Λαστιχολογιες

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
@Akis69 θα σου πω για τα mitas τα E07 να τα βάλεις με κλειστά τα μάτια. Δοκιμασμένα στην άσφαλτο με πολύ καλή χιλιομετρική απόδοση περίπου 13-15 χλμ και όταν έβαλα μπροστά το dakar μου έβγαλε 19,5k. Στο βρεγμένο θέλει προσοχή. Τα έχω βάλει δύο φορές σετ. Τώρα έχω βαλει πίσω το E07+ γιατί το νέο μοντέλο δεν βγαίνει σε 21" και έβαλα το TKC80 που σου δίνει πολύ καλή αίσθηση και κράτημα για τακουνάτο ελαστικό.
Για τις ανησυχίες σου περί χώματος είναι πολύ αξιοπρεπείς στο στεγνό στην κροκάλα αλλά στην λάσπη στομώνουν πολύ γρήγορα.
αυτο το βρεγμενο ειναι που με προβληματιζει.
επειδη δεν εχω και προηγουμενη εμπειρια απο τετοια ελαστικα,τι ακριβως παιζει;
απλα ριχνεις τον ρυθμο σου λιγο; (που ετσι κι αλλιως το κανω εγω) αρχιζεις τις προσευχες;νιωθεις ανασφαλεια;γλυστραει με το παραμικρο;
το ε07+ πρεπει να ειναι λιγο περισσοτερο για χωμα οπως βλεπω το πελμα του.
στο χωμα ξερω πως θα με καλυψουν γιατι θα κανω πολυ βασικα πραγματα.
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Κοίτα πιο κραταει καλά στο βρεγμένο,στο στεγνό λίγο πολύ όλα κρατανε, εκτός αν κυνηγάς χρονους....
χρονους οχι..τα εχω κοψει προ πολλου.:D
στην κατηγορια αυτη που να εχει και οφ και ον διαθεση (50-50 / 60-40 περιπου ας πουμε) δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.
μια αλλη επιλογη ειναι το Pirelli rally str και το ξαδερφακι του metzeler karoo street,τα οποια κοστιζουν 80 ευρω παραπανω και δειχνουν αρκετα *****α και με ενα φορτωμενο ταξιδακι θα γινουν τετραγωνα.
δεν εχω την διαθεση και την δυνατοτητα να αλλαζω λαστιχα καθε 10 μηνες και θα ηθελα να δοκιμασω κατι που να με βοηθησει να κανω 2 βολτες στο χωμα,εχοντας τιμονι,χωρις να πηγαινει το μηχανακι οπου θελει.
το να βαζω/βγαζω αλλα λαστιχα δεν παιζει σαν επιλογη οποτε....η τα μιτας η παλι καποιο 80-20 και περιμενουμε τον κυριο οπαπ να μας κανει την χαρηRolling
 

SHOOTER045

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
12.101
Ηλικία
49
Περιοχή
ΤΡΑΠΕΖΟΥΝΤΑ /ΠΕΛΛΑΣ
Μοτοσυκλέτα
GLX 90
Όνομα
ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
Περιοχή
Ν.ΠΕΛΛΑΣ
χρονους οχι..τα εχω κοψει προ πολλου.:D
στην κατηγορια αυτη που να εχει και οφ και ον διαθεση (50-50 / 60-40 περιπου ας πουμε) δεν υπαρχουν πολλες επιλογες.
μια αλλη επιλογη ειναι το Pirelli rally str και το ξαδερφακι του metzeler karoo street,τα οποια κοστιζουν 80 ευρω παραπανω και δειχνουν αρκετα *****α και με ενα φορτωμενο ταξιδακι θα γινουν τετραγωνα.
δεν εχω την διαθεση και την δυνατοτητα να αλλαζω λαστιχα καθε 10 μηνες και θα ηθελα να δοκιμασω κατι που να με βοηθησει να κανω 2 βολτες στο χωμα,εχοντας τιμονι,χωρις να πηγαινει το μηχανακι οπου θελει.
το να βαζω/βγαζω αλλα λαστιχα δεν παιζει σαν επιλογη οποτε....η τα μιτας η παλι καποιο 80-20 και περιμενουμε τον κυριο οπαπ να μας κανει την χαρηRolling




Dunlop trailmax


https://www.google.gr/url?sa=t&sour...FjALegQIARAB&usg=AOvVaw3Ccg4w8LnqoA-lf_3p9aih
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
αυτο το βρεγμενο ειναι που με προβληματιζει.
επειδη δεν εχω και προηγουμενη εμπειρια απο τετοια ελαστικα,τι ακριβως παιζει;
απλα ριχνεις τον ρυθμο σου λιγο; (που ετσι κι αλλιως το κανω εγω) αρχιζεις τις προσευχες;νιωθεις ανασφαλεια;γλυστραει με το παραμικρο;
το ε07+ πρεπει να ειναι λιγο περισσοτερο για χωμα οπως βλεπω το πελμα του.
στο χωμα ξερω πως θα με καλυψουν γιατι θα κανω πολυ βασικα πραγματα.
Όχι δεν γλιστράει με το παραμικρό είναι πολύ αξιοπρεπές. Απλά έχουμε μάθει ότι είναι ακριβό είναι και καλό.
Τα έχω δοκιμάσει τριβάλιτσος και διπλός με ψιλόβροχο εθνική με ταχύτητες έως 140χλμ και ήταν εξαιρετικά. Σε στροφιλίκι με βροχή θέλουν προσοχή αλλά πες μου κάποιο που δεν θέλει.

