Τεχνικό Μετατροπή μαγνητικού tank bag σε tanklock bag

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Είχα ένα παλιό μαγνητικό tank bag της GIVI το οποίο δεν το χρησιμοποιούσα στο Multistrada εφόσον έχει πλαστικό τεπόζιτο.

Έχοντας όμως το επικείμενο ταξίδι στην Τουρκία και στην αναζήτηση κάθε δυνατού χώρου για παραπάνω ρουχισμό και εξοπλισμό είπα αρχικά να αγοράσω ένα tanklock bag εφόσον αυτό που έχω είναι μόλις 5 λίτρα, αλλά όταν μοιράζεσαι αυτές τις ανησυχίες με άλλους (@esel) και επειδή ως γνωστόν 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1 έπεσε η ιδέα να μετατραπεί το υπάρχον μαγνητικό tank bag σε tanklock bag!

Οπερ και εγενετο…

Αρχικά χρειάζεται η ανταλλακτική φλάντζα της GIVI με κωδικό ZT480R.

IMG_6160.jpeg

Μετά χρειάστηκαν 2 plexiglas των 3 mm.
1 με διαστάσεις 10 x 20 cm για την εσωτερική πλευρά και 1 με διαστάσεις 20 x 30 cm εξωτερικά μεταξύ του μηχανισμού και του tank bag για να μπορεί να λειτουργεί ο μηχανισμός ασφάλισης/απασφάλισης.

Στο μικρό plexiglass απλά έγιναν 4 οπές και έγινε ένα σπάσιμο στις γωνιές για να μην κόψει το ύφασμα του tank bag.

Το μεγάλο plexiglass σημαδεύτηκε και μετά κόπηκε και τρυπήθηκε σύμφωνα με το αποτύπωμα της φλάντζας.

IMG_6167.jpeg

IMG_6168.jpeg

IMG_6169.jpeg

Επίσης χρειάστηκαν και
4 βίδες Μ4x25,
4 ροδέλες πλατιές
4 παξιμάδια Μ4 ασφαλείας.

IMG_6170.jpeg

Αφού βρέθηκε η κατάλληλη θέση πάνω στην μοτο και σημαδεύτηκαν οι 4 οπές στον tank bag, έγιναν αυτές με ένα ζεστό καρφί (είναι ο μόνος τρόπος να τρυπηθεί σωστά ένα τεχνικό ύφασμα) ώστε να στερεωθεί η φλάντζα πάνω στο tank bag.

Έγινε η συναρμολόγηση όλων…

IMG_6172.jpeg
Προσοχή οι βίδες να μην προεξέχουν από την φλάντζα διότι θα γρατζουνιστεί το τεπόζιτο.
Αν το κάνει και κάποιος άλλος να προσέξει το μήκος των βιδών να μην προεξέχει περισσότερο από 3-4 βόλτες ή 2-3 mm από το παξιμάδι.


Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα,

IMG_6173.jpeg


Το συνολικό κόστος, κάτι λιγότερο από 40€.
Έτσι γλίτωσα κάπου στα 180€ αν υπολογίσουμε ότι αντίστοιχα tanklock bags κοστίζουν κάπου στα 220€!
 
Τελευταία επεξεργασία:

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.397
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Είχα ένα παλιό μαγνητικό tank bag της GIVI το οποίο δεν το χρησιμοποιούσα στο Multistrada εφόσον έχει πλαστικό τεπόζιτο.

Έχοντας όμως το επικείμενο ταξίδι στην Τουρκία και στην αναζήτηση κάθε δυνατού χώρου για παραπάνω ρουχισμό και εξοπλισμό είπα αρχικά να αγοράσω ένα tanklock bag εφόσον αυτό που έχω είναι μόλις 5 λίτρα, αλλά όταν μοιράζεσαι αυτές τις ανησυχίες με άλλους (@esel) και επειδή ως γνωστόν 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1 έπεσε η ιδέα να μετατραπεί το υπάρχον μαγνητικό tank bag σε tanklock bag!

Οπερ και εγενετο…

Αρχικά χρειάζεται η ανταλλακτική φλάντζα της GIVI με κωδικό ZT480R.

View attachment 52931

Μετά χρειάστηκαν 2 plexiglas των 3 mm.
1 με διαστάσεις 10 x 20 cm για την εσωτερική πλευρά και 1 με διαστάσεις 20 x 40 cm εξωτερικά μεταξύ του μηχανισμού και του tank bag για να μπορεί να λειτουργεί ο μηχανισμός ασφάλισης/απασφάλισης.

