ΜΠΑΤΑΡΙΑ – Φόρτιση, φροντίδα,χαρακτηριστικα

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Όσον αφορά τις Yuasa, με όσο ψάξιμο έκανα βέβαια, είδα ότι πρακτικά Japan δεν υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα. Οι καλές είναι οι Taiwan και οι φτηνές οι INDO (INDONESIA). Εγώ, επειδή δεν το ήξερα, πήρα το Σεπτέμβριο από τον ΜΙΧΑ τη δεύτερη. Ο χρόνος θα δείξει.
Πάντως, επειδή υπάρχουν λόγοι ανεξάρτητοι της ποιότητας της μπαταρίας, που μπορεί αυτή να πεθάνει, δεν θα έπαιρνα πολύ ακριβή.
Τέλος, τον φορτιστή από τα Lidl τον θεωρώ τίμια επιλογή για συντήρηση, μιας που έχει πολύ μικρή έξοδο για ρεύμα, αλλά γλυκοκοιτάζω και τον Ctek που υποτίθεται ότι ανασταίνει και πεθαμένες.
 
Τελευταία επεξεργασία:

maik900

Administrator
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
26.515
Ηλικία
62
Περιοχή
Αγρινιο
Μοτοσυκλέτα
KAWASAKI ΖΧR 900 1999
MODENAS X CITE 135 2009
Όνομα
ΜΙΧΑΛΗΣ
Περιοχή
ΑΓΡΙΝΙΟ
Για εκκινητές άνοιξα καινούριο θέμα (μάλλον κακώς).
Δε πειραζει Νικολα για οτι χρειαστεις εδω ειμαστε Bcdefghg
 

dikoukos

old member
Δημοσιεύσεις
4.256
Ηλικία
55
Όνομα
Xατζηπετροs Δημητρηs
Με μία μικρή αναζήτηση που έκανα δε βρήκα κάτι σχετικό, οπότε άνοιξα καινούριο θέμα. Αν έκανα κακώς, με συγχωρείτε και εννοείται να διαγραφεί.

Επειδή η κλεισούρα με έχει βαρέσει στο κεφάλι, σκέφτομαι συνεχώς ταξιδιωτικά αξεσουάρ. Ένα από αυτά που όμως νομίζω ότι έχει χρησιμότητα είναι αυτό του τίτλου. Δεδομένου ότι πλέον έχει πέσει η τιμή τους, αλλά και το μέγεθός τους έχει μειωθεί, οπότε μπορούμε να το έχουμε και κάτω από τη σέλα (αν και φαντάζομαι δεν είναι πολύ πιθανό να μείνεις από μπαταρία εν μέσω ταξιδιού, εκτός κι αν βραχυκλώσει, οπότε υποθέτω ότι την πάτησες έτσι κι αλλιώς).

Ποια είναι η άποψή σας; Είναι καθόλου χρήσιμο ή απλά με έχει πιάσει η καταναλωτική μανία μου; Έχει κάποιος αγοράσει:

Αν θέλετε πείτε και την άποψή σας και για τα μικρά Power Bank, μιας και ψάχνοντας για κάτι τέτοιο, βρήκα και τα γομάρια.

Ενδεικτικά για το τι πράγμα μιλάω:

Εχω το δεκατοτεταρτο κατα σειρα απο αυτα που ποσταρες στα 58 και κατι ψιλα που κανει ειναι πολυ καλο ,εχει πολυ καλες κριτικες και ειναι πολυ δυνατο
 

