ΜΠΑΤΑΡΙΑ – Φόρτιση, φροντίδα,χαρακτηριστικα

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος αναγνωριζει την μπαταρια και ξεκινα την φορτιση ακομη και αν ειναι εντελως ξελιγωμενη η μπαταρια.

Κάνει "παπάδες" ..!!! Στην προτεινόμενη λειτουργία για μότο που είπα στον Γιώργο, έχω επαναφέρει 3 μπαταρίες φίλων (1 Auto και 2 moto) οι οποίες ζούνε ακόμα, εδώ και σχεδόν χρόνο. Αλλά με άλλο πολύ μεγαλύτερο μοντέλο που έχει επιπρόσθετες λειτουργίες.
Βασικά νόμιζα ότι αυτό που πήρε ο Γιώργος είναι ο Test Charge αλλά δεν είναι. Όμως είναι και παραμένει εξαιρετική επιλογή.
 

cube

new member
Δημοσιεύσεις
448
Ηλικία
46
Μοτοσυκλέτα
Αλυσοπρίονο.
Όνομα
Γιωργος
Ευχαριστώ πολύ όλους.

Έχω βάλει επάνω την πεθαμένη μπαταρία από το αμάξι για αναγνώριση.

το έβαλα και στο recond.

Για να δούμε. Θα αναστηθεί ;;;

ρώτησα και για τον άλλον Κώστα αλλά μου λέει και αυτός μια χαρά είναι για μοτοσυκλέτα. Ο άλλος δεν σου χρειάζεται.

Τώρα τι να πω.

5 χρόνια εγγύηση καλό αυτό. Happy

92€ κακό αυτό. abcdefgh
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ευχαριστώ πολύ όλους.

Έχω βάλει επάνω την πεθαμένη μπαταρία από το αμάξι για αναγνώριση.

το έβαλα και στο recond.

Για να δούμε. Θα αναστηθεί ;;;

ρώτησα και για τον άλλον Κώστα αλλά μου λέει και αυτός μια χαρά είναι για μοτοσυκλέτα. Ο άλλος δεν σου χρειάζεται.

Τώρα τι να πω.

5 χρόνια εγγύηση καλό αυτό. Happy

92€ κακό αυτό. abcdefgh

Είναι εξαιρετικός. Εφόσον έβαλες μπαταρία αυτοκινήτου επέλεξες την λειτουργία Car? Έχει υγρά αν είναι παλαιού τύπου? Αν δεν σου έβγαλε άμεσα ή μετά απο λίγο κάποια ένδειξη και συνεχίζει κανονικά τότε έχεις ελπίδες να την επαναφέρεις. Θα πάρει πολλές ώρες, πέσε κοιμήσου και αύριο θα δείς τα αποτελέσματα.
 
N

notakos600

Guest
Αν δεν κανω λαθος ο συγκεκριμενος αναγνωριζει την μπαταρια και ξεκινα την φορτιση ακομη και αν ειναι εντελως ξελιγωμενη η μπαταρια.
Ισχύει.
Ο του λιντλ σε αντίστοιχη περίπτωση θα αναβόσβηνε και πάπαλα.
 
N

notakos600

Guest
Ευχαριστώ πολύ όλους.

Έχω βάλει επάνω την πεθαμένη μπαταρία από το αμάξι για αναγνώριση.

το έβαλα και στο recond.

Για να δούμε. Θα αναστηθεί ;;;

ρώτησα και για τον άλλον Κώστα αλλά μου λέει και αυτός μια χαρά είναι για μοτοσυκλέτα. Ο άλλος δεν σου χρειάζεται.

Τώρα τι να πω.

5 χρόνια εγγύηση καλό αυτό. Happy

92€ κακό αυτό. abcdefgh
Θα αποζημειωθείς τόσες πολλές φορές που θα ξεχάσεις τα 92...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Ισχύει.
Ο του λιντλ σε αντίστοιχη περίπτωση θα αναβόσβηνε και πάπαλα.
Δεν τη βλεπει κατω απο 6.
Με πατεντα ,αν της δωσεις ρευμα απο αλλου ,τοτε θα τη δει και θα τη φορτισει κανονικα
 
N

notakos600

Guest
Δεν τη βλεπει κατω απο 6.
Με πατεντα ,αν της δωσεις ρευμα απο αλλου ,τοτε θα τη δει και θα τη φορτισει κανονικα
Τα ξέρω ρε συ Γιάννη...από την ημέρα αυτή ούτε να τον δω δεν θέλω...σιγά μην του γεφύρωνα τάση για να ξυπνήσει...
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Θα αποζημειωθείς τόσες πολλές φορές που θα ξεχάσεις τα 92...
Ετσι ειναι ,οτι πληρωνεις παιρνεις.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Δεν τη βλεπει κατω απο 6.
Με πατεντα ,αν της δωσεις ρευμα απο αλλου ,τοτε θα τη δει και θα τη φορτισει κανονικα