Στο μικρό plexiglass απλά έγιναν 4 οπές και έγινε ένα σπάσιμο στις γωνιές για να μην κόψει το ύφασμα του tank bag.

Το μεγάλο plexiglass σημαδεύτηκε και μετά κόπηκε και τρυπήθηκε σύμφωνα με το αποτύπωμα της φλάντζας.

View attachment 52932

View attachment 52933

View attachment 52934

Επίσης χρειάστηκαν και
4 βίδες Μ4x25,
4 ροδέλες πλατιές
4 παξιμάδια Μ4 ασφαλείας.

View attachment 52935

Αφού βρέθηκε η κατάλληλη θέση πάνω στην μοτο και σημαδεύτηκαν οι 4 οπές στον tank bag, έγιναν αυτές με ένα ζεστό καρφί (είναι ο μόνος τρόπος να τρυπηθεί σωστά ένα τεχνικό ύφασμα) ώστε να στερεωθεί η φλάντζα πάνω στο tank bag.

Έγινε η συναρμολόγηση όλων…

View attachment 52936
Προσοχή οι βίδες να μην προεξέχουν από την φλάντζα διότι θα γρατζουνιστεί το τεπόζιτο.
Αν το κάνει και κάποιος άλλος να προσέξει το μήκος των βιδών να μην προεξέχει περισσότερο από 3-4 βόλτες ή 2-3 mm από το παξιμάδι.


Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα,

View attachment 52937


Το συνολικό κόστος, κάτι λιγότερο από 40€.
Έτσι γλίτωσα κάπου στα 180€ αν υπολογίσουμε ότι αντίστοιχα tanklock bags κοστίζουν κάπου στα 220€!
Περισεψε κάνα πλέξιγκλας ή μπα;
 

angelthing

member
Δημοσιεύσεις
1.667
Μοτοσυκλέτα
F700GS, CRF300L
Όνομα
Angelos
Ωραίος. Πολύ βολικό από την Givi που κυκλοφόρησε την ανταλλακτική φλάντζα αλλά και adapter για να μπορείς να κουμπώνεις το tanklock tankbag σου ως tail bag ….
Έχω χρησιμοποιήσει όλες τις δυνατές διατάξεις μετατρέποντας ότι tankbag είχα με δυνατότητα προσαρμογής στο τεπόζιτο ή στην ουρά και στα γυμνά μηχανάκια και στις δύο θέσεις μαζί !
 

esel

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
17.154
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Μοτοσυκλέτα
BMW GS1200 ADV LC
Όνομα
Στελιος Τζιανετοπουλος
Περιοχή
μαγευτική Μεσογειων (Αθήνα)
Άμα ο ανθρωπας είναι καλλιτέχνης....


Πεμενω το κλείδωμα στο τζου που σου...τον αφαλο τον έχεις δει τον έχεις ψιλομελετησει .....μετά την Τουρκία έχεις δουλειά λέμε....

Στάλθηκε από το SM-N975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.277
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Όχι, ρε γμτ μου και το ζαχαρωνα το μαγνητικό για το δικό μου ....όταν θα το χάριζες ....! facepalm 2
Μεγειες.Good post
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Όχι, ρε γμτ μου και το ζαχαρωνα το μαγνητικό για το δικό μου ....όταν θα το χάριζες ....! facepalm 2
Μεγειες.Good post
Αμα μίλαγες μπορεί και να γινόταν!!!
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Το ανάποδο μπορούμε να το κάνουμε;
Δηλαδή από φλάντζα σε ιμάντες;
Λογικά ναι…

Έχω τους κρίκους και τα ιμαντάκια από το δικό μου.
Αν τα θες μου λες και σου τα δίνω.
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Λογικά ναι…

Έχω τους κρίκους και τα ιμαντάκια από το δικό μου.
Αν τα θες μου λες και σου τα δίνω.
Ναι τα θέλω
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Ναι τα θέλω
όποτε είσαι κατά Ελευσίνα μεριά πάρε τηλέφωνο να βρεθούμε…

αν μπορεις να έχεις και το tank bag ακόμη καλύτερα.

:cool:
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.166
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
όποτε είσαι κατά Ελευσίνα μεριά πάρε τηλέφωνο να βρεθούμε…

αν μπορεις να έχεις και το tank bag ακόμη καλύτερα.