thanosgp

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
11.519
Ηλικία
52
Περιοχή
Τρίκαλα
Μοτοσυκλέτα
Τίγρης ξεδοντιασμένος 220 τελική
Όνομα
Θάνος
Περιοχή
Τρίκαλα
Για εκκινητές άνοιξα καινούριο θέμα (μάλλον κακώς).
Όσον αφορά τις Yuasa, με όσο ψάξιμο έκανα βέβαια, είδα ότι πρακτικά Japan δεν υπάρχουν πλέον στην Ελλάδα. Οι καλές είναι οι Taiwan και οι φτηνές οι INDO (INDONESIA). Εγώ, επειδή δεν το ήξερα, πήρα το Σεπτέμβριο από τον ΜΙΧΑ τη δεύτερη. Ο χρόνος θα δείξει.
Πάντως, επειδή υπάρχουν λόγοι ανεξάρτητοι της ποιότητας της μπαταρίας, που μπορεί αυτή να πεθάνει, δεν θα έπαιρνα πολύ ακριβή.
Τέλος, τον φορτιστή από τα Lidl τον θεωρώ τίμια επιλογή για συντήρηση, μιας που έχει πολύ μικρή έξοδο για ρεύμα, αλλά γλυκοκοιτάζω και τον Ctek που υποτίθεται ότι ανασταίνει και πεθαμένες.
Yuasa υπάρχουν japan αλλά είναι συν 20 ευρώ από Ταϊβάν. Από άλλες χώρες δεν έχω δει αλήθεια, εκτός αν άνοιξαν εργοστάσιο τώρα.
Η ctek δεν ανασταίνει τις νεκρές, αλλά η πολύ αργή παλμική φόρτιση και ο εκπληκτικός επεξεργαστης που έχει μέσα αξίζουν κάθε δραχμουλα του.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Προσωπικά το θεωρώ αναγκαίο να υπάρχει σε βόλτες - ταξίδια.
Το σύστημα φορτίσεως και οι μπαταριούλες των μοτό δεν ξέρεις ποτέ πότε θα ταξιδέψουν.
Έχω λοιπόν και από δαύτο.
Έχω το πρώτο από αυτά πούβαλες.
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Yuasa υπάρχουν japan αλλά είναι συν 20 ευρώ από Ταϊβάν. Από άλλες χώρες δεν έχω δει αλήθεια, εκτός αν άνοιξαν εργοστάσιο τώρα.
Η ctek δεν ανασταίνει τις νεκρές, αλλά η πολύ αργή παλμική φόρτιση και ο εκπληκτικός επεξεργαστης που έχει μέσα αξίζουν κάθε δραχμουλα του.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Θάνο πολύ περισσότερο από τα 20 ευρώ οι JAPAN.
Τα διπλά σχεδόν έχουνε από τις TAIWAN όπως έχω δει.
Ο C TEK είναι δύναμη !
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Yuasa υπάρχουν japan αλλά είναι συν 20 ευρώ από Ταϊβάν. Από άλλες χώρες δεν έχω δει αλήθεια, εκτός αν άνοιξαν εργοστάσιο τώρα.
Η ctek δεν ανασταίνει τις νεκρές, αλλά η πολύ αργή παλμική φόρτιση και ο εκπληκτικός επεξεργαστης που έχει μέσα αξίζουν κάθε δραχμουλα του.

Στάλθηκε από το POCO F2 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στα 20€ η διαφορά, τουλάχιστον για τη δική μου που ασχολήθηκα λίγο (YTX-12BS), εκ των υστέρων βέβαια, ήταν μεταξύ Ταϊβάν και Ινδονησίας ή έστω αυτό κατάλαβα εγώ. Νομίζω ότι Japan (μάλλον) ή USA παίζουν σε πιο μεγάλες μπαταρίες.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Επειδή η κλεισούρα με έχει βαρέσει στο κεφάλι, σκέφτομαι συνεχώς ταξιδιωτικά αξεσουάρ. Ένα από αυτά που όμως νομίζω ότι έχει χρησιμότητα είναι αυτό του τίτλου. Δεδομένου ότι πλέον έχει πέσει η τιμή τους, αλλά και το μέγεθός τους έχει μειωθεί, οπότε μπορούμε να το έχουμε και κάτω από τη σέλα (αν και φαντάζομαι δεν είναι πολύ πιθανό να μείνεις από μπαταρία εν μέσω ταξιδιού, εκτός κι αν βραχυκλώσει, οπότε υποθέτω ότι την πάτησες έτσι κι αλλιώς).

Ποια είναι η άποψή σας; Είναι καθόλου χρήσιμο ή απλά με έχει πιάσει η καταναλωτική μανία μου;
Φιλε μου νομιζω η κλεισουρα φταιει για ολα!
Δε το χρειαζεσαι το μαραφετι αυτο για ταξιδι, αν αρχισεις να σκεφτεσαι ετσι να δω τι θα πρωτοπαρεις!
Και το μηχανακι σου ειναι πιο ταξιδιαρικo απ το zzr
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Παράδειγμα : YUASA YTZ14S
JAPAN και TAIWAN
Μάλλον έπρεπε να πω: "σε πολύ πιο ακριβές μπαταρίες"! Η αλήθεια είναι έβαλα τον τύπο και αύξουσα τιμή στο Skroutz, οπότε δεν έφτασα ποτέ τόσο ψηλά!
 

nister

new member
Δημοσιεύσεις
137
Περιοχή
Φωκίδα
Μοτοσυκλέτα
Dl 650 V-strom k9
Όνομα
Νίκος
Φιλε μου νομιζω η κλεισουρα φταιει για ολα!
Δε το χρειαζεσαι το μαραφετι αυτο για ταξιδι, αν αρχισεις να σκεφτεσαι ετσι να δω τι θα πρωτοπαρεις!
Και το μηχανακι σου ειναι πιο ταξιδιαρικo απ το zzr

Shopping therapy. Πέρα από την πλάκα, αγοράζοντες βλακειούλες, με λεφτά βέβαια που δε περισσεύουν, νιώθω ότι προετοιμάζομαι για το επόμενο ταξίδι, ξεχνώντας ότι θα αργήσει.
Θα ήθελα να είχα ήδη την εμπειρία κατοχής του zzr. Πλέον, αισθάνομαι αρκετά κατασταλαγμένος, όσον αφορά το μηχανάκι και προσπαθώ να το φέρω όσο το δυνατόν περισσότερο στα μέτρα μου.
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Προσωπικά το θεωρώ αναγκαίο να υπάρχει σε βόλτες - ταξίδια.
Το σύστημα φορτίσεως και οι μπαταριούλες των μοτό δεν ξέρεις ποτέ πότε θα ταξιδέψουν.
Έχω λοιπόν και από δαύτο.
Έχω το πρώτο από αυτά πούβαλες.
Δεν εχει κατηφορες εκει που ταξιδευεις?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Παράδειγμα : YUASA YTZ14S
JAPAN και TAIWAN

