 να μην σε καλύπτει σχετικά σύντομα ως το μοναδικό σου μηχανάκι για όλες τις ανάγκες ......

..... οπότε (ξεκινάω τις παπαριές) .....

Παλιότερα θα σου έλεγα: πάρε ένα Μπούσα να ξελαμπικάρεις πολύ άμεσα - με την πρώτη βόλτα !
Τώρα τελευταία όμως που αρχίζω να ωριμάζω ως μοτοσυκλετιστής θα σου πρότινα ένα χιλιάρι
γυμνό να το καταευχαριστηθείς ! Το φορτώνεις σα μουλάρι, έχεις προστασία στο ταξίδι αλλά και
μνημειώδη οικονομία καυσίμου !!!!


Banging headBanging headBanging head
 

Kapas

new member
Δημοσιεύσεις
300
Ηλικία
34
Περιοχή
Thessaloniki
Μοτοσυκλέτα
Africa twin 750 rd07
Όνομα
Θεόφιλος
Αν έχεις καταλάβει ότι όσοι έχουν Τσι ες (που λες και εσυ) είναι λεφτάδες.
Έχει πολλούς τρύπιους κουμπαράδες να ξέρεις. Καλά όνειρα Joy
Όλοι οι κουμπαραδες τρυπιοι είναι εξ ορισμού. Και χρηματοοικονομικά να το δεις πλέον και κατασκευαστικά γενικά. Να σε βράσω λιορδο μου ευχήθηκε όνειρα γλυκά και είδα στον ύπνο μου ότι είχα ένα glx και πήγα μάστορα και μου έβγαλε ζημιά 500 ευρώ.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
@Babis flou αυτά τελικά ήτανε με 4 βαλβίδες/κύλινδρο ή με 2;

Όσες φορές έχω δει specs, ακόμα και η Suzuki ως DOHC το γράφει.
Dohc σημαίνει ότι έχει 2 επικεφαλής εκκεντροφορους. Παρά ταύτα, είχε 2 βαλβίδες ανά κύλινδρο... Με καπελοτα.
Παρτο εσυ και σου στέλνω τον εξωλκεα να ρυθμίζεις βαλβίδες.. Εχω τον γνήσιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Top Bottom