:cool:
Οκ Γιάννομ
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
561
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Είχα ένα παλιό μαγνητικό tank bag της GIVI το οποίο δεν το χρησιμοποιούσα στο Multistrada εφόσον έχει πλαστικό τεπόζιτο.

Έχοντας όμως το επικείμενο ταξίδι στην Τουρκία και στην αναζήτηση κάθε δυνατού χώρου για παραπάνω ρουχισμό και εξοπλισμό είπα αρχικά να αγοράσω ένα tanklock bag εφόσον αυτό που έχω είναι μόλις 5 λίτρα, αλλά όταν μοιράζεσαι αυτές τις ανησυχίες με άλλους (@esel) και επειδή ως γνωστόν 2 μυαλά είναι καλύτερα από 1 έπεσε η ιδέα να μετατραπεί το υπάρχον μαγνητικό tank bag σε tanklock bag!

Οπερ και εγενετο…

Αρχικά χρειάζεται η ανταλλακτική φλάντζα της GIVI με κωδικό ZT480R.

View attachment 52931

Μετά χρειάστηκαν 2 plexiglas των 3 mm.
1 με διαστάσεις 10 x 20 cm για την εσωτερική πλευρά και 1 με διαστάσεις 20 x 30 cm εξωτερικά μεταξύ του μηχανισμού και του tank bag για να μπορεί να λειτουργεί ο μηχανισμός ασφάλισης/απασφάλισης.

Στο μικρό plexiglass απλά έγιναν 4 οπές και έγινε ένα σπάσιμο στις γωνιές για να μην κόψει το ύφασμα του tank bag.

Το μεγάλο plexiglass σημαδεύτηκε και μετά κόπηκε και τρυπήθηκε σύμφωνα με το αποτύπωμα της φλάντζας.

View attachment 52932

View attachment 52933

View attachment 52934

Επίσης χρειάστηκαν και
4 βίδες Μ4x25,
4 ροδέλες πλατιές
4 παξιμάδια Μ4 ασφαλείας.

View attachment 52935

Αφού βρέθηκε η κατάλληλη θέση πάνω στην μοτο και σημαδεύτηκαν οι 4 οπές στον tank bag, έγιναν αυτές με ένα ζεστό καρφί (είναι ο μόνος τρόπος να τρυπηθεί σωστά ένα τεχνικό ύφασμα) ώστε να στερεωθεί η φλάντζα πάνω στο tank bag.

Έγινε η συναρμολόγηση όλων…

View attachment 52936
Προσοχή οι βίδες να μην προεξέχουν από την φλάντζα διότι θα γρατζουνιστεί το τεπόζιτο.
Αν το κάνει και κάποιος άλλος να προσέξει το μήκος των βιδών να μην προεξέχει περισσότερο από 3-4 βόλτες ή 2-3 mm από το παξιμάδι.


Και ιδού το τελικό αποτέλεσμα,

View attachment 52937


Το συνολικό κόστος, κάτι λιγότερο από 40€.
Έτσι γλίτωσα κάπου στα 180€ αν υπολογίσουμε ότι αντίστοιχα tanklock bags κοστίζουν κάπου στα 220€!
Το είχα σκεφτεί κι εγώ με 3D printing κομμάτια αλλά μου έλυσες τα χέρια. Ωραίος! Smileys drinking beer Emoticon Devil
 

Timos_Tsamis

member
Δημοσιεύσεις
561
Ηλικία
26
Περιοχή
Agrinio
Μοτοσυκλέτα
Honda CBR600 F4i 2002
Honda CB400 Super Four 1992
Όνομα
Tsamis Timoleon
Περιοχή
Agrinio
Αφού ανοίχτηκε θέμα μετατροπής, έχουμε εικόνα αν μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά για bagster? (Και τα κλιπς τα πλαστικά και τα σιδερένια) Smileys drinking beer Emoticon Devil
 

wheelboy

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
3.829
Μοτοσυκλέτα
Multistrada 1200s DVT
Όνομα
Yannis
Περιοχή
Ελευσίνα
Αφού ανοίχτηκε θέμα μετατροπής, έχουμε εικόνα αν μπορούμε να βρούμε ανταλλακτικά για bagster? (Και τα κλιπς τα πλαστικά και τα σιδερένια) Smileys drinking beer Emoticon Devil
Τέτοια εννοείς;
IMG_6175.jpeg
 
Top Bottom