Savvas αυτα τα λενε απο την αρχη για made in japan YUASA ..... οχι μας αφηνεις να ψωνιζουμε ηλιθιου μπαταριες και μετα να μενουμε γιατι ετσι της την εδωσε να κλειδωσει ....!Hate
 

Λαμπης

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
8.981
Ηλικία
53
Περιοχή
Πετραλωνα
Όνομα
Θανάσης βεγγος
Λιθίου μπορείς να βάλεις; Ενδείκνυται για τις πομόνες?
Δεν ξερω ρε μανο..ειμαι ασχετος με το θεμα
Φιλος με Κ100 που το κουναει σπανια, βρηκε την υγεια του με μπαταρια για τζετ-σκι..Εχουν αλλα specs αυτες?
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.172
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Δεν ξερω ρε μανο..ειμαι ασχετος με το θεμα
Φιλος με Κ100 που το κουναει σπανια, βρηκε την υγεια του με μπαταρια για τζετ-σκι..Εχουν αλλα specs αυτες?
Σπεκς ίδια συμπεριφορά άλλη
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Savvas αυτα τα λενε απο την αρχη για made in japan YUASA ..... οχι μας αφηνεις να ψωνιζουμε ηλιθιου μπαταριες και μετα να μενουμε γιατι ετσι της την εδωσε να κλειδωσει ....!Hate
Ωχ ρε φίλε, τίναι τούτο πάλι?
Πρωτόγνωρο πραγματικά !
Μας έχει συμβεί σε φίλους πούχουνε να μην παίρνουν στο κρύο οι λιθίου αλλά να κλειδώσει και να μείνεις αυτό πρώτη φορά το ακούω.
Δεν μας λες καμιά λεπτομέρεια να μάθουμε κάτι παραπάνω?
 

stelios62

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.291
Περιοχή
Πειραιας
Μοτοσυκλέτα
Ducati Pantah 600 SL, Honda Cbr 500r , Honda Cbf 250
Όνομα
Στελιος
Περιοχή
Κερατσινι
Τα εχουμε ξαναπει παλαιοτερα ..... εχει πλακετα που απομονωνει τους πολους αμα το Voltage πεσει λιγο χαμηλα διοτι λεει αμα βρεθει σε τετοια φαση 2-3 φορες καταστρεφεται. Εχει καποιο reset με μονιμο εξτρα καλωδιο , αλλα το εμαθα μετα ..... το θεμα ειναι πως δεν την αναγνωριζει το booster (error) εκεινη την στιγμη, που με τοσο κοπο το κουβαλαμε στην πλατη για "σιγουρια" .....abcdefghg.....! Οποτε ας παμε στις κλασσικες με θειΐκο οξυ .....!Middle finger dancing banana
 

Σάββας

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
7.450
Ηλικία
61
Περιοχή
Αθήνα
Μοτοσυκλέτα
Diesel RC90
Όνομα
Σάββας
Περιοχή
Αθήνα
Τα εχουμε ξαναπει παλαιοτερα ..... εχει πλακετα που απομονωνει τους πολους αμα το Voltage πεσει λιγο χαμηλα διοτι λεει αμα βρεθει σε τετοια φαση 2-3 φορες καταστρεφεται. Εχει καποιο reset με μονιμο εξτρα καλωδιο , αλλα το εμαθα μετα ..... το θεμα ειναι πως δεν την αναγνωριζει το booster (error) εκεινη την στιγμη, που με τοσο κοπο το κουβαλαμε στην πλατη για "σιγουρια" .....abcdefghg.....! Οποτε ας παμε στις κλασσικες με θειΐκο οξυ .....!Middle finger dancing banana
Τι λές τώρα?

Πες βρε Στέλιο και ποια ήτανε (μάρκα - τύπο) νάχουμε υπόψη μας ή όλες οι λιθίου το κάνουν αυτό ανεξαρτήτως μάρκας?

Ε ρε φάση να κουβαλάς booster, νάχεις θεωρητικά το κεφάλι σου ήσυχο και να σου πει <<Α μπα, φάτηνα τώρα>> και να μείνεις σε κανά βουνό απάτητο ! Μεγάλα γλέντια...Middle finger dancing bananaMiddle finger dancing bananaMiddle finger dancing bananaMiddle finger dancing banana
 

giamar

Αφραπογιαννος
Motoparea team
Δημοσιεύσεις
19.415
Περιοχή
Λεπτοκαρυά Κατερίνη
Μοτοσυκλέτα
Voge 300 & Αστρέα Grand 100 σε μπλε
Όνομα
Γιαννης
Περιοχή
Pieria
Παίδες για τις λιθίου το έχουμε συζητήσει παρά πίσω ,έχουν πολλά θέματα ακόμα.
Σε καμία 5ετια το βλέπουμε πάλι .
 
Top Bottom