Αυτό έχω κάνει, και τις 2 φορες που έτυχε τα τελευταία 15 χρόνια.
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Εντάξει, τι περιμένεις από φορτιστή από το πανέρι.
ΟΚ, όπως είπε ο Γιάννης, ότι πληρώνεις παίρνεις.
Αυτο που θέλω να πω είναι πως το να είναι εντελώς ξελιγωμένη η μπαταρία και να μην την βλέπει είναι κάτι που και σπάνιο είναι και λύνεται με πατέντα.
20 με 90 ευρώ είναι τεράστια διαφορά για κάτι που θα τύχει τόσο σπανια.
Απο την άλλη πάλι, όπως το δει κανείς.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτό έχω κάνει, και τις 2 φορες που έτυχε τα τελευταία 15 χρόνια.
Και γω !
Προ τριετιας ειχα δυο κουτια μαζι ,το πασσατ και το νισαν (το οποιο και ειχα προς πωληση ).
Καλοκαιριατικα και τη μηχανη που με αυτη κινουμαι καθημερινα απο τον Απριλη .
Μεχρι να φυγει το Ρ12 με τον λιντλ κι αυτη την πατεντα ξαναζωντανεψα τη μπαταριατ.
 
N

notakos600

Guest
Αυτο που θέλω να πω είναι πως το να είναι εντελώς ξελιγωμένη η μπαταρία και να μην την βλέπει είναι κάτι που και σπάνιο είναι και λύνεται με πατέντα.
20 με 90 ευρώ είναι τεράστια διαφορά για κάτι που θα τύχει τόσο σπανια.
Απο την άλλη πάλι, όπως το δει κανείς.
Η φόρτιση/συντήρηση δεν είναι κάτι σπάνιο και εξωτικό.
Έναν μετασχηματιστή 220/12 να βάλεις με μια γέφυρα ανόρθωσης κι έναν πυκνωτή...καλύτερη φόρτιση θα έχεις.
Φιλικά πάντα!
 

Drake Ramore

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
10.891
Όνομα
.
Η φόρτιση/συντήρηση δεν είναι κάτι σπάνιο και εξωτικό.
Έναν μετασχηματιστή 220/12 να βάλεις με μια γέφυρα ανόρθωσης κι έναν πυκνωτή...καλύτερη φόρτιση θα έχεις.
Φιλικά πάντα!
Λέω συγκεκριμένα για εντελώς νεκρή μπαταρία που δεν την βλέπει του λιντλ. Κατα τα άλλα κάνει ότι και οι πιο ακριβοι.
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.392
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Αυτο που θέλω να πω είναι πως το να είναι εντελώς ξελιγωμένη η μπαταρία και να μην την βλέπει είναι κάτι που και σπάνιο είναι και λύνεται με πατέντα.
20 με 90 ευρώ είναι τεράστια διαφορά για κάτι που θα τύχει τόσο σπανια.
Απο την άλλη πάλι, όπως το δει κανείς.
Ναι ,για καποιον που δεν θελει να διαθεσει ενα σοβαρο ποσο για εναν επωνυμο ,μια χαρα κανει τη δουλεια του.
Απλα θελει επιβλεψη, κατι που ουτως ει αλλως ειναι κανονας οχι μονο στους φορτιστες αλλά και σε οποιαδηποτε ηλεκτρικη συσκευη που ειναι συνδεδεμενη στο ρευμα
 

kostikas

member
Δημοσιεύσεις
1.448
Μοτοσυκλέτα
Suzuki VStrom 650
Όνομα
Kostas
Ναι ,για καποιον που δεν θελει να διαθεσει ενα σοβαρο ποσο για εναν επωνυμο ,μια χαρα κανει τη δουλεια του.
Απλα θελει επιβλεψη, κατι που ουτως ει αλλως ειναι κανονας οχι μονο στους φορτιστες αλλά και σε οποιαδηποτε ηλεκτρικη συσκευη που ειναι συνδεδεμενη στο ρευμα

Πολύ σωστό για την επίβλεψη που λέει ο Γιάννης. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το πρόβλημα είναι η μπαταρία. Αν δεν θες επίβλεψη... βγάλτη κάπου έξω... στο μπαλκόνι π.χ. και άστη εκεί να ανατιναχτεί, να βγάλει τα ζουμιά της, να σκάσει και ότι άλλο προκύψει εκ του ασφαλούς. :eek:
 

StepaS

well know member
Δημοσιεύσεις
3.187
Μοτοσυκλέτα
KTM 1290 Super Adventure S
Όνομα
Vagelis
Εγώ έχω αυτόν...
https://www.fc-moto.de/en/H-Tronic-AL-600-Plus
Έκοψα τα "μανταλάκια" μπροστά και έβαλα βύσμα για τον αναπτήρα. Στην μπαταρία της μηχανής δε χρειάστηκε να βάλω αναμονή μιας και φορτίζει και από τον αναπτήρα της.

Πως σας φαίνεται σαν επιλογή; Στα χαρακτηριστικά του μου φάνηκε πολύ καλός σαν επιλογή.... και δεν ξέρω αν μου χρειάζονται όντως όλα αυτά τα extra που έχει ο C-TEK.
Εμένα η απορία μου είναι το πόσο καιρό μπορείς να την αφήσεις άφοβα τη μπαταρία συνδεμένη με τον φορτιστή. Υπάρχει μήπως κάποιο χρονικό περιθώριο στο οποίο θα ήταν καλό να αποσυνδέουμε;;;
 
Top Bottom