Ενημερωτικά η Mitas είναι θυγατρική της Continental με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης όλα τα ελαστικά της παράγονται στην Τσεχία εκτός από τα Sava (Σλοβενία) που πλέον δεν υπάρχει γιατί έχει απορροφηθεί από την Mitas.
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Όχι δεν γλιστράει με το παραμικρό είναι πολύ αξιοπρεπές. Απλά έχουμε μάθει ότι είναι ακριβό είναι και καλό.
Τα έχω δοκιμάσει τριβάλιτσος και διπλός με ψιλόβροχο εθνική με ταχύτητες έως 140χλμ και ήταν εξαιρετικά. Σε στροφιλίκι με βροχή θέλουν προσοχή αλλά πες μου κάποιο που δεν θέλει.

Ενημερωτικά η Mitas είναι θυγατρική της Continental με ότι συνεπάγεται αυτό. Επίσης όλα τα ελαστικά της παράγονται στην Τσεχία εκτός από τα Sava (Σλοβενία) που πλέον δεν υπάρχει γιατί έχει απορροφηθεί από την Mitas.
δεν εχω θεμα με το ακριβο και το φθηνο,για να το πω καλυτερα,δεν εχω κολλημα με την μαρκα του ελαστικου.το ιδιο θα ρωταγα αν ηταν Michelen Πχ.
εχω αποριες σχετικα με το ειδος του(50-50).η εθνικη δεν με πολυνοιαζει,οσο ο επαρχιακος.
δηλαδη,πας ενα ταξιδι,3-4 μερες,σε πιανει βροχη τις 2,θα μπορεσεις να κανεις τις βολτες σου η θα πεις,αστο καλυτερα;
αποτι μου λες πας κανονικα,οπως με ενα ελαστικο,απλα με μια επιπλεον προσοχη.
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα
Άκη θα σου πρότεινα μπρος πίσω το plus, δεν ξέρω αν το μπροστινό βγαίνει στις διαστάσεις του στρομ.
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Άκη θα σου πρότεινα μπρος πίσω το plus, δεν ξέρω αν το μπροστινό βγαίνει στις διαστάσεις του στρομ.
θα το τσεκαρω,αν και,τα + δεν ειναι υποτιθεται πιο οφ;
 

VKon

GS is a great way to spend time on the roads
Δημοσιεύσεις
1.339
Ηλικία
56
Περιοχή
Καβάλα
Μοτοσυκλέτα
F 800 GS
Όνομα
Κώστας
Περιοχή
Καβάλα

Saxon

new member
Δημοσιεύσεις
59
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA FZ6
Όνομα
Sakis
Να πω και εγώ την ταπεινή μου άποψη για το fazeraki που έχω βάζω εδώ και επτα χρόνια metzeler από το m3 απόλυτα ευχαριστημένος αν και αρκετά μαλάκο για το m5 έχω να πω ότι περισσότερα χιλιόμετρα οδήγησης αλλά λίγο πιο δύσκολο στο ζέσταμα και για το m7 κατ'εμε είναι το καλύτερο από τα άλλα 2 και σε βροχή αλλά και σε στεγνό ηταν άψογη η συμπεριφορά του! Αυτά τα ολίγα και από εμένα !
 

Akis69

member
Δημοσιεύσεις
650
Ηλικία
36
Περιοχή
πατρα
Μοτοσυκλέτα
dl 650
Όνομα
Άκης
Να πω και εγώ την ταπεινή μου άποψη για το fazeraki που έχω βάζω εδώ και επτα χρόνια metzeler από το m3 απόλυτα ευχαριστημένος αν και αρκετά μαλάκο για το m5 έχω να πω ότι περισσότερα χιλιόμετρα οδήγησης αλλά λίγο πιο δύσκολο στο ζέσταμα και για το m7 κατ'εμε είναι το καλύτερο από τα άλλα 2 και σε βροχή αλλά και σε στεγνό ηταν άψογη η συμπεριφορά του! Αυτά τα ολίγα και από εμένα !
Τα είχα φορέσει στο fazer8 τα m3 και μαρεσαν πολύ κι εμενα.
Γενικά η σειρά αυτή της μετζελερ έχει πολλα καλά σχόλια.
 

Saxon

new member
Δημοσιεύσεις
59
Περιοχή
Θεσσαλονίκη
Μοτοσυκλέτα
YAMAHA FZ6
Όνομα
Sakis
Τα είχα φορέσει στο fazer8 τα m3 και μαρεσαν πολύ κι εμενα.
Γενικά η σειρά αυτή της μετζελερ έχει πολλα καλά σχόλια.
Δεν τα αλλάζω εύκολα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος! Αυτά ξέρω αυτά εμπιστεύομαι σαν των Λουμίδη Rolling
 

duke200

member
Δημοσιεύσεις
1.310
Ηλικία
44
Όνομα
Alex
To m5 της μετζελε το χω 3+ χρόνια. Δε με πούλησε ποτέ αλλά στο βρεγμένο δεν μου φάνηκε και Μτ corsa.

Στο klx είχα πάντα μπροστά enduro sahara και πίσω μισλεν ac10. Πολυ καλος συνδυασμός για να μη τρώγεται η τακούνα στην άσφαλτο και να υπάρχει αρκετά μεγάλη δυνατότητα στο χώμα, με λίγο ασάφεια στο μπροστινό στη λασπη
 

VDR

new member
Δημοσιεύσεις
114
Ηλικία
121
Μοτοσυκλέτα
DR650SE R1200GSA
Όνομα
ΒΑΣΙΛΗΣ
Περιοχή
ΖΑΧΑΡΩ
R1200gsa..(o.c.), bringestone adventure, πλαινές και αναβάτης 116 κιλών..5700 χιλιόμετρα σε 10 μέρες.
Αποτέλεσμα: τετραγώνησαν μπρός και πίσω! Αχαλίνωτο γλίστριμα του πίσω αλλά περίπου 4 φορές και των δύο τροχών ταυτόχρονα!ευτυχώς ελεγχόμενα..πολύ αργό για το μηχανάκι μου, με μία αίσθηση πλεύσης..
Πρέπει επίσης να αναφέρω ότι στο χώμα έχει ελαφρώς καλύτερη αίσθηση από τα next.
Ασφάλτινα φορώ μόνο 2 εβδομάδες το χρόνο σε ασφάλτινες (ου χουυ λάαακηηη!!!) Ευρωβόλτες.
Για άσφαλτινα θεωρώ τα next, καταλληλότερα για το GS.
Για 60-40 τα karoo3.
Για 50-50 τα δυστυχώς καταργημένα karoo T..:(
Ποτέ πιά bringestone..και τώρα που το σκέφτομαι metzeler über alles!Laugh
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
R1200gsa..(o.c.), bringestone adventure, πλαινές και αναβάτης 116 κιλών..5700 χιλιόμετρα σε 10 μέρες.
Αποτέλεσμα: τετραγώνησαν μπρός και πίσω! Αχαλίνωτο γλίστριμα του πίσω αλλά περίπου 4 φορές και των δύο τροχών ταυτόχρονα!ευτυχώς ελεγχόμενα..πολύ αργό για το μηχανάκι μου, με μία αίσθηση πλεύσης..
Πρέπει επίσης να αναφέρω ότι στο χώμα έχει ελαφρώς καλύτερη αίσθηση από τα next.
Ασφάλτινα φορώ μόνο 2 εβδομάδες το χρόνο σε ασφάλτινες (ου χουυ λάαακηηη!!!) Ευρωβόλτες.
Για άσφαλτινα θεωρώ τα next, καταλληλότερα για το GS.
Για 60-40 τα karoo3.
Για 50-50 τα δυστυχώς καταργημένα karoo T..:(
Ποτέ πιά bringestone..και τώρα που το σκέφτομαι metzeler über alles!Laugh

Καλά τα λέω εγώ βριζεστοουν, χρόνια τώρα
Μαζί με τα Michelin πρέπει να είναι τα απολύτως χειρότερα λάστιχα για on off


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

apache

Μαθουσάλας member
Δημοσιεύσεις
24.173
Ηλικία
60
Περιοχή
AΘΗΝΑ
Μοτοσυκλέτα
BMW R1200GSA
KOVE MAVERICK 500 X
Όνομα
Mανώλης
Περιοχή
Κορυδαλλός
Καλά τα λέω εγώ βριζεστοουν, χρόνια τώρα
Μαζί με τα Michelin πρέπει να είναι τα απολύτως χειρότερα λάστιχα για on off


Sent from my iPhone using Tapatalk
On Off παλι οι κολογερμαναραδες κυρίαρχοι..
 

ekos

well know member
Δημοσιεύσεις
2.765
Όνομα
d
On Off παλι οι κολογερμαναραδες κυρίαρχοι..

Τα λάστιχα είναι παράξενη φάση
Για εμένα τα καλύτερα είναι τα continental αλλά τα metzeler δείχνουν πιο ισορροπημένα
Υπάρχουν βέβαια και τα Dunlop με τα pirelli


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Top Bottom